Exista viata dupa moarte ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

De data asta ouale se fac omleta, se papa si se duc :lol: off-topic
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by kaav »

Poate m-am obisnuit prea mult cu realitatii cotidiene iar constiinta, din spirit de adaptare pe motiv de nediscrepante intre interior si exterior nu a mai alimentat sensibilitati care erau vii in cuget altadata.De aici si atitudinea de a nu mai imi pasa deloc de anumite aspecte.Poate este cea corecta sau poate este o grava eroare.Cert este ca nu poti sa-ti bati capul la nesfarsit cu anumite probleme si atunci le lasi pur si simplu in pace,le lasi sa existe si nu te mai simti muncit mental de ele.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by oake »

LEKTOR wrote: sufletul adica practic gindirea pe care fiecare om o are moare si el odata cu creierul- adica dupa 4-10 minute de lipsa a oxigenului cerebral sa zic asa.
LEKTOR dupa "gandirea" si simtirea mea entitatea suflet nu are absolut nici o tangenta cu gandirea recte ratiunea care este o creatie a unor molecule din care suntem alcatuiti si vai! urmeaza funestul drum al disparitei odata cu moartea.
Despre suflet "Insa Doamne sa ne ierti" este o prezenta indubitabila care ne acompaniaza viata asa cum este ea cunoscuta,interrelationeaza cu ea,cu viata dar nu este obligatoriu sa aibe acelasi destin.
Din ce cunosc eu, sufletul nu a fost pus inca in ecuatie de stiinta,ratiunea in schimb,mai mult sau mai putin,da!
In mod sigur nu poate exista viata dupa moarte asa cum o cunoastem noi,dar o forma de perpetuare a sufletului,chiar dupa descompunerea carcasei,eu unul cred cu tarie ca exista.
Si mai cred cu tarie ca trebuie sa ne prezentam cat mai "curati" in momentul trecerii in nefiinta.
Nu stiu daca expresia nefiina este cea mai corecta,deoarece notiunea fiinta inglobeaza si sufletul.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by oake »

momolo wrote: totusi, exista o chestie care nu ne lasa sa traim linistiti si ne chinuie, CONSTIINTA! Ce ne facem cu asta ?! Nu are explicatie logica si nici stiintifica, NU ajuta la supravietuirea speciei, dimpotriva, e de natura sa ne impiedice cateodata supravietuirea!
Pare un produs inutil.....insa daca exista o lege cu adevarat universala este aceea care spune ca NIMIC nu este inutil si aparut degeaba.....
Pertinenta observatie!...constiinta nu pare a fi o inventie rationala,de acea nu poate fi controlata rational...eu mai degraba as trece-o in spatiul sufletului,cu atat mai mult ca ea,constiinta, de multe ori nu ajuta la supraviatuirea speciei,chiar din contra.Cred ca, mai degraba este un raspuns al sufletului fata de o perpetua agresiune din partea noastra a pacatosilor.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by Obelix »

Tocmai, (dupa mine...) constiinta este cea care face ca "interesul" speciei sa primeze in fata interesului personal... Este (tot dupa mine...) o forma "de gradul doi" a instinctului de supravietuire "canin/Pavlovian" :wink:
Ma refer, evident, la "constiinta" clasica, nu la cea a menopauzatelor de buna familie, care plang de mila javrelor, dar nu ar da un corn unui copil la coltul strazii...
Pana la suflet si pacatosi, sa alegem varianta cea mai simpla, e cea mai probabila (Occam dixit...) :idea:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by oake »

LEKTOR wrote:Constiinta este o stare interna pe care o simti cu atit mai mult cu cit esti mai educat - adica vezi altfel lucrurile, ai mai multe intrebari de pus ,etc - cu cit stii mai putine, cu atit ai constiinta mai sumara !
LEKTOR constiinta,dupa parerea mea,nu are legatura cu nivelul de educatie al persoanei respective,constienta in schimb da!
Cred mai degraba ca afirmatia ta este un tribut adus: suflet/ratiune.
Aici doresc sa deschid o paranteza: orgoliul personal,ca stare psihica profund contraproductiva,ar putea fii inlocuit benefic cu constienta de sine si aici inchid paranteza.
Conu' Alecu Paleologu,Dumnezeu sa-l odihneasca,spunea intr-un interviu:Cand cineva ma face prost mie imi vine sa zambesc.
Odata,chiar nu sunt prost,iar a doua oara, acea persoana isi da masura propriei inteligente.
De la lume adunate...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by puf »

Si daca ar exista viata dupa moarte la ce sau cui ar folosi?
Daca exista reincarnare toate acestea: constiinta, cunostintele, trairile, emotiile, experienta, cunoasterea , intelepciunea, tampenia, prostia se reseteaza noua forma de viata nu mai are nici o legatura cu cea veche incepe de la 0.Atunci ar mai conta cumva pentru cineva daca exista viata dupa moarte?sau aici vorbim de viata eterna de dupa moarte.

Este ceva nefiresc in treaba cu eternitatea , organismul uman si insasi constiinta sau psihologia umana nu pot accepta si suporta conceptul de nesfarsit decat ca o abstractie teoretica.Omul ca si alte vietati sunt programate sa urmeze un curs firesc ce se incheie cu moartea.
Eternitatea nu este o optiune din nici un punct de vedere.
Nici macar teoretic nu se poate banui ce se poate intampla cu constiinta, constienta umana pe termen nelimitat dar probabil va colapsa nefiind pregatita pentru asa ceva, cu mult inainte de ...nesfarsit?!

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by DAN_TM »

Exista viata dupa moarte?Da,dar ma lasa rece. :lol: Cum poti concepe un timp nelimitat dar care are un inceput totusi, care l-ai avea la dispozitie in viata urmatoare?E o contradictie in termeni.Daca exista viata viitoare,natura starii respective trebuie sa fie in asa fel de diferita de starea actuala incat sa nu poti concepe starea actuala.Santem sclavii cauzalitatii si regresiei spre cauza prima, la nesfarsit.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by kaav »

I-mi place in mod special abordarea lui Puf.Mi se pare si cel mai personal raspuns.
Dar in om este dorinta de a trai cat mai mult.Faza cu traitul vesnic o trec la cateoria pedepse :D .Este frica de sfarsitul propriei vieti sau ceva complet diferit mascat in ceva inteligibil noua?Cum bine spunea, constienta noasta cu infinitatea la indemana ar fi propriul ei sfarsit,nu ar sti ce sa faca cu asa ceva.Bomba cu hidrogen la indemana copiilor.Probabil nu degeaba exista diferite etape initiatice care dezbraca ''sufletul'' de foile ca de ceapa ale psihismului primar cat si cel dobandit in societate(ca sa poata suporta ''nemarginirea'',chestie clar inumana,amorala) pentru ca altfel nu ai cum sa traiesti dupa moarte;fara sa mori cumva din timpul vietii - intentionat,calificat,metodic(practicile asiatice).Mi se pare singurul fel in care te-ar putea interesa matur raspunsul la aceasta intrebare.Pe mine nu :roll:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

Nu e neaparat vorba sa intereseze pe cineva direct si/sau ACUM aceasta chestiune. Este doar un subiect liber de discutie din categoria OFF-TOPIC :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by DAN_TM »

,,nu ai cum sa traiesti dupa moarte;fara sa mori cumva din timpul vietii''-frumos si adanc.Murim zilnic cate putin.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

DAN_TM wrote:Exista viata dupa moarte?Da,dar ma lasa rece. :lol:
Oricum te va lasa rece :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by LEKTOR »

Cursul biologic al omului spre virsta inaintata te face practic sa nu-ti mai dai seama de aceste intrebari, de aspecte ale vietii pe care le vezi cind esti mai tinar - sa consideram un om la 95 ani - fizic este destul de infricosator - piele zbircita, masa musculara redisa, statura mai inclinata, par alb - gindirea - la fel - memoria te lasa, nu mai ai aceleasi preocupari ( citi audiofili stiti voi la 95 ani ), auzul este slab, nu mai esti la fel de vigilent,etc - in acest stadiu nici nu te mai gindesti la moarte, te ia si gata, nu te prinzi ! Deci problema nu este sa traiesti cit mai mult, ci sa traiesti cit mai mult tinar - hai sa zicem max la 50 ani sa te opresti si sa tot traiesti asa ! Nu ai cum opri timpul si acest proces de imbatrinire - oameni grei multibilionari nu pot controla asta - toti vom ajunge la acelasi terminal - uniii mai repede, altii mai tirziu - vom lua acelasi metrou si vom patrunde in acelasi tunel - si gata - tunelul fara capat ! Adica ultima statie, nu mai exista opriri de acolo !

Si altceva acum - pai, daca constiinta nu este gindirea in sine, ce este atunci ???
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

Asta e una din intrebarile care preocupa omenirea inca din cele mai vechi timpuri. Nu cred sa existe vreo alta fiinta care sa fie intr-un fel "interesata" de astfel de chestiuni. Uitati-va de exemplu la animalele domestice. Sa luam cainele de exemplu. Cateodata vezi cate un caine care trece strada absolut detasat si in ciuda claxoanelor parca-l trage ata spre pierzanie. Desigur ca in ultima vreme ai ocazia sa vezi tot mai des destui caini care folosesc trecerea de pietoni si trec la culoarea verde a semaforului :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by DAN_TM »

,,Si altceva acum - pai, daca constiinta nu este gindirea in sine, ce este atunci ???''-gandirea care se gandeste pe sine,care-si devine siesi exterioara,care-si da siesi masura?nu cred ca se va raspunde complet vreodata.

Post Reply