AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

Nu mama ! perfect centrata pe o parte! :mrgreen:

Aseara am ascultat o alta varianta a Rapsodiei Romane dar de aceasta data pe un disc London Viva din 81 dar inregistrarea era din 70 cu Orchestra Filarmonica din Londra condusa de Stanley Black si care ca inregistrare si curgere mi se pare mai buna decat varianta Iosif Conta. Senzatia de a fi in camera orchestra e mult mai mare. Si am mai gasit un disculet cu Dinu Lippati la pian care canta impreuna cu George Enescu la vioara scos de Everest Records SUA dupa .... Electrecord. Dpdv audiofil inregistrarea e slaba dar are ptr mine o mare valoare sufleteasca. Si am mai ascultat un disculet cu Gheorghe Zamfir si Marcel Cellier la orga scos de casa de discuri Accord in 81. Cred unul din discurile bune scoase de Zamfir atunci cand canta muzica romaneasca autentica si inca nu se lansase sa compuna muzica care dupa parerea mea miroase tare se tot a comercial. Discul se aude f bine si naiul cred ca e rupt din sufletul romanului. Reproduce cu multa caldura toate starile sufletesti ale romanului atunci cand interpreteaza muzica veche romaneasca.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

In acest sfarsit de saptamana am ascultat Gustav Mahler.
Din pacate nu am reusit o auditie unitara a Simfoniei nr 8 , astfel ca cele doua parti au fost ascultate in doua zile.

P.S.
Apropos de gaura! Cum naiba de reusesc acum sa scoata numai discuri cu gaura mai stramta decat trebuie ?!?!!
Si eu care credeam ca este doar o caracteristica a discurilor Virgin Records!
:)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Si eu care credeam ca este doar o caracteristica a discurilor Virgin Records!
mi-a explicat cineva ca s-au gandit sa redea placerea deflorarii la bietii audiofili batrani, surzi, rablagiti si cu "motorasul" stricat de multa vreme! Cica asa le creste vanzarile....si defapt le-au crescut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara trecuta a fost petrecuta in sonoritatile unei muzici emotionante.
Pasiune si suspans.
Este ceea ce mi-a oferit Concha Buika - Niña de Fuego aparut in vara anului trecut la WEA International.
Exemplarul detinut de mine este realizat in Argentina.
Un amestec pasional de jazz si flamenco cu influente ale muzicii tiganesti cu care artista este in contact apropiat inca din tinerete.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Azi a fost o zi de relaxare,asa ca am dat drumul la muzica de relaxare;
Peter,Sue and Marc - Amazonas
Boney M - Somewhere in the world
Albano & Romina Power - Ci sara
Bonnie Tyler - Total eclipse of the heart
Renee & Renato - Save your love
Saskia & Serge - Don't tell me stories
Magazin - Put putujem 8) ....(muzica sarbeasca)
Scorpions - Still loving you
Jennifer Rush - The power of love
Stevie Wonder - I just called to say...
Engelbert Humperdink - Please,release me
Emerson,Lake and Palmer - C'est la vie
Elton John - Sacrifice
Alphaville - Forever Young
Abba - Andante,andante

Poate ca sunt printre putinii care asculta genurile astea,dar....astea sunt :D
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by c6t9 »

domne' urat din partea d-voastra :evil:

n-am avut parte nici de relaxare, nici de muzica.

ps. macar suntem 2 care asculta asa ceva, unul mai des decat celalalt :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by LEKTOR »

fluffy, nu esti singurul - si eu ascult de foarte multe ori aceeasi muzica - compilatii facute de mine cu late 70's,80'90'00 - vad ca asculti si ceva raritati, precum Renee/Renato - care de fapt au scos numai un singur disc 7" cu 2 fete - A Save Your Love
B If Love Is Not The Reason
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by tatatodor »

Poate ceva cunoscut pentru multi dintre voi,"Astral Weeks"-Van Morrison,dar versiunea live.Deocamdata nu ma intrebati de unde....Originalul,versiunea de studio din 1968 este de la WB-Germany (multumesc marco).Transcedental,emblematic,dupa 40 de ani VM recucereste cu versiunea live din nou fanii genului.MADAM GEORGE a fost piesa care m-a adus in fata albumului prima oara,....cred ca este un album care ar trebui ascultat macar din curiozitate o data ,pentru ca dupa aceea se produce vraja.....sau cum zice englezu' ,"Oh, my God...".
Inregistrarile albumelor nu se pot cataloga ca audiofile,...sunt 5 stele, ...... pentru melomani doar.Recomand ascultarea de prima data a versiunii din 1968,apoi versiunea live...Auditie placuta.
Back in the days music was the only drug you needed

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

O seara de jazz de buna calitate , in care s-au regasit impletite miturile pline de mister ale Nordului prezente in baladele scandinave si misterele romantice din sonetele lui William Shakespeare.
Am ascultat Kristian Blak & Yggdrasil - Yggdrasil / TUTL 2002.
Alaturi de grupul care reuneste de peste douazeci de ani artisti din Estonia si Insulele Feroe sub numele magic Yggdrasil (Copacul Lumii care uneste Pamantul si Cerul) , pianistul si compozitorul de origine daneza Kristian Blak pune in lumina calitatile vocale remarcabile ale interpretei Eivør Pálsdóttir.
De fiecare data cand ascult acest album imi revin in minte trei lucruri.
In primul rand ma gandesc la scoala de jazz nordica , cu un stil componistic si interpretativ de un inalt rafinament.
Din pacate creatiile acestor muzicieni sunt prea putin cunoscute la noi.
Apoi , emotia transmisa de muzica acestor locuri este una extraordinar de puternica.La fiecare noua auditie imi da fiori.Imaginea asprimii si austeritatii este vie ca si cum in fata ochilor s-ar desfasura un tablou intunecat in care malurile stancoase sunt lovite cu putere de furia valurilor.
De asemenea , trebuie sa va spun ca studiourile nordice sunt printre preferatele mele in ceea ce priveste calitatea inregistrarilor.Nu fac vreo evaluare , nu spun ca sunt bune sau rele , ci doar ca sunt printre cele care imi plac.
Interventia asupra materialului inregistrat este minima.
Poate ca austeritatea vietii din Nord se regaseste si in felul in care se face muzica , de la maniera interpretarii pana la masterizare , rezultand un sunet brut , uneori brutal , fara corectii sau "floricele" inutile si care este livrat ascultatorului ca atare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

vazut GENESIS + Phil Collins pe DVD in surround, colectie vasta de clipuri. Exceptional omul! Numarati cate hituri a putut scoate! Veti avea o surpriza, nici eu nu credeam sa fie atat de multe!
De remarcat sintetizatoarele anilor 80! Superb!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by ViMe »

Modern Jazz Quartet * Blues on Bach -- old musicians live forever, they are just away on tour in distant galaxies...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by c6t9 »

momolo wrote:vazut GENESIS + Phil Collins pe DVD in surround, colectie vasta de clipuri. Exceptional omul! Numarati cate hituri a putut scoate! Veti avea o surpriza, nici eu nu credeam sa fie atat de multe!
De remarcat sintetizatoarele anilor 80! Superb!
asa e. sunt vreo 3 cd-uri, numai una si una bucatile. eu nu am dvd-ul (am vazut discul la hi-fi arena, sistemul audio era de toata jena, desi foarte scumpt), dar suna binisor si discurile scoase.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

DVD concert THE WHO la ROYAL ALBERT HALL

http://www.thewho.com/

http://www.royalalberthall.com/

FANTASTIC ! Ce chitaristi!!!!!!!!!!!! As plati oricat pe bilet daca ar veni si la noi......si ar avea conditiile de acolo......

PS - in surround cu noul meu subwoofer TRIANGLE. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Un sfarsit de saptamana de basm:
Piotr Ilici Ceaikovski - Spargatorul de nuci in interpretarea
Orchestrei Simfonice din Londra sub bagheta lui Antal Dorati ,
disc din seria Mercury Living Presence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply