HiFi ARENA 2008

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

HighEndFan
de fapt prin insusi acest forum indrumam in final forumistul indecis catre un dealer sau altul
eu sper ca pe acest forum sa nu o facem (voluntar sau involuntar), sau sa ne retinem cat putem. Au facut-o destul altii pe alte forumuri!

Motivul retinerii este logic, forumul este non-profit si doreste a uni pe cei care sunt consumatori, doar cel mult clienti diferitilor dealeri, insa NU e locul de facut reclame cu interese comerciale. Drept dovada ca diversi useri (cu rol de "raspandaci-microbisti") foarte activi pe alte forumuri nu si-au facut aparitia si aici (au mirosit ca in acest loc nu-si pot face de cap).

O data ce se fac "indrumari" catre dealeri, treaba se impute si apare dezbinarea, oamenii seriosi si decenti pleaca, raman impostorii, lucru dealtfel intamplat deja pe alte forumuri de profil.

Indrumarile pot fi facute oricat pe pm, mailuri, la telefoane, dar aici e spatiu public.

Si e bine de invatat din greseli.
ca doar nu ma duc eu sa-i impun dealerului cui sa vanda,sau la ce pret sa vanda,ci doar incerc sa-l influentez catre formarea unei expozitii de profil din ce in ce mai serioase,care sa creasca de la an la an.
sincer, te-as intreba de ce as face asta, de ce noi am face asta ?!!! Ce interes avem ?!!! :shock:

Nu vad rostul, poate eventual intr-o relatie de prietenie, insa aia e altceva si e rara.
Dar un simplu audiofil, deja client al unui sau mai multor dealeri, ce interes si ce treaba ar avea sa-l indrume pe dealer/dealeri catre un drum luminos al propasirii ??!! :roll:

Cel care este client isi vede de pasiunea lui, cumpara ce-i place, de unde-i place, etc, insa ce treaba are el cu ridicatul nivelului dealerului/dealerilor ??!!! Omul e simplu cumparator, da bani, dealerul este comerciant, ia bani si face profit pe care NU il imparte cu clientii, in mod evident, ca in orice afacere, ca de aia e afacere si nu institutie de caritate.

Asa ca iar sunt nevoit sa-ti spun ca amesteci lucrurile!
E suficient sa castigi increderea catorva dealeri seriosi,de la care sa iei un avans cu care te duci la un hotel serios si arvunesti camerele,apoi scoti ceva bani de la tescherea si tiparesti invitatii si pliante(aici iti poti lua ca partener o revista si eu am deja intrari bune la vreo doua).Pe masura ce avanseaza organizarea incepi sa incasezi grosul de la dealeri cu care incepi sa platesti publicitatea si camerele,iar cu banii din bilete platesti restul la camere si probabil ca daca ai organizat,negociat si manageriat bine totul la urma iti raman bani frumosi,ca doar nu iti inchipui ca Expotek organizeaza Hi-Fi Arena de dragul audiofiliei romane....
eu nu cred ca e asa de simplu. Sunt doar cativa, numarabili pe degete, deja se cunosc bine intre ei si sunt in concurenta unul cu altul.

Crezi ca le-ar conveni sa stea sub acelasi acoperis in..... :roll: ...competitie ??!!!! :roll: :shock: Pai ce-i aia ??!!
Mai ales intr-un asemenea domeniu unde aprecierea calitatii este EXTREM de relativa!
Crezi ca daca ar sta toti sub acelasi acoperis le-ar creste afacerea (la toti) ??!! Tu daca ai fi in locul oricaruia, ai fi de acord sa te intalnesti cu concurenta sub acelasi acoperis unde in mod cat se poate de clar s-ar respira un aer de competitie ?!!!

:lol: Stiu, noua ne-ar place, ne-ar convine chiar foarte mult, deoarece avandu-i pe toti la indemana am putea alege mai bine, insa lor le-ar conveni ?!! Eu cred ca nu. In primul rand pentru ca acest domeniu este foarte, foarte relativ, este ca in arta. Unde e mult subiectivism, pasiune, etc. Si in al doilea rand ca ar putea sa le dauneze imaginii, cel putin unora dintre ei.

Ce?!, tu nu ai auzit de o procedura extinsa pe scara larga in lumea audiofila (internationala si nationala)?!! - anume sa aduci potentialul client (al altuia) cu boxele cumparate de la concurenta pe care sa le faci praf la tine in show-room, demonstrand ca sunt "niste tigai" incat bietul audiofil-labil (majoritatea se uita intai in jur inainte sa spuna daca le place ceva sau nu, majoritatea habar nu au ce vor si ce le place, etc) sa le schimbe cu marfa demonstratorului, "mai buna" in mod "evident". Iar faptul ca orice fel de scule audio, chiar si cele mai grozave din lume, pot fi facute sa sune prost, asta nu e o taina pentru multi dintre noi.

Pai, tocmai aici vad rostul unui forum, in ajutorul pe care ni-l putem da intre noi, prin schimb de informatii si experiente, dar NU in educarea.... :roll: dealerilor????! :roll:

Insa daca ai avea vointa de fier si ai vrea totusi sa-i aduni sub acelasi acoperis, trebuie intai sa ai un nume, sa fi CEVA, dupa aia vor veni si nu cum ai spus tu, adica sa incepi sa cresti cu ajutorul lor. Pentru ca nu ar veni de la inceput.

I-ai aduna numai daca ai aduce intai pe altii din afara tarii si ai organiza ceva, macar in jurul unei publicatii de profil de care le-ar fi frica (pentru ca aceasta poate scrie, poate nu scrie, poate scrie de bine, de rau, etc) si astfel ar veni de nevoie. Altfel te asigur ca ar refuza sa se intalneasca toti sub acelasi acoperis!
Iar aici noi NU avem nici un rol si nici o treaba, nici o misiune nobila, e pur si simplu treaba lor si noi cu a noastra!
Eu propuneam de fapt o afacere din care sa iasa o expozitie"ca la carte" si cu bani mai putini decat varianta Expotek,ceea ce ar atrage evident mai multi participanti.
asta o putea face si Expotek. Interesant este de aflat motivul pentru care nu au fost in stare s-o faca ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HiFi ARENA 2008

Post by SOLO »

Eu zic ca lucrurile au fost spuse destul de clar , hai sa ne ocupam de pasiunea noastra si sa lasam afacerile altora . Profit de ocazie pentru a va cere sa nu mai pomenim de dealeri in public si nici a posta linkuri cu trimitere la comercianti , magazine on-line ( exista si un regulament pe forum ) . Este spre binele tuturor .

momolo a spus: "Pai, tocmai aici vad rostul unui forum, in ajutorul pe care ni-l putem da intre noi, prin schimb de informatii si experiente, dar NU in educarea.... dealerilor????! " .

Bine spus ! Domnilor , si in Romania va sosi momentul in care dealerii o sa te roage sa iei sculele acasa sa le probezi . Momentul in care concurenta va fi acerba , cumparatorii vor avea din ce in ce mai multa experienta si tot mai multe posibilitati de a alege . Mai vorbim peste 5 - 10 ani , sa ajungem noi cu bine :wink: .

In ceea ce priveste Hifi Arena , este un lucru normal . Asta e nivelul deocamdata , dar lucrurile vor merge din ce in ce mai bine . E un business pana la urma si nu poate fi lasat la voia intamplarii . E posbil sa vina altii sa ne arate cum sa-l facem sa meraga (asta e tarisoara nostra , ce sa-i faci )

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: HiFi ARENA 2008

Post by dinica »

SOLO wrote: Profit de ocazie pentru a va cere sa nu mai pomenim de dealeri in public si nici a posta linkuri cu trimitere la comercianti , magazine on-line ( exista si un regulament pe forum ) . Este spre binele tuturor .

momolo a spus: "Pai, tocmai aici vad rostul unui forum, in ajutorul pe care ni-l putem da intre noi, prin schimb de informatii si experiente, dar NU in educarea.... dealerilor????! " .


solo
Solo & Momolo, am o nelamurire si de aceea indrasnesc o intrebare.Daca cineva vorbeste despre anumite brand-uri in mod repetat fara a face referire la dealer chestia aceasta este considerata reclama? Cu totii cunoastem situatia din romanica unde piata este redusa la cativa dealeri si fiecare referire la un anumit brand poate fi considerata reclama mascata.Care sunt limitele in realitate,altfel dezideratul acesta 'fara interese comerciale' imi pare usor ipocrit.Am constatat ca audiofilia este un fenomen usor atins de subiectivism :D si in multe situatii disputele in sine sunt mai degraba extensia ego-ului celui din spatele tastelor decat motorul unui schimb de informatii.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HiFi ARENA 2008

Post by SOLO »

Dinica , nu e "dracul asa de negru" cum pare . Asta nu inseamna ca nu putem scrie despre un produs Y pentru ca il vinde X in Bucuresti. Depinde si cum scrii despre un anumit produs . Uite iti dau un exemplu de pe un alt forum romanesc :
"Du-te la X si asculta Y pentru ca tocmai le-a primit si sunt la un pret foarte bun" . Eu nu pot accepta asa ceva . E mai corect "Incearca sa asculti X si vezi daca e pe gustul tau " . Informatiile legate de numele magazinelor , delearilor , preturi etc. se pot furniza si pe privat . Publicitatea o sa existe tot timpul , este extrem de greu de eliminat ( aici e simplu , dar gandeste-te la un forum din-afara cu zeci de mii de useri si sute de posturi zilnice ) , acolo e greu de urmarit totul , asa ca se incearca eliminarea publicitatii grosolane ( cum este exemplul de mai sus ) .

Cu putina atentie putem butona pe forum fara probleme.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: HiFi ARENA 2008

Post by dinica »

SOLO wrote:Dinica , nu e "dracul asa de negru" cum pare . Asta nu inseamna ca nu putem scrie despre un produs Y pentru ca il vinde X in Bucuresti. Depinde si cum scrii despre un anumit produs . Uite iti dau un exemplu de pe un alt forum romanesc :
"Du-te la X si asculta Y pentru ca abia le-a primit si sunt la un pret foarte bun" . Eu nu pot accepta asa ceva . E mai corect "Incearca sa asculti X si vezi daca e pe gustul tau " . Informatiile legate de numele magazinelor , delearilor , preturi etc. se pot furniza si pe privat . Publicitatea o sa existe tot timpul , este extrem de greu de eliminat ( aici e simplu , dar gandeste-te la un forum din-afara cu zeci de mii de useri si sute de posturi zilnice ) , acolo e greu de urmarit totul , asa ca se incearca eliminarea publicitatii grosolane ( cum este exemplul de mai sus ) .

Cu putina atentie putem butona pe forum fara probleme.

solo
Multam de raspunsul tau promt !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

dinica, mesajul nu e ipocrit. Incearca sa te gandesti la cum se aplica legea in Romania. O sa constati ca tonul face muzica. Sunt sigur ca si tu (pentru ca esti baiat destept) iti dai seama instant cine face reclama si cine este doar simplu entuziast.
Daca ma apuc acum sa insir pe puncte, mai umplu o pagina.

De exemplu, vine userul X si spune hodoronc-tronc, din senin si din iarba verde (deci conteaza si contextul, momentul), "- Se svoneste ca boxele A merg cu sculele B", asa, hodoronc-tronc neprecizand nici macar ca zvonul l-a auzit dimineata in tramvaiul 20 sau in troleibuzul 66 pe la pranz !

Iar asta in conditiile in care userul X nu are nici boxele A si nici sculele B din propriile sale declaratii anterioare, momente cand spunea ce sistem audio are pe acasa.

Aici avem o problema de formulare caci daca userul asta, numit X, venea si ne spunea ceva de genul "Aseara am fost in locatia Z si am ascultat anume model boxe A pe anume model scule B, chestie care pe mine m-a impresionat si mie mi-a placut mult....bla,bla,bla,etc", atunci trebuie sa luam constatarea personala a userului X ca ceva de buna credinta, impresie personala, asta i-a placut omului si treaba lui, iar daca l-am acuza in acest caz de reclama am da dovada de paranoia. Insa in primul caz cu "Se svoneste ca....etc" se percepe imediat atitudinea de "raspandac".

Evident, sunt chestii de nuanta, am putea discuta la infinit, insa sunt convins ca majoritatea dintre noi "le miroase" instant, in toate cazurile, fie vorba de simpli useri, fie vorba de moderatori, admini, etc. Oricate regulamente am scrie, oricat de perfecte, minunate, complexe, daca exista rea vointa, va iesi prost.

Ca si cu legile in tara noastra, in majoritate scrise complet si bine, minunate pe hartie insa cu totul altfel aplicate in realitate. Asta pentru ca nu exista buna-vointa ci rea-vointa in multe cazuri dar si necinste.

Asa ca nimanui nu i se interzic discutiile in care sa fie implicati si dealerii, oricare, insa trebuie sa o faca de o maniera in care sa precizeze clar ca e un punct de vedere personal, trebuie sa o faca in urma unor fapte concrete si nu simpla "zvonistica" si dat cu parerea aiurea, trebuie sa o faca cu bun simt si decentza, sa precizeze clar conditiile si sa nu afiseze aprecieri si reclame deshantzate.
Inca o data o spun, lucrurile astea se vad, sunt greu de precizat in regulamente si tine de orientarea unui forum. Acesta se doreste independent. Punct!

Astfel ca indemnul nostru a fost spre buna-vointa stiind ca lucrurile astea nu pot fi reglementate strict matematic si inginereste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HiFi ARENA 2008

Post by SOLO »

Bun , si daca tot vorbim de HIFI Arena nu uitati sa faceti poze si sa le postati pe forum ! Chiar si foto cu forumistii / forumistele !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by TomJones »

momolo wrote:Oricum, MULT mai scump decat la Milano, diferenta fiind ca aici sunt vreo 3...4 expozanti in stereo iar acolo vreo 3...400, ca aici conditiile sunt mult mai proaste, ca aici nu exista publicitate si.....nici macar presa de specialitate care sa publice ceva !!!!
Aici nici expozantii de la noi nu au puterea financiara celor din afara. Afara isi i-au cate 4-5 camere fiecare avand in vedere numarul mare de modele care le distribuie. La noi, cu exceptia unui expozant profesionist , care inchiriaza an de an cate 2 camere, restul i-au cate o camera cu toate ca toti distribuie minim 8-10 marci de scule, cabluri si accesorii. In aceea camera sunt puse sculele una peste alta pe margini si in centrul sistemul; astfel ca ti-e jena sa-l pui in timpul expozitiei sa faca schimbari de scule, plus ca daca mai sunt 2-3 oameni nu mai poti sa te misti.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: HiFi ARENA 2008

Post by HighEndFan »

Am citit pe fuga comentariile voastre(cam in diagonala,ca sa fiu sincer,din graba),dar pricep ca m-ati inteles gresit:cand am spus ca trimitem catre dealeri am vrut sa spun ca atunci cand apreciezi pozitiv un aparat de o anume marca,mai ales daca acea marca are un reprezentant unic in Romania indirect trimiti forumistul indecis catre acel dealer,CA NU MAI E ALTUL.
Eu asta sugeram:ca pe toate forumurile de pana acum,observ o placere de a constata scaderea calitatii Hi-Fi Arena si o bucurie netarmurita a aproape tuturor de a anunta ca fiind "probabil ultimul an".
Cu tristete constat cum ABSOLUT TOATA LUMEA,in afara de mine si de alti cativa alti entuziasti nepartinitori( a se citi "ciudati") condamna din toate puterile singura manifestare de profil din Romania,fara sa-si dea seama ca astfel "pun umarul" la distrugerea pietei de HighEnd,incurajand monopolizarea pietei de cei cativa dealeri existenti.
Sigur ca organizarea Expotek e o varza,dar nimeni nu propune o alternativa,doar condamna si dau cu pietre,astfel omorand singura "vaca cu lapte" a audiofiliei romanesti.Drept e ca aici pun pariu ca dealerii existenti isi dau toata silinta sa omoare fenomenul HiFi Arena,care-asa cum bine ai intuit,momolo -probabil ca le strica zdravan socotelile,o piata dezvoltata insemnand o concurenta adevarata,ceea ce-sa recunoastem,ar "scoate din carti" multi dealeri existenti si asta este in detrimentul nostru,al clientilor.
Oricum,am depasit cu mult domeniul topicului si propun s-o lasam balta,ca n-o sa indreptam noi audiofilia romana prin indrumari ONLINE catre evenimente gen Milano in cateva zile si cu cateva vorbe scrise intr-un topic.Mai degraba hai sa stabilim o intalnire a audiofilei forumistice in una din zilele Hi-Fi arena,ocazie cu care probabil ca vor veni mai multi pasionati in Bucuresti.Putem vorbi la un restaurant in centru-as propune (nume local cenzurat)***,patronul mi-e amic si probabil l-as putea convinge sa ne faca un meniu fix mai "subtire" si acolo am putea descoase fenomenul hifi si HighEnd pana tarziu in noapte.
Daca am un numar macar aproximativ de participanti,as putea sa-l intreb chiar maine ceva de un pret per persoana.Bineinteles ca nu sunt singurul care cunoaste un carciumar din zona centrala (nume si adresa local cenzurate)*** ,puteti veni cu propuneri,sa vedem care e mai convenabila.As mai avea o varianta mai aproape de Hotel Bucuresti(sau cum s-o numi el acum...),in zona Salii Radio,dar e cu specific pescaresc si poate nu toata lumea apreciaza pestele.Mai vorbim...

*** modificat 03.11.2008 de catre admin.

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: HiFi ARENA 2008

Post by dinica »

momolo wrote:dinica, mesajul nu e ipocrit. Incearca sa te gandesti la cum se aplica legea in Romania. O sa constati ca tonul face muzica. Sunt sigur ca si tu (pentru ca esti baiat destept) iti dai seama instant cine face reclama si cine este doar simplu entuziast.
Daca ma apuc acum sa insir pe puncte, mai umplu o pagina.

De exemplu, vine userul X si spune hodoronc-tronc, din senin si din iarba verde (deci conteaza si contextul, momentul), "- Se svoneste ca boxele A merg cu sculele B", asa, hodoronc-tronc neprecizand nici macar ca zvonul l-a auzit dimineata in tramvaiul 20 sau in troleibuzul 66 pe la pranz !
.......
Multumesc si pentru raspunsul tau!
Ma gandesc ca in acest moment precizarile celor doi moderatori sunt suficient de detaliate incat interpretarile viitoare sa fie evitate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

HighEndFan
cand am spus ca trimitem catre dealeri am vrut sa spun ca atunci cand apreciezi pozitiv un aparat de o anume marca,mai ales daca acea marca are un reprezentant unic in Romania indirect trimiti forumistul indecis catre acel dealer,CA NU MAI E ALTUL.
acest lucru e foarte adevarat. De aici si unele neintelegeri.
Eu asta sugeram:ca pe toate forumurile de pana acum,observ o placere de a constata scaderea calitatii Hi-Fi Arena si o bucurie netarmurita a aproape tuturor de a anunta ca fiind "probabil ultimul an".
Cu tristete constat cum ABSOLUT TOATA LUMEA,in afara de mine si de alti cativa alti entuziasti nepartinitori( a se citi "ciudati") condamna din toate puterile singura manifestare de profil din Romania,fara sa-si dea seama ca astfel "pun umarul" la distrugerea pietei de HighEnd,incurajand monopolizarea pietei de cei cativa dealeri existenti.
Sigur ca organizarea Expotek e o varza,dar nimeni nu propune o alternativa,doar condamna si dau cu pietre,astfel omorand singura "vaca cu lapte" a audiofiliei romanesti.Drept e ca aici pun pariu ca dealerii existenti isi dau toata silinta sa omoare fenomenul HiFi Arena,care-asa cum bine ai intuit,momolo -probabil ca le strica zdravan socotelile,o piata dezvoltata insemnand o concurenta adevarata,ceea ce-sa recunoastem,ar "scoate din carti" multi dealeri existenti si asta este in detrimentul nostru,al clientilor.
in realitate treaba e mult mai simpla:

1. ca sa construiesti ceva nou si mai bun, cateodata intai trebuie sa demolezi sandramaua veche si darapanata, ca sa faci loc noii constructii.

2. lumea vorbeste asa NU pentru ca nu-i pasa ci tocmai invers, pentru ca ii pasa! Sunt dezamagiti cu totii din cauza diferentei mari intre asteptatile initiale din primele editii si ceea ce a ajuns incepand cu jalnica editie de anul trecut. Iar anul asta, singura sansa de redresare ar fi fost o lista mai mare de participanti, insa e una si mai mica! Normal ca reactia majoritatii e negativa!

3. eu unul nu cred ca dealerii nostri saboteaza manifestarea pentru ca nu vor ei, chipurile, concurenta. Pur si simplu, unii au considerat ca nu merita platita suma ceruta de organizatori. Pe buna dreptate. Sunt sigur ca daca pretul participarii ar fi fost considerabil mai mic, ar fi venit cu totii si chiar unii nou aparuti intre timp.

4. concurenta este si va fi. Iar cand piata noastra audiofila se va dovedi interesanta, vor aparea si dealeri "de dincolo". Acestia ar putea schimba instant regulile jocului in Romania, evident, in favoarea clientului. Dar intai trebuie sa existe....client! Deocamdata se constata o crestere a numarului celor cu bani si a consumului de lux insa in acelasi timp se constata o lipsa a cresterii clasei mijlocii, singura care ar mari vanzarile si ar inteti concurenta, lucru ce ar duce la o mai buna calitate in piata audiofila mioritica, atata cat e ea de firava (deocamdata). Chiar daca noi vedem piata audiofila mondiala ca ceva destinat numai luxului si milionarilor, in realitate aceasta e sustinuta de clasa mijlocie, nu de catre bogatani.
Putem vorbi la un restaurant in centru-as propune (nume local cenzurat)*** patronul mi-e amic si probabil l-as putea convinge sa ne faca un meniu fix mai "subtire" si acolo am putea descoase fenomenul hifi si HighEnd pana tarziu in noapte.
o idee faina. De exemplu, prin Italia, pe diversele lor forumuri de profil se organizeaza frecvent "cine audiofile". Noi o sa-i spunem "Cena audiofila da Bucale nella bella regione din piazza Rosetti" (am glumit :D )
Pe bune, trebuie sa luam initiativa!

dinica, rasuflu usurat si ma bucur! Stiu ca esti greu de multumit! :)

*** modificat 03.11.2008 de catre admin.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: HiFi ARENA 2008

Post by Kostas »

Intalnirea la (nume local cenzurat)*** e binevenita.

Intr-o piata mica vinzi putin. Intr-o piata mare vinzi mai mult. Manifestari de acest gen trebui sa atraga, sa mareasca piata. Deocamdata numai noi o marim cu forumurile noastre. Eu stiu ca baietii din piata sau cam impartit pe segmente de pret, ceea ce inseamna ca concurenta e zero barat. Dar exista un imens potential. Sunt foarte multi oameni decenti, melomani , care sunt nevoiti, neprea avand habar de mica noastra piata audiofila de trei ciudati si doi impatimiti, sa isi cumpere chiftele si scobitori din supermagazine sau din magazine de electrocasnice.
Se pot observa cumparatori plecand dezamagiti din marile magazine care ofera doar plasme si home cinema , mai nimic audio iar cand se ofera ceva preturile sunt mari , cam cu 100 de euro peste cele din Ungaria.
Cred ca ar trebui sa existe cel putin doua expozitii pe an, una primavara si alta toamna, facute de organizatori diferiti . :!:

*** modificat 03.11.2008 de catre admin.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

Kostas ai dreptate. Cel putin doua intr-un oras mare ca Bucuresti.

Si ai dreptate si cu informarea potentialilor pasionati, informare care se axeaza....pe forumuri de internet. Adica doar in caz ca cel lovit de "virus" stie sa utilizeze PC-ul, ca are habar ce-i aia forum?, ca si gaseste forumurile cu pricina, ca are rabdare sa citeasca multe pagini ca sa afle ce-l intereseaza, si astfel deja am facut o selectie drastica. Multi raman pe afara si continua sa creasca scorul la supermagazinele de electrocasnice si "scobitori" chinezesti.

Mai intervine o categorie, cei care au acest "virus" in adormire. Acestia nu-si manifesta interesul insa cand afla de noi se "imbolnavesc" subit! :D Dar sunt si ei putini.

Ideea era alta, forumurile sunt cam singurele pe la noi prin RO care sustin informational si publicitar acest mic sector de nisha. Fosta publicatie HIFI Multimedia a falimentat de mult iar alta nu vad. Exista cateva "chestii" insa eu unul (si nu numai) le consider jalnice copy-paste din presa de dincolo facute de fanii "Logitec&mp3".

Dealtfel exista si o alta categorie care cica discuta de audio prin forumurile cu profil IT sau prin revistele cu acelasi profil, dar care disputa infocat despre pocnitorile de plastic gajaitoare si bubuitoare care se ataseaza la PC-uri cat si redarea "supremului" format audio (pentru ei), adica mp3-ul.

Asa ca audiofilul mioritik are de ales intre 5...6 dealeri de profil (qvasinecunoscuti pentru marele public) care au fiecare alta marfa, precum si revistele straine de profil cu greu gasibile pe la unele chioscuri din Bucale sau alte cateva orase mari.

Insa din cate observ in ultimii ani, deja exista o patura substantiala de oameni cu multi bani, mai ales in capitala, care ar putea cumpara absolut ORICE din oferta audiofila internationala, insa conditia este sa-i si intereseze. Pe 99,9% din acestia nu-i intereseaza si am intalnit multi care desi dispun de milioane de euro, considera pana si niste boxe Sony de 500 euro mult prea scumpe! :roll: Asta in conditiile in care platesc peste 500 euro pe o masa la carciuma.

Ori aici e si farmecul pasiunii noastre, anume ca ceea ce noi iubim nu are valoare decat in ochii nostrii. Ceilalti sunt "imuni" astfel ca lucrul asta reprezinta o serioasa "bariera" impotriva parvenitismului care ar otravi mult situatia.

Evident, mai sunt si cazuri de parveniti in acest domeniu dar chiar si acestia au undeva o mica doza din aceasta pasiune sau o capata pe timp ce incep sa "deguste".

Una peste alta, orice expozitie de profil e buna si binevenita atata vreme cat e facuta de catre oameni pasionati de audiofilie. Ori aici am mari dubii ca celor care organizeaza HiHi Arena le pasa cat de putin de acest domeniu sau ca au habar cu adevarat. De aceea si a iesit ce a iesit pana acum, inclusiv anul asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: HiFi ARENA 2008

Post by HighEndFan »

momolo wrote:
o idee faina. De exemplu, prin Italia, pe diversele lor forumuri de profil se organizeaza frecvent "cine audiofile". Noi o sa-i spunem "Cena audiofila da Bucale nella bella regione din piazza Rosetti" (am glumit :D )
Pai de acolo m-am si inspirat :oops: ;am mers mai adanc pe link-urile audiofile italiene trimise de tine si mi-am zis : (macar) asta putem face si noi ca ei !

Stati asa,voi ati luat-o de buna si eu n-am apucat inca sa vorbesc cu omul:poate deja e rezervat cu vreo luare de mot(putin probabil,e post) sau poate are "scoruri" prea mari,etc.Asteptati sa vorbesc azi sau maine,numai ca nu prea stiu ce sa intreb:data zic eu ca ar fi bine sa fie 14 vineri sau sambata 15 noiembrie,cam pe la ora la care se va inchide Hi-Hi Arena(anul trecut se inchidea parca la 8,sper sa nu tina asa de tarziu si anul asta) sau mai bine pe la 19 sa fim la restaurant,ca sa avem timp sa "dezbatem".
Si apropo de dezbatut:sunt in principiu doua abordari de baza :
Mancare:
-traditionala:mici,carnaciori,fripturi,etc.
-paste,salate,peste,etc.
Eu personal desi folosesc mai degraba a doua varianta (mai mult din motive de cantar :o ),cu ocazia asta speciala as opta pentru prima varianta,e mai "compatibila" cu marea noastra majoritate.
Bautura:
-bere
-vin
Desi (tot din motive de cantar !) mi-am interzis berea inca de asta vara,acum as face o exceptie si as opta pentru bere.
astept urgent doua -trei pareri pe tema asta,ca sa stiu ce vorbesc.Si de asemenea m-ar interesa pareri asupra datei(14 sau 15),sa nu ne suprapunem cu vreun eveniment ceva si sa ne trezim ca nu vine nimeni...
Pe de alta parte(scuze,acum mi-a venit ideea) ar mai fi varianta sa cumparam o vietate mai mica(oita sau purcelus) si s-o facem la protap,afara,am petrecut acolo un Paste afara,in jurul unui miel care de fapt era mai mult oaie,a fost nemaipomenit.Ei,o sa vorbesc cu omul si va tin la curent,o sa-mi mai sugereze si el cate ceva,o scoatem noi la capat,numai ca o sa-mi trebuiasca un numar de participanti:cred ca 10-15 ar putea fi o cifra buna de inceput o discutie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

HighEndFan deschide un subiect separat! (la "o vorba sa-ti mai spun") Facem o treaba organizata.
Eu propun sa nu asteptam pana la mijlocul lui noiembrie, putem organiza si luna asta o intrunire bahico-audiofilo-culinaro-colesterolo-multumitoare. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply