B&W si Triangle

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

B&W si Triangle

Post by hersorin »

Salutare
Este cineva pe acest forum care a ascultat B&W 703 http://www.bowers-wilkins.co.uk/display.aspx?infid=1098 ?
Ce sunet au ,poate ati facut vreo comparatie cu Triangle Quartet http://www.triangle-fr.com/genese-quartet.php pe acestea le cunosc foarte bine.
Care ar fi diferentele dintre ele?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: B&W si Triangle

Post by momolo »

B&W 703 am ascultat.

Triangle Quartet chiar am acasa.

Nu le-am pus una langa alta insa daca ma intrebi pe mine ce aleg dintre ele? (in fond inteleg ca tu ceri diverse opinii, iata si opinia mea!) iti raspund intr-o secunda, aleg ce am ales deja! (fara ezitare) :)


Cred ca important este cu ce le amplifici, in ce camera la pui, ce sursa folosesti, ce muzica iti place, ce pretentii ai de la sunet ?(nimeni nu poate sti insa poti preciza ce scule ai mai avut pana acum....este o precizare care poate spune multe!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: B&W si Triangle

Post by hersorin »

Foarte multumit de raspuns. :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: B&W si Triangle

Post by hersorin »

De curiozitate cu ce le amplifici?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: B&W si Triangle

Post by momolo »

hersorin nu este un raspuns, sunt doar niste precizari.

Cat priveste optiunea mea, posibil ca altii sa aiba alte preferinte.

Si ti-am spus mai sus, important este cu ce le amplifici!

Dupa gusturile mele personale, desi acum cativa ani imi placeau, acum B&W nu-mi mai plac. Le consider puternic colorate la sunet intr-un anume si voit fel.
Evident, nici Triangle nu sunt lipsite de coloratii si dealtfel orice incinta acustica are felul sau de sunet. Dar coloratiile de tip B&W pe mine unul ma cam deranjeaza.

Insa pentru obiectivitate pot spune astfel - de luat in considerare de la B&W nu sunt decat cele din seria de top, numai floorstanderele in frunte cu "melcii".

703 dau dovada de coloratii, in opinia mea, mult prea inacceptabile in zona de medie insa 804 de exemplu, pot fi facute sa sune foarte interesant si potrivit mai ales genului rock. Cea mai buna amplificare pentru ele mi s-a parut un vechi power ROTEL RB-1090 comandat cu un preamplificator pe lampi despre care nu retin brandul. Pot spune ca nu as fi ascultat clasica pe ele dar rock si eventual electronica suna foarte interesant si foarte dinamic.

Problema seriilor de top de la B&W este ca au foarte putine amplificatoare care se potrivesc cu ele, numai din cele foarte scumpe!

Daca se remarca totusi ceva special la aceste B&W, si aici discut NUMAI despre floorstandere, inclusiv modelul 703, este basul foarte special.
...Insa sunetul nu e numai bas! Eu vreau ca niste incinte acustice sa redea cat mai aproape de natural instrumentele clasice, de exemplu.
Insa la muzici sintetice nu se mai pun astfel de probleme. De aceea am intrebat ce muzica asculti ?

Eu am ales Triangle Genese Quartet pentru ca in gama asta de pret nu vad alta optiune din cele posibile la noi in RO, deocamdata si din punctul meu de vedere, dupa ce am ascultat cam tot ce se putea in banii astia.
Ca drept dovada ca acest model a ajuns un soi de best-buy la dealerul local.
Defapt este o incinta care se preteaza destul de bine in camerele de bloc de 20mp +/- 20% si reda tot spectrul de frecventa fara prea mari pierderi si destul de liniar in ciuda multelor difuzoare.
Nu e nici asta o incinta acustica perfecta si nici foarte prietenoasa cu amplificarea!
Ceea ce am constat - in ciuda celor 90dB SPL, cel mai bine merge cu puteri pe tranzitoare de peste 150W iar in privinta lampilor, nu mai mici de 25W.
Eu le-am testat si pe un Unison Research Simply Twoo de 12W pe care au prestat nesperat de bine, insa nu aveai in aceasta combinatie nici o rezerva de putere.

Puterile pe tuburi lucreaza altfel si aici numarul watilor (nesimtiti) nu conteaza atat de mult. Eu as spune ca Triangle sunt parca facute special pentru amplificarile pe tuburi, desi pot impresiona (pe unii) chiar si pe receivere surround Yamaha!
Foarte mult depinde de pretentii, de nivelul de experienta acustica insa in opinia mea, modelul QUARTET este o mare reusita prin perspectiva raportului calitate/pret.

Insa nu trebuie sa ma crezi pe mine pe cuvant, nu trebuie sa faci alegeri dupa ceea ce se scrie (abereaza) pe forumuri, trebuie doar sa mergi sa le asculti pe ambele!
Conteaza enorm matchingul si preferintele tale in materie de sunet.

De exemplu, pe acest forum avem un user foarte, foarte multumit cu B&W 703 si daca il intrebi pe el probabil ca ti-ar spune ce ti-am zis eu, insa in loc de Triangle Quartet ar folosi termenul B&W 703.
Dupa cum iti dai seama, nu poti afla cum suna aici pe forum!

PS - eu le amplific cu UNICO (tuburi+final MOS FET 150W/25W in clasa A)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: B&W si Triangle

Post by hersorin »

Dupa cum bine stiti eu am tot Triangle . Am ascultat si B&W seria 6 si am vazut ca sunt colorate dar nu aveau parca detalii in comaratie cu Triangle. Dupa cum am mai scris ascult si muzica mai putin calitativa si audiofila si mi se pare ca singurele care au facut ca majoritatea melodiilor sa se auda acceptabil sunt Triangle. Am pus intrebarea deoarece am citi pe net multe pareri pro si contra si am inteles ca B&W cere amplificare foarte buna si muzica foarte calitativa si eu nu ma incadrez la aceasta categorie. Cumva imi place muzicalitatea B&W dar si detaliile Triangle , daca ar exista o cale de mijloc ar fi o chestie (sau poate nu o cunosc inca). Poate se poate cu o amplificare foarte buna sa faci Triangle sa se auda muzical dar B&W sa aiba detaliile si finetea Triangle cred ca este imposibil.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: B&W si Triangle

Post by hersorin »

Domnule Momolo de foarte mult timp va citesc ce scrieti si am observat ca aproape intotdeauna aveti dreptate si de aceea un raspuns de al dumneavoastra imi rezolva 50 % din probleme. Va multumesc mult incaodata pentru raspunsuri.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: B&W si Triangle

Post by cosmin »

E bine ca observi dumneata asta si nu dl. momolo insusi :lol: :oops:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: B&W si Triangle

Post by Obelix »

Da, asta am observat-o si eu, de cand e "la el acasa", momolo este le 200% din pertinenta si 10% din virulenta cu care ne-a obisnuit "in lumea larga"... :wink:

Post Reply