DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: DIVERSE

Post by porto »

Si aici puteti vedea si un video despre acest studiu

https://www.youtube.com/watch?v=W5XWew15_k4" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

selectie naturala in stare pura:
Un american a murit după ce a ingerat un aditiv prezentat de Trump ca tratament împotriva COVID-19
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

porto wrote:Si aici puteti vedea si un video despre acest studiu
https://www.youtube.com/watch?v=W5XWew15_k4" onclick="window.open(this.href);return false;
Un cunoscut savant francez susţine că a găsit medicamentul care învinge coronavirusul. „Consider că ar fi imoral să nu-l administrez“
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma tem ca din acest moment medicamentul respectiv e ca si disparut de pe piata chit ca poate era in cantitate mare. La panica si isteria asta nu rezista nici un produs in stocuri. La tarile super dezvoltate nu a rezistat nici macar banala hartie igienica.

Pe de alta parte, incepe sa se confirme ce spunea neamtul lui Merkel pe la inceput cand explica de ce copiii nu fac forme grave. Se pare ca este o reactie inflamatorie extrem de puternica care se petrece, evident, doar la pacientii care au o forma grava si au trecut de un anume prag de infectie in plamani. Asa cum am postat zilele trecute, virusul este un fel de "martian" care provoaca o reactie exagerata a sistemului imunitar matur, ca un fel de sepsis. Probabil nu e un virus corona foarte iesit din comun dar are o proprietate exotica, provenind din mediul animal, asa cum am tot presupus, pare un semi extraterestru pentru un sistem imunitar matur care "il vede" si "nu-l vede" in acelasi timp, adica e ca atunci cand ai un hot intrat in casa pe intuneric si tu il cauti cu toporul, fara sa poti vedea bine, adica vezi doar umbre vagi. Incepi sa dai cu toporul in umbre si in chestii care ti se par a fi hotul pana cazi lat de oboseala. Probabil e acel rar accident evolutiv care defapt la scara istoriei e ceva normal, cand un virus nou semi-uman (fost animal) ia contact cu specia umana pana ce specia umana se adapteaza si "il invata" si il adopta ca fiind "de-al casei". In mod normal noi oamenii nu avem nici o problema cu virusii animali, ii putem manca cu lingura in ciorba ca nu patim nimic, e ca o problema de programe IT incompatibile. Pe cand genul asta de nou intrati sunt un fel de programe semi compatibile care asa cum stim creeaza erori, unele de neinteles.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: DIVERSE

Post by Blue_Note »

Cat adevar!

https://www.mediafax.ro/editorialistii/ ... a-19012250" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Blue_Note wrote:Cat adevar!

https://www.mediafax.ro/editorialistii/" onclick="window.open(this.href);return false; ... a-19012250
cata ipocrizie, cata impostura si cat cinism la individul asta! Imi vine sa vomit dupa ce i-am citit voma aia de text!

Superputeri nu sunt capabile sa execute nici un sfert din lista acestui impostor (corupt dovedit).
Se contrazice singur de la o fraza la alta. De exemplu, vrea sa reconverteasca capacitati de productie (asta inseamna automat oameni+oameni+drumuri+drumuri+aglomerari+TIMP - in cat timp se face o fabrica in RO?!?!?!.....minim 8 luni?!) dar concomitent sa faca si carantina, adica sa nu mai umble lumea! Vrea sa protejeze batranii dar cum ii protejezi daca oamenii activi si tineri stau cu ei in aceeasi casa?!?! Sunt enorm de multe cazuri. Ipocritul asta vrea sa protejeze batranii singuri (cei mai multi la tara, distante mari) cu ajutorul tinerilor, sa le aduca astora guvidul la usa uns pe paine. Vrea de la clasa politica conducatoare sa se transforme instant si peste noapte din Trabant gaurit in Mercedes ultimul racnet sub bagheta Zanei Maseluta cand anu trecut alegeam intre o analfabeta din Teleorman si Iohannis! Dar el ce a pazit pana acum de vreo 30 de ani daca era asa destept si cult in cap si moral si sfatos?!?! Unde era ?!!?! S-a bagat in politica sa schimbe, sa conduca, sa faca bine?!?! Ce a facut concret!? S-a distrat la Monte Carlo! Si a fost "persecutat" de DNA.

Tot ce sforaie ipocritul asta e tipic de caracter tip catzavencu (adica de tigan gurist)! In vremuri grele cand tara e coplesita se gasesc destepti din astia (de pe margine) sa faca liste cu minuni (imposibile) de executat! Astia stau pe banca ca babele si dau din clantza! Ia sa-l intrebam, "Nene, pana acum cati de-ai tai ai pus pe liber si la cati clienti le-ai pus cutitul la beregata sa-ti achite URGENT facturile?!"

Treaba sta in felul urmator:
- superstate au ajuns in cazuri de lumea a treia, de exemplu in Franta unii medici sunt trimis la pacienti fara echipament de protectie. In Spania s-au gasit azile parasite cu batranii morti in ele, fugise personalul. In Italia sunt pusi bolnavii pe holuri, pe jos si aia peste o varsta nu mai au loc la aparate, sunt lasati acasa sa moara dupa care culesi si nu mai au loc la crematoriu, sunt carati in alte provincii sa-i arda ca-s prea multi de o data. Aici e cheia problemei.
- super-economii ca ale Germaniei sunt oprite cu totul. Este ceva de neimaginat in vremuri normale!
- nu mai exista TIMP sa schimbi conducatorii si clasa politica. Fiecare "defileaza" cu ce poate!
- o tara ca Romania sugrumata de birocratie cu hartii ca in secolul 19 nu poate deveni Estonia intr-o luna! Nu poti transfera peste noapte un milion de elevi din scoli in online pentru ca nu toti au cu ce si ca sa aiba cu ce, inseamna sa incalci grav carantina, inseamna ca multi oameni activi si in putere sa misune peste tot sa faca treaba, sa construiasca retele, sa distribuie!
- mai nimic nu poti face FARA OAMENI, ori masurile care mai stopeaza beleaua sunt cele de separare a oamenilor, deci masuri FARA OAMENI. Individul intai acrediteaza ideea ca mai bine ne impacam cu infectarea de masa (peste 80%, ca vorba aia,"tot o luam") si cu 5% morti si asa salvam economia.... ca dupa aia sa spuna ca mai bine ne salvam de boala (cu separare umana) dar in acelasi timp totusi sa salvam si economia.....adica si curva si cu sufletul in rai..... logica lui minunata batand clar spre MAREA POMANA de la banul public la care evident, pofteste si el ca hiena economica (astia cu cat au mai mult, cu atat vor mai mult). Strecoara in voma asta de text ce-l doare pe el, sa fie alesi "comunicatorii" (din presa) cei mai grozavi, seriosi, buni si astia sa capete POMANA ca sa traiasca economic comunicand la pulimea proasta. Intrebarea este ca de obicei, care sunt cei mai grozavi si CINE II ALEGE ?!?....liderii politici de care asta spune ca sunt de rahat?! Sau verii si prietenii lui personali ?

Problema e simpla, defilam cu ce avem si incercam sa nu ne punem unul altuia bete in roate si sa nu ne facem viata si mai grea! Iohannis a vorbit ieri bine, solidaritate! Asta e cheia! Insa unde am mai vazut noi solidaritate la rumani?!....Cand?!...De cand?! ....Cum poate exista solidaritate daca nu exista RESPECT?!??!?! Dar avem prea multi DESTEPTI ca asta care sta pe margine si dau sfaturi, poate, poate ajunge statul sa dea pomana (10% din PIB) si lor, sa munce si gura lor ceva! Nene, daca esti milionar mai bine incepi sa ajuti direct oamenii care nu mai au ce manca sau sa pui umarul la combaterea ciumei decat sa faci pe sfatosul! De exemplul un milionar din Ukraina a cumparat 2 milioane de teste sa le dea pomana statului. Nenea asta sfatosu' ce a facut pana acum inafara sa-si publice voma in aceasta publicatie?! (sunt sigur... nu pe gratis, o fi platit el ceva, cumva sau e publicatia lui?! Nu stiu).

Treaba e clara! Hienele economice din Romania si-au infipt coltii una in alta din secunda 2. Tot ce aud din jur e de rau. Furnizorii s-au dus la comercianti sa le puna cutitul la beregata sa plateasca toate facturile restante si nu le mai dau marfa decat cu banii jos. Toti agentii economici au sarit ca hienele flamande pe aia care le datoreaza sa dea banii REPEDE si ACUM! Foarte rare cazurile inteligente si de omenie in care un furnizor (de marfa, de servicii, etc) sa-si pasuiasca clientii din aval ca sa nu-i omoare acum la zid, sa ramana si ei in viata pentru ca toti depindem de toti! Asta e una din problemele majore actuale in economie, comportamentul in lantzul economic. Daca o veriga din lant nu se mai gandeste ca depinde de celalalte verigi din lant, se rupe lantul. Si asta se intampla in acest moment in Romania si asta e cel mai grav!

Dupa criza (si nu stim cat tine, poate mult, poate putin) cei care acum isi executa clientii nu vor mai avea cui vinde. Acum isi aduna lacomi si disperati toti banii ca sa moara cu ei in gura. Asta e problema care poate fi combatuta de catre stat si "organele" sale financiare. Problema cu 2 componente, una economica/materiala/administrativa si una morala/politica.

Este foarte clar, nu poti sa faci omleta fara sa spargi ouale. Sunt si vor fi victime economice. Ideea este ca cei care au puterea sa faca un echilibru in acest joc mortal, sa fie cat mai drepti si cat mai echitabili si impartiali, sa ia de ala care are prea mult si sa dea aluia care nu are nimic. Un soi de comunism.

Ori in sistemul "capitalist" romanesc comportamentul de hiena lacoma si agresiva e legea. In orice sistem de pomana de la stat care se face la noi, primele la coada sunt hienele cele mai grase si agresive. Orice pomana in Romania = abuz. Cum se da ceva de pomana, cum primii care se imbuiba sunt taman aia care-s cei mai umflati si care au cea mai putina nevoie. E legea junglei, ala mare il haleste pe ala mic si slab. Asta e PROBLEMA nr.1 economica acum! Are o mareee componenta morala, politica si umana! (adica nu tine numai de bani si sume!)

Ca in rest trebuie ani sa transferi birocratia asta idioata cu hartii, stampile si drumuri in computere. Nu sunt de ajuns computerele, e nevoie de elementul cel mai slab dintr-un sistem PC, adica acea fiinta pe 2 picioare din fata monitorului. Nu poti "fabrica" fiinta aia peste noapte! Vedeti si acum ca in vreme de ciuma inca sunt purtati oamenii cu dosarul pe drumuri!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: DIVERSE

Post by Blue_Note »

Eu sunt de acord cu Sarbu in ceea ce priveste lipsa perspectivelor economice in conditiile prelungirii masurilor de izolare a populatiei. Are dreptate cand spune ca virusul poate fi fatal numai in cazul batranilor sau organismelor slabite de alte boli latente. Dar cei care suntem sanatosi si in putere trebuie sa muncim, nu sa fim tinuti in casa, asta e o solutie perdanta din start. El are dreptate cand afirma ca guvernantii trebuie sa prioritizeze cateva activitati economice, educationale si medicale. Cum ar fi daca ne-am lua dupa tuta aia de Turcan care ieri a afirmat ca anul scolar ar putea fi inghetat, iar elevii sa fie lasati in masa repetenti? Cum ar fi daca molima asta ramane fara leac si la anu' pe vremea asta? Pai nu murim toti de foame, si infectati si neinfectati? Trebuie gasita o solutie sa mergem la serviciu toti cei sanatosi, cineva trebuie sa munceasca pt ca in ritmul asta ramanem fara bani si fara alimente. Mie nu mi-e teama de coronavirus, sunt convins ca in maxim o saptamana imi revin. Ca mine mai sunt si alte milioane de romani. Noi toti cei in putere ne putem asuma riscul infectarii si a unei singure saptamani de convalescenta in locul unor luni intregi de semiactivitate. Sarbu are dreptate, nu putem continua asa!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cine are dreptate se va vedea peste un timp.

Am vazut acum la stiri ca pe toata planeta se aplica carantina drastica, chiar in tari la care nu ma asteptam. De exemplu si in UK unde deasemenea se implica si armata. Brazilia, Columbia, Venezuela, India, Pakistan, etc. Romania urmeaza cursul si metodele generale. Nu e cazul sa reinventam noi apa calda.

Acum nu e timp de aberatiile ipocrite ale lui Sarbu care viseaza sa-l tina statul cu subventii (=pomana). Asta e scopul articolului lui. Sa se dea pomana la firme ca ale lui. "Bune comunicatoare".

Pentru construit (mai ales de la zero) nu e timp. Acum defilam cu ce avem. Cheia sta in organizare si dramuirea, impartirea justa si eficienta a resurselor putine. Precum si oprirea consumatorilor inutili si daunatori. Romania a ramas cu prea multe lipitori care sug prea mult sange dupa ultima guvernare (dar si alea dinainte au facut cam la fel, in stiluri diferite). Majoritatea pensionarilor au pensie de mizerie, o minoritate de pensionari sunt platiti mai bine ca in America. Intre bugetari sunt armate de taietori de frunze la caini, jdemii de agentii si cacaturi care au personal, sedii, masini si nu produc nimic, nu fac nimic si nu contribuie cu nimic la nimic, eventual chiar incurca afacerile libere si capitalismul normal. Intre bugetari exista o minoritate care suge banul mare peste orice limita, haite intregi in consilii de administratie la stat care efectiv nu fac chiar nimic decat sa suga bani si sa favorireze furturi, drenari de bani din firmele statului! Exista indivizi la stat care sug jdemii de salarii de pe peste tot; o omida din asta umana toaca singura cat un bloc urias de pensionari! Adica un singur cur de om mananca cat o suta de cururi!

Romania se imprumuta un miliard pe luna sa dea pensii si salarii. Nu poate continua asa! Starea de urgenta poate este un bun prilej de a regla situatia prin amputarea cangrenei!

Deci, ceea ce se poate face rapid si cu resurse infime - se pot face economii, se poate arunca peste bord balastul din nacela balonului care pierde inaltime. Suntem in balon, asta se tot coboara pierzand gaz, nu stim cat de departe e destinatia, deci nu stim daca ne ajunge gazul din balonul gaurit. Tot ce putem face acum este sa aruncam peste bordul nacelei tot balastul, tot ce este nefolositor, tot ce ne trage in jos, sa fim cat mai usori in speranta ca ne va tine pana la destinatie.

Romania are prea mult balast! Acum e momentul pentru o amputare!

Asa ca eu sunt de acord cu ce spune omul asta (si e ceva care se poate face. Rapid! Instant!):
Omul de afaceri e de părere că Guvernul ar trebui să taie toate chletuielile de care se poate lipsi în această perioadă. Îndemnul lui Dunca e, ca în aceste momente să se pună foare mare accent pe acele categorii profesionale de care ţara are nevoie în aceste momente. “Iar voi cei care azi sunteţi la putere TĂIAŢI ABSOLUT TOT!! Aveţi grijă ca de ochii din cap de poliţie, armata, doctori, de cei care răspund pe bune pe la ghişeele ori instituţiile statului şi de privaţii care produc şi, în rest, fără milă. Pensionarii de drept cu pensia lor normal, pe merit, chiar dacă în multe cazuri e nefiresc de mică se vor descurca pt că ei consumă puţin. Tăiaţi pensii speciale, daţi o pauză financiară de trei luni clericilor bisericii, reduceţi salariile nesimţite pt că altfel ne ducem pe râpă...Faceti-o fără frică pt că oricum veţi fi injuraţi în scurt timp....”, susţine omul de afaceri din Banat. Dunca mai cere Guvernului ca medicii şi personalul medical contaminaţi la locul de muncă să aibă prioritate la tratemente pentru că de ei depinde şi vindecare celorlalţi.
https://adevarul.ro/locale/resita/solut ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - prevad in curand o criza enorma in magazine, marfa se va imputina, rafturile vor fi goale. Romania e o tara care mananca din IMPORT. Produce prea putin, prea dezorganizat.

PS2 - Blue_Note, din tot ceea ce scrii (la subiectul asta), scris care probabil reflecta modul cum gandesti, eu te percep ca fiind cinic si lipsit de empatie, incapabil de compasiune, adica extrem de egoist (concentrat numai pe tine, persoana si situatia ta). Mi se pare o incapacitate involuntara, adica e posibil sa nu-ti dai seama, asta sa-ti fie starea fireasca. Poate ma insel, dar asa se vede cu ochiul liber.

PS3: https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... a-risc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: DIVERSE

Post by Blue_Note »

momolo: am mai citit din comentariile dumitale pe topicul asta si tin sa-ti amintesc ca PDSR-ul si Iliescu au fost cei care au infiintat pensiile speciale, pe care acum le infierezi. Magistratii si personalul auxiliar (indeosebi grefierii) aveau venituri suplimentare inca de pe vremea lui Cuza, pt ca le sunt limitate posibilitatile de a avea si alte venituri, diferite de cele salariale. Iti amintesc asta, pt ca fix pe topicul asta i-ai urat "la multi ani cu sanatate", ba chiar i-ai pus si un poster aici, tovarasului Iliescu! Si tot Iliescu/PDSR/PSD au permis ca cei care au fost toata viata lor "plotonieri" la Militie sa faca o "particulara" la parterul blocului cu 4 ani inainte de pensionare si sa aiba acum pensie de fosti ofiteri, cum bine zici "mai mare ca in America"! Acum mai bine de un secol, cand cancelarul Bismark a fundamentat sistemul de pensii, el stabilise o remuneratie exclusiv pt cetatenii care au implinit varsta de 70 de ani, nu ca la noi militian de 45 de ani, pensionar. Tot tovarasul Iliescu a fost cel care a privilegiat fosta nomenclatura comunista, nu doar cu sinecuri bine remunerate, ci si cu privatizari frauduloase si paguboase pt prosperitatea Romaniei, care ne-au adus in situatia asta. Eu nu sunt lipsit de "empatie" , dar sunt tanar, am nevasta si copil de 3 ani si 4 luni si nu vad cum vom supravietui asa inactivi. Mai ales ca nimeni nu poate anticipa cat dureaza izolarea asta la domiciliu. In ceea ce-i priveste pe batrani, eu le inteleg preocuparea si temerile, dar ei pot sta bine-mersi in casa la izolare pt ca au pensii si deci pot supravietui. Eu mai am cateva decenii pana la pensie, daca voi trai atat. Pana atunci eu trebuie sa muncesc ca sa supravietuiesc, chiar daca unii ma considera lipsit de empatie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Blue_Note wrote:Iti amintesc asta, pt ca fix pe topicul asta i-ai urat "la multi ani cu sanatate", ba chiar i-ai pus si un poster aici, tovarasului Iliescu!
saracul de tine! Atat ai inteles din postarea mea cu Iliescu?! :lol: :lol: :lol: Sincer, nu mi-as fi putut imagina ca cineva pe acest forum (totusi cu un nivel ridicat) sa nu inteleaga mistoul meu! Defapt nu e de ras..... pentru ca esti baiat tanar, probabil in generatia cea mai activa 30...40 de ani.

Deci... NU stiu cum sa reusesc sa ma pastrez politicos cu tine?!.... Hai sa-ti dau cateva indicii. Am participat activ la "revolutie" incepand din 21 dec 1989 dupa ce s-a rupt mitingul comunist (tu ai vazut filmat la TV mutra lui Ceausescu in balcon cand s-a spart buba..... eu eram acolo, in lumea aia sub pancarde si l-am vazut direct cu ochii mei). Imediat ce lumea a luat-o la fuga (eram adus, "convocat" obligatoriu cam de la 7 dimineata..... alta poveste.... ar trebui o data sa o scriu complet), deci imediat cand s-a facut panica si puhoiul a fugit pe strazi eu si cativa altii am inceput sa rupem ostentativ pancardele cu mutrele celor 2 Tovarasi, mama si tata noastra in mijlocul bulevardului Magheru in timp ce cativa aplaudau de pe margine si multi fugeau speriati spre case. Atunci mi-am rupt pantoful meu bulgaresc de piele (cumparat pe sub mana in vara lui 1989) dand cu piciorul, aflat in mijlocul bulevardului Magheru, direct in mutrele lui Ceausescu si Leana. Din ce retin bine, cand am dat in Leana era mai tare sipca aia de lemn si pantoful s-a sfasiat un pic. Apoi au urmat mitingul de la Piata Romana inceput in fata la teatrul Nottara cu participarea unor actori de acolo in fata unui cordon de scutieri la care le aratam posteriorul dezgolit. Apoi scutierii au fugit si lumea a migrat spre Piata Romana cu tot cu cativa reporteri straini, unul avea chiar si o camera video Betamax Sony. Apoi (Magheru era tot blocat de trupele secu aflate la capete - sa nu se uneasca cele doua mitinguri din capete) am plecat pe strazile dosnice (cunosc ff bine centrul, pot merge legat la ochi, stiu fiecare piatra) la Piata Universitatii unde se facuse puhoiul si mai mare (se vedea si se auzea de la distanta). Atunci a fost primul meu noroc, deoarece imediat dupa ce am plecat din Romana au inceput sa aresteze cu dubele si bulanul, asa a luat-o pe o colega saraca si ce a patit apoi in sediul Militiei de pe Victoriei nu a vrut niciodata sa povesteasca pana la capat. A fost eliberata dupa 3 zile. Dupa bataie, umilinte si.... nu se stie ce altceva.....Apoi la Universitate au aparut TAB-urile si apoi baricada, s-au tras trasoare peste capul nostru si pe sarite unii cadeau impuscati cu luneta de pe blocul de langa Intercontinental. Cand s-a facut groasa, era evident ca vor se ne omoare si nu eram asa multi, doar cat umplii oleaca zona aia pana la rond, barajul fiind in linie cu strada Batistei; deci cand mi-am dat seama ca va fi rau, am plecat spre casa dar mai mult pentru ca eram in picioare de la 7 dimineata, nu mancasem, nu bausem si desi era o zi de iarna calda (cam 15 grade, soare, dimineata fusese ceata dar seara se facuse frig si inghetasem mai ales la picioare in bietii mei pantofi bulgaresti de piele subtire), ma rebegisem de nemancare, de lipsa de apa si de frig (aveam haine subtiri). Bine am facut! A fost al doilea noroc cand un inger m-a salvat. Un cunoscut, mai tanar ca mine a murit impuscat acolo langa gura de metrou la putin timp dupa ce eu am sters-o. Mi-a venit greu sa inteleg ca tocmai fusesem cu vreo cateva saptamani inainte in vizita la baiatul ala acasa sa-i vad boxele rusesti Amfiton pe 3 cai cu dif. de 30cm. Eu am avut noroc cu carul pentru ca nu-mi era frica de loc, eram indarjit, as fi murit cu dintii in gatul lor! Tinerete!
Pe strazile adiacente spre Unirea, directia mea, au facut arestari masive, bagau tot ce prindeau in dube cum bagi gainile in cotet, cu bulanul luati cu japca de pe strazi. Am avut din nou avantaj ca stiu orasul cu ochii inchisi, era noapte si pe vremea aia luminatia publica in Bucuresti era vai de ea, mai mult intuneric. Acasa cand am ajuns eram faramat dar am uitat de mancare pana am ascultat Europa Libera (pe un receiver polonez "Delia" negru, o frumusete, o minune pe care il cumparasem chiar in vara lui 1989 de la Magazinul Tineretului, acum e Tribunal, o intamplare, treceam pe acolo si adusesera fiind obligati ca 1 bucata sa o expuna pana reuseau sa le dea pe toate prin dos si pe pile. Nu au scapat de mine pana nu mi-au vandut unul. Si era scump, nu tin minte cat, un noroc, tocmai imi luasem salariul si-l aveam in buzunar).
A doua zi am fost de dimineata cu metroul la Universitate. Metroul a mers non-stop, niciodata nu a fost oprit in vremurile alea. Si mergea perfect, mai bine ca azi.
Cand am iesit pe strada Batistei erau culoare de soldati de securitate in kaki fara insemne de grad dar se vedeau ca sunt mai batrani, numai ofiteri superiori care barau Piata Universitatii si te obligau sa o iei spre Batistei. Nu te lasau nici sa te uiti in spate. Dar eu am tras cu ochiul. Asa am vazut ca Piata Universitatii, era aproape degajata de resturile arse ale baricadei si apa cu care spalau asfaltul din cisternele Bucegi curgea pe la rigole.... inrosita de sange. Ne-au grabit sa mergem, sa nu ne uitam.
Apoi in ziua aia de 22 decembrie, cam dupa orele 12, suit pe blocurile inalte de langa Magheru am vazut cum vine puhoiul cu basculante care se apropia din directia Unirii. Aia pentru multi a fost revolutia. Eu am intrat direct in acel val si asa am ajuns in Piata Palatului in dreptul Bibliotecii Centrale cam pe unde sta acum statuia lui Carol I. Asa i-am vazut pe Ceausesti cum erau carati de o aripa pe terasa CC-ului si cum s-au mai impiedicat pana la elicopter care a decolat in huiduielile multimii care umplea absolut tot spatiul ala! Elicopterul a parut ca a cazut in spatele cladirii CC-ului deoarece cand s-a ridicat s-a dus in directia Universitate lasandu-se mult in jos dupa cladiri. Lumea a izbucnit in urale. Pentru noi a fost "Caderea Bastiliei"!
A urmat partiparea mea la diverse paze contra teroristilor invizibili, eu imbracat cu o haina kaki cu banderola si avand o arma AKM incarcata cu glontul pe teava.... fara piedica pusa, sa fiu pregatit sa intampin .....teroristii. De exemplu am stat o noapte dupa stalpul de beton cu teava spre o usa metalica de intrare asteptand sa dea buzna teroristii, cu degetul pe tragaci, eu si tovarasul meu de lupta, un director tehnic care nu era in PCR. Daca intra cineva in noaptea aia era facut sita instantaneu. Eram doar eu si tovarasul meu fiecare dupa cate un stalp, trupe de comando. Apropos, au fost si intamplari haioase, unul dintre noi, culmea, unul care tocmai terminase armata lunga de 2 ani la marina, paza de coasta pe Dunare, a scapat un glont pe casa scarii. Umbla si el ca tembelul de mine, fara piedica pusa si a scapat-o. Bubuitura a fost amplificata de cladirea de 7 etaje pecasa scarii ca un horn. In felul asta bubuitura a fost enorma si ne-am aruncat totii pe burta. Dupa aia i-am luat arma pentru ca putea se nimereasca pe oricine dintre noi! :D ...Dar eu tot fara piedica cu glontul pe teava am umblat si dupa aia.
Am vazut si trecut prin multe. Defapt nici nu am povestit totul (e prea putin pe langa ce am trait si vazut) deoarece pe 22 inainte de puhoiul cu basculante s-au mai petrecut niste lucruri pe la Scala, cand "s-a sinucis Milea" si au dat la radio, unde iarasi am fost si am vazut cu ochii mei scutierii (altfel decat cu o zi inainte, astia aveau super echipament) si TAB-ul cu mitraliera antiaeriana care cand tragea in sus pentru intimidarea multimii se zgduia asfaltul sub pantofii mei bulgaresti scalciati in mutra lu Leana cu o zi inainte. Cand facea mitraliera aia cu 2 tevi DUM-DUM, tremura strada sub talpi!
Cert este ca am ajuns intr-un FSN cum se constituiau atunci peste tot, eram cu AKM luat din depozitul securistului intreprinderii (tip care disparuse din 21 dec si nu l-a mai vazut nimeni, niciodata), haina kaki cu banderola, blugii si bocancii mei irakieni de piele neagra, din aia facuti pentru armata irakiana care erau rebuturi la export (marfa pe sub mana!). Eram Rambo! Si intr-o noapte am dormit pe o planseta de proiectare cu AKM-ul in brate, cu glont pe teava, fara piedica pusa. Am dormit dus! Puteam sa ma impusc singur, evident, dar eram Rambo, vigilent si in somn!
In 3 zile am mancat numai mere capatate de pe strada, lumea dadea mancare la "revolutionari". Imi aduc aminte ca eram la etajul 4 al unei cladiri din centru, fara lumina (sa nu ne repereze teroristii) dormind pe masa aia cu automatul in brate si pe geam intra acea lumina superba de la orasul acoperit de ninsoare. Zapada reflecta puternic noaptea si e alta lumina. Era mirific, ca in basme, o liniste desavarsita intrerupta doar sporadic de impuscaturi indepartate si o lumina parca fermecata!
Am participat la cateva trageri, la un moment dat nu mai puteai respira din cauza fumului de praf de pusca (nu stiam in ce trag! Erau "teroristi" peste tot!). Pe la Batistei a incercat un lunetist sa ma impuste de la un balcon foarte sus din cladirile alea vechi inalte care marginesc Magheru, fatadele din spate (am vazut fumul alb de la pusca lunga cu luneta). Asa mi-am dat seama ca atunci cand te impusca nu auzi nimic, dupa aia vine sunetul. Culmea este ca glontul s-a oprit langa mine in bordura si l-am luat, frigea si apoi il purtam trofeu la bracinar, deci ce mai, eram Rambo!
La un moment dat era coloana de masini (se controlau si mergeau greu) pe strada unde a fost consulatul american si eu, Rambo, cu puscociul meu si bocancii mei de comando am iesit in fata unei cladiri, sus pe trepte, la picioarele mele intinzandu-se strada cu coloana de masini blocate intre care erau unele de la consulatul american (masini americane, camioneta Ford, din alea mari si late). Numai americanii din masinile lor s-au lasat in jos cand l-au vazut pe Rambo (care pazea cladirea de teroristi), rumanii nu aveau nici o treaba, ma salutau cu simpatie, eram un erou!
Apoi, incet totul a inceput sa se imputa, in comitetul FSN din care faceam parte (e si aici o poveste interesanta cum la inceput un mare director zbir zmeu comunist a venit plangand cu caciula de nutrie in mana, chitzaia ca un copil mic, cerandu-ne sa-l iertam, ca el e "cu oamenii" ....ca dupa cateva luni sa ajunga mare, mare director, apoi mare bogatan si in final sa moara de inima intr-un lift.... in Tokio).
Mi-am dat seama printre primii ca se refacea comunismul pretins acum "cu fata umana" sub tov. Iliescu pus in frunte si se adunau la varf din ce in ce numai fosti securisti si comunisti, iar astia ca mine si altii fiind impinsi usor la o parte, intai delicat si apoi din ce in ce mai ferm. Eu nu tineam la functie si putere, eram un tanar de 20 de ani care inca credea in revolutie si vise curate! Un fel de Che Guevara pe invers, anticomunist.
In final am refuzat sa cer certificat de revolutionar desi as fi luat fara probleme! Mi se parea o insulta pentru mine deoarece venea de la comunistul Iliescu. Care intocmai ca un diavol a bagat zazanie intre oameni, aruncandu-le la cativa niste bani de aur sa creeze discordie si invidie si pizma. Deja consideram ca aia nu a fost revolutie sau cel mult o revolutie deturnata. Iar un certificat de revolutionar ar fi fost pentru mine si constiinta mea o insulta! Si nu am fost singurul care nu a vrut desi as fi luat usor, fara probleme! Multi ca mine au fost asa. Mai tarziu mi-am dat seama ca numai cei care nu meritau, fripturistii si hotii si-au luat certificat de revolutionar! Diavolul lucreaza insidios, cand vrea sa desparta fratii imparte bunatati numai unora, de preferinta aia care merita mai putin si ceilalti deloc. Diavolul corupe cu bani, cumpara oamenii, le cumpara lacomia si infatuarea. Cand accepti cadoul, esti deja manjit, cumparat.
Apoi au inceput luptele politice si eu mergeam la toate mitingurile PNT-PNL. Dar nu m-am inscris niciodata in viata mea in nici un partid politic. Mi-a fost scarba de ei cand i-am vazut mai aproape, cand am tras cu ochiul dupa cortina. Mi-am dat seama ca acolo e cocina porcilor umani. Dar am fost practic la toate manifestarile, sustineam ca simplu cetetan partidele "istorice" si la primele alegeri l-am votat pe Ratiu! Si-l voiam pe Regele Mihai inapoi pe tron dar...nici macar cei ca mine care-l urau pe Iliescu nu toti l-ar fi acceptat pe Rege! Otrava (propaganda) comunista isi facuse efectul zeci de ani! Regele Mihai a avut prea putina sustinere in populatie pana a fost prea tarziu sa mai conteze.
Am trecut prin toate mineriadele si de cateva ori era sa fiu batut sau poate omorat. Am vazut multe lucruri care nici pana azi nu le-am mai vazut relatate pe nicaieri. Cum eu eram cu desenul lupta mea a inceput in ianuarie 1990 cu caricaturi. Am ajuns se le duc la ziare si vreo doua, Romania Libera si inca unul, nu imi aduc minte, dupa ce le-au pus la tipar mi-au dat si niste bani desi nu le ceream, altii nu mi-au dat nimic dar nici nu voiam nimic, decat sa pun umarul la luminarea oamenilor...... Una peste alta incepusem sa ma cert cu multi din jurul meu, mai ales persoane peste 50 de ani care tineau fanatic cu Iliescu si FSN.
La primele alegeri in duminica orbului toata turma care statea la coada il vota pe Iliescu si cum nu prea ma abtin de gura, am inceput sa le zic....si era sa capat bataie pana m-a aparat un oficial de la sectie sa nu aiba probleme in locatie.
Apoi am fost golan in Piata Universitatii si din nou am fost in mijlocul evenimentelor in mineriada din 13...15 iunie, Cand vezi filmat autobuzul care a luat foc langa Universitate, acolo eram si eu, adica ce imagini de arhiva vezi acum, din ce a ramas, eu am vazut cu ochii mei direct acolo si atunci.
Practic nu exista eveniment in anii aia la care eu sa nu fi fost chiar acolo, chiar in mijloc, de multe ori in linia intai.
Ce am vazut in 13...15 nici acum nu se povesteste. De exemplu, am vazut cum doi "mineri" (erau securisti deghizati) l-au batut pe unul cam de 30 de ani (vina.....avea barba, de acolo i s-a tras) pana cand ochiul i-a fost spart si a curs in pantoful scos din bataie; il tarau fiecare de cate o aripa cu gaura aia imensa in cap in loc de ochi din care curgeau siroaie de sange. In conditiile astea niste "oameni de bine" (cei cu Iliescu) majoritate femei si toti cam peste 50 de ani... aplaudau pe marginea strazii strigand, "Bine i-ati facut golanului!" Totul vazut cu ochii mei!
Generatiile astea mai in varsta erau prelucrate perfect de propaganda unica venita mai ales din unica sursa, TVR, si reactionau pe baza de frica. Li se indusese o frica animalica de "dusmani" (golanii barbosi si cu ochelari) care voiau sa le ia fericirea, tara, bunastarea, totul, care complotau impotriva tatucului Iliescu!
Am vazut la mitinguri FSN-PDSR cum oameni din astia pupau poza lui Illescu ca pe icoana!
Dar eu am luptat pe toate caile mele, cu desene, cu articole, o data chiar am facut si niste emisiuni la un radio nou aparut atunci in puzderia de posturi, unele chiar pirate, asa cum am putut!
Ma luptam ca o barcuta mica cu un val urias de prostie care ma inconjura si voia sa ma inece. Nu suport prostia, asta e defectul meu! O miros de la distanta cum miroase rechinul o picatura de sange de la sute de metri si apoi musc!
In anii 90 cei mai multi "erau cu Iliescu" si de multe ori erau oameni de treaba, nu aveau nici o vina, poate nici prosti dar deosebit de fanatizati de o propaganda extrem de toxica si insidioasa. Care a continuat pana in ziua de azi. ......Vezi ce s-a intamplat in Iugoslavia unde dintr-o tara frumoasa si care traia bine, mult peste ce am trait noi aici in RSR, a iesit un razboi si o ura imensa intre oameni care a dus la crime de neimaginat, similare cu cele din al doilea razboi mondial. Oameni care toata viata au trait vecini si normali intre ei, care nu aveau nimic unul cu altul, au ajuns sa se omoare in gropi comune, au ucis in masa copii, femei, batrani, ingropati apoi cu excavatorul, avand doar "vina" ca sunt de alta religie si alta etnie! Totul a plecat de la un anumit tip de propaganda care face praf mintea oamenilor slabi, cei cu educatie precara, cei cu inteligenta mai subtire! Eu impotriva asteia am luptat, de acolo pornea raul, de la propaganda care nu inseamna numai lozinci strigate sau afise ci mult mai mult! Propaganda e o alta constructie de valori, o alta ordine de valori cateodata nefireasca, un alt sistem de gandire care vrea sa-ti inlocuiasca propriul tau sistem de gandire, un mecanism prin care mintea iti este prinsa si virusata in structura ei de baza.

Asa ca, draga Blue_Note (sa ma adresez si eu ca Iliescu cu "draga"), cand tu daca venisesi pe lume sau cel mult te jucai cu lopatica in nisip, eu incasam bataie de la taica Iliescu!

Nici ca puteai fi mai gresit in "concluziile" tale despre mine..... si totusi ma sidereaza ca nu te-ai prins ce mishto am facut eu cu ziua lui Ilici!....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: DIVERSE

Post by Blue_Note »

Domn "momolo", pt ca asta e ultimul meu mesaj aici, am sa-ti spun ceea ce i-am spus si tatalui meu, care a prins vremurile alea si care vorbeste si gandeste exact cum faci si d-ta.
Eu unul sunt satul de toata generatia dumitale, adica a parintilor mei, imi si repugna genul asta de retorica, a celor care n-au miscat un deget impotriva regimului comunist la momentul potrivit, dar care au descoperit "anticomunismul" si disidenta "la seral", adica la 30 de la inlaturarea (cel putin scriptic) comunistilor si a lui Ceausescu. Am citit o carte scrise de un disident adevarat, Adam Micnick, provenit dintr-o tara care a dat o disidenta adevarata (Polonia sindicatului "Solidaritatea" al lui Walesa), in care a vorbit despre intelectualii romani care acum braveaza in anticomunisti si ce-au mai facut ei si cum s-au luptat ei cu Ceausescu :lol: inainte de "revolutie". Micnick a zis cam asa(reproduc din memorie, ca mi-e lene sa caut cartea acum sa citez exact): "Pe vremea lui Ceausescu, cand trebuia sa fiti morali, ati ales sa faceti politica, adica v-ati acomodat, ati acceptat compromisuri confortabile, iar acum, cand trebuie sa faceti politica, nu faceti decat morala". Eu inteleg ca generatia dumitale si a parintilor mei (tatal meu e si fost ofiter militar) simte, in planul constiintei, nevoia sa recupereze, dar faptele va dau de gol. Ati fost lasi, conformisti, iar singura voastra "disidenta" au fost bancurile cu Ceausescu! Faptul ca generatia dumitale a trait debarcarea lui Ceausescu de noua nomenclatura care ii vana locul, nu o face anticomunista. Toate faptele alea de bravada pe care le insiri d-ta le-am mai auzit de zeci de ori, inclusiv la unchi de-ai mei din Bucuresti sau Timisoara(sora tatalui meu traieste in Timisoara, parintii mei sunt din Banloc, Timis, daca stiti satul ala). Intrebare mea pt d-ta si generatia dumitale: ce mai aveti sa ne spuneti despre "anticomunismul" vostru, cat mai costa kilogramul de eroism falsificat?
Multa sanatate va doresc!

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by glucica »

Mi-e teama ca analfabetismul functional devine chiar un flagel.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Apar foarte rar pentru că nu suport grosolănia dar acum merită.
Probabil colegul mai tânăr are frustrările sale pe care le ascunde. Îi fac o recomandare! Decât Miknic (arătând că are o cultură transfrontalieră) ar fi fost mai bine să fi citit fenomenul Pitești - cărticelele alea prost scrise și ...nepremiate. Sufletul poporului român a fost pervertit iar efortul de a reveni la normalitate e lung și dureros . Doare undeva în zona inimii , acolo unde ar trebui să simțim iubire, compasiune ... emoție. Hai să mai punem mâna pe cartea de istorie și să înțelegem . Dup-aia putem ”omorâ cu pietre ” generații după generații.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Blue_Note, proiectezi asupra unui om pe care nu ii cunosti direct, propriile scenarii. Dintro stare de spirit cu caracter general - ''sunt satul de toata generatia dumitale'', prin analogie simplista gandirea asta nu are cum sa fie valida in orice caz particular. Din simplu motiv ca nu ai cum sa sti toate detaliile. E facil, daca nu esti atent sa treci o speculatie/impresie pe raftul cu ''certitudini''.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by diversetrancote »

momolo wrote:Hai sa-ti dau cateva indicii ...
Respectele mele!
Blue_Note wrote:asta e ultimul meu mesaj aici ...
Tot ce imi doresc eu, ca simplu user pe acest forum, este ca tu, Blue_Note, sa iti respecti vorba de mai sus.

Felicitarile mele si celorlalti utilizatori de forum care si-au exprimat opinia mai sus.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Respectivul anonim din Calarasi sub indicativul Blue_Note s-a devoalat aici in scris mai bine decat ar fi fost posibil in viata reala. La intrebarea elementara, "La ce este de folos un forum?!" (greu de raspuns) putem observa si acest caz.

Evident, cu totii ne "devoalam" mai mult sau mai putin aici in scris. In special in situatiile de contrazicere sau cele conflictuale.

Astfel, putem avea tabloul unei mari parti din noua generatie produsa de deceniul 90 (in care deduc ca si-a facut formarea de baza, structurala). Astfel putem avea si imaginea..... viitorului, pentru ca unii dintre ei ajung si vor ajunge "la butoane".

Poate ca nu este politicos sa trag concluzii si in mod cert nu este prea crestin sa(-l) judec. Sa zicem ca acum punctez trasaturile principale pe care le-am observat la foarte multi din generatia cea mai in putere, cea mai activa, 30....40 de ani:

1) un egoism structural, adica atat de adanc in fiinta incat parca face parte din schelet! Cateodata pare ca sunt construiti pe egoism!

2) incapacitatea de profunzime (in gandire, in partea sentimentala, instinctuala) care de multe ori are un aspect de invaliditate (efectiv par....scuze....redusi! Vedeti reactia la gluma....). De aici pleaca si lipsa absoluta de umor. Multi au umorul ca linia mortii pe aparatul de la UPU. Pentru umor trebuie o profunzime a fiintei. Nu stiu daca observati, mai ales in ultimul deceniu sau chiar ultimele doua decenii a disparut cu totul umorul din tara asta! Nu-l mai vezi nicaieri, nici intre oamenii din jur, nici in mass-media. Ceea ce se chiama acum "umor" este de obicei ceva vulgar, grobian, parca fabricat numai pentru cei mai retarzi oameni. Umorul ala adevarat de care tara era plina..... a disparut! Imi aduc aminte de umorul din perioada Ceausescu! Acum ce-a fost atunci pare de pe alta planeta si de la alt popor.

3) infatuare, egocentrism. Probabil nu mai trebuia mentionat deoarece lipsa de profunzime cauzeaza invariabil asa ceva.

4) un cinism primitiv, adica de o factura primara, necizelata. Exista si cinism rafinat care aparatine elitelor adevarate. Insa aici eu mentionez forma primitiva de cinism care nu e constientizata de individ (ca si cand ar fi infectat dar habar nu are si nu-si poate da seama).

5) aroganta. Au un soi de aroganta pe care o simti chiar si numai din respiratie. Asta e suprapusa peste atitudinea generala de mare limitare ca individ. Tot ce-i intereseaza, pentru ei exista. Tot ce nu-i intereseaza, pur si simplu pentru ei nu exista! Nu poti discuta cu ei nimic in afara canalului lor ingust si simplu de interese. Sunt ca niste tunere umane cu o scala (plaja) de frecvente extrem de ingusta desi in viata exista o scala mult mai larga si enorm de multe posturi interesante in afara scalei lor inguste.

6) asa cum am mai spus, lipsa totala de compasiune, lipsa totala de empatie. Astea ar trebui sa fie subpuncte deoarece rezulta din cele de mai sus. Dar lipsa de empatie este probabil cea mai grava problema a lor deoarece modifica total relatiile sociale si societatea unor astfel de oameni. Parerea mea --- este evident ca din lipsa de profunzime rezulta si lipsa de empatie. Este cel mai grav aspect deoarece empatia (asa consider eu) este principalul liant social. Omul este un animal eminamente social, adica nu poate exista fara societate, se alieneaza sau mai rau. Ori acesti oameni sunt invalizi, schiloditi la acest aspect. Problema vine si din modul cum au fost crescuti (gresit) de parintii scapati din gulagul comunist cu mentalitatea, "Sa nu traiasca el ce am trait eu, sa aiba de toate!" Modul cum au crescut i-a adus la aceasta (parerea mea) invaliditate sufleteasca, morala si ca fiinta. Probabil este nevoie ca omul sa treaca prin anumite incercari grele in viata ca sa devina mai profund, mai empatic, mai complex. O viata usoara, fara probleme, fara griji, servita la nas (beizadele mici si mari) creeaza o fiinta frivola, simpla, razgaiata si evident lipsita de profunzime, chestiune din care rezulta mare parte din ce am insirat mai sus. Peste care se suprapune ca mucegaiul "cultura de internet, cultura google!" De aceea astia par cateodata roboti cu telecomanda (telefonul). Am povestit o data ca pe la Scanteii se busisera doi din astia (30...40 ani, unul cu barbutza din aia tip #), Stateau in mijllocul traficului cu masinile ravasite si amandoi cautau in telefon cum se face cu accidentele incheiate amiabil.....Ce se faceau daca nu aveau "telecomenzile" la ei?! Sau ce se fac astia daca intr-o zi cade reteaua?!?!

7) ultimul punct..... pur si simplu .....un coeficienet intelectual scazut. Nu e o regula, unii sunt nativ foarte inteligenti dar.... ce reprezinta inteligenta necizelata, needucata?! Este pur si simplu o risipa! Altii probabil au aceasta problema de la alimentatie (cauze organice) sau e si o chestiune genetica.... ramane treaba savantilor sa afle. Cert este ca pe multi ii gasesc pur si simplu subunitari IQ..... Ce poti sa faci cu ei?!?!....Mai nimic! Eventual sa-i incadrezi intr-un sistem corporatist bine pus la punct. Si asta se si intampla, corporatiile si liniile de productie au ajuns atat de bine puse la punct incat in curand vor putea angaja chiar si maimute din Africa. Problema este ca la astia de acum le ofera un standard de viata ceva mai ridicat decat media si asta creeaza unele influente sociale....dar si politice! Din pacate le cam vedem in ultima vreme si se vor acutiza.... Cumva ma tem cand vor ajunge astia la putere! Vor fi ca niste hiene!

OK, nu vad rostul unei discutii sau explicatii. Ar fi chiar aiurea sa afirm ca..... ce dizidenta putea face un baiat de 20 de ani in deceniul 80 al lui Ceausescu?!... Sau ce rost are sa mai precizez ca e cel putin o grosolanie si o prostie sa judeci niste oameni pentru ca au trait cum au trait in niste vremuri pe care nu le cunosti?!... Si aici intervine o cheie, apropos de ce am punctat mai sus.... Ei sunt oamenii care nu stiu ca nu stiu (e scara cea mai de jos. Exista 3 straturi, varful, extrem de minoritari, cei care stiu ca stiu, mijlocul, cei care stiu ca nu stiu si stratul cel mai de jos, cei care nu stiu ca nu stiu).
Un om evoluat si profund afla in primul rand ca nu stie Primul pas spre intelepciune este ziua cand iti dai seama ca esti prost si ca nu sti mai nimic.
In momentul cand nu sti cum se traia in comunism, ca nici nu ai cum sa sti daca nu ai trait atunci, bunul simt te indeamna sa nu judeci. Poti avea pareri, dar nu judecati.
Este primitiv si profund gresit sa judeci ceea ce nu ai trait si nici nu poti cunoaste cu adevarat!

Aici este prapastia care s-a cascat intre generatie crescuta in comunism si analfabetii functionali produsi in ultimele 3 decenii de tranzitia catre nicaieri. Scoala romaneasca este profund depasita de vremuri. Copiii nu invata nimic din ceea ce le-ar fi de folos in viata, sunt indopati ca niste gaste cu palnia cu informatii inutile, gata rumegate. Sunt formati sa devina oi umane cu drepturi. Comunismul ii forma sa devina oi umane fara drepturi.

Nu sunt incurajati sa experimenteze singuri, sunt inspaimantati de sistem sa nu greseasca cand de fapt din greseala traita, explicata si inteleasa copilul invata cel mai mult. Nu sunt educati nici macar sa se spele pe maini! Macar in comunism ne mai controlau la unghii!

Copiii in Romania au fost abandonati intr-un sistem de invatamant fosila ramasa din comunism care de fapt a reșapat sub forma marxista fostul sistem de invatamant de pana in 1945 (nu era o cinste) care provenea din secolul 19. Practic copiii nu au avut nici o sansa. Nici scoala nu i-a ajutat, nici parintii prea preocupati cu supravietuirea in capitalismul salbatic sau cu adunatul banilor cu pedala de lacomie apasata in podeaua fiintei lor. Au fost lasati de capul lor avand o scoala fosila de secol 19, total nepotrivita vremurilor si bombardati cu o subcultura occidentala creeata pentru paturile occidentale cele mai de jos, pentru a le tine ocupate cu altceva in sisteme democratice care au nevoie de numar de voturi. Numerele cele mai mari se obtin cel mai usor de la oligofrenii "indrumati" (spre nicaieri, spre o paralizie a starii lor) cu o subcultura abila, cantecele simple pentru minti simple.

Mie unul imi inspira mila.

Deoarece acum ei sunt in putere si li se pare ca viata e fara de sfarsit si lumea e a lor sau "guvidul" e o gluma de raceala pentru ei (mor babalacii.... mare paguba!). Insa deosebit de repede, prea repede vor ajunge la varsta mea si atunci la nevoie si necaz (ca vor fi multe, apartamentul Planeta s-a aglomerat si camara cu provizii a ramas la fel de mica) vor deschide ochii atunci si vor vedea o lume de iad creeata chiar de ei, de egosimul lor, de lipsa lor de empatie, de aroganta lor. Astea sunt pacate grele care se platesc cel mai greu pe lumea asta! Si sunt pe datorie, iei acum "creditul cu buletinul", joci si bei banii intr-o faina paranghelie tinereasca si.... apoi vine vremea rambursarii ratelor cu dobanda!

Cel care acum e in floarea varstei si se pisha pe guvid si babalacii care mor, va ajunge intr-un viitor nu prea departe intr-o lume mult mai rea, creeata chiar de el, de ceea ce este (defapt ce nu este) el, de modul lui de a fi si a gandi.

O imensa dovada ca asa cum spunea un mare intelept turc refugiat in America, "- Daca problema educatiei s-ar rezolva, toate problemele lumii asteia s-ar rezolva!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply