Exista viata dupa moarte ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

Mii de cercetari efectuate de multi oameni de stiinta (evolutionisti ? :twisted: :lol: ) asupra pacientilor aflati in moarte clinica, se pare ca releva acelasi numitor comun.
Parcurgerea unui tunel la capatul caruia se afla o lumina alba. Acolo multi dintre subiecti se pare ca s-au intalnit inclusiv cu rude, prieteni si cunoscuti decedati anterior. Subiectii simt in marea majoritate o bucurie, o relaxare si o traire extraordinara. Asta ar fi varianta cea mai des intalnita, al carei echivalent in crestinism este raiul.
Insa exista si relatari mai putin fericite. Oameni care au simtit frica puternica si au trait experiente infricosator de descris. Acesta ar fi echivalentul iadului din crestinism.
Sunt enorm de multe coincidente si cel mai important ele seamana in relatari in proportie majoritara.
Daca fiinta umana este prin excelenta una materiala, atunci logica spune ca nu ar mai trebui sa fie nimic dupa trecerea in nefiinta.
Insa daca fiinta umana este prin excelenta una spirituala, iar viata care anima acest corp material apartine altei forme de organizare, diferite de cea materiala, atunci este foarte posibil ca moartea nu ese decat o tranzitie spre altceva.
Exista si in acest sens foarte multe teorii, multe depinzand de cultura, de religia, de traditia si obiceiurile locurilor.
Exista teoria vietii de dupa moarte asa cum este relatata de Biblie.
Exista teoria reincarnarii conform careia sufletul fiintei care a murit se incarneaza in alta fiinta, nu neaparat umana. In acest sens exista multe cercetari efectuate de reputati oameni de stiinta pe subiecti aflate in stare de hipnoza. In unele din situatii, subiectii au povestit cate ceva despre vieti anterioare, uneori dand detalii uimitoare care uneori s-au probat a fi veridice.
Exista fireste si teoria materialist-dialectica conform careia nu mai exista nimic, moartea fizica a fiintei este una definitiva.

Sunt curios de parerile voastre.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by SOLO »

Stai linistit .. exista .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

De unde atata siguranta ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by momolo »

eu habar nu am si sincer nici nu ma preocupa! Am ajuns la concluzia ca as fi acelasi chiar daca as sti sigur ca exista sau ca nu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by DAN_TM »

Intrebare:cum se poate proba ca o persoana este efectiv moarta si nu doar in moarte clinica?Adica,cum aflam ca o persoana este COMPLET DECEDATA si nu doar intr-o forma alterata a constiintei?Cum putem pune temei pe experientele poate halucinatorii ale unei persoane incomplet moarte?Sant aparatele capabile sa ne spuna exact daca o persoana e complet dusa?Intreb si eu ca nedumerit ce sant. :?:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

buna precizare. Dar trebuie vazut cum se defineste stiintific notiunea de moarte clinica.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by SOLO »

cosmin wrote:De unde atata siguranta ?
Prin simpla mea prezenta . Sunt aici ... deci ?!

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

:lol: :lol: :lol: a fost cea mai buna gluma pe ziua de azi. Nu ca esti aici, fireste :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by DAN_TM »

Mai bine ne-am intreba daca exista viata inainte de moarte. :D Ce facem cu timpul ramas pana la momentul respectiv conteaza.Dupa-Dzeu sau chimia cu mila :D Moartea e undeva in spate,in toate momentele in care puteam muri si nu s-a intamplat,in tot timpul mort.In fata am doar viata.Cand va fi sa fie,vreau sa fiu surprins in viata.Nu stiu daca am exprimat clar si daca s-a inteles ceva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by momolo »

DAN_TM
Mai bine ne-am intreba daca exista viata inainte de moarte
excelent!!!!! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by LEKTOR »

Nu exista nimic dupa moarte - te-ai dus si gata ! Omul este doar un sistem alcatuit din mai multe etaje care sint in strinsa legatura - sufletul adica practic gindirea pe care fiecare om o are moare si el odata cu creierul- adica dupa 4-10 minute de lipsa a oxigenului cerebral sa zic asa.Practic acesta este mecanismul mortii .Ca exista moarte clinica,biologica precum si stari intermediare -coma - nu schimba cu nimic situatia.Si animalele si copacii sint sisteme complicate dar nu la fel de avansate ca omul - au si "gindirea" lor dar in felul lor pe care noi oamenii nu le intelegem ( desi facem multe experiente - delfini,maimute,etc ) - la fel si ei - odata morti . gata. Chestia cu viata dupa moarte doar te face sa te simti un pic mai bine ! :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by kaav »

Cel mai important la intrebarile de genul acesta este cum le integrezi in constinta ta cum se impaca in timp cu ceea ce traiesti si simti zi de zi.Poti sa ai o anumita atitudine fata de o intrebare de genul acesta,stare afectiva mai degraba, decat un raspuns in intelesul lui comun.Sunt intrebari care pot nelinisti serios anumite cugete.
In momentul de fata nu ma intereseaza raspunsul la intrebarea asta.Maine,peste o saptamana - nu stiu... :roll:
Zic asa ceva pentru ca daca nu-ti pasa de ceva (la un moment dat,pentru o perioada,e.t.c) nici nu conteaza importanta intrinseca a ''chestiunii'' :wink:
Sensul intrebarii ar fi daca raspunsul iti aduce consolare tie ca om,cred.Daca raspunsul ar fi foarte inconfortabil? :D
Last edited by kaav on 15 Mar 2009, 21:51, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by momolo »

LEKTOR
Nu exista nimic dupa moarte - te-ai dus si gata !
totusi, exista o chestie care nu ne lasa sa traim linistiti si ne chinuie, CONSTIINTA! Ce ne facem cu asta ?! Nu are explicatie logica si nici stiintifica, NU ajuta la supravietuirea speciei, dimpotriva, e de natura sa ne impiedice cateodata supravietuirea!
Pare un produs inutil.....insa daca exista o lege cu adevarat universala este aceea care spune ca NIMIC nu este inutil si aparut degeaba.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by LEKTOR »

Constiinta este o stare interna pe care o simti cu atit mai mult cu cit esti mai educat - adica vezi altfel lucrurile, ai mai multe intrebari de pus ,etc - cu cit stii mai putine, cu atit ai constiinta mai sumara !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by DAN_TM »

Presimt ca mai incolo o sa ajungem iarasi la oua si gaini. :D Scuze de off-topic

Post Reply