DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Hotii de biciclete..... dar cine sa se gandeasca ca pana si un preot poate sa fure o bicicleta?!?!

https://www.stirilekanald.ro/video/tupe ... 11178&p=16" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.libertatea.ro/stiri/un-preo ... ca-2315024" onclick="window.open(this.href);return false;

O prietena era cu copilul intr-un parculet de langa un magazin Auchan. Era pe la pranz. De la distanta de cateva sute de metri a vazut cum un hot de biciclete a furat roata uneia din cele cateva legate la suportul de biciclete aflat chiar langa intrarea in supermarket. Hotul cu masca antipraf pe fatza, calm, a venit, a studiat bicicletele dupa care a scos roata uneia si sa plecat linistit cu roata in mana. In jur trecea multa lume, nimeni nu a reactionat. Prin intrare erau si cativa "badigarzi', cica unul era aproape dar nu s-a sinchisit. Totul a durat extrem de putin, mi-a zis ca a fost atat de repede incat pana s-a dezmeticit, pana si-a dat seama ca defapt era un furt, hotul era dus de acolo. Totul in plina zi cu sute de oameni trecand prin jur.
Exista si alte relatari de genul asta. Lumea nu intervine, defapt nici nu baga de seama, nimanui nu-i pasa.
Cica (nu stiu daca informatia e corecta) in Bucuresti se fura in medie 400 biciclete pe luna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Kalașnikov a expus un robot militar și o nouă mitralieră. Reacția americanilor.
https://stirileprotv.ro/stiri/internati ... nilor.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

cele mai enervate sunete din lume:

https://www.smithsonianmag.com/science- ... -75317235/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Sunete super enervante mai scot si frezele cu placutze (uzate), cand se folosesc in inox, C40, nichel-crom-molibden, etc. Delir curat :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Nu exista democractie reala nici unde in lumea asta (in Butan probabil, unde nu exista militie dresata sa creada doar in baston si faptul de a fi avocat este ilegal, sper sa nu gresesc). Tarile ''dezvoltate'' occidentale, sunt mai curve decat curvele de pe autostrada. Cat se fura la noi, este putin. Cand va pica ''psd''-ul, abia atunci o sa vina intunericul. Prin lege bineinteles. Austeritate, emigratie si mai mare, monopol, etc. Tara noastra nu are prieteni reali. Nimeni nu ne considera demni de dialog ca de la egal la egal, asa ceva nu exista, noi avem doar ghinionul sa vietuim pe un taram ravnit si invidiat de tot felul de papagali scoliti si imbecilizati in institutiile de varf, autisti cu putere decizionala reala, care cica stiu sa ne faca pe degete :lol:
In era comunicarilor rapide si eficiente, oamenii sunt mai singuri ca niciodata. E si logic sa fie asa. Numa bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Să nu disprețuiești! Manifestul meu
http://www.contributors.ro/editorial/sa ... estul-meu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Foarte corect acest motto a lui George Orwell. Ultimul meu mesaj in acest topic are legatura cu dezamagirea care o resimt ca cetatea de rand. Nu simpatizez brusc si dintr-o data ''psd''-ul, dar nu am nici un sentiment prea pozitiv legat de destinul acestei tarii si influientele din afara tarii. Sunt foarte tentat sa nu mai citesc nimic de legat de subiecte politice, dar trebuie sa fiu informat. Atunci cand voi vota, sa nu votez fara sa am habar despre ce este vorba.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DIVERSE

Post by johndoe21ro »

kaav wrote:Foarte corect acest motto a lui George Orwell. Ultimul meu mesaj in acest topic are legatura cu dezamagirea pe care o resimt ca cetatea de rand [?]. Nu simpatizez brusc si dintr-o data ''psd''-ul, dar nu am nici un sentiment prea pozitiv legat de destinul acestei tarii si influientele din afara tarii. Sunt foarte tentat sa nu mai citesc nimic de legat de subiecte politice, dar trebuie sa fiu informat. Atunci cand voi vota, sa nu votez fara sa am habar despre ce este vorba.
Citind cele de mai sus, cred ca poti linistit sa votezi PSD-ul. Astfel, toate lucrurile se leaga! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

O analiza din punctul meu de vedere, excelenta si precisa! Practic, un esec garantat..... Insa cine se mai asteapta la ceva concret de la hotii si incompetentii actuali (inafara de masacrarea legilor si sistemului judiciar, si in general masacrarea statului) ?!?!
Spunea Impuscatul, "cifrele vorbesc"! Avea dreptate, e mie de vorbe un ban nu fac, cand ajungi la cifre si calcule profesioniste, ai adevarul.
Autostrazile sunt expresia unei economii solide si unui stat bogat (si solid). Nu avem noi fatza de autostrada la ora asta! Unica sansa, e asa cum scrie omul in articol, pomana de la UE. Insa pomana s-a cam terminat, acum doar se mimeaza ca "se da". Insa e ca in bancurile cu Radio Erevan, "nu s-a dat, s-a luat". Cu UE nu mai tine mult distractia, fenomenul declansator fiind Brexitul (UK reprezenta la un moment dat 23% din economia UE). Italia sta s-o ia razna si asta nu e tara mica! ( https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... iculos.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ) In Germania se ridica neonazistii ( https://www.dw.com/ro/poli%C5%A3ia-din- ... a-45281347" onclick="window.open(this.href);return false; ), Franta e sufocata de azilanti ( https://blacknews.ro/franta-sufocata-ce ... banezilor/" onclick="window.open(this.href);return false; ), celelalte state sudice par sa taca dar sunt ca scroafa in cotet, adica de mult moarta, de aia nici nu mai guita, a luat-o pesta. Cine mai are acum chef de o tara otomana si inapoiata precum Romania (si bagam la pachet Bulgaria de care are grija Russia.... daca nu i-ar sta in drum Mioritika).
In consecinta, autostrazile sunt luxul suprem dar si expresia puterii economice si organizatorice. Sa vorbesti in conditiile actuale de autostrazi in Romania, e ca si cand faci planuri de nunta la capul muribundului. Putinii bani care (inca) mai sunt pe aici se directioneaza catre (ca de obicei) delapidare si iata, inarmare (cu armament american). Romania ar putea face autostrazi numai cu bani de dincolo. Dar banii "de dincolo" vin la pachet cu niste impuneri, de exemplu, stat de drept, predictibilitate, siguranta ca maine sistemul va fi acelasi, nu la bunul plac al vreunului feudal vremelnic, etc, le stim.
Autostrada pe Valea Prahovei: între supă reîncălzită și Bechtel 2
http://www.contributors.ro/reactie-rapi ... bechtel-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

johndoe21ro wrote:
kaav wrote:Foarte corect acest motto a lui George Orwell. Ultimul meu mesaj in acest topic are legatura cu dezamagirea pe care o resimt ca cetatea de rand [?]. Nu simpatizez brusc si dintr-o data ''psd''-ul, dar nu am nici un sentiment prea pozitiv legat de destinul acestei tarii si influientele din afara tarii. Sunt foarte tentat sa nu mai citesc nimic de legat de subiecte politice, dar trebuie sa fiu informat. Atunci cand voi vota, sa nu votez fara sa am habar despre ce este vorba.
Citind cele de mai sus, cred ca poti linistit sa votezi PSD-ul. Astfel, toate lucrurile se leaga! :wink:
Nu voi face asa ceva. Sunt prea inconsecventi, neprofesionisti, lacomi ca sa-mi inspire incredere. De la persoane cu functii inalte am pretentii, foarte usor de justificat :wink:
Pe de alta parte, ma repet, nu am incredere in ''binefacerile'' UE. Nu tin nici cu uni, nici cu altii. Ma intereseaza lucrurile asa cum sunt, dezbracate de poleieli care dau bine. Una dintre premizele mele in gandire nu este vreun sistem filozofic anume cat obiectivitatea, care nu tot timpul o ating si independenta in gandire. Biasul meu de confirmare are o baza etica, nu ''filozofica'' sau ''ideologica''.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Cu cine inlocuiesti pe cei care sunt acum la butoane, acesti politicieni pe care ii stie toata lumea cum sunt? Cu alti care sunt contra lor acum si care odata ajunsi sus se vor purta similar? E posibil ca viitorul sa aduca niste oameni in pozitii cheie, oameni corecti cu mintea neviciata, de ce nu. Referitor la UE, care e formata din state dezvoltate, dar cu o mica jena la glezna (un istoric de sute de ani de facut mizerii si jafuri prin colonii...)
Am ''voie'' sa fiu circumspect cu intentiile lor, nu? :wink:
Nu e in stare acum sa-si gestioneze treburile interne acum cand exista atata cunoastere si pregatire la nivel inalt si resurse, dar stie sa arunce pisica moarta la altul in curte. Valabil si pentru ''ai nostri''.
E ca si cum ai avea de ales intre a avea doar o mana in ghips sau amandoua :mrgreen: .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav wrote:Pe de alta parte, ma repet, nu am incredere in ''binefacerile'' UE.
daca Romania nu era bagata in UE (desi nu indeplinea cerintele si era evident ca nu se poate integra), acum pasteai iarba si te bazaia musca la gura in santz.
Oricat am injura UE, varianta sa fi fost azi afara ar fi fost MULT mai rea!
Evident, exista si dezavantaje.... care contravin MENTALITATII majoritarului cum ca el trebuie NUMAI sa primeasca (la infinit) si niciodata sa dea ceva sau sa faca vreun efort/sacrificiu cat de mic. Genul ala majoritar caruia daca-i dai (pomana) nu spune nici multumesc (daca ar spune l-ar atinge la fudulie - ar recunoaste ca primeste. Nu! El vrea sa si primeasca pomana, dar sa fie ca si cand nu ar primi pomana, ca si cand e meritul lui si i se cuvine!). Tot in "spiritul" acestui milog fudul majoritar, o data ce incetezi sa-i mai dai pomana (si nu-l auzi niciodata spunand multumesc) prinde ura pe tine! Ca dintr-o data esti calic, hain, chitros!

Ei bine, toata aceasta mentalitate generala (si siderator de uniforma pe teritoriul national!) duce la moda cu, citez, "binefacerile" UE.
Fara UE acum cadeai peste tot in gropi adanci, mancai cartofi stricati si te bazaia ditamai muscoiul pe buze. Mai bine, ca tot faci filozofie pe marginea strungului, te-ai intreba de ce pe noi trebuie mereu sa ne civilizeze careva numai cu forta, numai de-a sila, caci cu vorba buna nu merge nici acum, asa cum nu a mers de sute de ani pana azi ?!!?
kaav wrote:Cu cine inlocuiesti pe cei care sunt acum la butoane, acesti politicieni pe care ii stie toata lumea cum sunt? Cu alti care sunt contra lor acum si care odata ajunsi sus se vor purta similar?
te-a ghicit bine johndoe21ro!
Reprezinti o mentalitate anume, din pacate extrem de raspandita din ce vad/aud in jurul meu.

Cateva din liniile generale de gandire/mentalitate ale acestui defetism contorsionat, din pacate raspandit prea mult:
- toti sunt la fel. Ce rost are sa mai alegem sau sa mai schimbam ceva! Asta e! Mai bine ramanem nemiscati cu lumanarea la cap si ne asteptam sfarsitul!
- noi suntem buni, buricul Pamantului (care se afla fix in Bucegi). Toti "streinii" sunt rai si ne sug sangele, toti vin "numai sa ia" de la "tarisoara asta frumoasa si bogata pe care o iubim cu inima umflata!". Noi am fi grozavi ca Zmeii daca nu ar veni strainii sa ne jefuie de tot ce e bun!
- decat sa faca altul profit de pe urma mea, mai bine ii dau foc, o calc acum in picioare, o faram, distrug totul numai sa nu mai apuce nimeni sa se imbuibe de pe urma mea! (asta se spune de obicei in sunet de chioraiala de matze goale si cu pantalonii rupti in cur!)

PS - apropos - intamplare acum cateva luni - era sfarsit de talciok, cald, te topeai la soare. Lumea cam stransese si restul se pregateau sa stranga si ei, sa plece. De obicei cine nu si-a vandut diversele deseuri le lasa acolo, nu le mai cara acasa.
Un tigan (din ala "spalat", de oras) spargea discuri LP! L-am auzit dupa pocnetele teribile. Le frangea pe genunchi. Poc, poc!
Mai devreme cu vreo juma' de ora trecusem pe acolo si l-am intrebat cat cerea pe placile alea? Erau din cele "comuniste", probabil o colectie aruncata de cineva la o renovare de apartament. Nu erau foarte murdare dar urate, amarate, umile, Electrecord in mare parte, muzica "usoara" anii 70, coperti din alea de hartie oribila, specifica Electrecord. Poate aveau valoare sentimentala.
Imi spune ca vrea..... 10 lei pe bucata! Evident, m-am amuzat si am plecat mai departe. Una e sa negociezi de la un pret decent si alta e sa negociezi de la o aberatie. Genul ala de placi se vand (cu noroc) la maxim 2 lei bucata.
Ma duc la el si-l intreb de ce le sparge?!
Cica pleaca, nu le mai cara inapoi si nu vrea, citez, "altul sa faca profit de pe urma lui!". Zis cu ura si obida!
Asta ne e neamul!
Ce-l costa sau cu ce-l afecta daca le lasa acolo?!
Pizma ca altul poate va scoate doi lei cand el nu a scos nimic (defapt de lacom si prost ce este).

Acum e la moda credinta nestramutata ca strainii (care ne vor raul.... datorita lor....etc) au inventat pesta porcina ca sa ne distruga noua agricultura si sa ne exporte porcii lor. I-am intrebat pe unii, pe ce se bazeaza, ce dovezi au ca-i falsa, de ce cred ei (fixati rau!) ca toata treaba e pura minciuna?!?! Evident, nu au argumente. Dupa care i-am intrebat - daca stirile ca e adevarata sau stirile ca e falsa sunt perfect posibile ambele (adica noi ca cetateni de rand nu avem de unde sti cat de adevarat e ce se scrie in presa), cum de ei cred (nestramutat, 100%) ca pesta e poveste inventata?! De ce aleg atat de fanatic una din variante?! De ce cred una din variante cand defapt ambele poti fi la fel de adevarate sau la fel de false?!
Evident, raspunsul este cu "strainii" si cu "se vrea" sau "nu se vrea", genul ala de gandire cu "Oculta" axata pe ideea ca noi suntem prea buni, prea bogati, prea frumosi si din cauza aia "streinii" poftesc la tot ce-i al nostru sa-l ia, citez, "pe nimic". Ce rost ar avea sa-i intreb, ca daca e asa, "cine le da pe nimic?! Si de ce"?! Cum?!" . Sau cu pesta, intrebare logica, de ce unii si-ar distruge intreaga afacere omorand 130.000 porci pe niste vorbe false?!?!
Dar nu, toate astea nu au de-a face cu gandirea si logica (sau... bunul simt?!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Ai o atitudine dispretuitoare la adresa mea. Nu sunt bovina sa pasc iarba, nu traiesc intr-un sant :!: . Ce descri tu acolo are legatura cu o mentalitate de bugetar/pomanagiu. Nu am lucrat NICIODATA la stat, doar la privat. Nu astept pomana de la nimeni. Cu ce ma ''ghicit'' johndoe21ro? Cu nimic. Ca sa ma ''ghiceasca'' ar trebui efectiv sa ma cunoasca direct, nu sa presupuna ''ca stie''. Intrebarea ramane:
Pe cine pui sa faca treaba acolo sus? Nu ma cunosti, doar speculezi. In fine...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Nu contest mentalitatea rromaneasca descrisa foarte bine de tine, dar nu baga in aceeasi oala pe oricine care nu se potriveste la fix cu perspectiva ta. Comunicarea, nu presupune tot timpul sa ai parte de confort mental in cadrul unei dezbateri de idei. Confortul permanent este o optiune pentru putori, nu pentru oamenii care vor sa evolueze :D
As aprecia sa remarci ca nu am fost niciodata si evident caustic la adresa ta. Acest lucru are legatura cu faptul ca exista respect din partea mea pentru efortul care il depui, de a detalia ce crezi ca este important vis a vis de ce ne roade pe toti, ca si oameni de rand, la care rezonez, dar pretind respect, ca atmosfera pe acest forum/blog sa nu fie nepotrivita.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Eu cred ca este o greseala si nu cred ( sper ) ca momolo a vrut intentionat sa asocieze acele "linii generale" persoanei tale.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply