idei si informatii DIY

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

Petrescu wrote:Bagati la cap cand schimbati condensatorii electrolitici din aparatele vechi: nu puneti echivalente noi de fitze low-ESR pentru ca dati de dracu. Aparatele vechi aveau o inductanta interna a pieselor si traseelor mare, asa era tehnologia de atunci, mai rudimentara. Condensatoarele electrolitice erau mult mai proaste, aveau ESR-ul mare. Tocmai acest parametru prost, adica ESR mare, le facea sa nu oscileze cu inductanta de care am vorbit mai sus. Punand condensatori noi cu ESR-ul extrem de mic, adica asa zisi condensatori buni, nu faci decat sa starnesti rezonante LC in alimentare cu efecte evidente in sunet. La extrem se poate arde aparatul. Inlocuiti condensatorii electrolitici vechi cu unii noi din gamele cele mai proaste, cele mai neperformante, cei mai ieftini. In niciun caz nu puneti condensatoare low-ESR. De asemenea nu puneti alti condensatori care pot functiona la tensiune mai mare. Cu cat un condensator are pe el stantata o tensiune mai mare cu atat ESR-ul lui devine mai mic. Deci daca pe cel inlocuit scrie 50v, pai de 50v pui. Foarte placuti in sunet sunt cei de la Samwha. Seriile ieftine si "proaste" ca sa le zic asa, merg perfect in aparatele vechi. Sunt condensatoare care merg cu solutii de saruri clasice. Cele noi si performante, low-ESR, folosesc solutii apoase. Pentru sursele in comutatie sunt excelenti dar pentru audio NIET. De asemenea puneti doar condensatoarele la 85 de grade celsius. Cu cat lucreaza mai sus in temperatura cu atat condensatorul este creat sa fie mai robust dar asta face praf sunetul. Deci pe scurt: condensatoare din gamele de baza, ieftini, clasici, la tensiunea la care erau si ceilalti, sa nu fie low-ESR si la 85 de grade. Firme incercate si recomandate de mine pentru aparatele vechi si nu numai, Samwha si Fujicon. Condensatori "cuminti", facuti de firme de incredere, de larga raspandire si ieftini.
Multumim inca o data de lamuriri.
Ce ziceti de seria SD de la Samwha. Cred ca e cea mai ieftina de la ei.
http://projectpoint.in/datasheets/pdf/Samwha-SD.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Da, poti incerca cu ei. Dupa 10 ore de stat sub tensiune ar cam trebui sa-si arate caracterul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Greiere, pare interesant ce spui, starneste probabil contradictii. Dar merita gandit, testat, judecat si analizat. Poate fi o duma, poate fi ceva cu miez.
Eu unul fiind mai urechionist decat profesionist am observat (cu papilele gustative din ureche) distrugerea sunetului unor trancote dupa o prea heirupista, luxoasa si cushera "restaurare".
Exista multi habarnisti si internetul ii stimuleaza. Pe net se tin adevarate olimpiade ale conzilor. Putini compara si sunt corecti cu ei insisi. Unii saracutii nici nu au cu ce auzi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: idei si informatii DIY

Post by bongiorno »

Nu sunt electronist. Stiu ca primii care cedeaza sunt electroliticii mici de capacitate. Cei de la Philips trebuie inlocuiti fara ezitare !!! Tot ce e Philips sub 1000 micro si peste 20 ani vechime sunt perfecti pentru tombelon. Pe masurate.
La Elna e alta poveste. Cei fara marcaje deosebite...Cerafine, Silmic...prima generatie... pot fi 100 valizi dupa 30 ani daca au stat prin playere. Masurat.
Cei haudifili mentionati mai sus, impreuna cu Nichicon Muse vechi de 30 ani sunt si ei perfecti pentru tomberon. Testat. Capacitate 50-max 70% si esr cat casa.
Bun.
Acum constat urmatorul fenomen. Multe din aparatele restauratr si nu de un Dorel ci de persoane pricepute, ajung in chip neinteles sa zaca la revanzare la foarte scurt timp dupa restaurare- recapare cu toate bunaciunile haudifile contemporane !
De ani de zile urmaresc - constat personal procesul.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg de ce se straduie cineva sa faca asta ca apoi sa vanda trancota ? Teoretic nu ar trebui sa se intample si totusi e un fenomen real.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

bongiorno wrote:Acum constat urmatorul fenomen. Multe din aparatele restauratr si nu de un Dorel ci de persoane pricepute, ajung in chip neinteles sa zaca la revanzare la foarte scurt timp dupa restaurare- recapare cu toate bunaciunile haudifile contemporane !
De ani de zile urmaresc - constat personal procesul.
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg de ce se straduie cineva sa faca asta ca apoi sa vanda trancota ? Teoretic nu ar trebui sa se intample si totusi e un fenomen real.
exact asta am observat si eu! Plus ca am ascultat cateva din astea si in opinia mea sunau de porc, scuza fiind "ca nu si-au facut rodajul" (de mii de ore....). Oricum, nu sunau cum le stiam eu ca ar trebui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: idei si informatii DIY

Post by Dadix »

Aparatele nemțești au fost construite ( calculate) sa funcționeze ( a se intelege sa nu isi piarda amprenta audio) cu abateri / marje / toleranțe mai mari ( prin schimbarea pieselor) decat cele japoneze , la care cea mai mica schimbare face ca sistemul sa nu mai sune la fel.

Asta am citit-o pe forumurile nemțești, asa spun ei. Daca e adevărat stiu doar cei care au restaurat multe aparate din cele 2 tabere.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Eu va spun lucruri verificate de mine atat la nivel teoretic cat si practic. Sunt carti groase despre alimentarea aparatelor. Nu este o treaba deloc simpla. Deci mare atentie la compozitia condensatorului electrolitic. Nu va aruncati la materiale exotice care nu se mai rodeaza nicodata la curentii blanzi din aparatele audio. Cei clasici nu sunt la fel de robusti dar sunt mai usor "modelabili" de catre curent. Armaturile la interior sunt mai slab stranse, una peste alta fiind mai prost construiti interiorul lor este mai "pufos" ca sa zic asa. Traba asta culmea, ajuta in audio, sunt mai putini microfonici, atenueaza vibratiile mai bine, tocmai pentru ca sunt mai prosti. De asemenea avand un curent de riplu mai mic si ESR si ESL mari, curentii de incarcare nu mai sunt atat de violenti, de "ascutiti". Cu cat sunt mai "ascutiti", cu atat se departeaza mai mult de la o sinusoida perfecta si au armonici toxice, nedorite care se scurg din alimentare in semnal.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

Petrescu wrote:Eu va spun lucruri verificate de mine atat la nivel teoretic cat si practic. Sunt carti groase despre alimentarea aparatelor. Nu este o treaba deloc simpla. Deci mare atentie la compozitia condensatorului electrolitic. Nu va aruncati la materiale exotice care nu se mai rodeaza nicodata la curentii blanzi din aparatele audio. Cei clasici nu sunt la fel de robusti dar sunt mai usor "modelabili" de catre curent. Armaturile la interior sunt mai slab stranse, una peste alta fiind mai prost construiti interiorul lor este mai "pufos" ca sa zic asa. Traba asta culmea, ajuta in audio, sunt mai putini microfonici, atenueaza vibratiile mai bine, tocmai pentru ca sunt mai prosti. De asemenea avand un curent de riplu mai mic si ESR si ESL mari, curentii de incarcare nu mai sunt atat de violenti, de "ascutiti". Cu cat sunt mai "ascutiti", cu atat se departeaza mai mult de la o sinusoida perfecta si au armonici toxice, nedorite care se scurg din alimentare in semnal.
Tot intalnesc mentionat acest tip de condensator, Elna Simic II ca fiind foarte bun in calea semnalului audio:
https://eu.mouser.com/datasheet/2/129/rfs_e-606.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

In constructie se folosesc fibre de matase si hartie, deci materiale nu asa rigide ca si la condensatorii specializati - care nu sunt bune pt sunet; are ESR mare vs cele moderne aparute o data cu industria computerelor, 85 grade celsius, ore mai putine garantate de functionare(max 1000) .

Ce parere ai de acest tip modern dar mai fragil, o fi compatibil cu aparatura veche?

PS: Inca astept ca imi vina acei Samwha dupa care o sa dau de stire cum se comporta cu ei :))

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

Da, este foarte bun.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Intelege cineva cum poate sa functioneze asa ceva fara sursa de energie exterioara ?!? Pare un perpetuum mobile!

https://www.youtube.com/watch?v=z2q_UwD2bvE" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: idei si informatii DIY

Post by VTP »

Plec de la experienta mea, fara sa contrazic pe nimeni:
- e grasit sa consideram ca electroliticii produsi cu decenii in urma sunt prosti. Corespundeau timpului respectiv! Sunt si acum aparate de radio, de exemplu care inca functioneaza fara modificari si inlocuiri din anii '30 ( inainte de WW II )
- toate imbatranesc, inclusiv oamenii, si, pana la urma ............ reciclarea ( dust to dust! );
- inca mai am cateva piese care au 45 - 50 de ani de la fabricatie si care functioneaza f.bine ( de ex. amplificator care nu da in nas impins la maximum, cum ar fi de asteptat ! );
- fiecare decide pentru aparatul sau, dar pot sa confirm si eu ca unele piese care mi-au venit la examinare dupa recapare "ca la carte" nu mai impresionau prin sunet;
- pe internet se gasesc multe "teorii" referitoare la "imbunatatiri" de tot felul. Desigur, aprecierile rezultatelor fiind subiective, diverse modificari, si adaugiri, inlocuiri sau alte interventii pot fi considerate, apriori, ca un pas inainte pe drumul spre nirvana audio;
- cresterea valorii condensatoarelor de filtraj fara a se tine cont de elementele redresoare poate avea rezultate nedorite, atat la aparate SS sau VS;
- multe inlocuiri se fac in retelele de separare ale incintelor, dar nu totdeauna un MKP e un avantaj fata de un electrolitic nepolarizat. Acelasi lucru este valabil si pentru un PIO care, daca este f. vechi nu ajuta prea mult ca rezultat sonor.
- multe proprietati si caracteristici tehnice sunt supraevaluate, din motive strict comerciale, cei care nu pot face o apreciere corecta a ceea ce se ofera, sau la care se face reclama voalata, cad usor in plasa celor interesati sa-si vanda marfa.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

momolo wrote:Intelege cineva cum poate sa functioneze asa ceva fara sursa de energie exterioara ?!? Pare un perpetuum mobile!

https://www.youtube.com/watch?v=z2q_UwD2bvE" onclick="window.open(this.href);return false;
Fake, sunt mii de filmulete care mai de care mai ingenioase in a ascunde adevarul si a lasa impresia ca totul ar fi real dar niciunul nu explica ce fenomene fizice sunt implicate. Macar magicienii trebuie sa aibe indemanare totul desfasurandu-se live in cazul lor.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by _BGD_ »

Nu exista perpetuum mobile. Este un concept "pe hartie".

Nu exista sistem/mecanism care sa genereze ceva (energie sub orice forma) fara sa "consume" ceva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

_BGD_ wrote:Nu exista perpetuum mobile. Este un concept "pe hartie".
te bagi ca musca in lapte. Tu crezi ca astia de pe aici nu stiu chestia asta de gradinita !?
Petrescu wrote:Fake, sunt mii de filmulete care mai de care mai ingenioase in a ascunde adevarul si a lasa impresia ca totul ar fi real dar niciunul nu explica ce fenomene fizice sunt implicate. Macar magicienii trebuie sa aibe indemanare totul desfasurandu-se live in cazul lor.
Cred ca e unica explicatie logica, filmuletul e o tzeapa. Sau poate acest ansamblu functioneaza o perioada oarecare de timp pana isi pierde energia !?
Totusi, cea mai grosolana treaba este aprinderea becului. Si asa balanta energetica nu vad cum ar iesi la socoteala incat acele generatoare sa mearga unele de la altele, daramite sa mai ramana energie si pentru aprinderea unui bec.
Deci, pare tzeapa nesimtita.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: idei si informatii DIY

Post by Dadix »

Un clip foarte interesant de inlocuire a unor module mono stk produse de Sanyo (nu se mai produc) cu componente discrete ( de fapt un kit ce se poate cumpara) .
https://www.youtube.com/watch?v=YLxGs3oW4yM" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply