EXTERNE, STIINTA, DIN LUME ADUNATE SI (câteodată) COMENTATE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Cine a câştigat ultramaratonul arctic din Canada. În cursă au mai rămas doar Tibi Uşeriu şi elveţianul Fabian Imfeld
https://adevarul.ro/locale/bistrita/cin ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Comisia Europeană a lansat miercuri un avertisment dur României pentru tăierile ilegale de păduri și a dat autorităților de la București un termen de o lună pentru a lua măsuri de remediere a deficiențelor - primul pas în procedura de infringement.
https://www.hotnews.ro/stiri-mediu-2365 ... paduri.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Situatia e fff grava, se taie la greu ilegal iar ceea ce se taie legal e deja prea mult. Adica românii isi taie padurile (nu strainii, astia doar cumpara si beneficiaza de lemnul braconat de români). Hotia si coruptia de jos pana la varf sunt atat de mari incant numai Comisia Europeană mai poate face ceva..... teoretic.

Problema cu ursii care scurma prin pubele vine de la taierea padurilor. Animalele salbatice nu mai au padure in care sa traiasca. Nu s-au inmultit ursii, s-au imputinat padurile!

In prezent exista mai putin de jumatate din padurile care existau in anul 1990. Multe paduri se taie ascuns, la drum e lasat un palc de copaci sa para ca mai exista padurea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

În tot acest timp, bărbatul ascultă maneaua ”Nevastă cu reclamant”, a lui Nicolae Guţă, cu volumul dat tare. Versurile sunt sugestive: „Târziu mi-am dat seama că mă înşală nevasta“.
https://adevarul.ro/locale/suceava/moti ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Si eu care credeam ca asculta Simfonia Nr. 41 în Do Major ("Jupiter") de Mozart!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by kaav »

Maneaua este o anomalie care exacerbeaza egocentrismul, pofta stupida pe obiecte de lux, grobianismul, adica ti se ''sugereaza'' prin versuri sa fi cat mai stupid si daca esti suficient de prost, intri ''pe val''. Ce face imbecilul ala cu fata aia este o dovada clara a sentimentului de posesie dus la extrem. Nimeni nu este propietatea nimanui, dar de unde sa stie un zombi de feisbuci asa ceva...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Maneaua este rezultatul educatiei. Daca te uiti la diverse populatii primitive o sa constanti ca unii isi baga pene in nas, inele in urechi, isi stramba picioarele, isi lungesc gatul, altii mananca gandaci sau rahat prajit, altii beau sucul din marmota cu blana fiarta in pamant sub bolovani, etc, etc. Omul prinde educatia si sistemul de valori care e speicific mediului in care se naste. Dupa o anumita varsta (aproximativ 14 ani) fiinta umana devine irecuperabila, in cel mai bun caz partial recuperabila. Ca sa eradichezi maneaua trebuie sa operezi la educatie. Este aproape imposibil (pe cai democratice e chiar imposibil!) deoarece cea mai importanta parte din educatie provine de la parinti/familie si nu de la scoala.
Un factor foarte improtant in toata ecuatia este saracia.
La noi pe langa parintii manelari contribuie si mediul social si (sub)cultural generalizat. Societatea actuala pune pe un piedestal primitivismul, maneaua sub toate formele ei, un sistem de valori profund gresit (mai bine zis, un sistem de nonvalori), tupeul, hotia/jmecheria, marlania, egoismul si mai ales prostia (zgomotoasa si fudula). Statul este neputincios, corupt si inexistent in viata omului de rand. Copilul absoarbe tot ce este (interesant - ce i se pare lui interesant) din jur. Dupa ce ca parintii sunt niste primate grosolane si subevoluate, societatea e pe masura. Astfel generatii intregi sunt stricate pe viata si devin povara pentru viitor. Dupa o anumita varsta nu se mai poate face nimic pe caile pasnice si blande, doar cu forta. Democratia asa cum este ea inteleasa azi e un factor agravant si nu are cum sa corecteze problema, doar sa o agraveze. Nu numai Romania e afectata ci toata lumea occidentala, mai mult sau mai putin. Raul in istorie este sadit si creste mare si puternic din pamantul democratiei. Corectiile necesare sunt precum incendiile de padure, scapa cine poate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

мелодия

Post by DorinD »

Pentru cei care-si mai aduc aminte: https://slippedisc.com/2020/02/russia-s ... to-nothing" onclick="window.open(this.href);return false;
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

FOTO Cum arată acum perla litoralului românesc. Celebrul complex turistic din Olimp va fi redeschis în vara anului 2020
https://adevarul.ro/locale/constanta/fo ... rrentImage" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

o şoferiţă a uitat că are frâne şi a produs un adevărat dezastru în Bucureşti
https://www.auto-bild.ro/stiri/o-soferi ... 79024.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Shinzo Abe, primul ministru al Japoniei, și Thomas Bach, șeful Comitetului Internațional Olimpic, au ajuns la un numitor comun, astfel că Jocurile Olimpice de la Tokyo vor fi amânate cu un an de zile (vor avea loc în 2021) din cauza pandemiei de coronavirus.
https://sport.hotnews.ro/stiri-alte_spo ... e-2021.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Mihaela Runceanu ar fi împlinit 65 de ani. După moartea ei, doi foști elevi s-au sinucis, iar un prieten a fost omorât. Toți erau celebri
https://www.click.ro/vedete/romanesti/m ... elevi-s-au" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta era "bogatia"(averea) omului in vremea lui Ceausescu:
Potrivit anchetatorilor, scopul crimei a fost jaful. Daniel Cosmin Ştefănescu furase din casa Mihaelei Runceanu un videocasetofon marca „Panasonic”, un televizor „Telecolor”, un magnetofon stereo marca „Rostov” şi un pickup „Unitra”, cu două boxe de 75 W, o staţie de amplificare Delia, două cartuşe de ţigări Kent, şase casete video, benzi de magnetofon, cafea, băuturi fine, două canistre cu benzină, un material textil, încălţăminte, cosmetice, câteva bijuterii, trei carnete CEC, un pachet cu carne.
PS - mereu m-a intrigat expresia, "bauturi fine" ca si cand ar exista bauturi grosolane (evident, exista). Asta e o expresie care reflecta mentalitatea de saracie comunista. Omul era educat sa nu se bucure de viata, de nimic de calitate, se ajungea acolo ca in mintea omului majoritar aparea sentimentul de vina daca, de exemplu, consuma o bautura de calitate. Era o invinuire daca unul era prins cu "bauturi fine", asta arata decaderea din conditia "revolutionara comunista", adica sa te torturezi singur ca un idiot! Adica cum, sa fi om si sa-ti placa o bautura de calitate (fina)?! - Firescul devenise nefiresc in aceasta perioada sinistra. Pe care unii o si regreta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Iata, am gasit explicatia pentru expresia, "bauturi fine":
VIDEO Soţia unui ieşean mort după ce a băut spirt contrafăcut: „Beau şi eu, dar numai «Mona», vodka e apă, iar romul colorant”

„El a băut spirt în ziua aia…Sante…nu Mona. De când e cu boala asta în ţară, Mona s-a terminat. Nu mai este la magazin, gata. În sat au adus ceva, «Sante» parcă scria pe sticlă. De ăla a băut soţul. Eu în ziua aia am băut vin. M-am dus la magazin şi pe el l-am lăsat acasă. Am băut vin şi după m-am culcat în porumbar. Cât am dormit eu, el a murit”, a spus văduva cu zâmbetul pe buze. Deşi pentru majoritatea oamenilor consumul de alcool sanitar este un subiect tabu, în comuna Stolniceni-Prăjescu consumul de spirt este la modă. Agafia a ţinut să precizeze că bea spirt de ani de zile, însă i-a rămas fidelă „Monei”.
https://adevarul.ro/locale/iasi/video-s ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by brighty »

momolo wrote:
Mihaela Runceanu ar fi împlinit 65 de ani. După moartea ei, doi foști elevi s-au sinucis, iar un prieten a fost omorât. Toți erau celebri
https://www.click.ro/vedete/romanesti/m ... elevi-s-au" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta era "bogatia"(averea) omului in vremea lui Ceausescu:
Potrivit anchetatorilor, scopul crimei a fost jaful. Daniel Cosmin Ştefănescu furase din casa Mihaelei Runceanu un videocasetofon marca „Panasonic”, un televizor „Telecolor”, un magnetofon stereo marca „Rostov” şi un pickup „Unitra”, cu două boxe de 75 W, o staţie de amplificare Delia, două cartuşe de ţigări Kent, şase casete video, benzi de magnetofon, cafea, băuturi fine, două canistre cu benzină, un material textil, încălţăminte, cosmetice, câteva bijuterii, trei carnete CEC, un pachet cu carne.
Fie-mi iertata interventia insa tot nu pot sa pricep, dupa atatia ani, cum a putut ala singur sa plece din apartamentul Mihaelei Runceanu cu atatea trancote si bagaje, dintre care unele voluminoase si/sau f. grele... Numai "Telecolorul" ala cat cantarea si ce dimensiuni avea!... Cum sa scoti atatea chestii fara sa te vada cineva, fara sa banuiasca nimeni dintre vecini ceva suspect, mai ales ca interpreta era cea mai in voga solista pop a momentului?! Si dupa aceea sa te mai si intorci si sa ii dai foc, dupa ce stropesti cu benzina prin apartament?! Sau, tu victima, femeie frumoasa si celebra, cum sa te culci si sa lasi un strain sa se uite la televizor in sufrageria ta?? :roll: :shock:

Mereu mi s-a parut cusuta cu ata alba toata povestea asta, la fel ca si tragedia lui I.L. Mihalea... Probabil sunt dedesubturi pe care nu le cunoastem si pe care nu le vom afla prea curand (sau poate niciodata).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Habar nu am cazul asta (o sa caut sa ma documentez) insa mi-a atras atentia in articolul de mai sus volumul bagajelor (ma gandeam cum a putut limbricul ala de 21 de ani sa fure atatea chestii grele si voluminoase?!. Pai vorba ta, sa cari atatea bagaje ai fi daramat si ai face enorm deranj, e imposibil sa nu fi vazut intr-un bloc carand atatea hardughii! Am carat si eu "Telecolor" la viata mea si e ceva cumplit, te darama, te rupe, de fapt cred ca m-a ajutat cineva ca singur nu se poate! Pana si Rostovul de darama pe scari sau in lift! Intr-o iarna din aprox. 1987 am cumparat Rostov prin dosul unui magazin din zona centrala (cred ca am povestit pe undeva pe forum) si fiind iarna l-am facut sanie, adica am tractat ladoiul pe zapada si ghiata pana sa gasesc un taxi. Am avut pana si boxe Unitra de 75W (maron, pe furnir) prin 1986 cumparate de noi si abia caram una in brate! E ditamai tomberonul! Pai sa car atata marfa intr-un bloc comunist?! M-ar sti tot cartierul!
Poate au fost mai multi si prostul ala i-a "reprezentat" pe toti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

VIDEO Iulia Vântur și Salman Khan, împreună și la bine, și la greu. Au împărțit alimente oamenilor sărmani din India
https://www.click.ro/vedete/romanesti/v ... u-impartit" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Administrația Străzilor București a cumpărat 6.240 de kilograme de telemea pentru "protecția salariaților"
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... or-1302360" onclick="window.open(this.href);return false;

Rezulta 48 Kg de branza pentru fiecare salariat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply