DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cica e criticata China ca e comunista si a ascuns in mod criminal! :lol:
Tăcerea în vremea coronavirusului. Guvernul interzice prefecților să mai comunice informaţii despre testele şi pacienţii confirmaţi cu Covid-19 / Cu o zi înainte a fost eliminată și harta oficială
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... vid-19.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Mereu am fost siderat de perseverenta si incapatanarea rumanilor
Idea de mai sus o consider extrem de periculoasa din start. De obicei, tot ce urmeaza dupa aceasta exprimare este out of scope, dispersiv, neconstructiv, paralizant, lasa impresia ca singura speranta consta in a distruge si reface din nou, mai bine. Rar exista aceasta posibilitate.

Daca nu ne pierdem concentrarea si ramanem focalizati pe subiect, acceptand puncte de vedere diferite ( ex. interventia lui Blue_Note), rezolvam automat ( noi ca romani, apropo ) 50% din oricare problema.

Este un gand personal, il stimez pe momolo si de-asta imi permit sa nu fiu de-acord cu el.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO, nu e timp de fineturi acum. Eu scriu mult, probabil ai observat....

Acceptam puncte de vedere si alte alea, ca e usor de dat din taste, insa evenimentele evolueaza cu asa viteza si gravitate ca in scurt timp nu vor mai conta "punctele de vedere".

Astazi in Romania au murit primii 3. La nici unul nu se stie cu precizie de unde a luat-o. Al treilea, cel din Piatra Neamt s-a dus marti la spital si iata citatul cheie,
Potrivit procurorilor, cercetările au stabilit faptul că la prezentarea la UPU, bărbatului i s-a întocmit chestionarul de evaluare a riscului de îmbolnăvire cu noul coronavirus 2019-nCOV, stabilindu-se că nu se încadrează drept caz suspect.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... primar.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
A doua zi, miercuri era mai rau si a acceptat testul care a durat pana joi.
Duminica a murit.
....Pare virus din ala special de Lombardia care ucide foarte rapid.
Tare nu-mi doresc sa am dreptate! (in ce am scris zilele astea!) Insa logica, evenimentele, datele, oamenii, tot ce vad ma duce la concluzia ca Romania urmeaza ca gravitate Italiei si ma tem sa nu o depaseasca.....
Sistemul nostru sanitar in ritmul asta ramane fara cadre medicale, se vor infecta multi si vor fi trimisi acasa!
Asa cum am tot scris ca nebunu', faptul ca hoardele de emigranti au navalit si s-au IMPRASTIAT (aproape uniform) in toata tara este deosebit de agravant! Am scris (SOLO, te rog, aici inchide ochii, tu esti foarte democrat, focalizat, echilibrat, etc!) ca eu ori nu le-as fi dat voie sa intre in tara, ori ii bagam ADUNATI in centre (lagare) pe toti care au intrat de vreo 3 saptamani (armata + sarma ghimpata).
Deci, Romania nu este Italia, sistemele medicale nu suporta comparatie! In Romania oamenii mai ales trecuti de 50 de ani sunt foarte bolnavi. Populatia nu a inteles in masa sa se comporte asa cum ar trebui si nu intelege decat (asa cum am zis mereu) doar cu forta! (ma citez, "cu biciul pocniti peste fatza").
Ecuatie: sistem medical romanesc + sute de mii de "musafiri" din tarile pline de cadouri imprastiati in toata Romania + guvid made in Lombardia (probabil majoritar la noi - deja se stie ca sunt mai multe tulpini) + labareala unor conducatori politici birocrati si incompetenti care se ascund dupa hartii + birocratie (asta e un alt virus in sine! FORMULARUUUUU cu PIXUUUU) + cei mai expusi cetateni, batranii sunt si cei mai indisciplinati si parte din ei cred ca e inventia Ocultei = MOARTE pe scara larga (sau o putem denumi, "moarte cu zile". Adica multi vor muri cu zile).
Cred ca sunt premize sa depasim Italia.....

PS - NU vreau sa am dreptate! Vreau sa fiu un papagal panicard!

PS2 - incepand de azi viteza creste exponential. Care "dupa Paste"?!.... Nici un "dupa", va fi mai devreme!.....

PS3 - pregatiti-va de carantina adevarata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Nu vad nimic iesit din comun in ce ai scris. In mod clar, pierderea controlului celor intrati a fost cheiea a tot ce va urma. Sper si eu sa nu ai dreptate, poate cu mai mult noroc Romania scapa mai ieftin. Problema este ca acolo s-a imprastiat guvidul ca un rahat aruncat intr-un ventilator, din cauza intorsilor. Nu are rost sa mai comentam trecutul, trebuie sa ne uitam inainte si luate masuri inteligente, drastice si rapid. Romanii au avantajul experientei tarilor pt. care a fost prea tarziu. Ce asteapta?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Efectele unui sistem birocratic care functioneaza ca in secolul 19 (plimbat oameni cu si pentru hartii). Orice situatie din asta se poate rezolva prin calculator si cu livrare la domiciliu sau macar o livrare rapida in locuri mai sigure iar daca nu sunt destule resurse, cele existente se pot imparti, rationaliza sa ajunga in primul rand la cei mai in nevoie. Dar avem hartii, stampile, protocoale, etc, toate fiind facute sa ascunda si sa protejeze armata de frecatori de hartii platiti (bine! Dublu ca in sectorul privat!) din banul public!
Statul birocratic care are acest model din secolul 19 este un stat criminal, sistemul birocratic fiind construit pentru a separa clasele, feudalii de iobagime. Sistemul asta birocratic este ca o masina de tocat carne, adica impasibila. Nu ai HARTIA, nu existi. Problemele sunt aceleasi din totdeauna doar ca acum in plina criza incep sa se vada mai acut si sa faca mai multe victime!
De exemplu, oamenii care sunt cronici de boli incurabile trebuie sa dovedeasca la 1...2 luni ca nu cumva s-au facut bine! Sau schiopii ca nu le-a crescut piciorul la loc, sau aia cu inima ca s-a reparat singura ca prin farmec. Bolnavii si apartinatorii (de obicei oameni care duc in spate boala celor dragi) sunt pusi permanent pe drumuri sa obtina HARTIILE necesare pentru a-si capata DREPTURILE UMANE ELEMENTARE. Sunt atatia bolnavi cronici de boli care nu au leac, 100% cronice si care ar putea sa capete retele si medicamentele constant si pe viata fara sa mai fie nevoiti sa bata drumul o data la o luna sau la doua luni! Dar sistemul birocratic din asta se hraneste, din chinul oamenilor! Altfel cum s-ar justifica atata armata de trantori bine platiti care nu fac nimic util, doar produc si aduna hartii care defapt baga bete in roate economiei si cetatenilor?!
Munca unui medic de familie (si de fapt a oricarui medic din Romania) este in primul o munca de scriitor! (cu pixul).
S-au mai facut cateva sporadice reportaje prin presa dar cu totii vedem atunci cand avem treaba cu sistemul medical si defapt orice sistem. Formulare, hartii, retete, etc, etc, mult de scris. Unii medici au spus ca isi petrec doua treimi din timpul de munca scriind hartii.
Iar atunci cand s-a introdus calculatorul in sistem totul a devenit si mai complicat deoarece lucreaza si cu calculatorul dar fac si hartii in acelasi timp!
Iar daca pe undeva s-a introdus un sistem online (de exempli achizii sicap) si operatiuni exclusiv online (de exemplu licitatii sicap online), in spatele acestui sistem digital stau tonele de hartii, dosare, adeverinte, declaratii, avize toate pe HARTIE (cu stampile) care trebuie adunate, plimbate, plimbate, frecate si la urma scanate pentru a fi bagate in minunatul sistem idiot de digital facut ca omul normal sa nu inteleaga nimic din el!
ETC
VIDEO Bolnavii de cancer stau la cozi de zeci de metri pentru tratament: Sunt cei mai expuși infectării cu coronavirus. Ce face statul român e crimă colectivă
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... u-cluj.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Doctorul israelian Gai Peleg a declarat pentru televiziunile israeliene că potrivit informaţiilor de la faţa locului în nordul Italiei doctorii nu mai au permisiunea de a folosi aparatele de respiraţie artificială pentru pacienţii trecuţi de 60 de ani, relatează Jerusalem Post.
https://adevarul.ro/international/in-lu ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Care se mai da azi tanar, nefumator si sportiv ?!
Andrew added: "I’m a well 40 year old, don’t smoke and keep myself fit. This floored me and I see how this can kill some people.
"Reports say 40% of hospital admissions are in 20-54 age group, people like me who usually never go to hospital.
https://www.msn.com/en-xl/europe/top-st ... ailsignout" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Aproape 47.000 de români au intrat în țară în ultimele zile pe la granița cu Ungaria, după crearea unui culoar special
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... pecial.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: DIVERSE

Post by Blue_Note »

Domn' momolo, nu mai stiu unde am citit ca opiniile fiecaruia despre viata sunt o confesiune a propriului caracter. Fiti mai optimist!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Nu fi asa sigur. Am intalnit oameni care emit numai optimism (pe gura, in scris) si in sinea lor sunt cei mai mari pesimisti. Altii sunt invers. E tare greu de detectat.

Deci, ok, sistem medical romanesc = scapa cine poate!
Cititi asta:

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... ozitiv.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Iata practic cum BIROCRATIA ucide!
Birocratul este ca un cal cu ochelari de cal. Nu vede decat inainte, in laterale pot sa joace maimutele pe sarma sau sa vina trenul peste el ca nu vede.
Sistemul de gandire birocratica este lipsit de flexibilitate, este rigid, incremenit. Este un sablon sec, static. Numai ca viata este defapt antiteza sablonului ca si concept! Mai nimic din viata nu se poate incadra intr-un sablon. Intotdeauna exista cazuri diverse, exceptii, ciudatenii, altceva. Daca ai un sistem de gandire/actiune rigid, esti ca si orb si in final total ineficient dar iata, si criminal.
BIROCRATIA UCIDE!
Medicii au cerut testarea lui pentru coronavirus, dar au fost refuzați - "nu prezintă context epidemiologic" și "nu corespunde definiției de caz".
birocratul a pus sablonul si nu se potrivea!
Cum au murit primii 7 români uciși de coronavirus: Au fost testați cu întârziere pentru COVID 19, din cauză că nu îndeplineau criteriile de testare stabilite de autorități
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... omania.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Militarii spanioli au găsit bătrâni abandonaţi, în multe cazuri morţi în paturi, în azilurile afectate de coronavirus din Spania, a anunţat luni Ministerul apărării de la Madrid. De asemenea, nici în Franța situația azilurilor de bătrâni nu e prea fericită. 20 de rezidenți ai unui azil de bătrâni din Vosges, în estul Franței, au murit ”posibil din cauza Covid-19” a anunțat luni Agenția Regională a Sănătății din Grand Est și prefectura Vosges, relatează AFP.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... atoriu.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Nu plângeți de mila companiilor aeriene rămase la sol! Un studiu de caz de la The New York Times
https://economie.hotnews.ro/stiri-compa ... icatii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Un cunoscut savant francez susţine că a găsit medicamentul care învinge coronavirusul. „Consider că ar fi imoral să nu-l administrez“
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: DIVERSE

Post by porto »

In legatura cu articolul de mai sus , in provincia canadiana Quebec la Montreal , s-a inceput un studiu pe 6000 de pacienti carora le vor fi administrata clorochina si la care rezultatele vor fi publicate in maximum 100 de zile de la inceputul acestei saptamani de cand a inceput studiul.
Nu cred ca fac studiul de dragul studiului si le tin pumnii stransi !

Post Reply