Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de 10mp

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by bongiorno »

John,
Eu am recomadat ce stiu. Tu ai recomandat ce iti place dar din Germania. Ce am mentionat e de aici.
Nu pot recomanda YBA pentru ca nu am ascultat. Nu recomand Triangle, de exemplu, pentru ca nu imi plac.
Nu am interese materiale. Nu am beneficii de la dealeri.
Pur si simplu ofer o sugestie pe un forum. Atat. Alin are numarul meu, daca doreste si alte sugestii, le poate auzi de la mine. Daca nu... sanatate. Cred ca nu mai fac sugestii ca la noi totul se interpreteaza.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by kaav »

Nu te lupti cu nici o moara de vant. Sunt situatii care sunt mai dificile decat altele. Norocul meu este ca am boxe vechi Grundig, incinte inchise care nu sunt mofturoase precum ceva cu bas reflex, cu portul in spate. Boxele respective cu portul in spate erau mai mici fizic decat ce am acum dar stiau sa bubuie in spatiul meu, sau chiar sa nu aibe bas aproape deloc, depinde de muzica, de felul in care a fost gandita (echivalentul la un caine mic care e mai rau de gura decat o gasca de dulai :lol: ). Nu conteaza brandul, le-am cumparat compulsiv, a doua zi am scapat de ele. Le-am vandut in pierdere, dar nu ma deranjat acest aspect prin comparatie cu nepotrivirea completa cu camera mica in care este sistemul. Sentimentul ca cineva mi-a infipt un cutit in spate a fost foarte pregnant. O experinta urata, dar foarte utila. Suflu si in iaurt acum sa nu ma frig. Grabeste-te incet...

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by vjvarta »

Pentru 10 mp nu ai nevoie de cine stie ce sistem. In primul rand iti trebuie boxe care sa se deschida la volum mic de aceea iti recomand sa incepi cu ceva vintage de la Grundig pe 3 cai compresie amplificate tot de ceva vintage nemtesc de preferabil pe germaniu. Sunetul este unul mai cu tenta dark si putin mai in spate, dar indeajuns de transparent si natural.
Ar fi un inceput destul de ok si nici nu-ti dau gaura in buget, iar daca nu iti plac le poti vinde la acelasi pret.
Referitor la camera, pana ajungi sa ti faci tratamente acustice, pune un covor mai gros pe jos si niste draperii la geam, incearca sa ai cat mai putin ecou; daca cauti aici gasesti un thread pe tema asta.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by lordu73 »

alinb wrote: 1. Daca tu, d-nul X, ai avea disponibila suma de 1000-1500 eurodolari,
De ce naiba am înțeles eu 15 000 EUR ?
Cred ca-mi trebuie ochelari în curând, scuze ....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by bongiorno »

Boxele Grundig trebuie amplificate tot cu Grundig. Germaniu e cald si basos dar trebuie sa iti placa. Nu se stie.
In 10 mp merg si boxele in doua cai. Box 400, 450, 500.
Boxe in trei cai: 600, 650, 800, 850, 1000, 1500. 1000 si 1500 sunt cam mari pentru 10 mp dar poti asculta incet.
Amplificarea: V35, V20, V7200. Receiver 20, 25, 30 sau 35.
Fire multifilare de 5 m si sectiune maxima 1mm

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by lordu73 »

alinb wrote: Clar nu ma opresc la primul. La o scara mult mai mica, asa am facut cu aplificatoarele pentru casti, am 3, cu al 4-lea in research :)
Interesant. La ce te-ai oprit in final ? Am si eu Senn 650, de asta intreb, si amp pentru ele am Woo audio WA2 ( cu iesire de preu ) ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by bongiorno »

Am ascultat ani de zile in casti. Nu de lux. Am auzit si ceva Sennheiser hd 800 parca si am niste Akg mai vintage. Concluzia ?
Trebuie sa ne oprim la un sistem audio clasic. Castile numai in caz de nevoie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:De fapt avantajul in 10mp este... inexistent. Nu exista nici un avantaj si in nici un caz unul material. O camera cubica cu volum mic este moartea pasiunii audiofile. Ca atare sculele trebuie alese cu multa atentie iar tratamentele acustice vor costa mult. Mai mult decat atat, sunetul nu va fi niciodata cu adevarat satisfacator. Vei face auditii nearfield intr-un spatiu in care, oricat de mici sunt boxele, nu vor putea respira niciodata in voie si nu se vor deschide niciodata corespunzator. Te mai salveaza preferintele muzicale...
sunt de aceeasi parere 100%. Nu puteam sa sintetizez la bine situatia!
alinb wrote:Dap, Sennheiser HD650. Imi plac foarte mult cum suna, neutru, detaliat, foarte OK pe mid. Putin mai mult bass ar fi fost util (nu, nu sunt basshead ), dar cred ca tine si de amp asta. Ce bass au, il au fain, clar si nu stiu cum sa zic, il auzi, nu-l simti. Plus soundstage-ul, imi place foarte ca poti deosebi pe ele de unde `vine` fiecare instrument.
evident, doar opinia mea - daca iti place sunetul cu castile astea.... ma tem ca trebuie inainte de orice sa investesti in tine, adica sa mergi pe unde poti sa asculti scularaie/sisteme audio puse bine la punct si de calitate audiofila. Sunetul din castile alea mi se pare jalnic cam din toate punctele de vedere si in opinia mea chiar si boxe "vintage" modeste de doi lei le pot depasi.

Astfel, sfatul meu este sa nu te arunci sa cumperi deocamdata NIMIC. Incearca sa-ti faci prieteni (defapt asta e singura utilitate a unui forum), sa-i vizitezi, sa asculti sisteme audiofile si trancotare, adica sa asculti cat mai multe si diferite. In felul asta o sa-ti dai seama singur ceea ce iti place, adica stilul la care rezonezi. Genul asta de recomandari cu Grundig si Pixipoc sunt din seria cu pictorul, crocodilul, maimuta si elefantul. Fiecare recomanda ce-i place lui dar gusturile si nevoile sunt diferite considerabil de la crocodil la elefant. Apropos de Grundig, mi se pare o isterie trancotara de internet (din seria "opo-popo"). Sunt diverse trancote (chiar si ieftine) care suna simpatic cu brandul asta scris pe ele, dar sunt vai de ele daca discutam de anumite pretentii (audiofile).

Vad ca s-a invartit recomandarea cu REGA la pickup. Uite, evident parerea mea, astea suna prost. Adica prost. Bani aruncati. Stiu oameni care au inceput prin a plati (taxa pe prostie) cumparand Rega nou nout si au sfarsit cu Technics de cand era bunica fata si Rega a mers la oleix. Dupa ce-si luasera trancota Technics nu mai foloseau Rega. Nu mai spun despre doze pe care le poti cumpara cu 100 lei si se aud mult mai bine decat doze noi (cu laude si trambite pe net) de 1800 lei.

Dar marea ta problema actuala este ca nu ai avut experiente de calitate cu sunetul. Adica nu sti despre ce e vorba. Nu sti ce sa cauti. E mai ieftin (asa cum ti-am recomandat) sa "gusti" de la altii, si dupa aia sa treci la achizitii dupa ce afli ceea ce vrei.

Cu castile las-o mai rar ca ramai surd.

Iar camera aia de 10mp evident nu permite "high-end" (nu ai cum) dar niste boxe neaparat mici pot sa creeze cumva o atmosfera draguta, near field in fapt de seara. In asa spatiu nu-ti recomand boxe mari, exclus! Avand in vedere gusturile tale muzicale, recomandarea cu Harbeth (mici, noi si.... scumpe!) plus eventual un amplif pe tuburi mi se pare posibil buna.

Ca sursa, ca tot iti puneai probleme de solutie, ti-as recomanda un cdplayer conventional, mai ales ca CD-uri audio se gasesc acum (second hand) pe toate cararile la preturi mici (lumea le cam arunca deoarece multi trec pe computere, telefoane, moca-net, etc).

Pickup-ul e dragut dar necesita placi (mai greu, mai scumpe), manopera, cunostinte de baza, timp. Asta ar fi pentru zile de sarbatoare si tihna (..... daca mai exista azi tihna?!). Si evident, un pickup vechi, ceva de prin perioada anilor 1970 cu o doza banala MM tot de atunci. Ca preu phono gasesti foarte bune in diverse amplifuri integrate trancotare din aceeasi perioada. Daca vrei preu MM bun cauta in amplifuri integrate care au numai MM (perioada 1970), daca ai doza MC, cauta integrat din perioada anilor 1980. Preurile phono noi costa absolut enorm si nu-si fac banii. Adica, in caz ca vrei calitate autentica audiofila trebuie sa platesti mii de euroi! Cele entry si mid level sunt veritabile gunoaie. Biete trancote de nici 100 euro le fac de rusine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by SOLO »

https://audioaddiction.net.au/shop/wlm-stella-signature" onclick="window.open(this.href);return false;

"If you are looking for a no compromise system for a small room than this could be the perfect place to start"

Eu m-am pricopsit cu modelul normal ( no signature ) . Boxele perfecte pentru ascultat noaptea la volum mic. Se aude tot! si exista si microdinamica le volum mic, ceva greu de explicat pentru ca nu ma pricep la termeni specifici. Le-as recomanda intr-o camera mica. Cu un lampas 25w ai sunet de calitate. Restul..depinde de gusturi.

Cu putin noroc le gasesti sub 800 euro.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by Petrescu »

Eu pentru camera de 10mp as recomanda o boxa amplificata in clasa AB si cu DAC tot intern. Nu te incurci cu cabluri peste cabluri, calitatea audio este foarte buna, pretul la fel. http://www.stereoplanet.ro/kef_x300a?page=4" onclick="window.open(this.href);return false;

alinb
Posts: 9
Joined: 03 Sep 2018, 16:00

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by alinb »

Perfect! Cu recomandarea lui @momolo de a nu cumpara nimic, cred ca s-a acoperit mare parte din spectru :)

Lasand insa gluma la o parte, multumesc de recomandari. Am inca mult de citit si ascultat se pare :)

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by johndoe21ro »

alinb wrote:Perfect! Cu recomandarea lui @momolo de a nu cumpara nimic, cred ca s-a acoperit mare parte din spectru :)

Lasand insa gluma la o parte, multumesc de recomandari. Am inca mult de citit si ascultat se pare. :)
Cred ca ai tras cea mai buna concluzie in acest moment. E pacat de buzunarul tau pentru a pasi prematur in domeniul asta. Hraneste-te frugal cu sistemul pe casti pana ajungi sa fii un oenolog suficient de bun pentru chestii mai grele (si material vorbind)...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare sistem pentru camera dedicata, dar mica, de

Post by Dadix »

Eu as recomanda mai intai sa incepi sa asculti ceva aparate vintage , sa stii cum suna aparatele germane si japoneze de la 1965 incolo, cele complet tranzistorizate , apoi cele cu STK -uri si OP - amp -uri si apoi sa treci la ce vrei tu. Eu privesc asta ca o calatorie frumoasa si e pacat sa sari peste unele etape. Nu de alta dar cred ca altfel o sa vezi ( auzi) :) lucrurile dupa ce vei avea experienta vintage. Cumperi , revinzi ... si nu vei iesi cu mult pe minus.
Daca vrei neaparat o recomandare de ceva modern , mergi la un magazin de specialitate si asculta un Yamaha A-S1100.

Post Reply