recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

Buna ziua tuturor,

Cu acceptul dumneavoastra va supun atentiei un sistem recomandat de un vanzator si anume:

-boxe Infinity alpha 50;
-receiver Onkyo TX SV9041;
-cd player Onkyo DX 6810;
-egalizor soundwave Q900

In primul rand vreau sa se auda foarte bine, nu intentionez sa fac nunta acolo dar nici sa imi doresc sa dau mai tare si sa inceapa sa distorsioneze. Ca gen de muzica ascultata : pop, disco, rock anii 80-2000.

Sau daca aveti o alta propunere va sunt recunoscator.


Va multumesc din suflet.

O zi minunata va doresc!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by _BGD_ »

Salut Sorin,

Si bine ai venit!
Este recomandat sa faci o vizita si pe la rubrica de prezentare, asa este obiceiul pe la noi :)

Ce buget ai de investit intr-un sistem audio?

Sfatul/parerea/recomandarea mea, este sa mergi pe stereo (nu receiver, canale, combinatii....), cu niste scule "consacrate".

Personal, daca trebuie sa imi prepar o alta camera, as merge pe:

-AMPLIFICATOR - stereo, ceva vintage anii ~ '90, mai din mijlocul-varful de gama al producatorului, pe la un ~100 W in 8 ohmi, second hand la bani cinstiti!
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -700.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -858.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 910r.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Exemplele pot continua, piata este plina.
Sunt amplificatoare robuste, construite cu simt de raspundere, la costuri de achizitionare SH rezonabile, si se pot depana usor in caz de probleme (la un electronist priceput)

-SURSA: depinde pe ce medii de stocare ai muzica...
*la CD playere, inca ma documentez si eu, momentan am o troaca de 50 de RON cu care ma joc, dar urmeaza ceva investitii 8)
*urmeaza sa dau cu banii si pe un Tuner FM, am asa o dambla momentan

-INCINTE
*aici sunt multe discutii....ce sa zic, la suprafata ta, iti trebuie clar boxe de podea. Brand? Englezesti, frantuzesti, americane? Mergi si testeaza daca ai ocazia, ceva corect dimensionat (eu as merge pe un 150W....zona aia....3 cai), sa iti placa tie. Eu sunt foarte mandru si satisfacut de englezoaicele din semnatura :P
Desi sunt sigur ca in viitor, cand o sa am ocazia sa ascult un Triangle, un ELAC, chestii mai navete spatiale sa zic asa, si conectate la alte amplificatoare din liga inalta (Accuphase, sau un Jadis pe lampi....mamizticaa meaaa), sigur o sa ajung acasa si o sa pun toporul pe RS6-uri :lol: :lol:

-SARME (jargon pentru cabluri de conexiune sursa-statie, statie-boxe)
*si aici sunt foarte multe discutii
*personal, sunt de acord ca anumite structuri de cabluri, cu anumite aliaje, ecranaje, etc etc, influenteaza calitatea sunetului, DAR, pentru echipamente de la un anumit nivel de fidelitate in sus.
*pentru ce am eu, sau ce iti recomandam mai devreme, un cablu RCA decent, si cablu de cupru cu o grosime bine dimensionata, isi fac treaba cu brio (repet, este parerea mea, din experientele avute, momolo te rog nu da cu paru! :lol: )

Sunt sigur ca o sa mai fie reply-uri, si sigur o sa mai te directioneze lumea sa mergi sa asculti cu urechea ta. Un sfat foarte bun!

Pace!

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

_BGD_ wrote:Salut Sorin,

Si bine ai venit!
Este recomandat sa faci o vizita si pe la rubrica de prezentare, asa este obiceiul pe la noi :)

Ce buget ai de investit intr-un sistem audio?

Sfatul/parerea/recomandarea mea, este sa mergi pe stereo (nu receiver, canale, combinatii....), cu niste scule "consacrate".

Personal, daca trebuie sa imi prepar o alta camera, as merge pe:

-AMPLIFICATOR - stereo, ceva vintage anii ~ '90, mai din mijlocul-varful de gama al producatorului, pe la un ~100 W in 8 ohmi, second hand la bani cinstiti!
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -700.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -858.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 910r.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Exemplele pot continua, piata este plina.
Sunt amplificatoare robuste, construite cu simt de raspundere, la costuri de achizitionare SH rezonabile, si se pot depana usor in caz de probleme (la un electronist priceput)

-SURSA: depinde pe ce medii de stocare ai muzica...
*la CD playere, inca ma documentez si eu, momentan am o troaca de 50 de RON cu care ma joc, dar urmeaza ceva investitii 8)
*urmeaza sa dau cu banii si pe un Tuner FM, am asa o dambla momentan

-INCINTE
*aici sunt multe discutii....ce sa zic, la suprafata ta, iti trebuie clar boxe de podea. Brand? Englezesti, frantuzesti, americane? Mergi si testeaza daca ai ocazia, ceva corect dimensionat (eu as merge pe un 150W....zona aia....3 cai), sa iti placa tie. Eu sunt foarte mandru si satisfacut de englezoaicele din semnatura :P
Desi sunt sigur ca in viitor, cand o sa am ocazia sa ascult un Triangle, un ELAC, chestii mai navete spatiale sa zic asa, si conectate la alte amplificatoare din liga inalta (Accuphase, sau un Jadis pe lampi....mamizticaa meaaa), sigur o sa ajung acasa si o sa pun toporul pe RS6-uri :lol: :lol:

-SARME (jargon pentru cabluri de conexiune sursa-statie, statie-boxe)
*si aici sunt foarte multe discutii
*personal, sunt de acord ca anumite structuri de cabluri, cu anumite aliaje, ecranaje, etc etc, influenteaza calitatea sunetului, DAR, pentru echipamente de la un anumit nivel de fidelitate in sus.
*pentru ce am eu, sau ce iti recomandam mai devreme, un cablu RCA decent, si cablu de cupru cu o grosime bine dimensionata, isi fac treaba cu brio (repet, este parerea mea, din experientele avute, momolo te rog nu da cu paru! :lol: )

Sunt sigur ca o sa mai fie reply-uri, si sigur o sa mai te directioneze lumea sa mergi sa asculti cu urechea ta. Un sfat foarte bun!

Pace!
Multumesc pentru raspuns.
Buget: aprox 5-6 mii ron.
Referitor amplif vs receiver: iti dau dreptate si tind catre aceeasi directie ca si tine. oricum aici investititia este mai mica 500-1000 si poti sa o mai si schimbi daca nu te incanta
Boxe: aici e mai complicat: investitia e mare pt niste boxe mai bune ( aprox 3000 ) si nu prea poti sa ii arunci la nimereala. eu personal nu stiu nimic de aceste boxe sau de boxe in general. M-ar ajuta enorm un sfat ref achizitia lor.

Ca si sursa: o sa iau un dac bun, contract furnizare muzica hi-fi pe net ( 50 ron /luna ) am inteles...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by momolo »

Micu Sorin wrote:Cu acceptul dumneavoastra va supun atentiei un sistem recomandat de un vanzator si anume:

-boxe Infinity alpha 50;
-receiver Onkyo TX SV9041;
-cd player Onkyo DX 6810;
-egalizor soundwave Q900
greu de gasit ceva mai prost/sinistru! (indiferent de genul muzical). Si nu pentru faptul ca ala e "reciver", exista receivere surround care suna bine si pe stereo.


Micu Sorin buna educatie ne invata ca atunci cand intri in casa cuiva (sau cunosti niste oameni), inainte de toate saluti, dai "buna ziua" si te prezinti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

momolo wrote:
Micu Sorin wrote:Cu acceptul dumneavoastra va supun atentiei un sistem recomandat de un vanzator si anume:

-boxe Infinity alpha 50;
-receiver Onkyo TX SV9041;
-cd player Onkyo DX 6810;
-egalizor soundwave Q900
greu de gasit ceva mai prost/sinistru! (indiferent de genul muzical). Si nu pentru faptul ca ala e "reciver", exista receivere surround care suna bine si pe stereo.


Micu Sorin buna educatie ne invata ca atunci cand intri in casa cuiva (sau cunosti niste oameni), inainte de toate saluti, dai "buna ziua" si te prezinti.[/quot

Nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Chiar am dat buna ziua, pentru ca sunt o perosana educata, in ceea ce priveste prezentatul nu stiu la ce nivel trebuie sa se opreasca dar o sa incerc fara nici o problema. Ma numesc Sorin, am 45 ani si am avut ca mare pasiune muzica. Din pacate timpul si natura serviciului nu imi permite decat in weekend sa ma mai delectez cu ceva muzica. Cand eram tanar am avut o linie (evident ruseasca pt ca alea erau sculele disponibile si posibilitatile mele) destul de completa cu amplificator, egalizor, dublu deck, cd player, tuner si pick up. Acum vreo 3 ani mi-am luat un sistem Sony cu tot ce e la "moda" bluetooth,blueray...etc., dar sunetul e departe de ce ascultam eu pe sculele alea ieftine rusesti. Am fost la auditie la Avmall si la inca unii dar la 2000-2500 euro sunetul era ...doar ok as zice. Ma repet: tot mai bine sunau sculele din adolescenta.

O zi frumoasa!

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

_BGD_ wrote:Salut Sorin,

Si bine ai venit!
Este recomandat sa faci o vizita si pe la rubrica de prezentare, asa este obiceiul pe la noi :)

Ce buget ai de investit intr-un sistem audio?

Sfatul/parerea/recomandarea mea, este sa mergi pe stereo (nu receiver, canale, combinatii....), cu niste scule "consacrate".

Personal, daca trebuie sa imi prepar o alta camera, as merge pe:

-AMPLIFICATOR - stereo, ceva vintage anii ~ '90, mai din mijlocul-varful de gama al producatorului, pe la un ~100 W in 8 ohmi, second hand la bani cinstiti!
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -700.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -858.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 910r.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Exemplele pot continua, piata este plina.
Sunt amplificatoare robuste, construite cu simt de raspundere, la costuri de achizitionare SH rezonabile, si se pot depana usor in caz de probleme (la un electronist priceput)

-SURSA: depinde pe ce medii de stocare ai muzica...
*la CD playere, inca ma documentez si eu, momentan am o troaca de 50 de RON cu care ma joc, dar urmeaza ceva investitii 8)
*urmeaza sa dau cu banii si pe un Tuner FM, am asa o dambla momentan

-INCINTE
*aici sunt multe discutii....ce sa zic, la suprafata ta, iti trebuie clar boxe de podea. Brand? Englezesti, frantuzesti, americane? Mergi si testeaza daca ai ocazia, ceva corect dimensionat (eu as merge pe un 150W....zona aia....3 cai), sa iti placa tie. Eu sunt foarte mandru si satisfacut de englezoaicele din semnatura :P
Desi sunt sigur ca in viitor, cand o sa am ocazia sa ascult un Triangle, un ELAC, chestii mai navete spatiale sa zic asa, si conectate la alte amplificatoare din liga inalta (Accuphase, sau un Jadis pe lampi....mamizticaa meaaa), sigur o sa ajung acasa si o sa pun toporul pe RS6-uri :lol: :lol:

-SARME (jargon pentru cabluri de conexiune sursa-statie, statie-boxe)
*si aici sunt foarte multe discutii
*personal, sunt de acord ca anumite structuri de cabluri, cu anumite aliaje, ecranaje, etc etc, influenteaza calitatea sunetului, DAR, pentru echipamente de la un anumit nivel de fidelitate in sus.
*pentru ce am eu, sau ce iti recomandam mai devreme, un cablu RCA decent, si cablu de cupru cu o grosime bine dimensionata, isi fac treaba cu brio (repet, este parerea mea, din experientele avute, momolo te rog nu da cu paru! :lol: )

Sunt sigur ca o sa mai fie reply-uri, si sigur o sa mai te directioneze lumea sa mergi sa asculti cu urechea ta. Un sfat foarte bun!

Pace!

Din cele 3 amplificatoare ce a-ti alege? Boxele pe care le aveti ar fi compatibile cu el? Onkyo A8640 ar putea face parte din lista asta?

Multumesc

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by _BGD_ »

Salut Sorin,

Combinatia actuala, Monitor Audio RS6 + TA-FE900R QS este, parerea urechilor mele, una foarte buna si placuta.

Inainte de 900 am avut un Sony TA-F410R. Desi puterea era mai mica, impingea foarte bine RS6-urile (dar o camera cu o suprafata de vreo 14 MP).

Si Onkyo A-8640 arata bine in cifre, este din epoca de aur, cand se construiau cu simt de raspundere.
Nu am avut ocazia sa testez/ascult acest brand.

Din cele 3, momentan ascult cu 900R-ul (diferente insesizabile fata de 910R, ca si cifre/puteri).
Si daca e sa aleg din ele, grea decizie....ce gasesti de cumparat in prima faza,

Momentan, personal, caut sa testez diverse aparate, din placere, din curiozitate si din dorinta de a experimenta cat mai divers.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

_BGD_ wrote:Salut Sorin,

Combinatia actuala, Monitor Audio RS6 + TA-FE900R QS este, parerea urechilor mele, una foarte buna si placuta.

Inainte de 900 am avut un Sony TA-F410R. Desi puterea era mai mica, impingea foarte bine RS6-urile (dar o camera cu o suprafata de vreo 14 MP).

Si Onkyo A-8640 arata bine in cifre, este din epoca de aur, cand se construiau cu simt de raspundere.
Nu am avut ocazia sa testez/ascult acest brand.

Din cele 3, momentan ascult cu 900R-ul (diferente insesizabile fata de 910R, ca si cifre/puteri).
Si daca e sa aleg din ele, grea decizie....ce gasesti de cumparat in prima faza,

Momentan, personal, caut sa testez diverse aparate, din placere, din curiozitate si din dorinta de a experimenta cat mai divers.

Surprins as zice ca sunt, nu multa lume ( din cate am citit eu pe forum ) merge pe Sony, a nu se intelege ca pun la indoiala ce imi spui. Totusi o camera mai mare ar putea acoperi sistemul asta?

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by _BGD_ »

Salut,

Cand am achizitionat RS6-urile, vanzatorul mi-a facut proba intr-o incapere de aprox. 35mp, cvasi-patrata. Si inaltime incapere aproape 3m.

Boxele la 1.5 m departare de pereti, puse frumos la unghi, si un scaun in pozitia optima.
Mi-a pus un CD cu ceva chitara....se auzea incredibil, si clar, si tare (pt acel volum al camerei!)
Amplificator NAD daca nu ma insel, la fel si CD-playerul, dar nu retin modelele.


Ca sa iti faci o idee, RS6-urile antrenate de Sony 900R; butonul de volum merge de la un minim (ora 8) pana la un maxim (ora 4).
Auditie la un volum normal, in care te auzi cu persoana de langa tine: ora 9-10.
Am dat odata la ora 12, totul clar, fara distorsiuni, dar era exagerat de tare.

Sper ca ti-am creat o imagie cat de cat de inteles.

Sunt fan Sony, sunt la al 3-lea model, primul a fost un Sony TA-F seria 100....pe cineste boxe de raft Technics. Dupa am evoluat la 410R, pe care l-am avut, inainte de RS6-uri, pe niste Pioneer CS seria 500 sau 600....nu mai retin, nici nu era asa pasionat la vremea aceea, cum sunt acum :mrgreen: Si acum am ajuns la acest 900R QS.

Sper sa am ocazia in viitor se experimentez cat mai multe (chiar pe lista am acum, dar trebuie timp, 'tui mama masii, sa aud niste lampi, awww :oops: ).
Atat surse, cat si incinte.

Toate cele bune!

PS: orice sistem vei avea, cat de bun, cat de performant, tot timpul o sa vrei mai mult. Cum si eu acum vreau mai mult fata de ceea ce am. Dar, incerc sa las la o parte aceasta dorinta, si sa incerc sa ma bucur de sistemul actual, sa ascult o muzica buna pe ceea ce am, singur sau cu sotia, cu un whisky seara in fotoliu, relax and chill.

PS2: am mintit...chiar acum ma tot uit de un Luxman L510 :roll: E boala! :shock:

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

_BGD_ wrote:Salut,

Cand am achizitionat RS6-urile, vanzatorul mi-a facut proba intr-o incapere de aprox. 35mp, cvasi-patrata. Si inaltime incapere aproape 3m.

Boxele la 1.5 m departare de pereti, puse frumos la unghi, si un scaun in pozitia optima.
Mi-a pus un CD cu ceva chitara....se auzea incredibil, si clar, si tare (pt acel volum al camerei!)
Amplificator NAD daca nu ma insel, la fel si CD-playerul, dar nu retin modelele.


Ca sa iti faci o idee, RS6-urile antrenate de Sony 900R; butonul de volum merge de la un minim (ora 8) pana la un maxim (ora 4).
Auditie la un volum normal, in care te auzi cu persoana de langa tine: ora 9-10.
Am dat odata la ora 12, totul clar, fara distorsiuni, dar era exagerat de tare.

Sper ca ti-am creat o imagie cat de cat de inteles.

Sunt fan Sony, sunt la al 3-lea model, primul a fost un Sony TA-F seria 100....pe cineste boxe de raft Technics. Dupa am evoluat la 410R, pe care l-am avut, inainte de RS6-uri, pe niste Pioneer CS seria 500 sau 600....nu mai retin, nici nu era asa pasionat la vremea aceea, cum sunt acum :mrgreen: Si acum am ajuns la acest 900R QS.

Sper sa am ocazia in viitor se experimentez cat mai multe (chiar pe lista am acum, dar trebuie timp, 'tui mama masii, sa aud niste lampi, awww :oops: ).
Atat surse, cat si incinte.

Toate cele bune!

PS: orice sistem vei avea, cat de bun, cat de performant, tot timpul o sa vrei mai mult. Cum si eu acum vreau mai mult fata de ceea ce am. Dar, incerc sa las la o parte aceasta dorinta, si sa incerc sa ma bucur de sistemul actual, sa ascult o muzica buna pe ceea ce am, singur sau cu sotia, cu un whisky seara in fotoliu, relax and chill.

PS2: am mintit...chiar acum ma tot uit de un Luxman L510 :roll: E boala! :shock:

Chestia cu wiskey , fotoliu, relax... suna frumos, nici nu mai stiu de cand nu am mai facut-o. Offf, trec anii si nu mai avem timp pentru lucruri marunte! As avea o intrebare, e posibil sa fie deplasata dar nu vreau sa pic in penibil si nici sa deranjez: e posibil sa ascult si eu sistemul tau? chiar nu e nici o problema pt un raspuns NU, oricum apreciez si iti multumesc muult pentru toate raspunsurile si sfaturile tale. Unii vand boxe si altii amplificatoare, nu ai cum sa le pui cap la cap decat acasa dupa ce le-ai cumparat si atunci...e too late.

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by zoly »

Salut,ce inseamna camera dedicata?este pregatita ptr auditii?ce materiale ai folosit?multumesc...

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

zoly wrote:Salut,ce inseamna camera dedicata?este pregatita ptr auditii?ce materiale ai folosit?multumesc...

Da, m-ai inchis. Am scris asa in ideea ca nu ma voi plimba toate ziua in diverse camere cu dimensiuni/volume diferite. Cel putin asa m-am gandit sa o numesc, daca exprimarea a lasat sa se inteleaga alteceva acum cred ca m-am facut inteles.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by momolo »

Micu Sorin wrote:Nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Chiar am dat buna ziua, pentru ca sunt o perosana educata, in ceea ce priveste prezentatul nu stiu la ce nivel trebuie sa se opreasca dar o sa incerc fara nici o problema. Ma numesc Sorin, am 45 ani si am avut ca mare pasiune muzica. Din pacate timpul si natura serviciului nu imi permite decat in weekend sa ma mai delectez cu ceva muzica. Cand eram tanar am avut o linie (evident ruseasca pt ca alea erau sculele disponibile si posibilitatile mele) destul de completa cu amplificator, egalizor, dublu deck, cd player, tuner si pick up. Acum vreo 3 ani mi-am luat un sistem Sony cu tot ce e la "moda" bluetooth,blueray...etc., dar sunetul e departe de ce ascultam eu pe sculele alea ieftine rusesti. Am fost la auditie la Avmall si la inca unii dar la 2000-2500 euro sunetul era ...doar ok as zice. Ma repet: tot mai bine sunau sculele din adolescenta.
probabil nu ai gasit, asta e topicul dedicat prezentarii:
viewtopic.php?f=9&t=11&start=585" onclick="window.open(this.href);return false;
_BGD_ wrote:-AMPLIFICATOR - stereo, ceva vintage anii ~ '90, mai din mijlocul-varful de gama al producatorului, pe la un ~100 W in 8 ohmi, second hand la bani cinstiti!
https://www.hifiengine.com/manual_libra" onclick="window.open(this.href);return false; ... -700.shtml
https://www.hifiengine.com/manual_libra" onclick="window.open(this.href);return false; ... -858.shtml
https://www.hifiengine.com/manual_libra" onclick="window.open(this.href);return false; ... 910r.shtml
din punctul meu de vedere astea sunt nashpa, adica trancote.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

momolo wrote:
Micu Sorin wrote:Nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Chiar am dat buna ziua, pentru ca sunt o perosana educata, in ceea ce priveste prezentatul nu stiu la ce nivel trebuie sa se opreasca dar o sa incerc fara nici o problema. Ma numesc Sorin, am 45 ani si am avut ca mare pasiune muzica. Din pacate timpul si natura serviciului nu imi permite decat in weekend sa ma mai delectez cu ceva muzica. Cand eram tanar am avut o linie (evident ruseasca pt ca alea erau sculele disponibile si posibilitatile mele) destul de completa cu amplificator, egalizor, dublu deck, cd player, tuner si pick up. Acum vreo 3 ani mi-am luat un sistem Sony cu tot ce e la "moda" bluetooth,blueray...etc., dar sunetul e departe de ce ascultam eu pe sculele alea ieftine rusesti. Am fost la auditie la Avmall si la inca unii dar la 2000-2500 euro sunetul era ...doar ok as zice. Ma repet: tot mai bine sunau sculele din adolescenta.
probabil nu ai gasit, asta e topicul dedicat prezentarii:
viewtopic.php?f=9&t=11&start=585" onclick="window.open(this.href);return false;
_BGD_ wrote:-AMPLIFICATOR - stereo, ceva vintage anii ~ '90, mai din mijlocul-varful de gama al producatorului, pe la un ~100 W in 8 ohmi, second hand la bani cinstiti!
https://www.hifiengine.com/manual_libra" onclick="window.open(this.href);return false; ... -700.shtml
https://www.hifiengine.com/manual_libra" onclick="window.open(this.href);return false; ... -858.shtml
https://www.hifiengine.com/manual_libra" onclick="window.open(this.href);return false; ... 910r.shtml
din punctul meu de vedere astea sunt nashpa, adica trancote.

OK , poti sa imi recomazi ceva care, din punctul tau de vedere evident, ar merita? Eventual si niste boxe? Despre NAD 356 bee pareri?

Multumesc.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by _BGD_ »

Salut momolo,

Or intra acele modele in categoria de trancote, dar raportate la ce? La un Accuphase? Clar!
Trebuie tinut cont, dupa parerea mea, si de intervalul de referinta.
Nu cred ca sunt singurul nebun care considera acele modele si echivalentele lor decente, din punct de vedere al performantelor si calitatii sunetului livrat (desigur, intr-o pereche de boxe decente) niste echipamente demne de luat in seama si de utilizat in auditia de acasa.

Sorin a spus ca are buget 5-6000 RON.
La ceva second hand, obtine un sistem decent....de ca sa fim carcotasi.
Eu vad raportul asa: statie - 1000 RON, incinte 3500 RON, fire de veioza pachet complet - 300-500 ron :lol: , si un CD player sau DAC 1000-1200 RON.
La ceva nou, din magazin, cumpara mizerii :lol:

Nu neg ca, pe masura ce cresti in echipamente (i.e. in calitatea si performanta lor), incepi sa educi urechea, si sa ai pretentii de soundstage, voci in fata instrumentelor si pufoshenia bass-ului :)
Sper sa ajung si eu acolo intr-o zi, sanatos sa fiu!

Pana atunci, cu trancotele din dotare, reusesc sa stau in medie 30-60 de minte pe zi pe fotoliu, sa mai intorc o placa, sa mai reglez un antiskating, sa mai reglez unghiul boxelor, sa mai ascult muzica :wink:

Toate cele bune!

Post Reply