recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by momolo »

_BGD_ wrote:Or intra acele modele in categoria de trancote, dar raportate la ce? La un Accuphase? Clar!
Nu. Raportate la alte trancote, culmea, si mai ieftine!

Dar eu nu scriu retete de mers cu ele la farmacie. Asa ca-ti cedez tie placerea sa le dai. :D Se vede treaba ca ai ajuns la un nivel inalt de experienta si ai gasit si pe cine sa ajuti! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Dadix »

O singura chestie de luat in calcul dominilor la SH -uri , foarte importanta.
Foarte multe din anii 80-90 sunt "upgradate" prost de catre unii care cred ca stiu mai multe decat cei care le-au proiectat. Daca tot luati SH-uri eu va recomand sa fie originale sau macar reconditionate ( schimbare piesa pe piesa), nu cu modificari de circuit.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by _BGD_ »

Salut momolo,

Foarte posibil sa ai dreptate, prin prisma experientei tale cu mult mai mare fata de a mea.

Te rog sa nu ma mai iei la misto. Atata timp cat respect userii de pe forum, nu cer respect la schimb, dar nici sa fiu luat peste picior nu accept.

Sa inteleg ca nu mai trebuie sa imi impartasesc experientele si opiniile pe forum, ca am ajuns “la un nivel inalt de experienta”?
Mi-am dat o parere, avizata de experimentarea anumitor modele de echipamente.
Unii cu experienta mai mare isi aduc aminte de unde au plecat si ei la randul lor, iar cei fara, isi insusesc noi informatii/pareri.

La fel de bine puteai sa o faci si tu.

Seara buna.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

Din pacate discutiile au alunecat si s-a pierdut , din cate se vede, esenta acestei discutii si mai ales a acestui forum. Educatia si maturitatea unui om inseamna si sa asculti, sa ajuti, sa sfatuiesti. Cel mai usor in viata este sa judeci si sa ii denigrezi actiunile, cel mai greu este sa faci ceva pentru el, sa-l sprijini si sa il duci pe drumul corect. Eu fac asta frecvent si chiar am un sentiment de implinire. Daca inca mai traim vremuri cu "pumnul in gura" si am deranjat cu ceva prin aceste remarci rog administratul sa imi dea "reject" din acest forum. Daca nu, haideti sa lasam frustrarile personale , sa toleram persoanele cu mai putina experienta si sa fim mai buni. Domnilor, nu v-ati nascut vedete! La randul nostru toti am invatat de undeva, de la cineva!
Daca in continuare vrea cineva sa ma ajute in problema mea, ii sunt recunoscator. De cineva care sa imi spuna ca nu sunt in stare sa aleg niste scule ( lucru pe care nu il neg) chiar nu am nevoie.
Apreciez oamenii de calitate! Respect.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

Dadix wrote:O singura chestie de luat in calcul dominilor la SH -uri , foarte importanta.
Foarte multe din anii 80-90 sunt "upgradate" prost de catre unii care cred ca stiu mai multe decat cei care le-au proiectat. Daca tot luati SH-uri eu va recomand sa fie originale sau macar reconditionate ( schimbare piesa pe piesa), nu cu modificari de circuit.


E pertinenta observatia. In acest context exista , sau stiti persoane ok care comercializeaza astefel de scule? Banuiesc ca si aici sunt smenari cum sunt in si breasla vanzarilor de autoturisme.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by momolo »

Micu Sorin si _BGD_, voi doi imi pare ca nu ati citit mare lucru aici pe forum, ma refer la foarte multe subiecte trecute. Mai ales Micu Sorin care nu a gasit nici ditamai topicul de prezentare (chiar si dupa ce i-am desenat harta. Nu are timp, e foarte grabit, trebuie sa afle REPEDE ce sa cumpere!).

E clar ca unii au o anume nevoie urgenta la moment ("Ce trancota sa aleg din lista oferita de samsari?!"), intra ca bila in popice pe un forum si vor IMEDIAT sa li se dea SOLUTIA! (gata scrisa, exacta, aia cu aia!) Daca in cazul asta le spui:

1) din A, B si C alege C, ei raspund ca defapt voiau sa ia A (defapt genul asta de oameni au deja optiunea formata, ei cauta confirmare).

2) cauta sa INTELEGI, sa INVETI, sa AFLI CE DORESTI (si ce-ti place in mod constient). ...Nu e bine, ca nu le-ai scris RETETA! Ei au o NEVOIE URGENTA, intra pe forum sa afle REPEDE ce MERITA LUAT (dar numai din oferta samsarului pe care l-au gasit; nu stim cine, si nici nu ne intereseaza!). Dupa ce in fine, cumpara ceva, toti genul asta DISPAR DEFINITIV. Ca si-au rezolvat problema.

S-au perindat destui astfel. Si fiecare a intrat BRUSC, a umplut rapid cu postari, s-a agitat scurta vreme dupa care (multumit sau nu, rezolvat sau nu) a disparut in neant.

Voi doi nu ati citit (sau exista cazul sa nu fi inteles) ca nu exista retete si nimeni nu o sa va indice exact, "cumpara A cu B si C" deoarece asa ceva este impotriva bunului simt (in domeniu) si anormal, deoarece exista X variabile si fiecare poate schimba radical rezultatul, etc, etc. De aceea nu s-a bagat nimeni in discutia voastra animata despre onchio-paioniar-iamaha, etc si alte trancote sinistre.

Noi aici, unii dintre noi, NU BAGAM IN TRAISTA, ducem omul la balta, ii aratam stuful si trestiile, ii sugeram sa-si faca undita si eventual daca-l vedem pasionat, cu talent si vointa, ii aratam si cum sa bage rama in carlig si in final, daca merita, si unde sa se aseze ca sa-i traga pestele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by _BGD_ »

Salut momolo,

Referitor la afirmatia ta:
Voi doi nu ati citit (sau exista cazul sa nu fi inteles) ca nu exista retete si nimeni nu o sa va indice exact, "cumpara A cu B si C" deoarece asa ceva este impotriva bunului simt (in domeniu) si anormal, deoarece exista X variabile si fiecare poate schimba radical rezultatul, etc, etc. De aceea nu s-a bagat nimeni in discutia voastra animata despre onchio-paioniar-iamaha, etc si alte trancote sinistre.

Eu de la bun inceput am spus ca: Sunt sigur ca o sa mai fie reply-uri, si sigur o sa mai te directioneze lumea sa mergi sa asculti cu urechea ta. Un sfat foarte bun!

Nu i-am spus "du-te si cumpara X+Y+Z si o sa sune beton!!", doar mi-am laudat trancotele mele, de care eu sunt multumit. Asta ca si etalon, sa zic asa. Si nu cred ca i-au picat rau lui Sorin cateva sfaturi despre linii mari de urmat.

In fine, nu vreau sa ma cert cu nimeni.

Pace!

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

in sfarsit discutam si o facem ca oameni civilizati ce avem pretentia ca suntem, respectandu-ne reciproc. In mare parte iti dau dreptate stimate coleg momolo( chiar nu m-am exprimat ironic) , probabil este si frustrant ca azi ajuti pe cineva si de maine nu mai auzi de el, vorbind chiar la modul general.Din pacate calitatea oamenilor sau mai bine zis educatia ne diferentiaza. Si crede-ca ca ma confrunt , din pacate, zilnic cu acest "sindrom". Dar nu toti sunt la fel! Eu nu am solicitat sprijinul pt o confirmare , pur si simplu am vorbit cu un vanzator care mi-a sugerat o configuratie si pe care v-am prezentat-o in vederea aflarii unor opinii mult mai experimentate decat ale mele. Evident ca nimeni nu poate oferi "reteta" pt ca "urechile" noastre sunt diferite, dar fiecare isi poate spune punctul de vedere personal. Asta nu inseamna ca daca am primit niste opinii/pareri de la _bgd_, caruia ii multumewsc sincer, ma voi arunca ca surdul in toba sa cumpar astazi, dar incet incet imi fac opinii , accept sfaturi, invat. Nimeni nu este obligat sa invete pe nimeni- corect, dar ne costa ceva sa fim oameni? Pe mine NU si o voi face ori decate ori voi avea ocazia.

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si anticipat celor ce imi vor raspunde.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

_BGD_ wrote:Salut momolo,

Referitor la afirmatia ta:
Voi doi nu ati citit (sau exista cazul sa nu fi inteles) ca nu exista retete si nimeni nu o sa va indice exact, "cumpara A cu B si C" deoarece asa ceva este impotriva bunului simt (in domeniu) si anormal, deoarece exista X variabile si fiecare poate schimba radical rezultatul, etc, etc. De aceea nu s-a bagat nimeni in discutia voastra animata despre onchio-paioniar-iamaha, etc si alte trancote sinistre.

Eu de la bun inceput am spus ca: Sunt sigur ca o sa mai fie reply-uri, si sigur o sa mai te directioneze lumea sa mergi sa asculti cu urechea ta. Un sfat foarte bun!

Nu i-am spus "du-te si cumpara X+Y+Z si o sa sune beton!!", doar mi-am laudat trancotele mele, de care eu sunt multumit. Asta ca si etalon, sa zic asa. Si nu cred ca i-au picat rau lui Sorin cateva sfaturi despre linii mari de urmat.

In fine, nu vreau sa ma cert cu nimeni.

Pace!


Mi-a picat chiar bine si iti multumesc. Incerc sa gasesc pe undeva un sistem ca cel propus de tine pt a-l asculta. Pana acum am gasit doar separat, boxe intr-o parte si staii in alta.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by doru »

Fratilor, cei nou intrati pe aici, trebuie sa ne intelegeti pe astia mai vechi si batrani, ca, odata cu trecerea vremii, in afara de faptul ca am acumulat ceva experienta, ne-am pierdut din pacate si ceva din rabdare (cel putin asta constat in ce ma priveste).
Eu cand vad acum subiecte de genul acesta, adica solicitari de recomandari de aparate si sisteme, ma apuca deja nervii inainte sa citesc despre ce-i vorba. Nu vreau sa reiau ce a spus momolo, foarte adevarat de altfel, dar as insista totusi asupra unor anumite aspecte:
Experienta, chiar de pe acest forum, a dovedit ca, in multe cazuri, cei care cereau sfaturi despre achizitionarea unor scule nu doreau de fapt decat confirmari ale alegerilor deja facute, pe care erau “chititi”.
Chiar si in subiectul de fata, Micu Sorin a aruncat “soparla” si ne-a supus din start atentiei un sistem pe care i l-a recomandat nu stiu care vanzator (probabil de pe la Altex sau Media Galaxy). Pai ce vroiai, Sorine, sa spunem noi despre acel sistem? E tare frate, fugi si ia-l repede, poate prinzi si vreo promotie, are si egalizor (apropo, la ce-ti trebuia egalizorul, chiar face sunetul valuri cum sugereaza denumirea?)! Nu zisesi, Sorine, ca ai deja acasa Sony cu tot felul de “blue-uri”, credeai ca sari deodata mai departe decat din lac in putz?
Desi ai “ratat” rubrica de prezentare (e drept nu-i obligatorie dar e necesara din motive usor de banuit si explicate deja) cu toate ca esti inscris de vreo 4 luni, presupun ca in acest timp ai avut ocazia sa parcurgi destule dintre subiecte deschise si dezbatute pe acest forum incat sa-ti faci o impresie despre ce e vorba pe aici si cu ce se mananca, sa-ti dai seama ca nivelul Media Galaxy e depasit putin (sper!) si e greu sa ne dam cu parerea despre Onkyo, Sony sau Panasoanic.
In al doilea rand, presupunand ca omul care cere un sfat nu e chitit in sinea lui pe ceva anume, treaba cu recomandarea unui anume sistem, combinatia castigatoare, e absolut inutila, cea mai mare prostie de fapt. Mai ales in cazul “incepatorilor”, care incearca sa-si construiasca un prim sistem mai “haudiofil” cu bani putini. Vestea este trista din pacate, cu bani putini nu se poate face un sistem audiofil. Ceea ce nu inseamna nici ca iti trebuie un sac de bani pentru asta, ci “doar” timp si experienta, fapt care, in final, se poate traduce tot prin bani.
Asta nu inteleg cei care cer sfaturi, nu se poate sari peste timp. Timp inseamna sa asculti cat mai multe sisteme audio, cat mai multa muzica, sa-ti formezi urechea. Asta din pacate costa, daca esti cu adevarat pasionat si vrei sa ajungi la sunetul care sa te multumeasca, trebuie sa experimentezi continuu, sa schimbi scule, cabluri, sa cumperi muzica, sa cheltui bani. Ca orice pasiune, costa, asta e adevarul si partea trista. Depinde ce vrei.
Sorine, nu-i nicio vrajeala, asta e singura si cea mai buna recomandare pentru tine, du-te si asculta cat mai multe sisteme daca poti si apoi cumpara ce ti-a placut. Ai un buget limitat, probabil vei cumpara ceva ce nu poate depasi categoria “trancotelor”, dar e un inceput, fiindca drumul e lung. Ai norocul (sau ghinionul) ca, dupa cele spuse de tine, ai inceput deja in tinerete cu sculele alea vechi rusesti, analogice, care, desi la momentul respectiv erau niste biete trancote mediocre, depasesc cu mult Sony-ul cu “blueshtutz” de azi, sunetul lor ti-a ramas in memorie ca un etalon, cum singur ai remarcat. Motivul e simplu, alea nu stiau nimic de mptrei-uri, pe atunci sunetul “curgea” pe banda sau vinil.
Problema cu sculele vintage insa, e ca ele au fost foarte bune, dar… la vremea lor. Sa gasesti o scula foarte bine conservata si pastrata 30 de ani, functionala in parametrii normali, e extrem de greu si daca o gasesti costa mai mult ca una noua.
Avand in vedere ca la bugetul tau de 5-6 mii de lei este exclus sa faci un sistem cu scule noi (care sa se apropie macar de sunetul vechiturilor alea rusesti sau nemtesti din tinerete), daca desigur nu-l vrei pe ala cu egalizor de la Altex, iti recomand (uite ca fac si o recomandare!) sa te orientezi spre niste scule SH de cel mult 10-12 ani vechime. Placerea de a le cauta si, cu putin noroc, de a le si asculta inainte de a le cumpara, trebuie sa iti revina personal, 100%! Succes!
Si inca un sfat: nu te lua dupa altii! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

din pacate nu numai ca nu am timp sa merg la auditii, am un job care imi ocupa 12 ore pe zi , 6 zile pe sapt., dar nici nu cunosc persoane la care sa ma ajute cu o auditie pentru a putea spune unui cunoscator cum imi doresc sa sune. Da, sunt de acord ca suntez mai multe etape dar nu am alta varianta, chiar nu am. Scule noi la 2000 euro mi s-au parut ca au un sunet electric, nenatural. Chestia cu vechimea si uzura implicita a amplificatoarelor vechi am mai citit-o si e logica, intrebarea este: se refera si la boxe? Ca incet incet incepem sa ne uitam la alea noi si ...nu am facut nimic.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by kaav »

''Nu te lasa prada disperarii, nu se tine de cuvant'' :wink:
Grabeste-te incet si ia la puricat forumul, pe vremea cand intrebarile de incepatori erau percepute ca provocari. Gandeste-te daca ai mai fi intrebat de o mie de ori acelasi lucru, ai fi mereu ''fresh'' in raspunsuri ? Repetitia aduce si o anumita raceala, fireasca ca si reactie la ceva ce in timp poate fi perceput ca fiind prea masinal, cei care raspund nu sunt tonomate unde daca bagi bacnota, pica cafeaua/raspunsul. Apare o saturatie, stiu ca ma repet, dar ar fi prea multe lucruri de repetat si devine redundant.
Poate ar trebui pus un anunt la intrare aici - nu pune o intrebare pana nu citesti in liniste macar cateva luni de zile. Vorbesc serios. Chiar daca nu ai timp, stai in Bucuresti spre deosebire de provincie (eu) deci nu ai scuze foarte puternice ca nu poti macar o data pe luna sa-ti faci timp sa vizitezi pe cineva pasionat din zona ta. Daca te incalzeste cu ceva, nici unul din cunoscutii/prietenii mei nu sunt curiosi de acest domeniu decat vag, nu ar schimba nimic daca functioneaza, nu conteaza ca e sub nivelul marii, nici macar nu mai imi fac sperante de ''schimb apropiat de experiente'' :mrgreen:

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by johndoe21ro »

Eu chiar am ramas suprins ca raspunsul lui momolo nu a prins din prima si ca s-au incercat scuze, ocolisuri si alte tertipuri... cand adevarul era evident si statea gol-golut in mijlocul strazii, in miezul zilei. O dovada in plus sunt zecile de membri care asa cum au intrat si au intrebat, asa au iesit fericindu-se acum cu Zgomotec-uri. Concluzia este insa simpla: daca vrei sistem de 2 lei din prima urmeaza primul sfat, cumpara de la primul samsar si traieste fericit si ignorant pana la adanci batraneti. Daca nu, ia-o incet, pune intrebarile potrivite, asculta in stanga si in dreapta (cauta, cere, afla unde, cum si ce poti asculta), nu te grabi (chiar daca esti chitit sa umpli maine golul camerei) si vei creste sanatos (chiar daca incet). Un alt avantaj al rabdarii este ca intre timp mai poti pune niste bani deoparte (oricati ar fi acolo...) si iti poti imbogati experienta si cizela pretentiile astfel incat sa iei ce trebuie si sa nu fie nevoie sa sari in viitorul apropiat in alta directie (asta daca aventura ta va avea o continuare si daca nu ramai la ce ai acum).
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Dadix »

.
Last edited by Dadix on 01 Nov 2018, 19:47, edited 1 time in total.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Dadix »

Banuiesc ca si aici sunt smenari cum sunt in si breasla vanzarilor de autoturisme.
Nu e vorba de afaceristi ci pur si simplu de necunoscatori care au stricat niste aparate si vor sa scape ele, culmea e ca investind niste bani aiurea cauta apoi sa ii recupereze. Cumparatorul neavizat se pacaleste pentru ca nu stie la ce sa se uite cand cumpara. Sa iti dau un exemplu cum poti sa te pacalesti cu boxele SH.

Presupunem ca cineva are niste boxe care se aud foarte bine dar li se strica tweeterul , se arde sau calota e perforata, indoita , etc. La niste boxe bune un tweeter bun costa de la 300 de lei in sus. Dar ce te faci daca ai boxe care nu se mai fabrica de vreo 20-30 de ani? La astea unul original mai jos de 100 de euro bucata nu gasesti si asta daca esti norocos.
Solutia omul ingenios din fire o gaseste imediat: inlocuieste doar diafragma tweterului cu una care arata la fel sau aproape la fel numai ca poate nu gaseste la 4 ohmi ci doar la 8 ohmi, ( si astea chinezerii luate de pe acel site chinezesc)
Ce sa vezi dupa inlocuirea diafragmei tweeterului boxele nu mai suna la fel, de fapt suna de iti vine sa dai cu toporul in ele cu toate ca vizual tweeterele arata la fel.

Si uite asa omul hotaraste sa scape de ele, le pune pe un site de anunturi cu un pret poate bun sau poate chiar umflat ca asa e romanul vrea sa se imbogateasca peste noapte.

Cel neavizat cumpara ca saracul i-a spus cineva ca boxele marca cu pricina suna bine.
Si asa omul nostru fara experienta , care a pierdut banii injura pe toata lumea, pe cel care i-a recomandat boxele, pe cel care i le-a vandut, pe nevasta-sa care doar i-a zis sa nu dea bani pe prostiile astea.

Ca solutie: * e bine de stiut cum arata diafragma originala a tweeterului respectiv , cereti poze.

Dar asta inseamna sa va fi informat mai inante sa fi citit pe undeva.[/quote]

Post Reply