MUZICIENII NOSTRII

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

Adrian Enescu (n. 31 martie 1948 - d. 19 august 2016) a fost un muzician și compozitor român cunoscut în special pentru activitatea sa în domeniul muzicii de film (aprox. 65 de titluri).

Ca muzician, a fost printre primii artiști de muzică electronică din România, începând cu anii '70. A absolvit Conservatorul de Muzică „Ciprian Porumbescu“ din București, (compoziție-Aurel Stroe armonie - Alexandru Pascanu) .A fost audient al facultatii de muzică electronică a Universității Stanford- California (1985/1986); Membru al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România.Compune muzica foarte diversa stilistic , de la muzica Electro Acoustica la Muzica simfonica si Muzica de Jazz .

Prima apariție pe disc este în 1975 (orchestrator jazz music). Semnează muzica/orchestrația și definește stilul grupului Stereo condus de Crina Mardare printr-un LP și un single. Semnează muzica/orchestrația și definește stilul cântareței Loredana Groza prin albumele "Bună seara, iubite", "Un buchet de trandafiri" și "Diva inamorata". Colaborează cu Silvia Dumitrescu la albumul "Cred în tine". Compune piese pentru Dida Drăgan - "Stau pe o margine de lună", Angela Similea - "Ninsorile de flori", "Azi". Solicitat să colaboreze cu prestigioase institutii muzicale din lume (scrie muzică de balet pentru Liliana Cosi Company – Italia (1980, 1983, 1986, 1987, 2002), Art Center Canberra – Australia transpunând electronic musical-urile Camelot (stagiunea 1991-92) și Omul din La Mancha (1990-91), muzica pentru trupa de balet ART.DANCE.COMPANY - Canberra/Australia (1990-1991-1992). În Belgia și Olanda muzică de teatru: King Lear (1994), Uncle Vania (1995), Adrian Brower (1996). În Japonia: Iuliu Cezar(1995), Macbeth (1997), Titus Andronicus (2010 ). Este recunoscut ca unul dintre cei mai valoroși compozitori de muzică de teatru și film, colaborând , in teatru , cu Alexandru Darie, sau in film fie cu Mircea Veroiu , Dan Pița și alții.

Repertoriu : DOMINO concert pt. percutie si orchestra ; TABU concert pt. vibrafon si orchestra ; SOLO pt. vibrafon si orchestra ; CINEMATIC muzica pt. 15 instrumente ; Calatoria lui Orpheu opera (variatiuni pe teme de CWGluck); LABIRINT muzica pt. opt clarinete ; BREAKFAST si REVERSIBIL pt. viola solo ; IREVERSIBIL , ADORAMUS , ATMOSFERIC ,10DER pt. flaut si ansamblu electronic; 9 VARIATIUNI pe o tema de RAVEL pt. flaut si pian ;GRAFFITI muzica pt. cor&pian ; Muzica pt. orchestra de jazz – BigBand ; Concert pt. doua Marimbe si 11 suflatori re-vision dupa concertul pt. pian in fa minor de Bach ; Patetica re-vision dupa BEETHOVEN SONATA pt. 11 suflatori ; Proiectul Bach in ShowBiz pentru Marimba/Vibrafon/Drum set/Solo violin / Solo cello & electronc ansamblu.

Image
http://www.gandul.info/stiri/a-murit-co ... u-15585261" onclick="window.open(this.href);return false;
Interviu cu Adrian Enescu
18 Mai 2009, de Mihai Plamadeala
http://muzicisifaze.com/interviu.php?id=28" onclick="window.open(this.href);return false;
....
04. Ma intrebam in ce moment al discutiei noastre il veti aminti pe Richard Oschanitzki. Ne puteti face un portret al marelui compozitor?

Tatal sau, de asemenea compozitor, urmase Conservatorul din Viena. A indreptat intreaga sa cultura spre copii (fratele lui Richard este dirijor). Rici a fost un copil minune, dupa parerea mea, unul dintre geniile acestui popor. Un mic Mozart, folosind termenul corect, nu sintagma pervertita, care improviza, care scria la opt ani mise pe care le canta la orga in biserica, care lua teme din Bach si improviza pe ele. Rici a venit in Bucuresti unde a ajuns elevul lui Jora si si-a inceput cariera muzicala in domeniul clasic si jazz-istic. In urma unor prestatii muzicale la Ambasada Americana, la niste party-uri, a fost cercetat pentru relatii cu strainii. Marele Jora l-a scapat.
Dupa depasirea aceastei experiente absurde, a hotarat ca nu-l mai intereseaza Conservatorul urmand cursul vocatiei sale: muzica de film, jazz, chiar muzica pop. Cu acest compozitor eu am avut discutii deosebit de interesante. Ascultam impreuna muzica, comentam partituri. Prin el am ajuns sa indragesc jazz-ul. De la inceput, conceptual, am dorit sa imbin simfonicul cu jazz-ul, folosind deopotriva rigorile muzicii clasice si libertatea jazz-ului. Improvizatia trebuia sa fie destul de controlata in compozitiile mele. Am numit acest ciclu Jazz-Melos. Aurel Stroe a fost foarte incantat de titlu si toate lucrarile pe care le-am scris in facultate s-au numit Jazz Melos. Din pacate, nici una dintre ele nu a fost cantata. Muzica compusa de Rici a fost interpretata in Germania. Una dintre ele, un dublu concert pentru pian, saxofon, orchestra simfonica si Big Band de jazz, a fost prezentata in prima auditie la Leipzig, in biserica unde a cantat Bach. Solisti au fost la pian Richard Oschanitzki si un inspirat saxofonist, regretatul Dan Mandrila. Vremurile nu au fost extrem de prielnice dar desprinderea noastra de povestea politica a fost totala. Ne asteptam sa fim monitorizati, in calitatea noastra de muzicieni, actori, arhitecti, pictori ceea ce nu ne-a impiedicat sa gandim. Sa gandim liber!
05. Nu v-a putut impiedica nimeni sa aveti un synthetsizer la doar cativa ani de la aparitia versiunii definitivate de Moog. Cum ati ajuns la device-urile �moderne� si la muzica electronica?

In facultate am ajuns impreuna cu domnul Aurel Stroe la Centrul de Calcul condus de matematicianul Grigore Moisil. Nu am mai spus pana acum, dar parintii ar fi dorit sa fac o meserie serioasa. Sa dau la fizica, matematica, sa ajung profesor sau inginer. Aveam pregatirea elementara pentru o astfel de cariera. Dupa ce am vazut calculatorul acela imens, cat o camera, am inceput sa citesc si sa ma interesez despre muzica electronica si de ceea facuta cu ajutorul calculatorului. Prin anii 70 a fost la Bucuresti o expozitie americana, unde a fost prezentat si un Moog Synthesizer. Am privit uimit la instrumentul despre care stiam destul de multe lucruri. Vangelis si Tomita imi erau cunoscuti, dar ei compuneau si cantau undeva departe. Synthesizer-ul acela era legatura cu ei. Mi-am luat inima in dinti, cu toata securitatea care trebuie sa fi fost la fata locului si am cerut voie sa pun macar �un deget� pe instrument. Am trait o revelatie. Daca suprapui senzatia unui om care a auzit sunetele produse de synth numai pe discuri cu cea a unuia care canta, iti poti imagina cam cum m-am simtit.

Tomita sau Vangelis?
Vangelis fara discutie!

06. Care au fost primele synth-uri de la noi din tara si ce povesti au ele?

Dan Aldea impreuna cu Bibi Ionescu au realizat primul si unicul synthesizer-handymade din Romania. Bibi Ionescu este un excelent electronist. S-a documentat si a construit o capodopera a tehnicii. Am imprimat si eu cu el. Dan Aldea a imprimat albumul Zalmoxe cu acel sintetizator. In ceea ce ma priveste, fiind prieten cu sportivii, am schimbat dolari si am aranjat sa-mi aduca si mie cineva o claviatura electronica din Germania. Asa mi-am luat primul sintetizator in 1975. Eu compuneam, eu interpretam si eu mixam muzica care ma reprezenta in totalitate. Televiziunea Romana a cumparat in 1975 un model de MOOG Synthesizer cat un perete. Am cantat pe el o singura data, pentru ca dupa aceea, conducerea televiziunii a spus ca �nu este ceva util � si a fost bagat in magazie. A zacut in magazie din �76 pana in 1990. Intre timp se stricase partial. O bijuterie tehnica nefolosita.

Roland, Moog sau Hammond?
Moog.
......
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by pisiculverde »

Vladimir Cosma

Compozitor de muzica de film si nu numai, dirijor, o valoare de exceptie a muzicii, de care multi dintre noi nici nu am auzit :oops:

https://www.discogs.com/artist/15501-Vladimir-Cosma" onclick="window.open(this.href);return false;
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

Marius Apostol

Un artist si om minunat ignorat de tara lui! (ca multi alti romani care ne fac cinste)

https://www.youtube.com/watch?v=yECa_3I ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply