Achizitie boxe vintage

A fost odata ca niciodata
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Boxele Grundig hifi box 650 pro nu au cutiile din plastic.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Blue_Note »

Nici eu n-as da chiar 500 de lei pe ele, dar inainte sa negociez ceva trebuie sa stiu ce cumpar. E interesant ce spune "kaav" legat de cutiile de la Grundig. Stiu ca Grundig are catva boxe ale caror cutii sunt sigur din plastic, probabil la 650 PRO e un furnir care aduce a plastic. E de bine, inseamna ca poate fi indepartat si pus altul nou. E f importanta informatia asta.
Kaav, ai vreo experienta cu 650 PRO? Sunt boxe de referinta dintre cele vechi? Sau la echivalentul a 100 de euro pot gasi boxe vechi mai competente? Eu ascult indeosebi muzica clasica, abia apoi pop-rock. Acum am o pereche Heco Victa Prime 302, care nu ma incanta prea tare. Dar fata de nimic sunt bune si astea. Sunt imperecheate cu un NAD C316BEE. Vreau sa incerc si niste boxe "retro". De aceea mai caut printre anunturi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Le folosesc pe o statie mai puternica decat ar avea nevoie boxele. Tradus in fapte, cel putin pentru mine, nu am nevoie sa folosesc egalizatorul. Statia nu are, egalizatorul din foobar e inactiv si mai am un egalizator stereo care deocamdata sta pe dulap.
Boxele astea odata etichetate cu pretul de 500 de ron, deja intra pe teritoriul altor boxe, care poate la banii aia sunt mai bune.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

La ce criza economica a inceput, daca peste ceva vreme o sa ia pe ele 50 lei, o sa zica ca a avut mare noroc! (atunci 50 lei vor valora cat acum 30 lei).

Nu e mai nimic de capul lor si nu au bas deloc. Poate alte Gurndig ar fi ceva mai ok. Nu mi se pare o mare firma la boxe (din ce am testat eu). Unele pot fi gasite a fi placute in diverse situatii modeste (pe acest cuvant as pune accentul) dar sunt departe de ceea ce discutam noi (unii) pe aici.

Dar poti sa incerci, ca asa poate iei guvidul (de la vanzator, sau ti-l aduce curierul la usa... daca mai functioneaza curierul?!). Daca iei guvidul poti sa afli pe pielea ta cat de sanatos, sportiv si robust esti! Plus evident..... vor afla si cei din jurul tau!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

momolo wrote: Nu e mai nimic de capul lor si nu au bas deloc. Poate alte Gurndig ar fi ceva mai ok.
Pe muzica electronica, nu as fi atat de sigur. Cel putin pentru mine, la acest aspect sunt multumit. Mai mult bas in camera mea decat imi ofera acest model, nu imi doresc pentru ca ar fi prea mult. E bine cat este. Conteaza spatiul acustic, el dicteaza ce concluzii tragem fiecare. Nu as recomanda acest model pentru auditii la volume ridicate, muzica clasica, rock. Suna agreabil, fara stridente, detaliat, dar nu au rezolutia care o pretind la redare instrumentele acustice si la volum ridicat sunetul isi poate pierde echilibru. Depinde ce pretentii ai si cat este de complexa lucrarea muzicala ascultata.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Blue_Note »

Pai daca cine le are nu le recomanda pt muzica clasica si rock inseamna ca nu e ceea ce am eu nevoie, pt ca fix genurile alea de muzica, exclusiv alea, le ascult! Vedeam pe forumul asta ca dintre boxele retro, cele mai multe recomandari se indreapta spre produsele englezesti si frantuzesti, chiar daca se recunoaste suprematia germanilor in ceea cepriveste calitatea constructiei boxelor.
Uite aici https://www.olx.ro/oferta/boxe-kef-coda ... edd655e79e" onclick="window.open(this.href);return false; niste KEF-uri interesante, pacat ca trecem prin vremurile astea care ne limiteaza mult deplasarea. Mai sunt si cateva de la Bowers Wilkins,, dintre cele vechi, fabricate in Anglia, precum astea:
https://www.olx.ro/oferta/boxe-pasive-d ... 09f40ff75f" onclick="window.open(this.href);return false;
sau astea:
https://www.olx.ro/oferta/boxe-bowers-w ... 09f40ff75f" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/boxe-bowers-w ... 09f40ff75f" onclick="window.open(this.href);return false;

Interesant e ca in iarna eram in Turcia si cautand ceva pe net, am dat de un site local de anunturi, iar acolo am vazut o pereche de boxe Heybrook, dintre cele vechi si f apreciate, la numai 400 de lire turcesti, deci sub 400 de lei romanesti. Si acum imi pare rau ca n-am incercat macar sa le cumpar, dar bariera lingvistica a fost decisiva. Turcii nu prea stiu engleza si franceza, iar eu nu stiu altceva. Era o intreaga tevatura sa ma inteleg telefonic cu vanzatorul, plus ca habar n-aveam cum sa ajung la el. In fine, nu mai conteaza, dar inca ma gandesc la Heybrook-urile alea.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Blue_Note, sa nu crezi acum ca acest model este mediocru cu adevarat. Sunt boxe bune, la bani putini (300 ron m-au costat pe mine), amplificate de un Quad elite int. Am ascultat un Nad 325 pe un model de boxe schneider (dimensiuni un pic mai mari decat 650 pro) si abia acolo am avut sentimentul unuei mediocritati ''absolute''. Deci, nu sunt boxe rele pentru un meloman care asculta la un nivel acustic ponderat, la banii lor.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Blue_Note »

Kaav, vreau sa te mai intreb ceva: e adevarat ca boxele retro germane, care sunt indeosebi pe 4 ohmi, se imperecheaza mai bine cu amplificatoarele nemtesti contemporane boxelor respective, sau e un mit?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Nu am experienta necesara ca pot sa-ti raspunde la intrebare.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Presupun ca este bine ca ai primit informatii contradictorii despre boxele in cauza. Acest aspect iti arata ce diferite sunt asteptarile, experienta fiecaruia despre acelesi model de incinta acustica. Ce am scris despre ele releva in primul rand perspectiva mea, nu un adevar complet obiectiv :wink:
Asta insemna ca pana nu verifici personal cum presteaza orice despre ce citesti, recomand sa ai rezerve. In pofida faptului ca nu ''stralucesc'' pe rock (parerea mea) tu, de exemplu in aceleasi conditii poti sa ai o perspectiva diferita de a mea si daca ar fi sa pomenesti ceva despre ele sa scoti alte aspecte din caracterul lor in evidenta.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Blue_Note »

kaav: Nu m-am gandit ca exista ceva pe lumea asta care sa placa in unanimitate! Cum ar arata o viata lipsita de diversitate in care toti am fi la fel si am gandi la fel? Intentionez ca primul meu set de echipamente retro sa fie compus din amplificator Grundig v7500 sau v8400 si boxe Grundig 650 sau 1500a. Un player CD de la Grundig il exclud, pt ca am deja un NAD care functioneaza ireprosabil, deci n-are rost sa arunc cu banii. In felul asta o sa am un termen de comparatie intre obiectele audio ale anilor 70-80 si cele contemporane. Sunt curios daca voi auzi "progresul" tehnologic, sau o sa intru si eu in tagma celor care apreciaza si clameaza superioritatea lucrurilor vechi. Tare ma tem ca cei care apreciaza tehnologia "vintage", sunt dintre cei carora le e dor de perioada in care erau tineri, sunt tributari tineretii lor si nu accepta sub nicio forma realizarile moderne. Daca Grundig-urile astea nu-mi plac o sa i le daruiesc fratelui meu mai mic, ca sa nu ma gandesc ca am cheltuit banii aiurea. Dar daca-mi plac, o sa-i dau NAD-urile si boxele Heco. :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Daca ai ocazia sa asculti comparativ ar fi foarte bine. Grundig 800, 706 am mai ascultat si au mai mult bas. Prefer 650. Din cauza perceptiei asupra gamei mediilor care la 650 o consider mai inchegata. Sunt boxe prietenoase cu factorul puterii, merg foarte ok si cu un amplif de 2x15w si cu unul de 2x80w. Am un amic care are un Nad, tot 325 cu boxe Grundig 450 si e multumit. In cazul celui cu boxele Schneider, sunetul mediocru cred ca era din cauza boxelor (nu mai stiu modelul)

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Blue_Note »

kaav: ar fi interesanta o comparatie intre Grundig HIFI Box 650 si 1500a. Le-ai ascultat pe ambele? Pe net, majoritatea afirma ca 650 sunt superioare. Mi-ar parea rau sa fie asa, pt ca 1500a sunt mult mai frumoase! :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Achizitie boxe vintage

Post by kaav »

Grundig HIFI Box 800 sunt cele mai aratoase :D
Nu imi place ornamentul ala gri de la difuzoare si din acest motiv nu dau masca niciodata jos la boxele mele.
Nu am ascultat 1500. In mod sigur basii sunt mai prezenti, oricum timbral sunt din aceeasi familie de sunet. Din cauza spatiului mic de auditie, nu ma intereseaza ceva cu bas mai puternic decat 650.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

Blue_Note wrote:Intentionez ca primul meu set de echipamente retro sa fie compus din amplificator Grundig v7500 sau v8400 si boxe Grundig 650 sau 1500a. Un player CD de la Grundig il exclud
este fix pe dos, cdplayer-ele merita (unele anume modele - apropos, prin octombrie am dat cadou unul din ala format 36cm si omul e incantat) iar amplifurile alea sunt niste beshini, niste mediocritati defectacioase cu sunet fara dinamica si trancotar (nu te contrazice cu mine ca o dai rau in bara. Nu spun decat, stiu 100% despre ce vorbesc, din cauze practice, pipaibile - insa de pomana nu dau la oricine, doar la cei pe care-i simt ca merita).
Blue_Note wrote:Tare ma tem ca cei care apreciaza tehnologia "vintage", sunt dintre cei carora le e dor de perioada in care erau tineri, sunt tributari tineretii lor si nu accepta sub nicio forma realizarile moderne.
nu te hazarda in presupuneri si generalizari din astea. Citind pe net defapt nu inveti si nu afli nimic. Trebuie proba practica.

PS- chiar mi se pare interesant de observat! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply