Exista viata dupa moarte ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by momolo »

puf
Si daca ar exista viata dupa moarte la ce sau cui ar folosi?
Daca exista reincarnare toate acestea: constiinta, cunostintele, trairile, emotiile, experienta, cunoasterea , intelepciunea, tampenia, prostia se reseteaza noua forma de viata nu mai are nici o legatura cu cea veche incepe de la 0
pai aici e toata poanta, ca nu se reseteaza, se completeaza!
Ce, sa nu-mi spui ca tie (ca si la noi ceilalti) nu ti s-au intamplat lucruri inexplicabile, nedrepte, ghinioane teribile incat daca te gandesti un pic, poate ca erau unele "politze" de platit ?!
Sau de cate ori te-ai intalnit cu persoane complet straine, unele din alte tari si ai avut sentimentul ciudat ca-i cunosti dintotdeauna ?!

Parerea mea este ca nu raspunsul este important, ci intrebarea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by LEKTOR »

Alta chestie legata de ce vorbim aici si care cred ca-mi da dreptate la ce am afirmat anterior - constiinta se formeaza odata cu maturizarea - deci cu gindirea - ce constiinta are un copil de 5 ani ? apoi acesta constiinta incepe si ea sa se degradeze dupa maturizare, dupa peak - din nou - ce constiinta are un om la 100 ani ? cred ca f. primitiva - si este legata numai de necesitatile primordiale - apa,mincare. La 100 ani nu-ti mai arde cam de nimic, daca ai apa , mincare si somn e ok ! Ar fi interesant de pus toate aceste rinduri intr-o folie laminata pe care sa o citesti acum, si in fiecare an, pina ajungi la acele virste inaintate - probabil ca altfel vor fi interpretate !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by momolo »

LEKTOR, in opinia mea constiinta despre care vorbesti este doar reflexia si manifestarea ei vizibila in lumea noastra materiala si fizica.

Faptul ca o constiinta nu se manifesta vizibil, asta nu inseamna ca ea nu exista.

Eu unul cred ca toti oamenii se nasc cu o constiinta, cred ca aceasta ii defineste ca entitate unica si cred ca aceasta constiinta nu poate fi "vazuta" si perceputa in lumea noastra materiala in mod material si separat ci impreuna cu tot intregul care ne formeaza fiinta noastra unica si irepetabila.

Dand un exemplu din domeniul forumului nostru, intreaga fiinta care poate fi perceputa, vazuta, judecata si inteleasa este SISTEMUL iar constiinta nu e decat o componenta a sistemului. Pe cat e de "posibil" ca in lipsa unui reper sa-ti dai seama de ceea ce face in mod singular o anume componenta dintr-un sistem, pe atat este "posibil" sa vezi si sa judecci/cantaresti constiinta umana.

Defapt ceea ce percepem la un SISTEM este rezultatul interactiunilor dintre mai multe componente si cateodata e ca in algebra, plus cu plus da minus.

Exista dealtfel metode de cultivare si scoatere in evidentza a constiintei umane, vezi practicile budiste si hinduse sau chiar din oricare alta religie, inclusiv cea ortodoxa.

Daca le studiezi pe toate constanti ca pe cat inaintezi mai mult in cunoasterea fiecareia, pe atat te indrepti catre acelasi punct. Difera doar calea si simbolistica, "adresa" insa este aceeasi.

Ceea ce vreau sa spun este ca aceasta constiinta de care discutam se afla ascunsa si face parte din oricare fiinta umana, este inseparabila dar nu poate fi perceputa la fel de catre noi cei din jur si nici nu "se arata" intotdeauna la fel, cateodata chiar deloc.

Ceea ce ai observat tu e just observat....insa din punct de vedere material, dar acestea nu sunt decat efecte, ca si cum ai judeca un vapor dupa siajul lasat in apa. Cateodata trec vapoare care nu lasa un siaj iar daca spui ca acestea nu exista si nu au trecut, e un fals.

In opinia mea constiinta individuala umana nu este singura ca o entitate de sine statatoare. Ea este integrata in nivele de constiinta diferite si mai mari avand in permanenta un "fir" de legatura la constiinta suprema. Dealtfel acest lucru este pe deplin simbolizat in diverse culte, unele dintre cele mai vechi din lume. Citeste despre religia hindusa de exemplu!

Aceste lucruri nu pot fi judecate in general si in mod cert nu le poti privi prin prizma materialismului.

Defapt nu le poti privi deloc, doar le poti intui si "vedea" in mod indirect, asa cum un amerindian "vede" un animal dupa urmele sale. Cu cat este mai experimentat, cu atat "vede" mai bine ajungand sa descrie chiar si suferintele animalului privind urmele ce par de neinteles si invizibile pentru un european !

Dar un lucru este cert, CONSTIINTA este o povara si un handicap pentru cei care sunt puternic atasati de materialism. Insa fiecare dintre noi avem in mod cert o putere (as spune ca suprema) care ne este data precum un mare dar de pret, liberul albitru, puterea de a alege! (calea).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by Obelix »

Printre altele, materialismul (ma rog, o forma a sa, nu cel dielectric si isteric... :P ) reprezinta o forma SANATOASA de a privi realitatea. De a crede ceea ce vezi, ceea ce iti poti imagina, ceea ce e (relativ...) sigur.
Nimeni nu te poate impiedica sa visezi, dar... "dupa orele de program"... :P
Mi se pare artificiala creerea de "universuri paralele", imaginate de "iluminati" avand nivelul de intelegere de acum 2000 de ani, si obligatoriu de inghitit "ad literam" la 50 de ani dupa primul zbor pe Luna... :roll:
Nimeni nu poate respinge ideea unui creeator "oarecare" (dar nici nu o poate dovedi...) ceea ce e cert (pentru mine) este ca reprezentarea talmudica/biblica/coranica este doar o caricatura...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

Obelix, o spun cu multa diplomatie de data asta: nu ai autoritatea sa emiti o astfel de apreciere ofensatoare asupra unor lucrari pe care nu le cunosti. O caricatura in schimb pot sa-ti certifice foarte multi oameni de stiinta ca este fundamentul teoriei evolutioniste.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by Obelix »

Nu vad nici o ofensa aici, decat eventual ca pretext pentru a ma obliga sa-mi tin gura... :oops:
Printre altele, am ORICE autoritate doresc sa imi asum, pana cand specific clar ca ideea emisa reprezinta doar propriul meu punct de vedere (si am facut-o), pana nu indemn pe nimeni la comiterea unei ilegalitati si nu atac in mod explicit persoana de fata, ci ai "combat" ideile...
Eu NU am nici o certitudine, decat aceea ca nimeni nu cunoaste adevarul, iar in acest context PENTRU MINE, povestile biblice (in sens larg, nu neaparat legate de crestinism) nu sunt decat niste carti ca oricare altele...
Eventual reprezinta "vulgarizarea extrema" a unor adevaruri deosebit de compexe, pentru educarea populatiilor ignorante de catre o casta de clerici bine plasati si nu intotdeauna dezinteresati. Inca o data, fara o referinta exclusiva la crestinismul ortodox.
Este, repet, punctul MEU de vedere si nu e nici un atac la persoana...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by oake »

As fi tentat sa incerc sa definesc constiinta dupa urmele pe care le lasa ea in viata de zi cu zi.
Am sa incep cu un exemplu: sa zicem ca facem o fapta reprobabila,iar mai apoi avem mustrari de constiinta si sa mai zicem ca facem o fapta buna si mai apoi avem ce?...multumiri de constiinta?
Adica ea,constiinta ne mangaie blajin pe crestetul capului si ne felicita pentru fapta buna?...nu prea cred,asta intra deja in sfera orgoliului personal.
Dupa cate inteleg eu, constiinta reprezinta o instanta suprema la care ne raportam constienti sau nu si isi intra in atributii doar atunci cand rezolutia ei cu privire la faptele noastre este negativa.
Cred ca ea,constiinta reprezinta o forma de comunicare intre suflet si carcasa(cu toate formele ei de expresie),nu singura,dar una extrem de importanta.
Mai cred ca exista un telefon rosu intre constiinta si constiinta suprema,dupa cum bine mentiona un coleg de forum.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by TomJones »

momolo wrote:eu habar nu am si sincer nici nu ma preocupa! Am ajuns la concluzia ca as fi acelasi chiar daca as sti sigur ca exista sau ca nu.
Eu zic ca nu are legatura, nici macar daca esti religios fanatic sau liber cugetator. Eu cred ca nu exista nici un fel de viata de dupa moarte. Realitatea cruda este ca ajungem o masa copioasa pentru niste bacterii, iar apoi vom fi praf luat pe talpile picioarelor de diversi dupa care vom ajunge (in mii de ani) molecule de praf in spatiul stelar intergalactic.....

Motto:"Te nasti singur si mori singur"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Exista viata dupa moarte ?

Post by cosmin »

TomJones wrote:Realitatea cruda este ca ajungem o masa copioasa pentru niste bacterii, iar apoi vom fi praf luat pe talpile picioarelor de diversi dupa care vom ajunge (in mii de ani) molecule de praf in spatiul stelar intergalactic.....
Ai dreptate daca te referi exclusiv la corpul material
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply