Hifiarena 2018

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Hifiarena 2018

Post by bongiorno »

Si mie imi plac pozele. Multumesc. Nu am ajuns dar citesc cu interes.
Ca remarca, am ascultat Ns 5000 la Yura si au sunat foarte bine pe amplificare Accuphase.
Tot la Yura am ascultat clasica de pe vinil cu amplificare Accuphase si boxe Wilson Sabrina.
In camera lui scena era foarte adanca si boxele dispareau cu desavarsire. Un singur amendament: Nu era viteza in sistem .... nu stiu daca era vina amplificarii sau a boxelor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

Am fost si aseara, duminica ultima zi. Am ajuns pe la 17.30 si stand mult de vorba prin toate camerele, spre plecare am gasit incuiat la melci. Am venit datorita unui prieten care m-a rugat sa merg, el neavand nici o treaba cu domeniul (si nu voia sa mearga singur... ii era frica. Plus ca eu aveam un pic de timp, plus vremea frumoasa). A fost foarte impresionat de ceea ce a vazut si auzit.

In mod categoric la toata lumea suna mai bine sau mult mai bine decat in prima zi cand am fost la deschidere. Asa cum am scris, pentru un sunet bun e nevoie de timp pentru reglaj si setari pe acustica incaperii.

Le dau dreptate la baieti, sistemul cu Wilson Alexia 2 si Audio Research suna impresionant!... Cam pe orice fel de muzica, deci si pe clasica. Dar am ascultat numai opera, totusi. Oricum, pe voci, pop, chitari, adica orice se invarte prin zona vocii umane, suna superb! Am stat de vorba si cu dl. Robert Popescu, foarte dragut si extrem de amabil, cu rabdare sa ne explice tot felul de lucruri (foarte interesante). Poate lumea nu stie, amplifurile Audio Research, cele cu VU mare puse pe covor, sunt produse in august anul asta si sunt printre primele cateva bucati din acest model nou. Nici macar nu costa pe cat arata, nu spun pretul, doar atat, sunt de cateva ori mai ieftine decat altele similare. Sistemul acesta e intradevar cel mai scump din toata expozitia dar si cel mai "dezechilibrat". Sa va spun de ce. Sursa DCS, asa cum multi stiu, e super scumpa, din ce am retinut cam 120K dolari. Apoi garnitura de cablaraie Transparent (?) costa si asta cam 100K dolari. Insa boxele pe cat sunt de mari nu costa pe cat m-as fi asteptat. Si cu atat mai putin amplificarea cu care se pare, se potrivesc minunat.

Asa ca, intradevar, nu degeaba au fost multi impresionati de acest sistem. Nu ma refer la bani, ci la sunet. Dar cum stim, calitatea din pacate costa mult. Insa nici pretul mare nu garanteaza calitatea.

Mi-au placut inca o data boxele Sonus Faber pe McIntosh puse in camera alaturata. Sunau mai bine ca in prima zi.

La Yura m-am dus prima oara si am stat cel mai mult. La un moment dat l-am intrebat de un cablu, legatura dintre transportul si DAC Accuphase (900/901). Erau legate conventional, cu acel cablu proprietar care permite decodarea oricarui format (deci si SACD). De pe vremuri stiam ca are un cablu coaxial SPDIF foarte bun, facut si gasit de el (din jdemii incercate). A pus acel cablu si.... minune! Schimbarea in sunet a fost spectaculoasa! (pe boxele Marten, adica nu a mai pus Yamaha. Nici nu era timp). I-a parut cumva rau ca nu a pus cablul ala de la inceputul expozitiei. Pe buna dreptate! Insa, spun asta pentru "teoreticieni", cablul SPDIF nu permite decodarea "hirez", adica SACD, ci doar formatul banal de CD audio. Ei si ce daca?! Unii stim, formatul nu garanteaza "nirvana audiofila". Cert este ca sunetul s-a modificat intr-un sens spectaculos mai bun si mi-a placut cum suna chiar si pe boxele Marten (care datorita difurilor ceramice, nu le-am avut niciodata la inima. Mie nu-mi plac difurile ceramice, nu mi-au placut niciodata si am scris in trecut destul de mult pe tema asta).

Alte camere interesante, cele de la dl. Paul Hafner. Acum am intrat prima oara in "camera ieftina", cea cu Primare si Dali bookshelf. In prima zi nu am bagat de seama ca mai exista o camera, poate era usa inchisa. Aici pot spune ca am auzit cel mai bun sistem ieftin. Boxele Dali tip bookshelf (le vedeti in poze, nu am retinut modelul. Sunt foarte frumusele) mi se par foarte ok la sunet. Nu degeaba m-am mirat de unele pareri cum ca "Dali tipa". Nu prea cred. Dimpotriva, asa ca feeling si ghicire, cred ca boxele astea sunt mai sus decat scularaia Primare, adica ar merita o scularaie si mai scumpa in spate. Cat priveste Primare, le stiu pe dinafara, sunt cam la fel cum le tineam minte. Am aflat si preturile (amicul cu care venisem intreba si isi nota). Pai sunt chiar foarte faine la pretul lor! Adica un sistem decent din categoria ieftina raportata la restul exponatelor de acolo. Adica cel mai bun sistem ieftin. Si chiar foarte dragut ca sunet tinand cont de pret si comparand.

In camera scumpa am ascultat din nou Chord amplificat cu teribilele Gryphon pe boxele daneze cu difuri albe (vedeti pozele). Se auzea si mai bine ca data trecuta. Si de data asta am ascultat si din pickup, noul TechDAS care din cate inteleg, este continuatorul lui Micro Seiki.
Mie mi-a placut. Mi se pare foarte ok din ce am auzit si am ghicit in conditiile alea. Am citit aici o opinie cum ca pickupul nu e ok. E greu totusi de ghicit in conditiile alea ce "componenta" dintr-un sistem e de vina. Acum totusi am auzit Chord digital (CD clasic) si pickupul TechDAS, deci putina comparatie am putut face si mi se pare in regula, cu potential. Chiar cei de acolo m-au intrebat daca sa schimbe placa care se afla pe platan si am spus ca nu e nevoie, era chiar foarte ok. M-am mirat de ce au existat pareri negative.

...Apoi s-a facut prea tarziu, lumea deja strangea, am mai discutat vorbe pe ici, pe colo si am plecat deoarece usa de la melci era inchisa (amicul dorea tare mult sa vada melcii dar nu a apucat. Mi s-a intamplat si mie la fel dealungul anilor, prima oara ii tot scapam pana i-am vazut si auzit; cam de fiecare data ramanand dezamagit de sunet. Dar frumosi rau de tot, spectacol vizual!).

A, era sa uit, am ascultat inca o data Mission Blade (sper ca retin bine) pe Devialet din sursa fisiere NAD. Suna si aici mai bine ca in prima zi, nu era asa rau dar ma deranjeaza totusi cum se aude din fisiere, sunetul e sarac, marlan, searbad. Probabil cu o sursa mai buna nu sunt rele (desi arata ca naiba. Si au difuri pe laterala, o solutie care nu prea imi place) iar Devialetul ala pacaleste artistic urechiusele fragede. Oricum, nu era asa de rau. Dar, fratilor, dati-le naibii de fisiere, laptopuri, dacuri si cacaturi! Luati-va surse conventionale, cdplayer clasic si pickup!

....Apropos, acum la moda pe la expozitiile astea este .... Maria Sa Magnetofonul! Nu a venit nimeni cu un magnetofon (din ala adevarat, eventual un "aragaz" de o suta de kile). In cazul asta celelalte exponate ar fi iesit cam sifonate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

Am adaugat POZE de ieri, duminica, 30 sept 2018:

https://www.flickr.com/photos/149860473@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Hifiarena 2018

Post by SOLO »

Cred ca am vazut in poze niste Klipsch Forte III.

Le-a ascultat cineva ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by brighty »

momolo, era vorba despre KEF Blade in camera AV Store. Personal, dupa ce ascultasem tot felul de "nebunii" frumoase in camerele de alaturi, nu pot sa zic ca Blade-urile m-au dat pe spate... Sunau ok, dar atat. S-a pus, la un moment dat, Nat King Cole si vocea lui suna aspru, fara caldura caracteristica... Nu dau vina pe ele, posibil sa fie o neconcordanta intre componente, ca sa nu mai zic de spatiul stramt din rigips! Remarc doar ce s-a auzit, in conditiile oferite.

Mi-au placut si mie Sonus Faber Serafino cu McIntosh, doar ca tocmai ce iesisem de la auditia Wilson Audio Alexa 2 si evident ca italienele au cam fost puse in umbra de americane. Care americane au fost singurele ce au disparut din peisaj, ramanand doar sunetul fantastic, aproape 3D, indiferent de sursa si de muzica redata.

La Iura, Marten-urile mi s-au parut o idee cam "colorate", chiar stridente. Dar, iarasi, conditiile...

Dali + Primare m-au impresionat, vocea lui Katie Melua a sunat placut, catifelat pe medii, fara stridente de nici un fel in gama de inalte.

Foarte bun si sistemul lui Paul Hafner, de altfel o gazda extrem de simpatica. Nu pot totusi sa afirm ca am perceput diferente cand a schimbat sursa, din digital pe pick-up TechDAS...

La Bang & Olufsen am intrat manat de curiozitate, intrucat muzica pusa era extrem de incitanta, batea unu' toba de s-o sparga pe boxa stanga, in vreme ce in dreapta se auzea timid un melotron. Chestia asta, pe moment, te impresiona, chiar era wow! La final, am intrat din nou acolo, tot de curiozitate, pentru ca, in fine, dupa atatea jazz-uri, opere si ritmuri cubaneze, auzeam si eu un hit cunoscut, care-mi este la inima, anume " Purple Rain" al lui Prince. De data asta, "magaoile" B&O au sunat groaznic... Cu toate astea, culmea, nu le-as da ultimul loc celor de la B&O, ci foarte probabil celor de la Bose, care nu aveau mari chestii de prezentat si nici muzica nu puneau. Am plecat de la ei in mai putin de 10 secunde!

In cealalta camera de la AV Store, unde reda un disc BluRay proiectorul Sony mega-scump, mi-a placut imaginea oferita (se pusese un concert David Gilmour), in schimb sistemul surround oferit de Monitor Audio Silver era pilaf pe bass si nici celelalte frecvente nu erau prea legate...

La Stereomag, nu am stat mult, se pusese in surdina ceva jazz pe boxele albe.

La AV Mall, cum am mai zis, mi-au placut Klipsch-urile negre, sunet placut, desi tot din fisiere de pe streamer. Celelalte Klipsch-uri, despre care pomenea solo, nu au mers cat am stat acolo.

Frumosi melcii de la B&W, iti furau privirea, insa nu m-au rupt cu sunetul, asa cum au precizat si alti forumisti. Baiatul care ni-i prezenta spunea ca au nevoie de spatiu ca sa se desfasoare si ca in Romania ar fi vreo 6 perechi, din care 4 vandute de ei.

Si da, cam prea multe fisiere, prea mult bluetooth, nici un magnetofon, macar de decor... Dar grozavia este ca au inceput sa vina cu boxe active, cantate cu streamer sau bluetooth! Tare-mi e ca boxele active vor domina in urmatorii ani, ca de ce sa umplem casa inutil cu cutii negre?!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

Da, ai dreptate! Sunt KEF si nu Mission! Am facut o scufunzie si desi pot, nu corectez ca altfel nu se mai intelege discutia!

KEF e brand foarte vechi si extrem de respectabil pe vremuri cand faceau boxe formidabile (anii 70...80....culmea, chiar 90!). Acum nu le-am mai tinut "socoteala" insa din ce am auzit, "modernitati", nimic nu m-a impresionat. Pai, in anii de glorie KEF iesea ca magarul dintre oi, acum e in gramada (desi se zbate. Altii au murit deja).

Ca mi-ai adus aminte, am intrat si la BOSE, eu si amicul. Tot in 10 secunde ne-am evacuat. Poate de aia am si uitat. Desi era cineva acolo, statea singur, ne-a primit foarte amabil (mi-a fost un pic jena ca plec asa repede). Bum si tzatz, stilul caracteristic. Insa BOSE au publicul lor, oricum, mai putini printre noi.

Sonus Faber Serafino imi par ca suna bine pe clasica si sunt finute. Cred ca se potrivesc cu McIntosh dar poate nu la modul suprem.

Parerea mea, DALI (bookshelf alea frumusele) cu Primare ar fi sistemul castigator la varianta "buget" (redus). Mi se par foarte corecte aceste Dali. Am pus de la mine un CD din ala mai haudiofil si asa mi-am dat seama ca bookshelful.... e chistoc, adica nu ai basul de jos cu piticaniile, ca nu ai cum sa-l ai. Valabil la orice piticanie. Dar in rest mi se par foarte corecte la sunet si cu de toate la modul cu bun simt.

Boxele cu difuri albe de la dl. Hafner, danezele inalte si subtiri, stiu ca sunt ceramice si tocmai ce am repetat ca nu-mi plac oalele si ulcelele, dar totusi au un sunet foarte placut. Avand in vedere scularaia super suparata din spate, si pentru Gryphon am mare respect la capitolul amplificare.

Intradevar, intre sursa Chord (CD clasic) si pickupul TechDAS (ce nume aiurea au gasit!) nu era o diferenta din aia sa te faca sa lesini de diferenta analogica. Dar pickupul nu-l ghicesc ca fiind prost, dimpotriva, cred ca e fain. Si cum stim, la acest capitol reglajele infinite si toate "amanuntele" (printre care si cablurile, rackurile, etc) fac diferente crunte.

Observ ca lumea a luat Bang & Olufsen la maciuci.
Le-am auzit numai cand am fost la deschidere. Era un tanar acolo, la costum (e obligatoriu la B&O) care probabil ne-a luat drept tractoristi si a tinut sa ne spuna ca boxele au 8200W (moment in care orice tractorist si var'miu, lesina pe loc) si ca sunt atat de avansate ca isi anuleaza concurenta (se subînțelege, de prin jur).

Probabil il invatasera la scoala marketingului de B&O, dar m-am amuzat. Insa ce vreau sa spun, totusi ticalosiile astea nu sunt proaste la filme si diverse party, manele, etc! Au un bas de te ia cu salvarea si in cazul filmelor, cred ca sunt supreme! Cand trece elicopterul te pitesti sub masa!

Tanarul a mai tinut sa imi precizeze si ca surroundul nu se face cu 2 boxe, ca ala nu e surround (am zis eu, m-a crezut tractorist). Eu incercam sa fiu prietenos si sa spun ca doua boxe destepte si culte in cap pot sa induca senzatii spatiale. Baiatul insa, probabil bine instruit, avea grija sa nu plece tractoristii cu ideea ca le ajung NUMAI doua boxe, asa ca ne-a spus despre alte marfuri, gen restul boxelor necesare surroundului.

Una peste alta, nu m-as grabi sa critic prea tare acele ticalosii pentru ca sursa era Youtube si chiar omul a tinut sa ne spuna ca asta e politica, sa puna Youtube deoarece majoritatea clientilor lor asculta (si) asa ceva. Pe buna dreptate, probabil chiar asa si este! Sa nu uitam ca B&O este un brand "lifestyle"!

Iar televizorul lor este rapitor! (nu vreau sa stiu pretul! Pe vremuri aveau o plasma Panasonic bagata in carcasa B&O, acum probabil este un OLED de la LG... cine mai stie?!)

Alta chestie, am intrat si la proiectorul SONY ala mare si alb pus pe ditamai ecranul cat peretele. Proiecta un reportaj cu broscute, din pacate cred ca era vechi si nu foarte super 4K dar si asa se vedea bine. Nu am bagat de seama sistemul audio surround, nu ai ce intelege dintr-o camera mica si rigipsata. Nu stiu cine ar refuza un proiector ca ala?! E o minune! .... Pentru cine are casa, timp si aplecare.

Cat priveste blustiutzul si alte cacaturi, totusi eu sunt putin optimist, parca li s-a mai diminuat cheful spre asemenea lucruri, totusi multi au pus CD conventional si placa pe pickup, ceea ce e remarcabil. Asa e si dincolo, lume la care ne aliniem. Probabil sectorul asta snob audiofil inca refuza sa guste placerile digitale supreme :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by remoteviewer1 »

momolo
Chestie de gusturi, parere personala, dar Wilson nu mi-au placut niciodata si acum mi s-a confirmat a jdemia oara. Muzica pusa, un fel de country/pop/gurista/gurist era foarte potrivita acestor boxe care, in opinia mea, nu par sa fie destinate muzicii clasice. Adica nu-s de clasica. Un sunet destul de hifi si avand in vedere costul..... Naspa! (eu sunt din ala pentru care muzica clasica e numarul 1)
Draga momolo, la experienta (si varsta ta :D ), nu credeam ca inca te lasi asa usor prada prejudecatilor proprii. Legea numarul 1 a audiofiliei (declinata din cea a vietii) este asculta de 10 ori si vorbeste o singura data...

Daca imi permiteti, ma voi dezlantui in urmatoarele randuri, si va rog sa ma iertati in avans, daca in elecubratiile jignesc, supar sau poate dezamagesc pe cineva (sa stiti ca la final este, totusi, spre binele vostru, sau al audiofiliei in general). Am dorit sa se termine festivalul si sa cunosc mai multe opinii cu privire la acest eveniment pentru a putea fi sincer pana la capat. Eu m-am dus la acest "festival audio" insotit de o persoana neutra, total neinteresata de acest hobby, avand (ma refer la mine) inima curata si sufletul deschis. De la inceput, mi-am impus sa ignor toate celelalte distractii cum ar fi propriile frustrari, pretul sculelor, calitatea publicului, ospitalitatea gazdelor, etc,etc,.etc.

Prima camera de care am dat a fost cea a lui Yura, old friend, old problems :lol: . Gazda placuta,muzica buna, atmosfera audiofila (muntele de scule din spate, era impresionant), sunetul era OK-ish (cantau Marten-urile)...cu accente de hi-fi de lux, clar penalizat de camera (poate si de unele componente...). As fi vrut sa ascult, sincer, Yamahele (ce erau asezate in spatele Marten-urilor, adevarat Bentley-uri (cel putin dupa design) al boxelor high-end), insa stiu ce inseamna acest lucru in conditii de show-room, nu mai spun in conditii de "festival"...Am plecat oarecum nesatisfacut cunoscand capabilitatile sonore ale dealerului din show-room-ul propriu.

Urmatoarea camera a fost cea cu sistemul Wilson/Acoustic Research trecand prin camera cu MacIntosh-uri (admirand un superb 225 pe drum)...prima impresie a fost (canta un fisier digital, poate cd, o muzica pop...pus pe vestitul DCS), "ce sunet de rahat pe scule scumpe..."Ok, m-am asezat in sala relativ plina ce s-a golit in cateva minute si brusc am ramans aproape singur cu dealer-ul. Prima remarca ( a cokalarului din mine :lol: ) neimpresionat de sunetul iesit din multimea de cutii digitale "Nu va suparati, pick-up-ul il tineti de recuzita?" Genul asta de remarci, iti pot asigura deobicei, in 2-3 minute evacuarea din showroom-ul unui dealer (am mai patit-o cu unul din delaerii ce nu erau prezenti astazi)...In acel moment, domnul Dealer, se intoarce spre mine cu o figura foarte calma si paternala si imi raspunde: " Da, va pun niste discuri imediat". Ochiul meu parsiv dupa analogic, a inceput sa analizeze instalatatia din dotare: pick-up SME (premiera absoluta pentru subsemnatul), brat SME de calitate (acasa am brat SME, ce-i drept o varianta vintage si mult inferioara la pret, insa care imi place la nebunie), doza fara carcasa cu un miros de scumpiciune, asa de la 3-4 metri :lol: . "Ce muzica preferati?" intreaba dealerul cu un aer binevoitor. "Clasica si ceva jazz" veni raspunsul promt din partea mea. Si asa a inceput totul, un disc, doua discuri, mai o opera, mai o voce, "dar sa va pun si un jazz pe DCS","dar sa va pun si un Blues de calitate", " sa va pun si o percutie", sala se umplea si se golea, eu ramaneam lipit de scaun. Sala se umplea din nou, eu asezat in sweet-spot tot ceream discuri. Cred ca a trecut aproape o ora, timp in care am schimbat locul, pur si simplu nu ma mai saturam de acel sunet. Carnos, suculent, vitezist...cu "de toate" pe limba romanului. "Nu va suparati" dar ce lampi folosesc powere Audio Research?". "KT160" veni raspunsul promt al domnului de la butoane. "Ortofon A95" - daca imi aduc bine aminte, veni raspunsul la intrebarea cu privire la provenienta dozei. Bineinteles, companionul meu, a inceput sa caste si pana la urma am iesit din sala cu oarece regrete. Sunetul era molipsitor, bas-ul era doborator, media sublima si inaltele nederanjante, atat cat trebuie. Sistemele de acest nivel ascultate de mine, se numara pe degetele de la o mana, as putea sa le enumar aici, insa mai bine nu...Am iesit pur si simplu transfigurat, exact cum a iesit Luke din StarWars din scorrbura in care se intalnise cu Darth Vader de pe planeta lui Yoda. Ajuns acasa, m-am pus pe citit (invers de cum face majoritatea) si am aflat secretul...Cei de la Audioresearch isi "tuneaza" powerele exact pe aceste modele de boxe Wilson Alexia 2, deci nimic nu era o "coincidenta" in acel sistem. Puteti sa ma huliti, sau sa ma blamati (incerc sa va descriu o varianta nefiltrata, bruta), in ciuda celor 100K cerute de DCS pe cele 5 cutii, mie personal, cu urechile din dotare, tot am fost mai mult incantat de sursa analogica. Am mai audiat pick-up-uri scumpe cu un sunet oarecum steril, fortzat, prea rezolut, insa in acest caz, nu aveam de a face nici pe departe cu asa ceva. Exista finete chirurgicala alaturi de forta unor tunuri de cuirasat din cel de-al Doilea Razboi Mondial. Proverbial, puteai ucide tantarul cu barosul cu acest sistem. Da, boxele erau sprijinite pe niste roti de raft de macelarie, insa sunetul era hranitor, ucigator si suav in acelasi timp.

Ajuns in camera Raidho, ce sa zic...urechile imi erau poluate cu ambrozie bauta din potirele zeilor haudiofili. Ochii (analogo-parsivi) cad repede pe Techdas Airforce 5, mai ales ca sunt detinator si mare fan de Microseiki. Pick-up-ul imi aminteste ca look de modelul RX-1500, cu un afisaj digital ce aducea o tusa de modern. In sala canta ceva fisier digital de pe Chord, cu urechea deformata percepeam un fel de caricatura audio, sunet subtzirel, bas chinuit, medie plecata undeva departe. Il rog pe domnul Dealer sa puna in functiune Tecdas-ul, acesta se conformeaza cu placere (citeam un fel de bunatate si deschidere in ochii sai). "Va pun un Shostakovich?", "Da cu mare placere" raspund eu entuziasmat. Cred ca doza era ceva Van den Hul, oricum preturile sculelor (analizate la ochi) erau mult mai mici fata de camera anterioara. Chiar si asa, nu s-a imbunatatit nimic semnificativ in sunet, boxele parea ca se screm sa cante, de aici am tras concluzia ca era o problema "sistemica" acolo. Repet, ca vad ca nu s-a inteles bine, nu am nimic cu pick-up-ul si nu spun ca ar fi slab ca sunet, din contra ca fan Microseiki cred ca are mult potential, insa pe ansamblu sunetul nu era placut, observ ca s-a interpretat a fi "tipic audiofil". Acel sistem, pe care nu l-am analizat in detaliu, simtindu-l fara sanse de imbunatatire in acea configuratie si camera nu pot sa il judec obiectiv. Inca o dovada, ca in acest hobby potriveala si camera e totul...Promit ca imi voi rapi din timpul personal in viitorul apropiat pentru a face o vizita dealerului cu urechi mai "murdarite" cu sistemul propriu, pentru o concluzie obiectiva.

Restul sistemelor aceasi Marie cu alta palarie, as fi dat o nota de trecere la Klipsch-uri amplificate de Onkyo, insa avea acea "bubuiala" tipica Klipsch-urilor moderne (pe care eu personal nu o sufar), nu avea finete, mi se parea bun pentru muzica bumti-bumti. Pace va doresc si o seara buna!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Legea numarul 1 a audiofiliei (declinata din cea a vietii) este asculta de 10 ori si vorbeste o singura data...
remoteviewer1 wrote:Acel sistem, pe care nu l-am analizat in detaliu, simtindu-l fara sanse de imbunatatire in acea configuratie si camera nu pot sa il judec obiectiv.
Draga remote iar te repezi ca berbecul. Nu ai de unde sa sti, ca nu ai cum, cate cazuri din astea aparent "fara speranta" exista si care dupa (multa) munca si (mult) timp pot fi rezolvate cateodata la modul sublim. Eu am avut ocazia sa aflu si sa invat pe pielea si timpul meu, in mare parte datorita catorva oameni. Mi te si imaginez in anumite situatii prin care eu am trecut spunand ca, de exemplu, "Boxele astea nu au nici o speranta, trebuie pus toporul pe ele!" sau, "Spatiul asta e imposibil!", etc. Ei bine, ignorantza este cea mai mare binecuvantare! Da confort. Dar spre nelinistea ta te asigur ca se poate face sunet chiar si in camere din alea de carton. Numai ca in timpul respectivei expozitii de 3 zile ....nu e timp. De aceea m-am si dus la urma (unul din motive) constatand ca oamenii cu experienta in domeniu au imbunatatit sunetul acolo. De aceea eu de data asta m-am gandit ca mai corect ar fi sa vorbim nu de branduri de scularaie ci de sunetul facut de dl. X, Y, Z.
E ca si cum ai avea de-a face cu niste croitori. Chiar daca te duci cu acelasi material la fiecare, vor exista diferente mari intre costumele croite chiar pentru aceeasi masura si acelasi om.

Eu credeam ca se intelege printre randuri ca sunetul de acolo nu s-a ridicat in nici un caz la inaltimea posibilitatilor sculelor audio puse in joc (si evident, nici banilor ceruti). Asa ca nu e momentul sa cadem rapusi de transfigurari tip Nirvana..... decat in caz ca vrem musai sa ne facem de cacao. Oricare din sistemele scumpe prezentate acolo poate "canta" mult, mult superior.

Cat priveste Wilson, nu-s pe strada mea. Chestie si de gusturi, poate si de timp/experienta. Acum peste zece ani imi placeau si acum si mai mult timp unele m-au dat pe spate. Dar fara dubiu, e marfa buna si cati oameni, atatea preferinte. Ca dealtfel si ....orgoliu! :wink:

M-am gandit ce as cumpara eu sa ma fi dus acolo ca mare belfer saudit ?!?! Cred ca nimic din toate acele sisteme. Cel mai mult m-au facut curios boxele Yamaha care sunt efectiv ieftine pe langa acele Marten, adica Yamaha sunt aprox. 15.000 euro si Marten-urile..... 80.000 euro! Si daca nu ma inseala memoria, Wilson-urile tale cam 35.000. Probabil as fi luat cate o piesa de sistem de la fiecare, poate luam boxele Yamaha de la Yura, amplificarea Gryphon Audio de la dl. Hafner si cablurile (cred ca poate si pickup-ul) d-lui Robert Popescu. Si-mi trageam si melcii pentru surround in living plus B&O pentru afara in curte la gratar.

Dar, sa nu uitam, fiecare cu parerile si prejudecatile lui. Insa nu putem sti in toate cazurile un lucru absolut esential.... cat are fiecare in spate, timp si experienta practica pentru fiecare dintre parerile si prejudecatile emise ?!?! Aici e cheia :wink:

E un domeniu foarte complicat si delicat in acelasi timp. Pentru ca atinge latura artistica cu toate ca pare pur tehnic si pur ingineresc.

PS - doza era Van den Hul, un model mai ieftin, cred ca asta: https://www.vandenhul.com/product/mc-10-special/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Hifiarena 2018

Post by Petrescu »

Diferenta de sunet dintre vineri si duminica la toate sistemele audio de acolo s-ar putea sa provina si din reteaua de curent din aceea zona. Daca vineri consumul era mare si sinusoida puternic distorsionata, combinate cu o impamantare slabutza, cu impedanta mare, atunci dezastrul era previzibil. Zgomotul venit prin impamantare intra ca-n branza in mai toate aparatele. Foarte putine iau contramasuri pe aceasta directie. Duminica consumul scazand substantial lucrurile s-au mai indreptat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

Inca un aspect de care mi-am adus aminte - americanii isi fac boxele pentru camere din rigips ("case de carton"), la ei existand solutia asta constructiva majoritara de 100 de ani. In cazul acestor situatii boxele trebuie sa sune putin mai energic (umflat) in zona joasa unde camera "de rigips" (si in general "casa de carton") suge cea mai mare energie. Si la ei se merge pe sisteme extrem de puternice, mari, cu presiuni mari acustice (ma refer la sectorul asta de varf pentru oameni cu bani). De aceea putem spune ca boxele si sistemele tunate in felul asta "suna mai plin" sau "mai carnos" pentru unii.

In Europa e alta situatie, exista multe case vechi din zidarie sau beton si in general Europa are incaperi mai mici pe cand in USA intalnim mai multe incaperi cu suprafata mare. Americanii traiesc in mai multi metri patrati, europenii mai degraba in cutiute.

In cazul zidariei sau betonului peretii reflecta mult si de la prima "intalnire" a undelor sonore. In cazul peretilor "din rigips" poate exista dupa acestia structuri de beton sau si zidarie la o anumita distanta, astfel avand loc un fenomen nasol in care rigipsul reflecta partial si permite trecerea partiala a undelor, dupa care structura din spate reflecta la randul ei, dupa care rigipsul reflecta din nou cu partea din spate partial scapand si in afara.... si tot asa. E un haos acustic dar per total energia sunetului este amortizata (mortificata) intr-un mod aiuristic si mai ales in spectrul jos.

Un sunet (audiofil) de calitate are nevoie si de reflexie, defapt e un echilibru intre absorbtie si reflexie. Prea multa absorbtie mortifica, prea multa reflexie creeaza haos.

Evident, sunt doar considerente personale, nu sunt de specialitate si posibil sa nu inteleg corect unele fenomene. .... Dar stiu ce aud. De aceea cred ca un producator de boxe audio trebuie sa tina cont catre ce public de adreseaza. In USA in mod majoritar exista "case de carton" cu suprafete mari desfasurate dar de multe ori cu tavanul jos (asta da alte implicatii nasoale dar tot prin zona de sunet "omorat", "mortificat" se invarte ideea).

Un alt caz este Italia unde majoritatea caselor au pardoseala de piatra (gresie) goala, italienii nu prea folosesc covoare (asta e obicei mai degraba oriental). Si majoritatea caselor sunt din zidarie de piatra sau caramida. Rezulta reflexie foarte puternica dar si beneficii, energia sunetului tinde sa se conserve sau sa se amplifice, adica este opusul situatiei mortificate. Unii producatori tin cont de asta, de exemplu Opera din Treviso dar si altii. De aceea exista o tendita de setare a boxelor italienesti care atunci cand dau de situatia mortificata din rigips, dau de belea!

Mai exista si cazul scandinav (nordic), case mici din lemn, defapt niste baraci, aparent situatie americaneasca, insa deloc la fel. Spatiul e mic, peretii din scandura dar lemnul se comporta altfel decat rigipsul. Probabil de aceea multe din boxele lor suna putin mai grav si sunt deasemenea umflate usor la bas, mai degraba in basul de sus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

Petrescu wrote:Diferenta de sunet dintre vineri si duminica la toate sistemele audio de acolo s-ar putea sa provina si din reteaua de curent din aceea zona. Daca vineri consumul era mare si sinusoida puternic distorsionata, combinate cu o impamantare slabutza, cu impedanta mare, atunci dezastrul era previzibil. Zgomotul venit prin impamantare intra ca-n branza in mai toate aparatele. Foarte putine iau contramasuri pe aceasta directie. Duminica consumul scazand substantial lucrurile s-au mai indreptat.
posibil si asta. M-am gandit, stiu ca in centru e nasol curentul electric, retelele sunt vechi si rablagite. Chiar si acasa exista diferente cateodata notabile intre zi, noapte, zi de lucru sau weekend.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Hifiarena 2018

Post by Petrescu »

Eu vad chestia asta zi de zi pe osciloscop. Daca aprind lampile cu neoane creste zgomotul si de 10x in amplitudine. O astfel de expozitie nu este prea mare, ar putea data viitoare sa se caute o solutie tehnica care sa avantajeze auditia pentru toti. Am multe de spus pe tema asta mai ales acum cand se schimba trafurile din posturile de transformare din intreg Bucurestiul.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by remoteviewer1 »

momolo
Draga remote iar te repezi ca berbecul. Nu ai de unde sa sti, ca nu ai cum
Mi te si imaginez in anumite situatii prin care eu am trecut spunand ca, de exemplu, "Boxele astea nu au nici o speranta, trebuie pus toporul pe ele!" sau, "Spatiul asta e imposibil!", etc. Ei bine, ignorantza este cea mai mare binecuvantare! Da confort
Asa ca nu e momentul sa cadem rapusi de transfigurari tip Nirvana..... decat in caz ca vrem musai sa ne facem de cacao
Ce sa zic momolo, multumesc de cotatii, aparent (pentru a posta colaje a lucrurilor ce ma deranjeaza mai mult) sunt berbec prost (deoarece nu am cum sa stiu), ignorant si pe deasupra mai am si revelatii haudiofile la tot pasul facandu-ma de cacao (adevarat ca mi se intampla in Vitan sambata dimineatza, sa porneasca vreun samsar un Vewe tdi proaspat importat si condus de o batranica in week-end la sindrofii audiofile, sa cad pe jos la sunetul cristalin al tachetilor). Eu cred ca puteai mai mult, insa ai fost finutz. Hai, bafta si spor la forumeala corecta politic! Va pup!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hifiarena 2018

Post by momolo »

Pari cam stresat si cam agresiv (nu e prima oara). Probabil ai o perioada mai dificila, cel putin asa se intelege din interventiile tale de acum (de aceea si aluzia cu berbecul).
Probabil iti lipseau alti colegi de forum sa te infigi in ei si m-ai luat pe mine. Ca eram la indemna.
Raspunsul meu este intradevar.... finut :roll: .
Si nu confunda politetea si respectul (capitol la care mai ai de aprofundat) cu "corectitudinea politica". Sunt chestii diferite.
Ai reusit sa strici topicul asta. Felicitari!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Hifiarena 2018

Post by doru »

Eu nu am reusit sa ajung la expozitie. As fi dorit, dar, din diverse motive, am “ratat” evenimentul, in ciuda invitatiei pe care o aveam, multumita amabilitatii “consateanului” si vecinului hondaru (inca o data, multumiri!).
Cu ajutorul postarilor din acest topic, regretul de a nu fi ajuns s-a diminuat considerabil. Am vazut pozele excelente puse de momolo, am citit comentariile celor prezenti la fata locului, parerile diferite (normal), uneori contradictorii, cu “intepaturile” de rigoare, asupra celor vazute si ascultate, am intrat putin in atmosfera “evenimentului”.
As fi vrut sa ajung fiindca au trecut ani buni de cand a fost organizata ultima manifestare de acest gen, am si uitat de cand. Principalul motiv, acum ca si la expozitiile anterioare, ar fi fost sa reintalnesc vechi prieteni sau colegi intr-ale audiofiliei sau trancotarelii, sau altii noi, inclusiv, de ce nu, chiar dintre cei prezenti virtual si pe acest forum. Ascultatul unor scule care sa te impresioneze sau pur si simplu sa-ti placa, ar fi reprezentat un bonus.
Dupa parerea si experienta mea anterioara, a te duce la o asemenea expozitie cu principalul scop si gand de a asculta sculele si a-ti forma o parere avizata pe aceasta baza, este inutil, neconcludent si poate fi chiar o mare greseala.
In mod contradictoriu, desi e o expozitie de scule audio (destinate auzului), ceea cu ce te alegi cu certitudine este …vazutul si poate pipaitul (daca te lasa organizatorii)! Date fiind conditiile, asa cum s-a mentionat si aici de multi dintre participanti, nu poti trage niste concluzii serioase in urma auditiilor. La fel cum la o expozitie auto trebuie sa te limitezi la a admira designul si specificatiile tehnice ale masinilor, nefiind posibil sa iei “exponatul” la o tura pe aleile expozitiei, la fel si in acest caz, poti doar banui ce potential “ascund” anumite scule (in cazul in care nu le-ai ascultat deja pe la dealeri in conditii mai omenesti), dar si asta presupune o anumita (chiar multa) experienta.
Exista si cazuri fericite si rare in care sa auzi sisteme care suna bine sau foarte bine, chiar si in conditiile improprii ale camerelor “anti-audiofile”, dar aici principalul rol revine mai degraba eforturilor si “maiestriei” depuse de expozanti (dealeri) decat sculelor propriu-zise.
In concluzie, desi nu am participat, cred ca a fost un eveniment reusit daca te limitezi la anumite asteptari, eveniment care ar merita reluat in fiecare an chiar si pentru aceste considerente limitate si, cine stie, poate chiar in conditii mult mai bune pentru ce ne “doare” mai tare: auditia sistemelor expuse.

P.S. Pana una-alta am citit pe undeva ca s-a gasit totusi un multi-milionar (in euro) care a comandat la expozitie un sistem audio-video de vreo 300.000 euro! Pentru unii se pare ca evenimentul a fost chiar foarte profitabil! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply