Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Aici ne vindem si cumparam trancotele
Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Stare tehnica foarte buna.
Stare estetica in mare foarte buna pt varsta lor.
Sunet foarte bun, inceputul anilor 70.
Din pacate prea mari pentru camera mica ramasa disponibila dupa o achizitie.
Le-am desfacut sa le verific, totul original in interior.

Cel mai bine suna pe finali germaniu sau chiar pe lampa.
La cerere pot sa trimit poze mai detaliate.

Demo facut de mine:
https://www.youtube.com/watch?v=T9Ctdo1iRoc" onclick="window.open(this.href);return false;

Acelasi model, cu o generatie mai in varsta, cam acesta este sunetul:
https://www.youtube.com/watch?v=WGUkEecYbmk" onclick="window.open(this.href);return false;

Difuzor bass: 171 mm (difuzor Isophon cu magnet AlNiCo)
Difuzor medii inalte: 75 x 130 mm tot alnico
Impedanta: 4 ohm
Putere: 15 w sinus / 40 w musical
Dimensiuni: 470 x 270 x 195 mm

Trimit si in tara cu verificare, impachetat foarte bine. Predare personala Brasov.
Contact: loyerro@yahoo.com.
Pret 450 ron.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

O completare, in catalogul Telefunken din acea vreme, ei recomanda aceste boxe ca imperecheate cu receiverul Telefunken Concertino 201, care e full silicon. Eu le-am avut pe ceva cu finali germaniu.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Inca valabil :D

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Inca valabil , 400 ron.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by momolo »

Mokep wrote:O completare, in catalogul Telefunken din acea vreme, ei recomanda aceste boxe ca imperecheate cu receiverul Telefunken Concertino 201, care e full silicon. Eu le-am avut pe ceva cu finali germaniu.
boxele sunt din 1973, moment in care nu prea mai erau scule pe germaniu. Eu il am pe varul lui Concertino, din "greseala" e cu finali pe germaniu si atac pe FET (rudele mai mari erau deja pe siliciu. Pe vremea aia siliciu era considerat pentru premianti, germaniu pentru oameni mai saracuti, adica lichidau stocul). Toate astea (din gama asta) au incorporata o corectie de bubuiala obligatorie. Chestie care se pupa bine cu astfel de boxe. Adica, manareau ei la sunet, dar manareau bine! In fond important este sa se auda bine, boxe + amplificare. Dupa aia au inceput cu fitzele, grafice, masuratori, povesti, cu timpul uitand sa le mai si asculte. Culminand cu opere de arta inginereasca, dar care suna ca porcul la taiere.
Deci, boxele au nevoie de oleaca de corectie, dar din aia artistica. Nu e musai pe germaniu sau lampa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Bine venite informatiile mamolo.
Asa este, basul este foarte puternic, il dau din amplificator cam cu 20% sub pozitia neutru...cred ca din condensatori le-au reglat nemtii intr-un anumit fel.

Eu sunt impresionat de ele, metaforic vorbind parca locuieste o formatie acolo in interiorul lor si imi canta live :))
Si pe Concertino le-am avut, se inteleg cu el excelent, toate reglajele pe neutru, din pacate l-am ars dupa ce am incercat sa schimb un tranzistor care facea zgomot si am pus pereche npn in loc de pnp :((
Foarte muzicale, daca le pui pe aparate si le masori nu stiu cat de bine ies matematic dar cu urechea se impaca bine stiu sa cante cum zici tu, puse in miscare usor cu wati putini.
Stiau cei de la Telefunken sa faca tot lantul audio foarte bine, din fabrica.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Am uitat sa adaug ca am pregatite poze foarte detaliate(20mp) si pot trimite celor interesati.
Saptamana faina !

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Inca valabil. Stare buna a boxelor, cea mai buna din cele gasite pe internet. Pret final 450 ron.
Poze in detaliu cu exteriorul si interiorul. Link functional o luna:

https://ufile.io/xeagp" onclick="window.open(this.href);return false;

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Am uitat sa adaug - pentru transport boxele vin imbracate in panouri de polistiren; se folosesc si pungi de aer.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Inca valabil. Pacat sa stea necantate.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Inca valabil 390 ron.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Pregatite de transport impachetate bine in polistiren. Am poze detaliate pentru cine e interesat. Raspund prompt pe mail.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Mokep »

Come on people. Astept oferte pe PM sau mail.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by momolo »

Le-am vazut de curand in Vitan (talciok) si cerea pe ele cu juma de gura 150 lei (le luam cu 80...100 lei pe la spartul targului - dar ce sa mai fac si cu astea?!). Nu le-a luat nimeni (eu ma duc mai tarziu, cand incep aia sa stranga).
La banii astia se pot lua chestii MULT superioare sau o roaba de boxe de genul asta.

Piata e praf. Si nu mai suport samsari aberanti pe forumul meu.
De acum incolo voi interveni la vanzari daca vad aberatii. Apropos, cunosc piata! Si m-am saturat de ipocrizia "democratica"! Multi pe aici cunosc piata si preturile dar in numele unor false "drepturi" nu intervin. E ca in politica, vezi ca ala e ditamai hotul, are chiar si sentinte de parnaie grea in prima instanta, dar toata lumea "il respecta" ca "om cinstit" pana la sentinta in ultima instanta care vine ani de zile dupa ce hotul a avut puterea si a facut totul praf!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Spre vanzare Boxe Telefunken L61 full alnico

Post by Schindler »

Foarte buna initiativa de a se interveni si in anunturi cu pareri competente si avizate. In felul acesta, colegii cu mai putina experienta nu vor fi pacaliti.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply