DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cu astia nu mai e nimic de facut.

https://republica.ro/schimbare-interesa ... nea-la-noi" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

„N-am văzut în viaţă mea atâta sărăcie adunată la un loc. Ştim cu toţii că în satul românesc se trăieşte că în Evul Mediu, probabil fiecare dintre noi are câte o rudă la ţară, dar când vezi 20.000 de oameni amărâţi, abia atunci realizezi grozăvia, mizeria în care este ţinută toată această suflare de oameni. Pur şi simplu îţi vine să plângi. M-a sunat băiatul cel mare în timpul mitingului, nu înţelegea ce se întâmplă, ce-i cu oamenii ăştia amărâţi care circulau acum în acelaşi autobuz cu el, de unde sunt, de unde au apărut?

Mulţi dintre oamenii pe care i-am întâlnit nici nu ştiau de ce au venit la Iaşi, unii dintre ei nu mai ieşiseră din satul lor de ani de zile. Pentru mulţi excursia la Iaşi e ceea ce pentru noi, cealaltă Românie, e un city-break la Paris sau Viena. Alţii îşi făceau cruce când aflau că o bere la jumătate poate să coste peste 10 lei.

Oameni necăjiţi, pricajiti, pe care Liviu Dragnea i-a cărat la Iaşi că să-şi satisfacă orgoliul. Oameni pentru care sărăcia a devenit o stare de normalitate iar când PSD le da 10 lei în plus sau o găleată şi o matură, vin la vot. Şi fac asta pentru că nimeni altcineva în afară de PSD nu le propune o alternativă. Nu cred că există niciun program coerent de dialog cu satul românesc. Noi, ceilalţi, îi dispreţuim sau, în cel mai bun caz, îi ignorăm. E o greşeală, cred, care ne costă enorm la fiecare ciclu electoral.

Oamenii ăştia au fost ieri umiliţi o dată în plus. Şi eu am participat la această umilire, nu sunt foarte mândru de asta. I-am huiduit, am urlat la ei, le-am strigat "ruşine". Meritau asta? Greu de spus. Îi vedeam cum merg, unii cu capul în pământ, alţii speriaţi iar cei mai mulţi pur şi simplu nu înţelegeau ce se întâmplă, de ce ţipă lumea la ei în halul asta.

În imagine, umilinţă supremă: România inteligenţă aruncă în dispreţ bani României proaste şi needucate, iar acesta din urmă îi culege de pe jos", spune ieşeanul Sorin Simion în postare.
https://adevarul.ro/locale/iasi/mesajul ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca ceva e garantat si dainuie in aceasta tara, aceasta e SARACIA. Cand am vazut asta, acum in 2019, mi-am adus aminte de primavara lu' 1990, Bucuresti si de un "miting" FSN, undeva inainte de alegerile din "duminica orbului". Eram pe bulevardul Magheru impreuna cu niste prieteni, toti anti-FSN cand totul s-a umplut de niste hoarde de manifestanti pro-FSN care efectiv m-au uimit! Chiar si in vremurile alea mizerabile (sa va uitati la imaginile filmate in 1989-1990! O imagine face cat o mie de cuvinte) nu vazusem atatia saraci, urati, strambi, atatea rebuturi si ciudatenii umane, asa decadere si abrutizare! Nu stiu de unde ii adunasera, pareau cumva din niste mahalale infecte, provincia cea mai uitata, nu stiu. Dar si acum am imaginea in fata ochilor, cum Magheru s-a umplut dintr-o data de un puhoi urias de fiinte umane total diferite de ceea ce se vedea in mod normal in vremurile alea pe strazi si oriunde. Erau unii in halate albastre de lucru, altii in zdrente, greu de descris! Racneau cu totii de ura. Tin minte ca cei mai multi repetau ca pe o mantra ceea ce le bagase in cap unica televiziune pe atunci, TVR-ul. Sloganul central era (reproduc asa cum se auzea) "-Nu vrem partite multipartite!", "-Afara cu Caposhii si penetzeii din tara!" (erau asmutiti impotriva lui Corneliu Coposu si PNT-CD). Evident, nu se putea discuta cu ei. La prima vedere pareau pasnici dar extrem de inversunati, parca mitingeau impotriva satanei. Total fanatizati, in realitate erau speriati si venisera "sa se apere" si sa-si apere "tatucul bun" (Ion Iliescu) care "le-a dat!". Prin TVR si propaganda li le inducea FRICA, adica niste "straini" rai (adica "penetzeii care venisera din afara sa ia mosiile") voiau sa-i opreasca sa traiasca mai bine, binele promis si garantat de noul lor tatuc si unicul lor partid, FSN-ul. Propaganda atunci si iata, ca si azi, se axa pe dusmanul eminamente rau, obligatoriu strain, adica venit din afara Romaniei (care este eminamente buna) sa faca raul, sa blocheze, sa suga, sa jefuie aceasta tara si acest popor minunat! Propaganda racnea disperata, "-Strainul iti vrea raul, a venit sa-ti ia, sa te blocheze, sa te impiedice, sa te suga de resurse, sa te saraceasca, sa te faca sclav si colonie!". Totul in colaborare cu "cozile de topor, tradatorii" din interior "care trebuie exterminati". Chestie de supravietuire! Asta era atunci si iata, e si acum, axa propagandei acestor sobolani rosii.

Unul dintre apropiati, dintre cei cu care eram atunci pe strada, era un inginer mai in varsta, cam cu 20 de ani mai mare ca mine. Asta era si el inversunat si guraliv, asa ca a reusit sa se ia la contre cu puhoiul uman care trecea pe langa noi. In cateva minute l-au inconjurat si au inceput sa-i traga castane si sa-si bata joc de el, tin minte cum prima oara i-au zburat ochelarii si i se vedea numai chelia din gramada care sarise pe el.
Intr-un final a scapat prin interventia unui securist, zic eu, un tip inalt ceva mai normal imbracat care parea un soi de satrap printre ei, "un om scolit", un sef care-i mana precum mana ciobanul oile. Asta s-a bagat sa dizolve gloata care mai avea putin si-l linsa pe bietul om cu interventia ceva de genul, "nu merita sa ne punem capul cu asemenea gunoi uman". In mod evident era un organizator infiltrat, evident un securist care cauta sa nu existe incidente cu morti si raniti.
Tin minte ca noi am cam facut misto de victima dupa ce a scapat si era deja atins la nas (pumn in nas), isi pierduse ochelarii calcati in picioare, etc, etc. I-am zis ceva de genul "-Ce te pui cu jegurile alea?!"

Ei bine, acum mi-a venit in minte imaginea acelui suvoi, puhoi de oameni saraci, urati, diformi, ca o adunatura de scursura umana de la marginea marginii unei mahalale din evul mediu. Pe vremea aia toti eram saraci si in zdrente, sa va uitati la imaginile de atunci! Jalnic! Insa aia erau si mai jos ca noi!

Acum dupa aprox. 30 de ani situatia e la fel, urmasii directi si cu firma ai PCR-ului si Securitatii folosesc aceleasi mijloace politice, masa de manevra formata din cei mai saraci, ignoranti si marginalizati oameni ai societatii. Ii lucreaza din sentimente si instincte animalice (frica, ura, etc, nimic logic sau cerebral. Totul numai la sentiment, la instincte).
Acesti sobolani politici care au jefuit cel mai mult Romania (primii la averi facute din jaful banului si bunului public) folosesc azi aceleasi mijloace ca atunci in 1990, in "momentul zero".
Puterea lor se bazeaza pe exploatare celor mai urate aspecte ale speciei umane si va tine atata vreme cat va tine SARACIA (aia de factura cea mai infecta, cea mai de ev mediu, cea mai totala si decazuta).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by hpavictor »

Să nu rămâneți uimiți de rezultatul votului la alegerile europarlamentare .
Chiar nu trăiți cu picioarele în Miorița Land ?
Oare nu vedeți realitatea înconjurătoare și vă îmbătați cu manipularea occidentului răuvoitor (viitor musulman și anti cultură națională și anti rasa albă ) ?
Trebuie păstrate valorile bune ale trecutului , și mers înainte cu orice preț .
Urăsc neonazismul și globalismul .
Apreciez Olanda , Franța și Germania anilor 70-90 .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

hpavictor wrote:Să nu rămâneți uimiți de rezultatul votului la alegerile europarlamentare .
Chiar nu trăiți cu picioarele în Miorița Land ?
Oare nu vedeți realitatea înconjurătoare și vă îmbătați cu manipularea occidentului răuvoitor (viitor musulman și anti cultură națională și anti rasa albă ) ?
Trebuie păstrate valorile bune ale trecutului , și mers înainte cu orice preț .
Urăsc neonazismul și globalismul .
Apreciez Olanda , Franța și Germania anilor 70-90 .
Ceva de genul,
Politistul: "Salut, eu sunt prost."
Ciolos: ".....si?"
Politistul: "Aaa, nu, atata, voiam sa stiti ca sunt prost."
https://www.hotnews.ro/stiri-europarlam ... r-plus.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

pentru feisbucistii curajosi din spatele tastaturii (care in ziua votului iarasi vor avea altceva mai bun de facut si o mare lene in ei):

https://www.facebook.com/andu.radu/vide ... 622590984/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Rar exista curajosi. Care inevitabil dupa o vreme emigreaza, dispar. Asa a fost mereu. Turma de oi umane conteaza (ca numar) si merge inainte, neabatuta direct spre abator.

https://adevarul.ro/locale/constanta/ec ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

În prezent, din punct de vedere economic, România merge într-o direcție greșită. Politicile actuale se găsesc pe contrasensul responsabilității economice. De aceea, este deosebit de important ca sectorul financiar să facă el însuși dovada preocupării pentru sustenabilitate.
Povara deficitelor se tot accentuează, cu implicații asupra nivelului de trai al românilor în viitor. România este singura țară din Uniunea Europeană al cărei deficit bugetar începe cu cifra 3. Iar deficitul bugetar în creștere nu înseamnă cifre abstracte, ci consecințe reale, care afectează viața de zi cu zi a românilor: prețuri și inflație în creștere, dobânzi înalte și îndatorarea continuă a României, adică a generațiilor viitoare.
Cifrele ne arată că deficitul comercial se adâncește tot mai mult. În 2018, deficitul comercial a crescut cu 17%, la un nivel record de peste 15 miliarde de euro. Pe primul trimestru din 2019, deficitul comercial a crescut cu 34% în raport cu anul trecut. Suntem singura țară din regiune ale cărei deficite comerciale se intensifică, ori aceasta înseamnă că pierdem oportunități pentru producția națională.
Am văzut cu toții, recent, cum guvernarea actuală invocă producțiile record din agricultură. Într-adevăr, România este în prezent campioana exporturilor de cereale, deși valoarea adăugată a producției de cereale este una scăzută. Însă, trebuie cunoscut faptul că România este, în același timp, și campioana importurilor de alimente și produse alimentare. Exportăm cereale și importăm alimente!
Acestea sunt doar câteva dintre manifestările modelului economic volatil, bazat aproape exclusiv pe expansiunea consumului, care însă neglijează tocmai principalul motor de dezvoltare – investițiile.
Trebuie să înceteze acest mod de guvernare, care nu face decât să transfere nota de plată în anii următori. În condiții de normalitate, am fi așteptat de la Guvern garanții de sustenabilitate pentru viitor. Finanțele publice ale României nu se pot baza, la nesfârșit, pe cosmetizarea situației bugetare.
https://economie.hotnews.ro/stiri-econo ... nomice.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Bolnavă lăsată să moară de spitalele de stat, dar salvată de sistemul privat

O instanţă din Capitală a obligat Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului Bucureşti să deconteze mii de euro unei paciente care s-a văzut nevoită să se trateze la un spital privat după ce mai multe spitale de stat au refuzat să o interneze. Premieră în instanţele din România: Judecătoria Sectorului 1 a obligat Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului Bucureşti să deconteze circa 15.000 de euro unei paciente care s-a văzut nevoită să se trateze la un spital privat după ce mai multe spitale de stat au refuzat să o interneze. „În anul 2015 femeia din Urziceni a ajuns la spitalul judeţean local în stare gravă, în comă. Acolo medicii au spus că nu se pricep şi au sunat la Bucureşti pentru a-i găsi un loc. Au fost refuzaţi pe rând de mai multe spitale, Bagdasar, Floreasca, Universitar de Urgenţă, pe motiv că fie nu au locuri sau nu au aparatura necesară. Singura soluţie a fost să ajungă la un spital privat, în acest caz la spitalul Sanador, unde s-a şi însănătoşit. Vorbim în acest caz de un efort financiar deosebit, familia acesteia fiind obligată să apeleze la un credit bancar pentru a putea suporta costurile tratamentului. Dacă familia nu ar fi luat decizia de internare la privat exista riscul ca acum pacienta să nu mai fie în viaţă. În mod evident vorbim în acest caz de neglijenţa spitalelor de stat care au refuzat să trateze acest pacient. Dacă Casa de Asigurări se simte nedreptăţită, atunci poate da în judecată spitalele şi să-şi recupereze banii”, a declarat avocatul Adrian Cuculis, cel care a reprezentat-o în instanţă pe pacienta din Urziceni. Decizia instanţei nu este definitivă. Transferul nu a fost acceptat Familia pacientei povesteşte cum medicul de gardă de la spitalul Judeţean Urziceni a încercat să-i ajute însă a fost refuzat de toţi cei cărora le-a cerut ajutorul. „Mama mea, în vârstă atunci de 76 de ani, în urma unei răceli puternice a făcut un edem pulmonar, fiind transportată de urgenţă la spital unde a intrat în comă. Medicul de gardă nu avea cu ce s-o ajute şi a încercat să obţină transferul către spitalul din Slobozia sau la un spital din Bucureşti. A sunat prin sistemul ministerului Sănătăţii însă nu s-a putut găsi un pat. Ştiu că este obligatoriu prin lege să se găsească un pat în aceste cazuri însă, nu s-a găsit. Ne-am dat seama că dacă rămâne acolo nu va fi salvată, şi atunci am decis internarea ei la un spital privat. A fost internată 5 săptămâni la Sanador, dintre care 3 la Terapie Intensivă, însă în final şi-a revenit şi acum este foarte bine”, spune Didina Enache, fiica pacientei. Experţii din Sănătate recunosc că acest mecanism prin care se realizează transferul pacienţilor cu boli grave nu funcţionează şi este total ineficient. „În subordinea Ministerului Sănătăţii funcţionează acest Centru Operativ pentru Situaţii de Urgenţă (COSU) care ar fi trebuit să rezolve cu succes aceste situaţii. Acest Centru nu şi-a făcut datoria, prin lege el este obligat să găsească o soluţie, nu există scuze de tipul «nu există paturi», Legea 95 obligă spitalele să aibă rezerve! În practică se ştie, atât la nivelul Ministerului Sănătăţii cât şi a Secretarilor de Stat că acest sistem este adeseori ineficient. Numai noi pacienţii ştim ce umilinţă este la nivelul medicilor de gardă care trebuie să sune şi să se roage să obţină transferul unui pacient. Sunt cazuri în care pur şi simplu COSU nici nu răspunde. Sau, şi mai rău, dau date eronate – pentru că lucrează cu un sistem de raportare la 24h, ce nu ţine cont de dinamica cazurilor. Au fost cazuri când ambulanţa s-a dus cu un pacient doar pentru a afla la poarta spitalului că nu mai sunt paturi. Au fost cazuri în care pacienţii şi-au pierdut viaţa din cauza ineficienţei acestui Centru. Ministerul şi spitalele din subordinea sa poartă responsabilitatea şi în acest caz. Ei sunt cei care trebuie să suporte costurile în acest caz”, a declarat Vasile Barbu, preşedintele Asociaţiei Naţionale pentru Protecţia Pacienţilor. Această situaţie de fapt a fost confirmată şi de către personalul medical din sistemul public de sănătate. „Toate transferurile de pacienţi se fac prin telefon, medicii de gardă se roagă de cei din alte spitale să le primească pacienţii. Dacă cunosc pe cineva, atunci se aranjează. În astfel de cazuri, viaţa unui pacient ţine doar de noroc, cât de bune sunt relaţiile medicului de gardă”, mărturisesc mediciii. Indiferent de vinovat, contribuabilii plătesc În opinia experţilor cazul va arată încă o dată „disponibilitatea” contribuabililor de a plăti pentru ineficienţa sistemului de sănătate. „Avem o lege clară care spune în ce condiţii se realiează transferul pacienţilor în aceste cazuri. Problema este că plata se va face nu atât pentru că este cineva vinovat, ci pentru că se face din banii asiguraţilor. Pentru vina cuiva, toţi contribuabilii vor trebui să suporte aceste costuri”, a declarat expertul în sănătate, Sorin Paviliu
https://adevarul.ro/news/eveniment/boln ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Peste jumătate dintre cetățenii europeni, inclusiv 58% dintre români, consideră că Uniunea Europeană se va dezintegra în următorii 20 de ani, iar trei din 10 europeni consideră că există posibilitatea reală a unui conflict între țările UE, arată un sondaj comandat de Consiliul European pentru Relații Externe, citat de The Guardian. Sondajul a inclus 14 state membre.
...
La aproape 70 de ani de la punerea bazelor Uniunii Europene prin constituirea Comunității Europene a Cărbunelui și Oțelului care a reuni Franța, Germania, Italia, Belgia, Olanda și Luxemburg, trei din 10 cetățeni europeni cred că există posibilitatea unui conflict între statele membre.

O treime dintre alegătorii din Franța și Polonia cred că există riscul unui război. Cei care cred acest lucru sunt, în mare parte, cei care intenționează să nu participe la scrutinul european din 23-26 mai sau vor să voteze extremiști.

O altă îngrijorare exprimată de cetățenii europeni se referă la prosperitatea UE. Potrivit studiului citat de Guardian o treime dintre germani și un sfert dintre italieni și francezi declară că nu rămân cu bani de la un salariu la altul pentru cheltuieli neprevăzute.

Datele studiului arată un tablou destul de sumbru înaintea alegerilor pentru Parlamentul european, în condițiile în care tot mai mulți lideri europeni sunt îngrijorați de guvernele populiste din anumite state europene.

Macron a dorit să se legitimeze ca liderul european anti-populist care se opune unor forțe precum cea din Italia, țară condusă în prezent de extrema dreaptă a lui Matteo Salvini, în vreme ce președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a avertizat asupra riscului ca alegerile pentru PE să fie folosite de unii prilej pentru a-și exprima nemulțumirile, votând extremiști.

La toate acestea se adaugă criza Brexit. Astfel, deși cele 27 de state membre au dat dovadă de unitate în ceea ce privește negocierile cu partea britanică, totuși există diviziuni între vest și est, între statele occidentale și statele provenite din fostul bloc comunist, care au intrat în UE mai târziu.

Guvernele din România, Polonia și Ungaria au intrat deja în vizorul Comisiei Europene și al Parlamentului European ca urmare a încălcării valorilor statului de drept, mai notează Guardian.

Astfel, de-a lungul Europei, trei sferturi dintre alegători consideră că există probleme politice mari fie la nivel național, fie la nivelul UE, sau ambele. Spre exemplu, în Franța doar 15% dintre cetățeni cred că sistemul politic funcționează.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... imisti.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

La fel ca inaintea caderii Imperiului Roman sub asaltul barbarilor. Toata lumea era pesimista, liderii erau ingrijorati insa nu renuntau la coruptie si lupta interna pentru ciolan. In final au navalit hoardele barbarilor si urmarea a fost simpla, 1000 de ani de ev mediu intunecat.

Un exemplu de ce lumea nu are incredere si UE merge in jos, lideri slabi, ingrijorati tot timpul dar fara sa faca ceva concret, real, cu rezultate, numai abureli din vorbe, intruniri pe podium la poza, zambete sub steagul albastru cu stele. Un exemplu jalnic, Timmermans. La ora asta el inca MAI ASTEAPTA (si e tot ingrijorat!). Pe PLM sa mai astepti de la o banda de penali care suiti in varful puterii isi apara pielea si averile?!?! E limpede ca lumina zilei ca nu poti avea dialog civilizat si intelegere cu aceste specimene! Ca si cu aia din Ungaria sau Polonia! Astia de la UE inca croseteaza ca bunicile la gura sobei si clevetesc ingrijorati in timp ce hoardele barbare ard satele si inainteaza spre ei.
Istoria se repeta in spiarala, adica ajunge de unde a plecat in plan insa mai sus pe axa verticala a timpului.
Frans Timmermans, prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, a declarat miercuri, înaintea dezbaterii candidaţilor la preşedinţia Comisiei Europene, că scrisoarea trimisă pe 10 mai președintelui României, președinților celor două camere din Parlament și premierului este un pas preventiv și încearcă să convingă autoritățile să nu adopte modificările aduse codurile penale, pentru că ”este mereu mai bine să previi decât să corectezi apoi”.

”Am scris o scrisoare destinată preşedintelui (ţării, n.r.), preşedinţilor celor două camere şi prim-ministrului, ca un pas preventiv: Nu este prea târziu, puteţi repara asta! Nu adoptaţi această legislaţie, nu reduceţi lupta împotriva corupţiei, nu mergeţi în acea direcţie şi implementaţi recomandările Comisiei”, a declarat Timmermans, potrivit News.ro.

El a precizat că „ceea ce este nou acum este să încercăm să fim prevăzători. Sperăm că în noua Comisie (Europeană, n.r.) să putem face mai multe în acest sens. Este mereu mai bine să previi decât să corectezi apoi”.

Legat de utilizarea Articolului 7 din Tratatul Uniunii Europene în cazul ţărilor membre UE care nu respectă statul de drept, Timmermans a spus că este „foarte important”.

„Procesul este încă în curs, în Consiliu, atât în cazul Poloniei, cât şi al Ungariei. Cât priveşte România, încă avem şansa să prevenim, pentru că Parlamentul a adoptat legislaţia, dar nu este în aplicare. Încerc să conving instituţiile din România să nu facă acest pas”.

Întrebat dacă a primit un răspuns la scrisoare, Frans Timmermans a spus că nu și că știe doar ce a văzut în mass-media, iar acest lucru nu este încurajator, da rîncearcă.

„Tot ce am văzut a fost în media, iar asta nu este foarte încurajator. Încă încerc. Nu am pus un termen limită, dar la un punct, această legislaţie va fi adoptată sau nu”.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat miercuri, la Ploiești, că este dezamăgită de gestul lui Frans Timmermans de a trimite scrisoarea Executivului, comentând că amenințarea cu articolul 7” este ”un lucru periculos”. Ea a mai susținut că o să-i răspundă prim-vicepreședintelui Comisiei europene și o să-i ceară un tratament corect pentru România.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... licare.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

hpavictor, genul asta de informatii, CHIAR DACA ar fi adevarate, sunt irelevante. Sunt genul de informatii care releva intr-un mod cinic cititorului ca nu a avut/nu are, nici o putere reala de schimbare in ''bine'' cand este vorba de realitatii politice la nivel inalt. Singura libertate reala care o ai/avem este cat de tare dai volumul la casetofon, alegerea culoriilor la draperii, daca iti lasi mustata azi sau peste o saptamana, etc :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Pun pariu ca aceste oi umane nu stiu ca la vot e liber fiecare sa stampileze ce vrea.
Asa ca metoda mafiei de la putere e productiva, intimideaza oaia umana, baga frica in ea si dupa aia revolta oii umane e maxim neprezentarea (desi gasesc ei metode sa-i mane la vot).
Oricum, o "buna" metoda de speriat oile si de intaratat pe cei care isi utilizeaza (totusi) creierul (minoritari ca de obicei).

https://adevarul.ro/locale/craiova/camp ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by hpavictor »

momolo wrote:Pun pariu ca aceste oi umane nu stiu ca la vot e liber fiecare sa stampileze ce vrea...
Adevarat !
Restul cuvintelor reprezinta nutret pentru boi .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Pana la urma realitatea ne-a contrazis pesimismul. Comportamentul electoratului la votul din 26 mai a fost mult peste asteptari. Drept dovada ca au fost socati toti sacalii politici, din toate partidele vechi. Astia de obicei isi miros oile umane insa de data asta oile le-au tras-o lupilor. Cu ura!

E prima dovada ca internetul schimba lumea! Au iesit la vot masiv tinerii care data trecuta au stat acasa. Tot ce s-a scris pe net in acesti aproape 3 ani a contat. Majoritarul cat de cat educat a inteles ce greseala este sa nu votezi. Sa speram ca nu este doar o minune de moment si ca datile viitoare vor iesi tot atat de multi la vot.

Deja din ziua votului, duminica 26 mai 2019, mi-am dat seama ca situatia e stranie. Foarte multi in jurul meu vorbeau de vot. Spre deosebire de 11 decembrie 2016 cand parca nu era zi de votare si pe care intrebam.... avea "dispret pentru toata clasa politica" tradus prin neprezentarea la vot. Daca atunci s-ar fi dus un pic mai multi, ieri ar fi trecut motiunea de cenzura. Insa proportia din actualul parlament este mult prea dezechilibrata si avem o "democratie" proiectata de niste comunisti cu deficiente majore. Cea mai mare deficienta este imposibilitatea dizolvarii parlamentului. Suntem ca un organism care in conditii de constipatie cronica nu se poate deserta, suntem ca o familie care nu are voie sa-si ingroape mortii, trebuie sa traiasca cu cadavrul in casa. Suntem ca un "capitalism" fara functia falimentului, ca un ecosistem fara necrofagi.
Iar sistemul stramb creeat de politruci comunisti e blocat pana la capat, deoarece schimbarea constitutiei implica eforturi aproape imposibile unei societati ca a noastra, unde colaborarea, solidaritatea, organizarea, disciplina sunt lucruri practic necunoscute.

Problema asta e urmata de problema neclaritatii impartirii puterii intre cei doi poli importanti, parlament si presidentie. Chestie care ne-a tinut mult pe loc in ultimul deceniu, mai ales dupa plecarea lui Basescu de la putere, singurul politician care a stiut sa manevreze sistemul asta debil in favoarea sa. Statul actual e ca o masina cu frana de mana trasa/blocata careia i se mai agata greutati de spate si eventual i se toarna si benzina amestecata cu apa iar in ultimii aproape 3 ani o banda de infractori s-au apucat sa-i fure si piesele motorului! Acum ca a ramas Veorica, singura treaba pe care o s-o faca este sa conserve furtul din gestiune, adica sa-l musamalizeze amanand la pastele cailor reparatia. Poate nu va mai scoate piese importante din motor dar nici nu va pune inapoi ceea ce lipseste. Pentru ca lipsesc spre beneficiul infractorilor care in continuare reprezinta clasa politica imbuibata si inavutita din jaful bunului public. Si asa cum am spus, venirea PNL dupa PSD e practic acelasi lucru.... sau mai rau pentru unii, multi, saraci dar prosti! Ambele asazise partide care defapt sunt corcituri intre mafii, triburi si PCR, reprezinta mentalitatea rezultata din "iepoca de aur" si va dispare o data cu disparitia fizica a oamenilor care o poarta.

Oricum, buboiul nu e nascut in Romania, este importat. UE in general se scufunda in coruptie, ipocrizie si masura cu doua ocale. Europa din pacate e in plin avant auto-distructiv si nu intrevad nimic bun la orizont. Practic se traieste din osanza acumulata, marele pachebot este gaurit, ia apa incet (dar sigur, chiar si calculabil) si va mai pluti o vreme tocmai pentru ca este enorm; marele pachebot este rezultatul colosal al muncii unor generatii de oameni extraordinari timp de sute de ani de sacrificii! Iar ceea ce se petrece aici in RO la marginea civilizatiei europene e ca si la groapa de gunoi Glina, unde cand este sarbatoare mananca bine sobolanii si pescarusii dar si cainii vagabonzi si pisicile. Coruptia in UE este ajunsa la fibra osului UE si la varful acesteia. Iar acest organism deosebit de democratic e atat de democratic precum e de viril un eunuc.

Mi-a placut mult ce a zis Basescu despre emigratia/invazia musulmana a Europei si ce ar vrea sa faca el la Bruxelles ( https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ue-1148177" onclick="window.open(this.href);return false; ). Asta e una din marile bube actuale din cauza careia iau avant noii pacalici precum partidul madamei Marine Le Pen in Franta sau alti pacalici de acelasi calibru care au ajuns chiar si la putere, de exemplu Italia! (pacat de aceasta tara atat de frumoasa sa fie condusa de asa pacalici jalnici!). L-am citat pe Basescu doar pentru exemplu, pentru ca este un politician de centru (nu extremist), si NU pentru ca-l aprob 100%, are mari probleme ale lui (si-l dezaprob si-l dispretuiesc pentru multe din cate a facut - in acelasi timp merita apreciere pentru altele) dar ceea ce spune e de bun simt si e fff important.... mai putin pentru noi aici in RO.... deocamdata! Pana in ziua cand o sa vina invazia si peste noi. Caci resursele invaziei sunt pur si simplu colosale!
Dar lumea trebuie sa invete adevaruri simple. NU poti trai in pace si liniste daca tu ai burta plina+tot ce iti trebuie insa dincolo de gard vecinii tai se zvarcolesc de foame. Omul este un animal pradator, in varful lantului trofic. E pasnic si simpatic atata vreme cat are burta plina si e multumit. Hulim noi comunismul pe buna dreptate, insa ceea ce hulim este defapt o forma de cancer a istoriei, dar structura de baza a teoriei comuniste probabil e unica cale de salvare a omenirii in cine stie ce viitor... daca va mai exista viitor?! Treaba este ca nu poti accepta ca unii oameni sa aiba mult mai mult decat le trebuie in timp ce altii, mai multi, sa nu aiba practic nimic! Dar totul sta asa cum bine spunea dujmanul de moarte al noului sultan de la Istanbul, "Toate problemele omenirii se pot rezolva prin educatie!". Nu am citat bine, nu retin perfect dar mi-a placut mult cand am auzit! Pentru ca asa este! Educatia e totul! Prin aceasta se formeaza inclusiv sistemul de valori! Cu totii am putea sa traim mult mai bine, mult mai fericiti cu mult mai putin, dar asta ar fi posibil numai daca printr-un scenariu SF ne-am putea reseta total educatia si mentalitatea. In ce are omul in mintea sa, in mentalitate, educatie si sistem de valori sta defapt totul. Ori revenind la tara noastra, situatia este efectiv jalnica. Asa cum am spus de multe ori, consider ca avem mai mult decat meritam. In fapt e vai de noi, cei mai saraci, urati, corupti si aberanti din Europa! "Noroc" cu bulgarii ca am fi cu brio ultimii! Asta nu se repara (numai) prin eliminarea tzaranoilor cu ganduri de marire precum Dragnea, asa nu se repara la vot cu o proportie diferita de "culoare" in parlament.... din pacate asta se repara numai in timp indelungat prin educatie, picatura cu picatura... numai pace si timp sa fie! Dar oare va mai fi?!

Oricum, rezultatul din 26 mai nu este corect inteles de catre partidele actuale. Nici PSD-ul nu are real atat de putine voturi (practic multi pesedisti au penalizat datorita lui Dragnea) si nici voturile PNL si USR nu sunt cu adevarat ale lor. Daca ei cred ca oamenii i-au votat pe ei de buni si grozavi ce sunt, se inseala amarnic si vor lua calea cu hartie igienica agatata de antena lui Dragnea. Dar un lucru bun s-a intamplat, mare parte din populatie, in special cea de la oras, cea tanara si cei cu acces la internet au aratat ca cei de la putere sunt obligati sa faca CEEA CE TREBUIE! Chiar daca in viitor va veni la guvernare mafia PNL aliata cu zburatacitii din USR (si nu inteleg ce s-au legat la cap cu "PLUS"-ul asta aparut peste noapte?!.... Ba inteleg, nu au avut incredere destula in ei si in votul oamenilor. L-au acceptat pe Ciolos cu "plusul" lui pentru un input de voturi. Care probabil a fost extrem de mic si nesemnificativ. Daca nu aveau "plusul asta" cred ca tot atat lua USR-ul. Si nu mi-a placut cand imediat dupa rezultat Ciolos s-a infipt in guristul de la Digi24 sa-i atraga atentia sa "pronunte corect", adica, "nu numai USR ci USR-PLUS"!!! Inchei rasteala! vai ce enervat era ca guristii din TV spuneau numai "USR, USR, USR"!).

Revenind la ce spuneam, lumea nu i-a votat neaparat pe ei pentru ca au incredere in ei, i-a votat de ura impotriva lui Dragnea si pentru ca cele doua partide si mai ales USR garantau ca nu sunt cu Dragnea si penalii lui. Oamenii s-au simtit agresati aproape 3 ani de subiectul asta cu puscariile si penalii ca parca in tara asta nu sunt destule alte probleme!

Eu sunt convins ca in momentul cand la guvernare va ajunge coalitia din PNL cu USR-PLUS si ce o mai fi, se vor lua la maciuci intre ei de a doua zi. In PNL, asa cum am mai scris, e mare adunatura de mafioti, corupti, curve politice batrane, fripturisti, etc, cu nimic deosebiti de PSD-ciuma-rosie. Alti neo-ciocoi ingrasati la banul statului. Problema este ca intreg sistemul de stat si intreg sistemul birocratic este o cangrena purulenta pe care Romania nu o mai poate duce mult in spinare. Intreg sistemul e parazitat politic de pilele si relatiile celor doua mari clanuri politice care se intrepatrund, PSD si PNL adica... USL. Reparatia consta in amputare dureroasa. Dat afara numar mare de bugetari trantori, redus salariile la stat sau altfel distribuite, adica tot ce trebuie facut loveste defapt in baza existentei acestor asazise partide, PSD si PNL, adica in seva acestor mafii politice urcate pe Romania ca buruiana care sugruma. Si care, iata, unele precum PNL-ul reuseste sa pacaleasca cumva punand la varf diverse paiatze (tonomate politice) colorate si bune de papagal. O vreme merge sa spui populatiei ceea ce vrea sa auda dar in lipsa faptelor istoria se va repeta! Din ce in ce mai rapid! Pentru ca traim intr-o lume din ce in ce mai rapida schimbata din ce in ce mai dramatic de noua mare inventie a civilizatiei, internetul/telefonia mobila, defapt comunicarea in masa, liberalizarea INFORMATIEI!

Asa ca, oamenii au votat in majoritate cu multa ura impotriva fiului de militian din Teleorman care s-a vrut "ceausescu 2", au votat CONTRA si nu PENTRU ceva.

Iar greselile istoriei se tot repeta pana invatam ceva. Multi cred ca daca am scapat de Dragnea s-a rezolvat totul. E la fel cu Ceausescu, dupa impuscarea lui multi am crezut cu maxima naivitate ca raul cel mare a disparut. Poate da, raul cel mare a disparut dar ce ne facem cu turmele formate din raul ce mic.... Cel mic dar mult?! Este evident un pas inainte, am scapat de "hamster", de "flausat", de "cariat", de Livache si camarila lui care monopolizase total puterea la varf! Insa am ramas cu tigania noastra generalizata, cu inapoierea noastra grava, cu mentalitatea de ev mediu, de clan, de trib, de spaga si "mica intelegere-mica interventie", cu prostia noastra fudula, sugrumati in imensa noastra ipocrizie si izolare, bantuiti de exceptii si imunitati inventate pentru mujicul de ieri ajuns feudalul de azi, copii oligofrene ale unor lucruri vechi apartinand marilor civilizatii avansate, imitate si "intelese" la priceperea vacii privind in calendar.

De aceea eu consider ca cea mai mare prioritate este cautarea de moduri eficiente prin care diaspora sa poata vota efectiv in numar cat mai mare. Eu sunt convins ca atunci cand milioane de rumani emigrati vor putea sa voteze de dincolo in numar cat mai mare, altfel va arata clasa politica si altfel apoi va arata tara! De la astia de aici din interior eu nu mai am mari sperante. Cei care stiu ce trebuie si au bun simt sunt mereu in minoritate insa omul care a emigrat si a vazut lumea mare, care si-a luat soarta in maini si a inteles defapt pe ce planeta traim, e net superior in gandire si alegere la vot! Defapt printre cei mai idioti oameni din punct de vedere politic pe care-i cunosc, majoritatea nu sunt iesiti din tara, adica sunt din astia care nu au vazut nimic la viata lor. Iar faptul ca multi pleaca boi si se intorc vaci, e alta poveste.

Dar cum zicea mamaia, "Tot raul spre bine!" (mare parte din viata ei a trait cele mai urate perioade si cele mai mari orori de care tara asta a avut parte ca un blestem perpetuu). Oricum, nimeni nu se astepta la un asa rezultat in 26 mai.

Intr-un fel poporul nostru si-a mai spalat din rusine..... daca a mai ramas ceva in ziua de azi din notiunea de rusine... (insa nu prea cred)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Lumea se pregăteşte de un conflict major
https://adevarul.ro/international/in-lu ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Iranul este o tara sub forma de fortareata naturala care terestru nu poate fi cucerita. Iranienii sunt un popor cu o traditie razboinica de mii de ani. Asa cum unele popoare sunt formate din pastori sau agricultori, iranienii sunt razboinici din tata in fiu. Si evident, o spun pentru cei "culti", iranienii nu sunt arabi.
USA este condusa actual de o grupare politica orientata spre economic, spre bani si profit si cu minima sensibilitate spre probleme existentiale si profunde cum ar fi ecologia, sensul societatii si planetei, etc, etc. Ori razboiul este cea mai buna afacere (pentru bizonii cu gandul numai la bani si profit)..... evident, doar pentru unii; pentru altii este faliment.
Practic se intalnesc doi nebuni pe aceeasi strada.
Problema este ca Iranul nu e o tara nici mica si nici izolata. Are ca prieteni numerele 2 si 3 ale planetei, China si Russia. In conditiile astea o agresiune a americanilor contra Iranului nu se stie la ce va duce. Oricum, americanii nu au nici o sansa si nici resurse (probabil stiu asta) sa incerce o agresiune terestra contra Iranului, asa ca va fi reteta stiuta deja, bombardamente si distrugeri provocate de la distanta. Ori astea s-au dovedit (in toata istoria) inutile. Nu poti castiga nici un razboi doar cu bombardamente. Asa ca probabil vor intra intr-o spirala a distrugerii economice (evident, cu multe victime de partea iranienilor). Si cum razboiul COSTA s-ar putea ca unora (de exemplu chinezilor) sa le convina falimentarea principalului lor concurent planetar. Iar rusii sa faca afaceri bune cu armament ca la asta se pricep si au preturi bune. Bonus, petrolul se va scumpi, chestie care va spori veniturile Russiei.
Si nu se stie ce ascund iranienii. Nu o data serviciile secrete americane au dat-o urat in gard fara sa fie capabile sa prevada lucruri grave si importante! Plus ca o data agresati, iranienii vor avea suportul moral sa promoveze si mai mult terorismul contra caruia, orice om cu logica si bun simt stie ca nu te poti apara eficient.
Deci cowboy-ii (trufasi) si-o cauta cu lumanarea asa cum a prevazut Nostradamus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Un atac asupra Iranului poate degenera într-o catastrofă globală?
https://adevarul.ro/international/in-lu ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Logic, cine ar profita cel mai mult de pe urma unui razboi USA-Iran? (direct sau indirect, nu conteaza). Ghici ciuperca?!.... Russia! Care iese in profit pe ambele directii, atat prin scumpirea petrolului la nivel mondial cat si prin vanzarea de armament Iranului si aliatilor.
Pai ce are Russia de vanzare?!... Petrol/gaz si armament! Plus libertatea de a avea o alianta cu Iranul nefiind constransa.
Si o mare necunoscuta in toata aceasta ecuatie exploziva este Turcia. In relatii din ce in ce mai proaste cu USA. Tocmai americanii le-au dat ultimatum ca ii taie din programul F35 in privinta dotarii cu rachete rusesti. Iulie trebuie sa aduca respunsul la problema din Turcia. Iulie aduce si raspunsul la problema Iranului si dotarea cu bomba nucleara.
Deci, teoretic nu mai e mult....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply