Tunere audiofile

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Tunere audiofile

Post by cosmin »

Am gasit tunerul asta: Marantz ST-15S1
Dupa calitatea constructiei si a componentelor, pare a fi intr-adevar audiofil. Si apoi mai este promovat si cu sloganul "Audiophile dual Band DAB and FM Tuner."
De exemplu, SNR de 103dB (pe DAB) este impresionant pentru un tuner.
Mai stie cineva si alt model, eventual ascultat/testat ?

PS: In afara de Accuphase T-1000 va rog :lol: Nu de alta, dar la banii astia iti iei un amplif. integrat super tot de la ei. :wink:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Tunere audiofile

Post by LEKTOR »

MAGNUM DYNALAB este cel mai greu nume la tunere audiofile

http://www.audioadvisor.com/prodinfo.asp?number=MDMD108 - costa peste 7,000 $

Capul de serie este MD109 - peste $ 10k

http://www.magnumdynalab.com/fmtuner-md109.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tunere audiofile

Post by momolo »

un model de la acest brand a fost adus si la HIFI Arena din ultimele editii. Sunt cam scumpe!

Insa de ce nu mergi pe tunerul Accuphase ?! Se stie ca asta e una din specialitatile lor! :lol: :lol: :lol: :lol:

Eu am avut ocazia sa ascult unul nou de la LUXMAN. Culoare aurie. Mergea excelent insa la "calitatea" emisiilor noastre radiofonice este chiar o impietate sa folosesti asemenea trufandale!

Eu unul sunt adeptul tunerelor vintage! Mai ales cele pe condensator, fara memorii insa cu VUmetre si scala frumoasa pe buton mare, greu si usor/placut rotitor! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Tunere audiofile

Post by porto »

Mama nu va mai prostiti cu scumpeturi. Eu am la servici un tip care a lucrat 12 ani in domeniul hi-fi in Montreal si acuma e nebun dupa tunere. Cred ca a probat vreo 50 si mai are inca cel putin 20 tunere. Tipul e foarte calculat si cauta intodeauna sa obtina maximul cu cei mai putini bani. Am sa va spun la ce concluzie a ajuns pana acum. Magnum Dynalab vrajeala cat cuprinde si daca se poate sa vii cu valiza de bani. Daca aveti bani sa dati in cani luati aceasta marca. Eu nu spun ca seria de sus de la aceasta marca nu e buna dar este super super scumpa ptr ce stie sa faca.
Clasamentul pana acum e urmatorul :
Akai AT 2600- 80 $ analog
Mitshubishi DA-F20 care i-a facut si alineament-400$ analog
Akai AT-93 250$ digital
Yamaha CT 1010 150$ analog
Meridian 204 300$
Kenwood KT 8007 150$ analog
Le cumpara de unde apuca kijiji ebaY situri locale etc.
Eu va recomand oricare din tunerele de mai sus sa le audiati dar sa fie transmisia de la un post serios nu de la trompetele comprimate la maxim si va spun ca va veti pune oarecum intrebarea la ce ne mai trebuie cd sau cand e transmisia live esi mai si.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tunere audiofile

Post by Obelix »

Eu "visez" la un Marantz din ala "vintage" cu zurgalai, cu butonul de acord orizontal...
E doar un pitic pe creier, nu sunt convins ca e "za best"...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tunere audiofile

Post by momolo »

Am si eu un tuner AKAI (printre altele) din aceeasi perioada cu AT-2600 (nu tin minte acum indicativul insa are si asta doua VUmetre si scala pe condensator) Suna minunat, a umilit ditamai tunerele noi. Chiar am fost un pic debusolat cand l-am probat o data! Pur si simplu suna prea bine! (desi am altele cu pretentii foarte mari din serii de top).

Insa problema principala este emisia radio din Rromanica! Probabil si in ritmul asta, ne-ar mai trebui vreo 500 de ani sa ajungem la calitatea din Canada!

E cam greu sa compari tunere cu radio-emisii din mp3 din PC-uri pe mixere si compresoare de toata jena folosite de catre diletantzi! Iar daca va ganditi vreunul la Radio Romania, trebuie sa va ganditi la niste scule vintage obosite de decenii, manevrate de.....aceeasi! :wink:

NU exista in RO nici un post radio de calitate, nici tehnica si nici de continut. Asa ca nu vad nici un motiv de cumparare tunere scumpe si performante! Trancotele vintage sunt chiar prea bune la noi in RO!

PS - si habar nu am avut ca AKAI au fost atat de tari in tunere!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Tunere audiofile

Post by fluffy38 »

Am avut fel de fel de tunere digitale dar nici unul nu m-a incantat ca cel analogic pe care il folosesc acuma,nu ca ar fi cine stie ce "spuma" dar suna mai placut decat cele digitale si de ce sa nu recunosc,seara imi place sa vad scala luminata 8) .
Este un Sansui T-7,in opinia unora trancota de 6 la leu :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Tunere audiofile

Post by felixx »

Parerea mea este ca cele vintage pot spune multe in privinta calitatii insa doar cu o singura conditie....sa nu-si fi bagat romanul dejtele in ele.Atentie deci la cumparaturi,mai ales de pe ebay...
Akai,Teac,McIntosh,Marantz,Sansui....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Tunere audiofile

Post by LEKTOR »

Am in colectie AKAI AT-V04 - capul de serie din generatia de dupa AT2600 - e un tuner 4-gang

REVIEW AICI - http://www.anarc.org/wtfda/akai.pdf

Mai am un Pioneer Elite F93 - review aici - http://www.fmtunerinfo.com/F-91review.pdf

si un Technics st g7 Class AA- 5 gangs and 4 ceramic filters - http://www.fmtunerinfo.com/technics.html

Cele mai complete informatii despre tunere -aici - http://www.fmtunerinfo.com/reviewsA-C.html

P.S Primisem prin mid 80's o caseta din America trasa de pe radio de la ei, pe un boombox Sharp ceva GF777 - imi aduc aminte ca suna exemplar , era mixata cu un program de discoteca, djul mai intervenea , era super caseta - la orice "ceai" / party era musai sa o aduc !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Tunere audiofile

Post by saureign »

multumesc si acum lui fluffy38 pt tunerul analog Luxman T-1L!

ceva similar cu atasamentele, doar ca are scrisul cu alb pe scala.
De mare exceptie! Mi-a asezat zambetul pe fata inca de cand l-am pus prima data la treaba.

Momentan il las doar pe Romantic, nu pt afinitate cu respectiva muzica, ci pt faptul ca este singurul pe care il receptionez in conditii bune si care emite tehnic ok
Attachments
2.jpg
1.jpg

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Tunere audiofile

Post by AWDRobert »

Eu imi doresc un Denon TU-500
http://www.audio-extasa.eu/denon-tu500- ... p-604.html

Dar nu sunt pregatit sa dau $1000

Daca aflati undeva ...
L-as pune pe noptiera si sa-l ascult la casti

Am deja un Yamaha CT-600 (parca) - tot de la fluffy38 - se asorteaza perfect cu Yamaha CDS2000/AS1000
Robert
"doar trancotar"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Tunere audiofile

Post by cosmin »

Bine ai revenit, AWDRobert ! Ramasesei "dator" cu o auditie pe Yamaha CDS2000/AS1000 :wink:
Asta ca se te iau direct ! :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Tunere audiofile

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Tunere audiofile

Post by cosmin »

Sunt superbe Marantz-urile. Iar tunerul arata bestial.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tunere audiofile

Post by momolo »

Marantz Sm-8 cam seamana cu actualul design de la Accuphase. Dupa cum scrie acolo, doar versiunea japoneza a beneficiat de carcasa de lemn.

Tunerul cu osciloscop imi place si mie. Aceste scule daca ar fi reluate azi in productie (cu imbunatatirile electronice de rigoare) ar costa enorm!.....Si probabil nu ar place publicului majoritar audiofil pentru ca nu ar zbiera precum cratitza batuta cu lingura sau data deadura pe scari!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply