ANIMALUTZE

Doar o vorba sa-ti mai spun
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: ANIMALUTZE

Post by fluffy38 »

Din pacate nu mai exista continuare :cry:
Azi dimineata l-am ingropat,a murit in cursul noptii :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Nu exista cuvinte sau simboluri care pot reproduce ce am simtit azi-dimineata.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

imi pare rau!
Orice animalutz care refuza sa mai manance si sa bea apa, e bolnav foarte grav. Posibil sa fi fost otravit. Se intampla foarte des din cauza otravurilor care se dau contra sobolanilor. Defapt mor mai mult cainii decat sobolanii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ANIMALUTZE

Post by kaav »

In viata nu exista de regula consolare 100%.Nici nu stiu ce insemna asa ceva.Tin minte ca demult,cand eram copil si ma ducea la bunici,am salvat si eu un ghemotoc de pisoi de culoare caramiziu-tarcat.I-am spus ''Motocel'' (eram copil :D ).Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand o matusa m-a scapa de el.Inutil sa mai spun ca nu am mai vizitat-o niciodata.''Las' ca gasesti tu altul.Da,da dar da-mi-l inapoi,ziceam eu...''.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: ANIMALUTZE

Post by c6t9 »

momolo wrote:Am vazut destule cazuri de caini comunitari dusi la veterinar si tratati pe gratis. De multe ori fapte din astea bune le fac batrinicile pensionare care nu au cu ce plati si evident, veterinarii care iubesc animalele mai mult decat banii.
daca ai o adresa, nu o refuz pt viitor.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Re: ANIMALUTZE

Post by italo_disco1988 »

Fluffy, tu vorbesti serios cu pisoiul !?!?! :shock: :shock: :shock:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by cosmin »

kaav wrote:In viata nu exista de regula consolare 100%.Nici nu stiu ce insemna asa ceva.Tin minte ca demult,cand eram copil si ma ducea la bunici,am salvat si eu un ghemotoc de pisoi de culoare caramiziu-tarcat.I-am spus ''Motocel'' (eram copil :D ).Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand o matusa m-a scapa de el.Inutil sa mai spun ca nu am mai vizitat-o niciodata.''Las' ca gasesti tu altul.Da,da dar da-mi-l inapoi,ziceam eu...''.
Invata sa ierti. Atunci vei avea parte si de consolare. :idea:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ANIMALUTZE

Post by kaav »

Tine mult si de fire si a mea este cateodata neplacuta daca sunt lovit pe nedrept (in viata reala,aici este un spatiu public mai aseptic,sterilizat si pe cat posibil evit turbulentele),ca nu stiu sa-i zic altfel.Sunt conciliant dupa un timp (dupa mult :D ).Dar in cele din urma sunt cazuri si cazuri,unele le iert,altele sunt pe ''lista de asteptare''....
Cazul acela a fost prea demult,s-au dizolvat in timp resentimentele... :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Sunt conciliant dupa un timp (dupa mult :D )
am constatat ca oamenii care sunt foarte concilianti in viata de zi cu zi, sunt in realitate si in profunzime, adica sub aparente, cei mai neconcilianti. Am constatat si inversul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ANIMALUTZE

Post by kaav »

momolo wrote:am constatat ca oamenii care sunt foarte concilianti in viata de zi cu zi, sunt in realitate si in profunzime, adica sub aparente, cei mai neconcilianti. Am constatat si inversul.
Stie d-nul Momolo ce spune si face acest lucru ca de obicei, adica foarte bine :wink:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by cosmin »

1. Cainele este prietenul omului, poate unul din cei mai de incredere pe care ii poate avea omul. Dar nu este meloman.
2. Pisica nu este prietenul omului, nu te poti baza pe ea. Intruneste unele din "calitatile" cele mai "apreciate", cum ar fi: cinstea (te fura cu tine de fata), fidelitatea (da bir cu fugitii daca te ataca cineva) etc. Dar este melomana.
3. Oamenii sunt melomani.

De unde rezulta ca omul meloman nu este prietenul omului meloman :lol: :lol: :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: ANIMALUTZE

Post by nicumur »

Vi-l prezint pe Terro (de la terorist, bineinteles :mrgreen: ), negru ca noaptea dar extrem de jucaus si prietenos cu toata lumea.
Attachments
terro.jpg
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: ANIMALUTZE

Post by nicumur »

Si aici "prietenii" lui la care din pacate nu poate ajunge sa se joace :mrgreen:
O mica observatie - crapii aia au vreo 30-35 de cm. lungime (ajung si la 10 kg.) :lol:
Attachments
pesti.jpg
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: ANIMALUTZE

Post by fluffy38 »

Vi-i prezint si eu pe cei 3 muschetari,care au prins un colt de soare :lol:
Attachments
3m.jpg
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

Ieri...in fata blocului,o pisica zacea acoperita partial cu o paturica.Ma uit la ea...stupoare...era tocmai pisica pe care vroiam sa o sterilizez dupa zilele de Paste.Nu am cuvinte sa reproduc ce am simtit.O ura groaznica era in mintea mea asociata cu episodul de la TV cu acea pisica luata la suturi in casa scarii unui bloc.
Pulsul mi-a crescut instantaneu si ma gandeam sa nu regret ce o sa fac in clipele urmatoare.....
Pisica extrem de blanda,cu 5 pui,marisori,fatati in toamna care pot sa-si poarte singuri de grija,fara probleme.
Isi facuse un "cuib" in beci,la subsolul blocului si mai iesea la soare ziua,cu precadere dimineata.
Multa lume o indragea dar si multi tampiti o alungau,unii o loveau....
Ma apropii de ea si o dezvelesc;pe cap era plina de sange inchegat,ochii nu se observau de sange,gura era plina de puroi,mirosea urat de la infectiile de la gura care se prelingeau spre gat.
Abia respira cu gura deschisa larg.Nasul nu se distinge.Ma uit atent spre mandibula si vreau sa ma conving ca e in regula insa mirosul este foarte tare.Baleste si puroiaza.Incep s-o pipai peste tot,s-o ridic in picioare si constat ca nu sunt fracturi.Incer sa-i dezlipesc pleoapele care sunt lipite datorita sangelui uscat.Reusesc doar la un singur ochi si observ ca in jurul iris-ului este sange insa pupila pare ca are sanse.Celalalt ochi este foarte umflat,de fapt toata partea dreapta a capului este tumefiata.
La prima vedere am crezut ca cineva i-a turnat plastic topit pe fata,apoi am realizat ca este sange inchegat,uscat.
O babutza cu un catel imi spune ca ea a adus-o acolo si ca o gasise la cateva blocuri departare.Eu stiam ca ea nu se aventureaza asa departe niciodata.
Gandul ma duce la seara de inviere si la acei zmei de cartier care refuleaza la o sticla de bautura si la muzica cu decibeli.
Chem un taxi si ma duc la veterinar,mai mult cu ideea de a o eutanasia pentru a curma chinurile.Doctorul o consulta si imi spune ca ar fi sanse sa traiasca.I-a administrat un antibiotic si mi-a dat-o inapoi.
Am adus-o acasa si am lasat-o peste noapte in bucatarie intr-o cutie de carton.
Azi dimineaza am inceput sa o curat cu ceai de musetel.Treaba asta a durat cam o ora si jumatate pentru ca sangele era foarte uscat.
Am reusit sa-i deschid si celalalt ochi insa are o perdea groasa de sange pe toata suprafata lui si este foarte umflat.Nu a reusit sa bea apa si de mancare nici vorba.
Cu o seringa i-am dat fortat pe gura apa,vre-o doua seringi.
Acum doarme.
Urmeaza sa ma duc inca odata la doctor,peste o ora,la o noua administrare de antibiotic.
Inca ma gandesc ce fel de lovitura putea sa faca o asa tumefiere....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Re: ANIMALUTZE

Post by italo_disco1988 »

Foarte frumoasa povestea ta Felix! Cele spuse de tine mai sus dau dovada ca esti un om cu suflet mare care iubeste animalele! Felicitari si sper ca Dumnezeu sa iti rasplateasca faptele! Astept in continuare detalii.! :D

Post Reply