BluRay - pe cale de disparitie

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

BluRay - pe cale de disparitie

Post by LEKTOR »

Image

http://blogs.zdnet.com/storage/?p=365


Alte impresii

"Next-gen optical format promises to revolutionize the industry with features unavailable to previous formats... but it runs afoul of corporate infighting, high prices, and consumers uninterested in changing formats. Eventually they decide, en masse, to stick with what they already know.

Sound familiar? That's what relegated Laserdisc to an oddball obscurity back in the 1980s, and it's an uncanny description of the current situation with Blu-ray today.

ZDNet is now taking the bold step of calling Blu-ray "dead" and "in a death spiral," saying that in 12 months the format "will be a videophile niche, not a mass market product." While it may be early in the game to make such a prediction, Harris has some good points in his screed. Among them: That after its gruesome, 18-month battle with HD DVD, no one has the energy to care about high-def players any more. Probably a bigger issue: That upscaled DVD players, which can be had for $50 or $60, look almost as good as content played on a Blu-ray player. Consumers just don't see the value proposition in upgrading their hardware, particularly given that players are still over $200. What's a little better picture worth? With Blu-ray pegged at a four percent market share, most people seem to be saying not that much.

I've got my own problems with Blu-ray, having been giving it a fresh shot over the last few weeks. The player I have is a real pain vs. my cheapie DVD player. Startup time is ungodly, and I'll never understand why the player can't automatically figure out to play a Blu-ray disc if there's one in the device when it starts up. Instead it goes to an aggravating "home page" after a 30-second wait, and then it's another button press and another minute-long wait before I can get to the Blu-ray disc's home screen. Fast-forward and reverse is jerky and difficult to finely control, and that's a problem because I have to use them all the time due to the player's biggest annoyance: It doesn't remember where you were in a movie if you stop in the middle. If I quit at the 1 hour mark while watching a DVD on my bargain player, it picks right back up there the next time I turn it on. I understand that different model players will have different features, but this is standard on even the cheapest DVD gear. It's unfathomable that a $300 Blu-ray player can't get the job done.

Is Blu-ray dead? When people like me who have both units sitting side by side actively prefer using DVD instead of BD whenever they can, you've definitely got some trouble ahead.

Your thoughts? "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by Alexx »

Am mai auzit parerea asta acum o vreme, cam cu 6 luni in urma, ba chiar citisem si niste declaratii destul de sceptice date de oficiali SONY. Oricum ar fi, gasesc extrem de iritant si costisitor (pentru consumatori, desigur) faptul ca nu se ajunge la un standard in privinta formatului video. :?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by LEKTOR »

Pai ce, in formatul audio s-a ajuns la vreun standard ? blue ray e sacd pt audio
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Riddick
Posts: 14
Joined: 11 Oct 2008, 06:24
Location: USA

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by Riddick »

Pe disparitie sa fie, dar deocamdata se mai produc filme serios in blu-ray. Si oricum este cea mai buna imagine pe o plasma adevarata. Pui un Planet Earth si ramai mut. Este clar ca va dispare ca orice, dar in timp...Noi trebuie sa ne bucuram acum de el cat este disponibil, apoi trecem la celalalt level. Nu sun fan Sony. Iubesc calitatea. Blu-Ray este calitate la ora actuala.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by akaiofil »

eu zic ca va avea viatza lunga...
principalul ban pe piatza home-video vine din vinzarea (si inchirierea) de filme. nu apar asa de multe filme (anual sa zicem) astfel incit numai ele sa sustina aceasta piatza, deci banul vine din revinzarea filmelor vechi pe un format nou, superior calitativ. nu cred ca piatza ar suporta, chiar de ar fi sa apara miine, un format superior bluray. pina la aparitia acelui format (care sigur va apare la un momentdat) cantitatea de filme care se transpun pe bluray creste intr-un ritm foarte alert zic eu si nu cred ca e profitabil sa se opreasca brusc si sa se reinceapa, cu aceleasi filme, pe un alt format, parerea mea e ca piatza ar fi refractara in procent de 90% la asa ceva. Eu ash paria pe un virf al tehnologiei bluray in maxim 2 ani (iar prin virf inteleg maturizarea prin scaderea pretului si cresterea calitatzii playerelor) cu o decadere graduata apoi in urmatorii 5-7, daca in acest interval de timp apare ceva mai tare, fireste. Si sigur va aparea, nu cred ca televiziunea va ramine blocata in 1080p.
It's the music, stupid!

Riddick
Posts: 14
Joined: 11 Oct 2008, 06:24
Location: USA

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by Riddick »

Am plecat si eu azi pe la 4 si 30 de dimineata la shopping sa iau si eu ce o fi ca tot omul la reducere..Am prins la blu-ray Planet Earth cu $37.99 si Transformers cu $9.99. Playere blu-ray au fost de la Sony in reducere cu $187 si $199 la alt store. Este vorba de Sony BDP-S350. Preturile incet, incet coboara sub $200. In ambele magazine stocurile au fost epuizate foarte repede. Au fost si alte oferte la teleuri,laptopuri, etc..cine a stat de aseara la coada a prins "crema"..Crema fiind niste teleuri LCD LG de 52" un design monstru de urat la $1200..M-am pisat pe mine de ras cand vedeam cum ieseau din magazin cu ele in carutele alea de fier..Criminal !!! Au mai fost si Panasonic plasme de 42" dar 720p la $569 bucata..S-a vandut si displayul!!! Venind acasa am facut din nou o comparatie mai serioasa de imagine DVD vs. Blu-Ray. Eu pot spune asa: sunt 2 mari factori de luat in considerare: 1-Distanta de vizionare si 2-Teleul..In primul caz daca ai un dvd si faci upscaling la 1080p si te duci la o distanta de 13 feet de teleul cu diagonala de 50" acel dvd va parea super bun..foarte multumitor, dar daca te apropii mai mult se vede imediat diferenta. Pe o plasma serioasa imaginea va fi foarte buna in cazul dvd-ului, dar pe un LCD va lasa de dorit. Mult mai buna imaginea de blu-ray pe lcd decat pe dvd. Am vazut o faza in magazin care mi-a atras atentia: un baiat colorat avea in cos un Panasonic de 42" la 720p. Omul ala nu isi gasea locul, se tot plimba, se tot uita in stanga in dreapta. A disparut odata si l-am vazut ca apare in 2-3 minute cu un LG de al mare in cos si cu un zambet triumfator..Facuse adevarata afacere. Asta se intampla in coada spre caserie..Vazind volumul de lcd vandute mi-am dat seama ca majoritatea habar nu au ce diferente exista intre plasme si lcd-uri...Multi aveau si blu-ray in cos....la LG. Se pregatesc de noi experiente....Azi a fost ziua reducerilor aici..Dar si cozile pe masura.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by cosmin »

Blu-Ray a castigat deja razboiul cu HD-DVD.
Nu stiu daca va dispare Blu-Ray. Insa cu certitudine nu va dispare formatul HD.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by LEKTOR »

Planet Earth si Blade Runner - exceptionale
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by momolo »

Planet Earth si Blade Runner - exceptionale
aprob! Desi nu am blu-ray, nu vreau si nici nu ma interseaza! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by Obelix »

Ah, "Blade Runner"... cand asculti ploaia aia continua iti vine sa deschizi umbrela, chit ca esti in camera intins pe canapea... :lol: :lol: :lol:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by cosmin »

momolo wrote:Desi nu am blu-ray, nu vreau si nici nu ma interseaza! :D
Deocamdata... :D
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by _BGD_ »

BAM!

Aproape 10 ani mai tarziu, 4K, 8K, Retina Display, OLED, QLED, Atmos, Netflix and stuff 8)

Unele subiecte de pe acest forum sunt ca o carte de istorie...observi discutii de acum 10 ani, despre cat de wow comentau oamenii tehnologia de la vremea respectiva, si cand faci comparatie cu tehnologia la care s-a ajuns astazi, funny :wink:

Un lucru este stiut, lampa este nemuritoare! (nu a lui Aladin.... :lol: )

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: BluRay - pe cale de disparitie

Post by Dadix »

BluRay nu a murit si nu va muri prea curand. El a evuluat in UltraHD-BluRay .

Streamingul 4k cu 10 bit adancime de culoare e de calitate slaba fata de un disc pentru ca bitrateul ca si in muzica e variabil iar la consumator nu o sa fie prea curand cel din reclamele Netflix sau Hbo sau Amazon , etc.

Soluția streamingului de calitate va fi cand se vor introduce servicii P2P ( playere).
Cazul Chinei e separat , acolo deja de ani buni, 7-8 , exista servicii VOD ( Video On Dedemand ) cu playere P2P ( peer-to-peer).

Post Reply