Recomandare boxe raft

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Buna ziua,

vreau sfatul vostru despre cum sa-mi imbunatatesc auditia stereo, iar prima idee care o am este sa achizitionez o pereche de boxe raft bune
Bugetul este de 800 - 1500 lei, partea inferioara pentru cele care nu sunt noi.

Boxele sunt pentru o camera de apartament, 6x4 m.
Ce am deja acasa:
- un receiver Marantz SR 5010 cu functii stereo de Direct si Pure Direct (opreste inclusiv display-ul)
- ca sursa folosesc in principal CD, acum Tascam CD-RW900 MK2
- o pereche de boxe de podea Wharfedale 10.5

Boxele de mai sus sunt ok pentru muzica linistita, au difuzor de medii cu dome ce ofera un plus pentru voce si au un bas controlat daca sunt asezate corect fata de perete.
Deseamenea, intra tot timpul cand sunt pe TV sau XBox unde ofera un sound stage plin.
Dar le lipseste dinamica si ritmul, mai ales cand dau volumul tare. Iar sunetul este uneori infundat sau amestecat, adica nu se disting clar instrumentele.
Asa ca m-am gandit sa-mi fac un sistem nou, la incepand folosind acelasi receiver.

Ascult blues (ex. BB King), soft rock (ex. Dire Straits), putin clasica (ex. George Enescu).

Am avut ocazia sa ascult intr-un showroom o pereche de Dali Zensor 1 care mi-au placut prin rezolutia si dinamica lor.
Mi-au placut chiar mai mult si decat B&W 686 S2, desi sunt mai bine cotate.

Pun cateva link-uri de boxe noi care se incadreaza in buget, dar sunt deschis la optiuni (inclusiv alte sugestii de imbunatarire, nu neaparat alte boxe):
https://www.stereomag.ro/boxe-dali-zensor-1-3316" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.stereomag.ro/boxe-wharfedale-diamond-220" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.stereomag.ro/boxe-raft-moni ... ze-2--6767" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.stereomag.ro/boxe-raft-tria ... -ln01-7470" onclick="window.open(this.href);return false;

Site-ul de mai sus este doar intamplator, acolo am gasit o colectie mai bogata.
Multumesc anticipat pentru sugestii.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Asa arata magazinul unde am ascultat cateva boxe, in Tokyo :)

https://photos.app.goo.gl/JioxRFQcEcUK6hF3A" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandare boxe raft

Post by SOLO »

cool. Ala esti tu ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Recomandare boxe raft

Post by bongiorno »

Salut si bine ai venit!
Vrei sa inbunatatesti auditia stereo.
Bun.
Primul lucru, vinde repede acel receiver cu pure si direct. Ultimele cuvinte sunt expresia neputintei acelui amplificator plin cu cipuri.
Nu va canta vreodata stereo cum trebuie.
Cumpara un amplificator stereo decent.
Asculta apoi cu boxele pe care le ai si vezi ce iese.
Mai radical, vinde si boxele. Boxe noi coloana pentru camera ta vor costa minim 5000-7000 lei.
Daca doresti volum mare atunci ai nevoie de coloane bune. Se pot gasi. Nu merge pe branduri chinezesti sau chinezoidificate. Waferdale sunt Made in China si detinute de chinezi.
Boxe de raft in bugetul tau vei gasi numai la Monitor Audio( atentie ca vor canta bine dupa minim 50 ore de rodaj ) sau Indiana line. Ar mai fi Elac debut dar pe astea nu le-am ascultat.
Nu uita ! Binomul amplificator-boxa este inima sistemului tau !

Si nu in ultimul rand. Dali sunt tipatoare. Stai departe. Daca ti-au placut mai mult ca B&W atunci inseamna ca iti place sunetul mai deschis si nu e un lucru spre care sa te incurajez. Cu timpul vei intelege ce am vrut sa spun. Less is more !

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

SOLO wrote:cool. Ala esti tu ?
Da. Nu voiam sa-mi pun poza de profil dar nu aveam poza mai buna cu incaperea :)

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

bongiorno wrote:Salut si bine ai venit!
Vrei sa inbunatatesti auditia stereo.
Bun.
Primul lucru, vinde repede acel receiver cu pure si direct. Ultimele cuvinte sunt expresia neputintei acelui amplificator plin cu cipuri.
Nu va canta vreodata stereo cum trebuie.
Cumpara un amplificator stereo decent.
Multumesc de sfaturi. Poate mai bine lucrez la amplificare deocamdata.
Din pacate am dat pe receiver 3000 lei si nu cred ca maj iau jumate pe el. Si isi face bine treaba ca receiver la care conectez cam tot ce am prin sufragerie.
Cand l-am ales, am ales sa aiba si pre-out deci m-am gandit la un amplificator dedicat. Am si avut un power amp de la Behringer A500 solid dar prost facut. Totusi era mai muzical decat Marantzul pe stereo.

Cred ca mai degraba iau un amplificator integrat sau de putere, pe langa receiver.
In bugetul meu mic am gasit Rotel RA-10, NAD C316BEE sau Yamaha A-S301.
Sau mai fac un efort si iau Audiolab 8200P (sau 8200A dar e mai scump). Pe astea am ascultat boxele cand le-am luat si mi-au placut.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandare boxe raft

Post by johndoe21ro »

Pentru info, Monitor Audio au aceeasi "stampila":
Image
Iar lucrul asta nu are cu adevarat importanta. Cred ca nici nu mai gasesti pe degetele de la o mana producatori care sa nu isi fabrice gamele inferioare in China.
Apoi, binomul ala de care se vorbeste mai sus este un trinom caci sursa nu poate fi o laba de cangur... Ca sa nu mai punem la socoteala si cablurile care canta si ele impreuna cu restul 'jucariilor'.
Sfatul meu este sa incerci totusi piata SH iar varianta Elac Uni-Fi nu cred ca este o idee rea deloc!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Ai dreptate, cam totul e facut in China acum, dar nu toate sunt facute prost. De exemplu tel Huawei sunt destul de bune.

Din pacate, nu am gasit Elac Uni-fi pe piata SH inca.
Deci, sa fac upgrade la boxe sau la amplificare prima data?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Recomandare boxe raft

Post by kaav »

Din punctul meu de vedere, la statie prima data. Un amplificator stereo potent (capabil sa sustina varfuri de semnal, cu un raport semnal zgomot pe la vre-o 100 db), este ca o inima puternica care este capabila sa sustina o gama larga de incinte acustice (vocea concreta a muzicii), deci nu te va limita prea tare in alegerile viitoare la boxe. Odata alese boxele, care s-ar putea dupa o perioda scurta sa nu mai corespunda nevoilor tale, te va face sa reconsideri si boxele si un posibil ampliful stereo mai modest, care presupun ca ar fi alegerea ta. Daca sapi adanc in cazul in care nu primesi sugesti la obiect, exista recomandari pertinente ascunse in paginile acestui forum.
Personal nu sunt/nu am fost, curios de instalatii multicanal. Din motive de costuri, o statie ''homecinema'' va fi sub o instalatie stereo la aceeasi bani.
Doar o parere, poti sa o ignori linistit, sau nu, alegi pe banii tai :mrgreen:

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Nu ignor sfaturile. Chiar m-am hotarat sa ma concentrez pe amplificare acum. Scuze moderatorilor pentru ca nu mai corespunde cu numele subiectului discutat.

Imi incerc si eu norocul: are cineva un amplificator stereo bun, nu prea puternic sau mare, la pretul pietei, dar sub 1500 lei?
Sa-mi scrie in privat sa nu poluam discutiile cu anunturi de vanzare.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Recomandare boxe raft

Post by bongiorno »

Ai dreptate John, e un trinom dar abia in momentul in care amplificatorul, cablurile si boxele au sinergia corecta, te poti bucura de o sursa buna. Stii cel mai bine ca fiecare detaliu conteaza in audio.

Acum pentru coleg, 8200P nu e rau dar trebuie un preu. Rotel sunt ampuri bune pentru banii lor dar au nevoie de complementul potrivit adica de B&W ca sa sune bine. Altfel nu va exista rafinament. As putea spune din vintage Nakamichi IA 1, 2 sau 3 la amp si B&W la boxe.
Nu lua Triangle ieftine. Sub 2000€ sunt banale.
La sh atentie mare la suspensiile de basi si chiar medie.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Merci pt sugestii. Ceva in formatul Nakamichi IA 3 vreau, adica slim, dar nu neaparat.
Am avut un Creek 4040 S2 dar l-am dat, trebuia reconditionat.

De asta mi-e frica cu cele foarte vechi, cam trebuie umblat pe la condensatori, potentiometre etc.
Spunea cineva pe forum ca orice trancota mai veche de 25 ani trebuie reconditionata.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Ce-am mai gasit interesant pe piata SH:
Roksan Kandy KA-1 MK iii, Arcam Alpha 9, Kenwood KA-9x din 1980, NAD 3100, Akai AM-U33.

Credeti ca daca pun un pre de calitate intre sursa si receiver (el pe direct) se imbunatateste calitatea?

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Recomandare boxe raft

Post by bibanu »

sltraian wrote:Ce-am mai gasit interesant pe piata SH:
Roksan Kandy KA-1 MK iii, Arcam Alpha 9, Kenwood KA-9x din 1980, NAD 3100, Akai AM-U33.

Credeti ca daca pun un pre de calitate intre sursa si receiver (el pe direct) se imbunatateste calitatea?
Arcam Alpha 9 este un amp slab din toate punctele de vedere , anemic ca putere si nu " cinta " cu incinte " dificile " adică cu SPL anemic .
NAD 3100 , este un amp bine construit , sursă de alimentare generoasă , nu are o putere mare dar " dă bine " in incinte .
Kenwood KA-9x il recomand doar " prietenilor " , din pacate Kenwood au fost in regres ca executie a aparaturii audio după anii 80 , multe amplificatoare sunt pline de lipituri reci , sucombă cînd îți este lumea mai dragă .

Căutați un amplificator care să aibe o sursă de alimentare potenta , pe spatele amplificatorului să fie specificat un consum mare , de ex 300...400W , eventual cu cite patru tranzistori finali pe canal si o putere de 2X80...100W .

O intrebare , ce rost are un preamplificator extern cuplat " pe direct " cu etajul final dintr-un amplificator integrat ? In general fiecare casă producatoare are o amprentă in soundul sculelor , sound care se obtine din partea pre + etaj final , se poate intimpla ca un etaj final dintr-un amp integrat să " sune " mai prost cu alt pre extern .

O să vă dau pe pm citeva sugestii de amplificatoare pe care le-aș cumpara eu pentru mine .
Vindeți grabnic acel AVR , este conceput pentru filme , pentru muzică este moartea pasiunii , ca fapt divers ....nici in cele mai frumoase vise nu poate asigura 7X100w pe ieșiri .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe raft

Post by momolo »

sltraian, acolo in Japonia unde te-ai pozat nu ai auzit nimic sa-ti placa?!?! Din foto inteleg ca ai vizitat magazine cu scularaie, cred ca ai fi avut ce proba.

In opinia mea esti tributar foarte mult actualei piete chinezofile, adica actualului marketing. Ai pomenit tot soiul de scule care nu merita nici probate.

Receiverul si boxele pe care le ai pastreaza-le doar pentru surround (filme, bubuiala, party) si mergi pe la comerciantii locali (din pacate sunt concentrati in Bucuresti. Deci va trebui sa faci un drum) si cere-le sa-ti puna un sistem audio (boxe, amplif, cdplayer, eventual pickup) pe banii tai sau ceva care in caz de Doamne fereste (ca-ti place) sa poti cumpara. Chiar si daca unora le ceri scularaie de 2 lei si ei iti demonstreaza scularaie de 2000 lei, totusi te alegi cu experienta audio, adica auzi cum e un sunet de calitate.... macar.

Retele capatate aici nu au nici o valoare. Nimeni nu stie ce-ti place sau ce vrei.

Din pacate (sau fericire) ai o camera maricica. La 6x4m e mai scump, ca trebuie sistem mai potent. De bani putini nu gasesti boxe mari si bune, numai lazi cu difuzoare, cum de exemplu ai acum. Deci ar trebui sa te orientezi pe boxe mici si bune.

Tine cont, la un sistem audio conteaza absolut tot, inclusiv cablaraia, rack-ul, standurile la boxele mici, etc. Daca la vreun comerciant iti place ce auzi si te duce buzunarul, ia toata instalatia, nu te iluziona ca poti lua numai o parte. Calitatea nu se obtine din adunarea unor componente bune. Poti face sunet extrem de prost din componente bune. De aceea intrebarile tale cu arcame, roxane, roteluri, brice si carice, sunt total inutile. Nu faci nimic pe calea asta. Combinatia intre "componente" (inclus si fleacurile precum sarme, rafturi, bombonele, etc) face Sunetul ala Nirvanesc.... sau nu face nimic, decat gaura la buzunar.

Altfel se numeste.... trancotarie sau trancotareala. Si Slava Domnului ca avem printre noi Trancotari cu Diploma la Scoala Vietii (trancotare), gata pregatiti sa-ti dea Reteta (fericirii trancotare)!

Toate pe lumea asta se invata. De obicei de la altii. Doar ai grija cu cine te inhaitezi!

Asa ca fa un efort, fa-te prieten cu oameni de la care ai ce auzi, vedea si invata, mergi in excursie la Bucale ca oricum, e mai aproape decat Japonia, asculta cat mai multe, si mai incolo o sa sti singur ce-ti place sau nu.

Deocamdata te afli pe un nivel extrem de jos, cam pe la baza trancotariei, un fel de crema de talciok elevat. Si iata, ai dat de trancotari mai experimentati decat tine care te indeamna la tot soiul de achizitii, care mai de care mai bizare, aiuristice si inutile!

Nu e nici o rusine ca nu sti (nimic). Nimeni nu s-a nascut savant. Iar meseria se fura, nu capata nimeni pomana desteptaciunea la cap.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply