Reglare Cap Redare

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
andym02
Posts: 8
Joined: 12 Jan 2019, 11:26

Reglare Cap Redare

Post by andym02 »

Dupa cum am spus am un deck Denon DR - M12 HX-PRO , in urma cu vre-o 2 luni am mers la electronist sa-i schimb capul de redare , am cumparat cap nou , l-a schimbat , insa reglajul a fost facut "dupa ureche" , in urma unor discutii purtate cu diversi .... am inteles ca reglajul se face pe un osciloscop folosind o caseta audio c-o anumita frecventa .
O recomandare in acest sens daca sunteti amabili .

multumesc anticipat !!! :)

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Reglare Cap Redare

Post by hbi »

Inregistezi o caseta cu nume pe un deck virgin si mai de soi, nota "La" de la un tuner de chitara si redai caseta pe deckul tau. Reglezi capul de redare, pina tunerul iti arata nota "La". Pentru asta iti trebuie un tuner care sa aiba intrare de linie si microfon incorporat. De fapt cam toate acum au asa ceva... Asta este modalitatea cea mai rapida.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Reglare Cap Redare

Post by bongiorno »

Eu am facut altfel.
Am un deck foarte stabil in turatie. L-am verificat si cu o caseta care are melodiile taiate ...la secunda.
Deckul Jvc TD V 711 are viteza la fix.
Bun.
Am pus o caseta buna chrom si am generat 400hz, 1000hz, 3000hz si 10000hz cu telefonul pe care am instalat un generator de ton.
Am tras caseta si apoi am pus-o in deckul cu problema de viteza.
Apoi am instalat pe telefonul Samsung o aplicatie numita Oscilo.
Am pus caseta de frecvente in deckul problema si play. Aplicatia oscilo arata frecventa X.
Cu surubelnita am reglat semireglabilul pana am obtinut frecventa dorita. E foarte usor si se vad grafic si oscilatiile.....nedorite.
Microfoanele de pe telefon incep sa auda de pe la 50-70 hz pana la peste 16000hz. Sunt foarte precise.
Daca veti incerca, imi veti da dreptate. La IPhone nu stiu cum sta treaba.

andym02
Posts: 8
Joined: 12 Jan 2019, 11:26

Re: Reglare Cap Redare

Post by andym02 »

bongiorno
Cu surubelnita am reglat semireglabilul pana am obtinut frecventa dorita
Nu cred c'ar trebui sa umblu pe la vre-un semireglabil , efectiv trebuie reglat capul din " surubelul de reglare " , oricum multumesc ptr sfaturi .

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Reglare Cap Redare

Post by maltezul »

Era un exemplu..si bun pentru a inlocui cu succes apratura dedicata. Se poate folosi si la reglaj azimut cu succes

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Reglare Cap Redare

Post by bongiorno »

Am citit eu pe sarite.
Eu am scris un tutorial de reglare a vitezei de rulare a benzii.
Cred ca si asa ... se poate ajuta colateral procesul reglarii azimutului. Evident ca trebuie actionat surubelul care are un arculet pe el.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reglare Cap Redare

Post by momolo »

Interesante metodele voastre tip Dorel!
Insa nu as lua un aparat care v-a trecut prin mana.... (Doamne Ajuta!).
De aia piata romaneasca este extrem de riscanta.

Problema cu un cap reglat aiurea este tocirea. Daca apuca sa se toceasca stramb, nu mai ai ce-i face.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Reglare Cap Redare

Post by bibanu »

momolo wrote:Interesante metodele voastre tip Dorel!
Insa nu as lua un aparat care v-a trecut prin mana.... (Doamne Ajuta!).
De aia piata romaneasca este extrem de riscanta.

Problema cu un cap reglat aiurea este tocirea. Daca apuca sa se toceasca stramb, nu mai ai ce-i face.
Cine stie ....cunoaste !!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Reglare Cap Redare

Post by _BGD_ »

Buna seara domnilor,

Referitor la deck-uri/casete,...., intrebare de la cineva care nu a prins revolutia :mrgreen: , treaba asta cu casetele e asa ... treaba serioasa?

Adicatelea, ok, vinil, inteleg, ascult, calitate, da nene.
Calitate una, ritualul ascultarii si el cu o nota importanta (pus placa, sters de praf, pacaituri, rasfoit coperta, intors placa...)
CD, mai din zilele prezente, toate bune si aici, sunt fan.

Dar castele...imi aduc aminte de Nova (Dacia) lui taicameo', unde avea casete cu Macarena (preferata mea cand aveam 5-6 ani!), Modern Talking....dar cum e cu fidelitatea..?
Sau fidelitatea este mediocra (raportat la CD, vinil), si ramane nostalgia?
Nu incerc sa aduc in discutie calitatea casetofonului stock de pe Dacie de la vremea respectiva (care sigur era o porcarie, basca difuzoarele...), ci calitatea...sau potentialul de calitate generat de un sistem decent, inclusiv casete ne-demagnetizate de vreme....


Totusi, ca o mica paranteza, m-a surpins minidisc-ul (despre care, spre rusinea mea, credeam ca este suport optic!). Am cumparat de la un domn in etate un Tuner (cel din semnatura) si am avut placerea sa imi accepte rugamintea de a rula un minidisc pe sistemul dansului (player Sony, nu retin modelul, amplificare HK6500, si niste incinte destul de calde, nu le-am vazut, dar sunau, in componenta cu HK-ul si minidiscul.....m-a pus pe ganduri, ca sa zic :shock: )

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Reglare Cap Redare

Post by hondaru »

La fel ca si la celelalte surse enumerate de tine exista casetofoane intre casetofoane. Am si ascultat cateva care te pun pe ganduri serios dar pretul este pe masura. Asta pentru aparate care mai si fac treaba sa imprime o caseta cu muzica dorita. Pentru redare daca ai casete gata inregistrate problema este mai simpla, existand destule aparate care suna foarte bine. Dupa ce vei asculta cateva zile doar casete cadn vei trece la CD, fisiere vei sesiza singur de ce este atata tevatura pe forumuri intre analog si digital.
In ziua de azi poti achizitiona un casetofon deck cu bani putini si cu performante foarte bune. Evita modelele de dupa 1987 aporximativ. Cred ca, perioada de varf a fost in anii 79-83. Mai vechi sunt prea simple si fara calitati deosebite, abia in zona anilor 80 incepuse piata sa erupa si concurenta a fost acerba. Un casetofon in mintile lui te tine toata viata.

Referitor la reglajele eunmerate mai sus sunt o pseudo-tehnica. Reglajele se fac cu casete dedicate pentru azimut, cu semnal de 10kHz si cu osciloscop cu 2 spoturi pentru a putea vedea cand semnalul este identic in ambele canale adica capul are intrefierele perfect perpendiculare pe axa longitudinala a benzii. Daca osciloscop mai gasesti caseta de reglaj e foarte dificil. Mesterul care ti-a "rezolvat" cazul trebuia sa incerce o imprimare a unei casete cu capul vechi si apoi sa incerce reglajul celui nou pana obtine identic semnalul. Sa nu mai vorbim ca asezarea initiala a capului se face cu niste cale speciale (sau caseta cu oglinda in lipsa calelor) care-l pozitioneaza aproape perfect reglajul de azimut fiind doar ceva de finete ce corecteaza imperfectiunile de fabricatie ale capului (tolerantele).
Cine poate sa faca reglajul in felul acesta acum in tara?! Cred ca aproape nimeni. Cat sa ceara pe manopera avand in vedere costul SDV?!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reglare Cap Redare

Post by momolo »

In primul rand (ceea ce parca nu s-a spus), inainte de azimutarea capului trebuie pusa la punct toata mecanica. Rola presoare, forte de intindere, turatie corecta, etc. Trebuie verificata banda in miscare sa nu aiba jocuri sau sa nu faca bucle (cateodata exista cazuri in care buclele apar numai cu anumite casete, nu toate. Si mai ales la mecanicile cu dublu capstan).
Abia dupa ce mecanica merge perfect si are turatie standard se trece la azimutare.
La o mecanica care nu tine perfect banda si turatia este inutil sa-i azimutezi capul, e treaba de Dorel. Cel mai greu este punerea la punct a mecanicii deoarece la aparatele vechi implica demontare, curatare, gresare, curele noi (si de calitate), masurare forte de intindere si franare, etc, etc.
Cu cat mecanica merge mai bine, cu atat azimutarea e mai putin aproximativa. La casetofoane e foarte dificil deoarece in toata ecuatia intervine si mecanica casetei.
Mi se pare mai greu de pus la punct un casetofon decat un magnetofon.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply