COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by doru »

Guvidul si rechinul

Cred ca ne aflam in fata unei dileme foarte complicate, tragice, dramatice, fiindca e vorba de viata si moarte.
Pe de o parte e vorba de boala propriu-zisa, de raspandirea necontrolabila a guvidului, pentru care nu s-au gasit solutii de limitare in afara statului in casa. Ceea ce e o chestiune relativa din multe puncte de vedere. Exceptandu-i pe cei inconstienti si iresponsabili, care de regula incalca orice restrictii impuse de lege sau bun simt (daca mai exista asa ceva), chiar daca vrei nu te poti izola 100% de mediul exterior si implicit de guvidul care sta la panda. Poti sa stai o saptamana inchis in casa, in debara, si sa iesi o singura data la cumparaturi ca e suficient sa dai nas in nas cu guvidul. Cine crede ca stai in casa si comanzi online ce ai nevoie de mancare, se inseala, toate magazinele care cica fac vanzari on-line sunt blocate cu livrarea, nu fac fata, nu exista afisate nici macar date estimative de livrare. Incercati si va veti convinge. Daca iti iei inima in dinti si iesi din casa, n-ai nici macar mijloace minime sa te protejezi sau sa-i protejezi pe cei din jur eventual, nu gasesti neam o masca sa-ti pui pe gura, sau daca o gasesti costa cat 3 kile de cartofi. Nu mai vorbim de dezinfectante. Au disparut din magazine odata cu faina si malaiul. Singura masura aplicabila din cele trambitate toata ziua pe la televizor, este spalatul pe maini (cat s-o mai gasi si sapunul). Deja mi-am facut rani la maini de atata spalat. Credeti ca e suficient? (intrebare retorica).
Nu trebuie sa fii epidemiolog ca sa-ti dai seama ca toate aceste masuri nu sunt bune decat cel mult sa amane o perioada de timp contaminarea in masa. Cat de lunga poate fi perioada este iarasi greu de estimat, la rapiditatea cu care se raspandeste guvidul.
Sistemul nostru medical? E la pamant, fara sperante de a se pune pe picioare nici daca, prin absurd, am sta toti inchisi in case un an de zile. Defectiunile de sistem sunt prea grave pentru a se repara peste noapte. Ceea ce s-a distrus sau ceea ce trebuia facut si nu s-a facut in 30 de ani (inclusiv prin nepasare), nu se poate reface in 2 luni. Spre “norocul” nostru, avem totusi marile spitale regionale promise de PSD. Adica nimic.
Pana se pune la punct un tratament eficient sau vaccinul miraculos, ramanem doar in voia sortii si bataia vantului, ce s-a intetit la propriu in aceste zile.
De cealalta parte insa, ne priveste insistent si incepe sa ranjeasca la noi, aratandu-si coltii fiorosi, un alt guvid, chiar mai mare si mai hidos decat cel sus mentionat. Asta e din alta specie, e un rechin. Mult mai parsiv si mai periculos. Daca de guvid, 90-95% au poate sanse sa scape fara mari probleme, rechinul va ataca si “musca” din plin, probabil peste 75% din populatie. Chiar mortal in multe cazuri, foarte posibil depasind numarul de victime facute de guvid. Fiindca, trist dar adevarat, se poate muri si de foame, mizerie, de lipsa celor minime necesare traiului, nu numai de boala raspandita de un virus. Exista multe alte boli, de care poate am uitat sau n-am avut de-a face cu ele, dar pe care conditiile mizere de trai le poate readuce dramatic in actualitate.
Ironia sortii face ca de guvid sa putem scapa stand in casa, iar de rechin sa nu poti scapa decat iesind din casa.
Ati ghicit deja, rechinul e intruchiparea crizei economice care ne paste. Care pentru majoritatea celor dintre noi se va traduce cinic si concret printr-un cuvant: FOAME. Si aici ma refer in mod special la noi, astia care traim pe mirificele meleaguri mioritice (frumoase dar pacat ca sunt locuite :( ). Noi nu suntem nemtii sau americanii care vor pompa cu compresorul ala mare bani in economie si vor depasi criza in alte conditii. Americanii isi vor permite sa bage lunar pe card fiecarui cetatean aflat in dificultate cate 1200 de dolari, cum am auzit sau citit pe undeva. In acest timp, noi va trebui sa supravietuim cu 75% din salariu (somaj tehnic) care nu se stie in cat timp va fi recuperat de la bugetul de stat de catre firmele care vor fi in stare sa-l plateasca. Stiti ce reprezinta 75% din salariu pentru majoritatea salariatilor din firmele mici private, din afacerile de familie ale micilor intreprinzatori, adica alea care reprezinta un mare procent din totalul firmelor? 1000 de lei/luna! Asta e 75% din salariul minim, fiindca in micile firme private angajatii au salariul minim, angajatorul nu vrea sa plateasca la stat o gramada de taxe si contributii aferente salariului si, de regula, plateste restul la negru. Iar la negru nu exista ajutor de somaj tehnic!
Masurile anuntate de guvern pentru sustinerea economiei sau a populatiei sunt apa de ploaie, o mare frectie la piciorul de lemn, in aceeasi nota a lucrurilor facute in pripa, neprofesionist, fara a se lua in calcul toate implicatiile si problemele practice de aplicare, cu infime sanse de a avea vreun mare succes intr-un sistem si-asa birocratic si inert.
Intrarea in colaps a economiei este un lucru foarte probabil, din nefericire, la modul in care arata astazi economia noastra, cu uriase dereglari structurale, ineficienta, care nu produce plus-valoare, bazata pe consumul din import, pusa definitiv pe butuci in ultimii ani de guvernare pesedista (nu ca ei ar fi singurii vinovati), in toti acesti ani in care banii statului in loc sa se duca in investitii, s-au dus pe salariile marite ale bugetarilor, pensiile speciale si alte masuri exclusiv populiste, adica pe apa sambetei. Din buzunarele noastre, ale contribuabililor.
In scurt timp vom avea sute de mii de someri, deja avem probabil, care vor sta sa astepte ajutorul promis de stat. Unii vor muri de foame (la propriu) ca nu vor avea bani sa-si procure cele necesare traiului minim, altii, putini, care mai incaseaza cat de cat ceva sau mai au niste rezerve, o vor mai duce o perioada dar apoi nu vor mai avea ce cumpara. Fiindca agricultura noastra e si ea la pamant, la propriu. Din granarul Europei am ajuns cosul de gunoi al Europei. Marfurile alimentare vin din import (inca), dar in conditiile adancirii crizei la nivel global fiecare va produce doar pentru el. Din pacate, noi ne-am facut praf capacitatile de productie din domeniul agricol si al industriei alimentare, am distrus sistemul national de irigatii, am inchis fabrici in dusmanie, sau le-am vandut la fier vechi. Ca erau facute de comunisti si noi deveniseram peste noapte cei mai anticomunisti din lume. Uitand sa mai punem ceva in loc. In afara de coruptie, imbogatiti peste noapte, politicieni mafioti si penali, ce conduc un stat la fel de corupt, ineficient si birocratic, in care omul, cetateanul de rand, ocupa ultimul loc pe lista de prioritati.
Un stat la mana caruia am ajuns acum toti, fortati de imprejurari, in niste vremuri de criza nemaitraite pana acum.Vai de mama noastra!
Toate racilele acestui stat, iesite la suprafata mai evident ca oricand, fiindca acum au cele mai grave repercusiuni, nu sunt o surpriza. Le cunosteam toti, de mult, dar am trecut nepasatori, le-am tratat cu superficialitate, nu am fost in stare sa facem mare lucru. Nici macar atunci, o data la patru ani, cand aveam cea mai buna si sigura “arma” pusa la dispozitie de democratie: votul. Cei mai multi, si din pacate cei tineri, au ales sa stea acasa sau la mall-uri, favorizand astfel ca “prostimea”, categoria cea mai usor de manipulat cu pomeni electorale de doi bani, sa aiba cuvantul hotarator la urne.
Motive si cauze sunt multe si le cunoasteti majoritatea dintre voi, cert este ca am ajuns acum, mai rau si brutal decat ne-am fi asteptat vreodata, in fata unei dileme de a carei rezolvare corecta depinde insasi existenta noastra in continuare.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

doru, imi pare rau ca scrii atat de rar! (mereu scrii extraordinar!) Ai descris foarte bine situatia acestei uriase dileme, "guvidul sau rechinul"? (buna treaba cu rechinul, ar trebui sa modific titltul.

Omenirea este in sah mat. E acea situatie in care pierzi orice mutare ai face.

Am postat mai sus despre Suedia. Este e tara care a devenit un unic experiment si parerea mea este sa urmarim cum o sa evolueze. Cu aceeasi idee au simpatizat si liderii Olandei si UK.... au capotat, in final au aplicat ce aplica toata lumea si acum s-a infectat si prostul ala din UK (cu aspectul unuia care duce cartofii in piata - un alt subiect de meditat este calitatea liderilor democrati din lumea "alba". Cred ca dupa asta centrul lumii se va muta in Asia! Acum probabil incepe decaderea pentru America si Europa)

Guvidul va starni rechinul (economic). Asta e logic. Eu am scris prin mega textele mele (mai voalat, mai sugestiv) ca solutia sta defapt in masuri .....comuniste. Dramele mari economice pot fi atenuate printr-o reimpartire a bunastarii (a proviziilor din camara), adica iei de la bogati si dai la saraci. De aceea e posibil sa asistam la moartea sistemului occidental democratic asa cum arata el azi. Deja o tara totalitara (adica nedemocratica) a stapanit guvidul, in China de zile bune noile infectari provin numai din import. L-au stapanit prin metode totalitare pe care eu le-am admirat in multele mele texte (prea lungi). In lumea democratica nu a mers si nu merge cu vorba buna.

Apropos, poate nu stiati, fix acum 1 luna, pe 26 februarie in Spania erau declarate 2 cazuri de infectare si in Romania unul singur! Viteza de propagare este halucinanta. Evenimentele se petrec cu viteza accelerata. Acum urmeaza ca USA sa devina cel mai lovit stat de pe planeta.

Am mai scris pe la inceputuri, il plagiez cumva pe CTP dar si eu gandeam asa - oamenii pentru Natura si Planeta sunt ca si virusii de guvid pentru om, adica ne omoram gazda si evident, disparem o data cu ea. Ma uitam zilele astea afara ce frumoasa e natura, florile, pomii, ciripesc pasarele colorate si fericite, se zbenguie pisicile vagaboande (azi am vazut cea mai pustie strada a mea din totdeauna). Natura prospera cand noi, oamenii-virusi suntem loviti de "sistemul imunitar" al Naturii, infima creatura guvida care nu e nici vie si nici moarta, cea care pune stapanire pe celulele noastre. Noi ucidem planeta cu basculanta, ea ne ucide pe noi cu cea mai minuscula creatura! O meritam! Toata civilizatia actuala nu s-ar fi oprit NICIODATA din tocat si distrus si otravit mediul pana la final, ba din contra, tot accelera pana in momentul cand ne-au bagat 4 miliarde de oameni in case si s-au inchis fabricile! Politicile ecologiste sunt niste mofturi, niste fitze ipocrite, apa de ploaie, cum ai avea un incendiu imens si tu vi cu o cana de apa. Nu putem fi opriti din autodistrugere atata vreme cat nu ne schimbam radical, mai ales sistemele de valori si mentalitatile, evident si modul in care ne comportam unii cu altii! Suntem setati sa pretuim valori gresite care ne duc la autodistrugere! Este halucinant ca pe planeta aprox.60...70 de indivizi umani detin jumatate din bogatie in timp ce 1 miliard nu are apa sa bea si nici ce manca! Iar azi este halucinant ca o tara ca India cu 1,3 miliarde poate taia toate transporturile si sa bage in case cei 1,3 miliarde de cetateni?! Nici macar aia de la Hollywood nu indrazneau prea usor sa scrie asa scenariu! Daca ziceam asta acum vreo 2 luni eram trimis sa ma tratez la cap.

Uitati cum e aerul acum in Bucuresti! (astia masoara din decembrie, m-am uitat foarte des si am vazut numai si numai senzori rosii cu depasiri halucinante, de peste 100%, o data batea spre 700%, cei mai buni senzori erau cateodata portocalii si niciodata sub..... Iata, zilele astea vad senzori verzi, verdele de baza!!! De neimaginat! In momentul asta exista un senzor cu verdele de baza, adica aer de munte in Bucuresti!):

https://aerlive.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

Noi oamenii-virusi suferim din cauza unui virus real si iata, "plamanii" Naturii au inceput sa respire!!!! La asta trebuie sa meditam si in masura in care vom scapa (si vom scapa!) de napasta asta, sa incercam sa ne schimbam mintea si sufletul! Sa nu mai fim atat de prosti si lacomi, sa nu mai pretuim atat de sus lucruri care nu au nici o valoare aruncand la gunoi valorile autentice! Sa ne schimbam sistemul de valori care in sistemul actual este otravit, stricat si fals! Pana cand omenirea nu va face pace cu Natura/Planeta, vom avea mereu astfel de razboaie! Fara dubiu ca scapam si de guvid, e logic, nu poate omora mai mult de 10% din oameni, au fost molime in trecutul istoric care au omorat si jumatate. Dar in mod cert, sistemul nostru social nedrept, gaunos, imoral, stupid va suferi o mutatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Papa Francisc este acum, dupa acest discurs liderul Lumii!
Mesajul lui este tulburator si puternic!
....Nu am cuvinte, poate doar lacrimi!
Va rog cititi! Nu veti gasi mai mult adevar si cuvinte mai puternice! Omul acesta este un sfant si o raza de lumina!
Papa Francisc s-a rugat în faţa unei pieţe golite de coronavirus: Am crezut că vom rămâne sănătoşi într-o lume bolnavă
https://adevarul.ro/cultura/spiritualit ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Papa Francisc «”După ce s-a înserat” (Marcu 4,35). Cu aceste cuvinte începe Evanghelia pe care am ascultat-o. De săptămâni pare că s-a lăsat seara. Un întuneric dens s-a adunat asupra Piețelor noastre, a străzilor și a orașelor; a pus stăpânire pe viețile noastre umplând totul cu o tăcere asurzitoare și cu un gol dezolant, care paralizează orice lucru la treceerea lui: se simte în aer, se percepe în gesturi, îl spun privirile. Ne-am regăsit înfricoșați și rătăciți. Asemenea discipolilor din Evanghelie, am fost luați prin surprindere de o furtună neașteptată și înfuriată. Ne-am dat seama că ne găsim în aceeași barcă, cu toții fragili și dezorientați, dar în același timp importanți și necesari, cu toții chemați să vâslim împreună, cu toții nevoiași de a ne susține unii pe alții. Pe această barcă ne aflăm cu toții. Ca acei discipoli care vorbesc cu un singur glas și în angoasă spun ”Pierim” (v. 38), la fel și noi ne-am dat seama că nu putem să mergem înainte fiecare pe cont propriu, ci numai împreună.

E ușor să ne regăsim în această relatare. Greu este să înțelegem atitudinea lui Isus. În timp ce discipolii sunt, firește, alarmați și disperați, El stă în partea dinapoi a bărcii, partea care se cunfundă cea dintâi. Și ce face? În ciuda agitației, El doarme senin, încrezător în Tatăl: este singura dată în Evanghelie în care îl vedem pe Isus că doarme. Când, apoi, este trezit, după ce a potolit vântul și apele, se adresează discipolilor pe un ton de dojană: ”De ce sunteți fricoși? Încă nu aveți credință?” (v. 40).

Să încercăm a înțelege. În ce constă lipsa de credință a discipolilor, care se opune încrederii lui Isus? Ei nu au încetat să creadă în El, de fapt, îl invocă. Dar să vedem cum îl invocă: ”Doamne, nu-ți pasă că pierim?” (v. 38). Nu-ți pasă: își închipuie că Isus se dezinteresează de ei, că nu are grijă de ei. Printre noi, în familiile noastre, unul din lucrurile care doare cel mai tare este atunci când auzim spunând: ”Nu-ți pasă de mine?”. Este o frază care rănește și declanșează furtuni în inimă. Și Isus trebuie să fi fost mișcat. Pentru că nimănui nu-i pasă mai mult de noi decât Lui. Într-adevăr, odată ce a fost invocat, El îl salvează pe discipolii săi neîncrezători.

Furtuna demaschează vulnerabilitatea noastră și lasă descoperite acele certutidini false și superflue pe care ne-am construit agenda noastră, planurile, obișnuințele și prioritățile noastre. Ne arată cum am lăsat în amorțire și abandon ceea ce alimentează, suține și dă tărie vieții și comunității noastre. Furtuna scoate la vedere toate propunerile de ”a ambala” și de a uita ceea ce a hrănit sufletul popoarelor noastre; toate acele tentative de a anestezia, prin obișnuințe aparent ”salvatoare”, incapabile de a face apel la rădăcinile noastre și de a evoca memoria bătrânilor noștri, privându-ne astfel de imunitatea necesară prin care să înfruntăm adversitățile.

Odată cu furtuna, a căzut machiajul acelor stereotipuri prin care mascam înainte ego-ul nostru, mereu atenți la propria imagine; și a rămas descoperită, încă o dată, acea (binecuvântată) apartenență comună de la care nu putem să ne substragem: apartenența ca frați.

”De ce sunteți fricoși? Încă nu aveți credință?” Doamne, în această seară, cuvântul tău pe toți ne afectează și ne privește. În această lume, pe care Tu o iubești mai mult decât noi, am mers înainte cu cea mai mare vitează, simțindu-ne tari și în stare de orice. Lacomi după câștig, ne-am lăsat absorbiți de lucruri și distrați de grabă. Nu ne-am oprit în fața rechemărilor tale, nu ne-am deșteptat în fața războaielor și a injustițiilor planetare, nu am ascultat strigătul celor săraci și al planetei noastre, grav bolnavă. Am mers mai departe nepăsători, crezând că rămânem sănătoși într-o lume bolnavă. Acum, în timp ce suntem în mijlocul mării agitate, te implorăm: ”Trezește-te, Doamne!”

”De ce sunteți fricoși? Încă nu aveți credință?”. Doamne, ne adresezi un apel, un apel la credință. Care nu înseamnă atât a crede că Tu exiști, ci a veni la Tine și a avea încredere în Tine. În acest Post, răsună chemarea ta urgentă: ”Convertiți-vă”, ”Întoarceți-vă la mine din toată inima” (Ioel 2,12). Ne chemi să captăm acest timp de încercare ca pe un timp de alegere. Nu este timpul judecății tale, ci al judecății noastre: timpul de a alege ceea ce contează și ceea ce trece, de a separa ceea ce este necesar de ceea ce necesar nu este. Este timpul de a reseta ruta vieții către Tine, Doamne, și către ceilalți. Și putem privi la numeroșii însoțitori de călătorie exemplari care, în teamă, au reacționat dăruindu-și viața. Este forța lucrătoare a Spiritului revărsată și plăsmuită în dăruiri curajoase și generoase. Este viața Spiritului capabil să răscumpere, să valorizeze și să arate că viețile noastre sunt țesute și susținute de persoane obișnuite, de obicei uitate, care nu apar în titlurile ziarelor și revistelor, nici în marile parade ale ultimului show ci, fără îndoială, scriu astăzi evenimentele decisive ale istoriei noastre: medici, asistenți și asistente medicali, personalul de la supermarket, personalul de curățenie, îngrijitoare domestice, transportatori, forțe de ordine, voluntari, preoți, călugări și călugărițe și mulți, dar mulți alții care au înțeles că nimeni nu se salvează de unul singur. În fața suferinței, unde se măsoară adevăratul progres al popoarelor noastre, descoperim și experimentăm rugăciunea sacerdotală a lui Isus ”ca toți să fie una” (Ioan 17,21). Cât de multă lume practică în fiecare zi răbdarea și inspiră speranță, având grijă să nu semene panică, ci coresponsabilitate! Câți tați, câte mame, bunici, învățători arată copiilor noștri, prin gesturi mărunte și zilnice, cum să înfrunte și să treacă prin criză readaptând obișnuințele, ridicând privirile și stimulând rugăciunea! Câte persoane se roagă, oferă și mijlocesc pentru binele tuturor! Rugăciunea și slujirea tăcută, acestea sunt armele noastre învingătoare!

”De ce sunteți fricoși? Încă nu aveți credință?” Începutul credinței este a ne ști nevoiași de mântuire. Nu suntem autosuficienți, singuri ne cufundăm: avem nevoie de Domnul ca vechii navigatori de stele. Să-L invităm pe Isus în bărcile vieților noastre. Să-i înmânăm fricile noastre, pentru ca El să le învingă. Asemenea discipolilor, vom experimenta că, avându-L pe El la bord, nu se naufragiază. Pentru că aceasta este puterea lui Dumnezeu: să îndrepte spre bine tot ceea ce ni se întâmplă, chiar și cele urâte. El aduce seninul în furtunile noastre, pentru că împreună cu Dumnezeu viața nu moare niciodată.

Domnul ne interpelează și, în mijlocul furtunii noastre, ne invită să redeșteptăm și să activăm solidaritatea și speranța capabile să dea trăinicie, susținere și semnificație acestor ceasuri în care totul pare să naufragieze. Domnul se trezește ca să trezească și să revigoreze credința noastră pascală. Avem o ancoră: în crucea sa am fost salvați. Avem o cârmă: în crucea sa am fost răscumpărați. Avem o speranță: în crucea sa am fost vindecați și îmbrățișați pentru ca nimic și nimeni să nu ne separe de iubirea sa răscumpărătoare. În mijlocul izolării, în care ne simțim rău pentru lipsa afecțiunii și a întâlnirilor, experimentând lipsa atâtor lucruri, să ascultăm încă o dată vestea care ne salvează: a înviat și trăiește alături de noi. Domnul ne interpelează de pe crucea sa ca să regăsim calea care ne așteaptă, să ne uităm la cei care ne cheamă, să întărim, să recunoaștem și să stimulăm harul care locuiește în noi. Să nu stingem fitilul fumegând (cf. Isaia 42,3), care nu se îmbolnăvește niciodată, și să lăsăm să se reaprindă speranța.

A îmbrățișa crucea sa înseamnă a găsi curajul de a îmbrățișa toate împotrivirile timpului prezent, abandonând pentru moment goana noastră de omnipotență și dominare pentru a da spațiu fanteziei pe care numai Duhul Sfânt este capabil să o trezească. Înseamnă a găsi curajul de a deschide spații în care toți pot să se simtă chemați și de a înlesni noi forme de ospitalitate, fraternitate și solidaritate. În crucea sa am fost salvați ca să primim speranța și să-i permitem speranței să întărească și să suțină toate măsurile și căile posibile care ne pot ajuta să avem grijă unii de alții și să avem grijă. A-L îmbrățișa pe Domnul pentru a îmbrățișa speanța: iată puterea credinței, care eliberează de teamă și dă speranță.

”De ce sunteți fricoși? Încă nu aveți credință?” Dragi frați și surori, din acest loc, care vorbește de credința stâncoasă a lui Petru, aș vrea în această seară să vă încredințez pe toți Domnului, prin mijlocirea Fecioarei Maria, tămăduitoarea poporului său, steaua mării în furtună. Din mijlocul acestor coloane care îmbrățișează Roma și Lumea să coboare asupra voastră, ca o îmbrățișare consolatoare, binecuvântarea lui Dumnezeu! Doamne, binecuvântează Lumea, dăruiește sănătate trupurilor și consolare inimilor! Ne ceri să nu fim fricoși, dar credința noastră este slabă și ne este teamă. Dar Tu, Doamne, nu ne lăsa la voia furtunii! Spune încă o dată: ”Voi nu vă temeți!” (Matei 28,5). Iar noi, împreună cu Petru, ”lăsăm în grija Ta toată neliniștea noastră, căci Tu te îngrijești de noi” (cf. 1 Petru 5,7)».

27 martie 2020, 21:18
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Yuval Noah Harari despre coronavirus: alegerile pe care le facem acum ar putea schimba viitorul.
https://truestoryproject.ro/yuval-noah- ... -viitorul/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Nu-mi fac iluzii ca ar fi prea multi care inteleg mesajul Papei Francisc. Pentru intelegere trebuie un anumit grad de profunzime.

Dar nu conteaza asta, istoria e marturie ca lumea a fost schimbata mereu numai de cei putini, niciodata de cei multi! Cei multi sunt doar unealta celor putini atat in bine dar si in rau.

Papa Francisc ne transmite sa avem curaj, sa punem iubirea inaintea oricarui sentiment si sa scoatem la iveala tot ce este bun in noi, avand curajul de a infrange raul din noi care permanent incearca sa ne domine, sa ne acapareze, mai ales in vremuri de cumpana si disperare.

Lumea asa cum o vedem si percepem este formata jumatate din lumina si jumatate din intuneric. Probabil existenta noastra sta intr-un infim dezechilibru intre cele doua jumatati, jumatatea-lumina este probabil infim, infim mai mare. Aceasta diferenta minuscula este probabil scanteia care porneste motorul existentei noastre dar in acelasi timp este deosebit de fragila. Nu degeaba vorbeste Papa Francisc despre candela care aproape stinsa inca mai fumega. Este momentul cel mai greu al existentei cand numai speranta mai poate reaprinde flacara.

Nu degeaba vorbeste Papa Francisc despre lumea bolnava in care traim! Intrebarea retorica este de bun simt, cum putem trai sanatosi intr-o lume bolnava?!

Probabil nimic nu este intamplator si nu exista nimic fara de rost.

Lumea asa cum e ea astazi a ajuns la o prea mare strambaciune, aberatie si ticalosie chiar in structura ei de baza. Sunt aspecte concrete, reale, palpabile despre lumea noastra care pentru o constiinta superioara sunt de neconceput, e aberatie pura! De exemplu, un grup infim de oameni (poate 70 de indivizi? Nu stiu exact dar sunt fff putini) detin jumatate din averea planetei? Cui ii trebuie un miliard sau mai multe miliarde de dolari, euro, nu conteaza ce moneda?! Cum ar putea un om sa consume asa ceva?! In timpul asta exista miliarde de oameni care se zbat in cea mai neagra si fara speranta mizerie neavand cele mai elementare drepturi, insa la "doi pasi de ei" (lumea globala e deja foarte mica) exista o lume care traieste mult peste merit, consuma mult peste nevoi, distruge de placere si se organizeaza dupa vorbe foarte avansate si frumoase despre drepturile si minunile omului! Este imoral sa traiesti in risipa, imbuibare si destrabalare, sa te chinuie plictiseala de prea bine cand alti semeni, alti oameni ca si tine se chircesc in moartea-vie de lipsuri, saracie, lipsa de sanse, intr-un iad pe care tot oamenii l-au creeat pentru oameni.

Criza asta nu e fara rost. Acum scoate la iveala adevarul despre noi! Eu ce vad in jurul meu..... omul-hiena care s-a repezit in beregata altui om-hiena sa apuce primul si cat mai mult si cat mai repede! Cei mai plini de bani indivizi sunt si primii care au dat oamenii afara in somaj desi fara prea mari sacrificii financiare (din prea plinul lor) puteau macar sa-i mai tina, din omenie, pana intelegem ce se mai intampla. Cum poate pagubi un individid care deja are atat de multi bani ca anii de trait care i-au mai ramas nu-i sunt destui sa-i consume?!?! Toti in lantul economic s-au repezit sa-i curete de bani pe ceilalti Fiecare veriga din lant s-a infipt in veriga vecina sa o omoare pentru a manca din cadavrul ei. Asa arata capitalismul liberal si democratic?! Dupa legi si reguli nu e nimic anormal, dimpotriva, e perfect legal si justificat....economic...zeci de profesionisti in economie si civilizatie vor explica, "este normal"!..... Dar cu oamenii ce facem?! Ii aruncam ca pe gunoaie?! Oamenii sunt aruncati ca niste gunoaie tocmai de aia care si-au cladit averea pe umerii lor, pe munca lor. Este "legea economica", e "normala", nu produci, nu castigi!..... Vi se pare asta o lume normala?!

Reactia celor mai multi a fost a unei haite de fiare care au dat de greu. Fiarele se mananca, se sfasie intre ele. Oamenii poate ar trebui sa fie altceva!.... Papa Francisc a pus punctul pe i, in felul lui deosebit de elegant!

Am vazut deja filmari pe net cu oameni in Italia care urlau pe strada ca nu mai au bani si ce sa manance..... nu-i ajuta nimeni, nu-i pasa nimanui, autoritatile ii forteaza sa stea in case unde mor de foame!

Asta e societatea noastra "minunata" si ....."umana", legata azi in comunicare instantanee cum nu a mai existat vreodata in istorie, dar in acelasi timp fiecare individ (celula umana a societatii) este mai izolat de ceilalti cum nu a mai existat in istorie!

Structura de baza pe care este construita societatea capitalista democratica este profund gresita. Vedem rezultatele, o poluare si o distrugere si o epuizare a resurselor limitate ale planetei cum nu s-a mai pomenit! Toti oamenii de stiinta si toti cei care gandesc isi dau seama ca momentul este foarte grav, ca deja am ajuns la limita si suntem aproape, foarte aproape de punctul unde nu mai exista intoarcere.

Cu toate astea celor mai multi pur si simplu nu le pasa, se gandesc numai la ei, la burta lor, la buzunarul lor, restul pot sa crape. Ba mai mult, toti se viseaza pradatori (sefi-trantori care mananca mierea muncita de albinele sclave - intreaga cultura si educatie este o insuflare a "valorii" de trantor, fiecare micuta albinuta umana se viseaza mare trantore). Viata de pradator este usoara, cateodata chiar interesanta, il mananaci pe ala care munceste si construieste, ca doar nu esti fraier sa o iei pe calea cea grea a constructiei de furnica, truda multa, timp indelungat, totul creste si se construieste greu dar se distruge si se mananca repede.

Apropos, acest "covid-guvid" este considerat de oamenii de stiinta un virus prost, primitiv, neperfectionat deoarece scopul unui virus este sa NU omoare gazda si daca se poate sa nici nu o deranjeze prea mult, sa poata sa se replice si sa se raspandeasca cat mai mult. De aceea unii spun ca acest virus "covid" este chiar "satana" pentru ca e capabil sa se raspandeasca inainte de orice simtome, dupa care chiar daca isi ucide gazda, exista in ceilalti infectati inainte de simtome. Cativa oameni de seama in domeniul stiintific au spus ca asta intrece orice au vazut si cunoscut ei pana acum. Asta e motivul principal.

Exista virusi de mare succes si perfectionare care nu numai ca nu omoara gazda, dar nici nu o deranjeaza prea din cale afara, de exemplu virusul de herpes exista la oameni de peste 6 milioane de ani. Astfel, acest nou covid-guvid este ceva nou, nu lupta cu fiecare fiinta infectata in parte ci lupta cu intreaga societate umana. Pentru ca avand in vedere proprietatea de a se raspandi inainte ca omul sa prezinte simtome, unica sansa de invingere a lui e la nivel general, social. Daca ar fi fost un virus clasic care se raspandeste (infecteaza) cand apar primele simtome, treaba era simpla. Dar guvidul ataca invizibil si ucide lent si bland. Pacientii care nu rezista sunt destul de ok (fata de alte boli, viroze) cu 3...4 zile inainte sa moara asfixiati (pentru ca raman fara plamani). E un mod deosebit de parsiv de infestare si ucidere, nici macar nu-i este foarte rau omului pana sa intre in colaps si sa moara in 3 zile.

Omenirea nu intelege aceste chestiuni simple expuse atat de bine dar metaforic de Papa Francisc!

In ritmul asta descreierat chiar daca generatiei mele nu-i pasa doarece va trai putin de acum incolo (iar marile schimbari planetare vor aparea cam peste 50...100 de ani), celelalte generatii mai tinere vor da de necazuri uriase. O data cu modificarea acestui urias si rafinat echilibru planetar se pot intampla multe. De exemplu poate acest virus e numai inceputul, pot aparea si altii care au dormit conservati in permaforst sau ghetari de zeci de mii de ani si o data eliberati se vor apuca de treaba.

Omenirea si fiecare celula a sa, omul cel mic si singur cu fricile si poftele lui, nu mai poate sa se comporte fara unitate si fara responsabilitate pentru toti oamenii de pe planeta.

Ne ducem cu totii de rapa daca motorul civilizatiei noastre va avea pe post de combustibil egoismul, prostia, indiferenta, lipsa de empatie, lacomia, cinismul, rautatea.

Se duc vremurile in care "motorul capitalismului" era lacomia vazuta ca pe ceva bun, sanatos si generator de ....progres. "Progresul" asta se masoara in padurile milenare defrisate, aerul poluat, oceanele otravite de gunoaie si golite de peste, resursele solului secatuite si milioane de specii de animale si plante exterminate! Sunt oameni de stiinta care spun ca acum asistam la cea mai mare extinctie a speciilor din istoria cunoscuta.

Ramane de vazut ce lovitura va da "rechinul" starnit de "guvid" doarece fara dubiu (asa cum si doru a scris), daca guvidul declanseaza, rechinul e ala care musca din noi!

Insa orice criza este o oportunitate. In fapt, in evolutia speciilor crizele au fost cele mai importante momente de cotitura a evolutiilor. Multi au pierit, cei putini ramasi s-au schimbat de nevoie.

PS - uitati aici:
https://www.hotnews.ro/stiri-mediu-2376 ... t-puma.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Avertisment de la OMS: Tinerii nu sunt invincibili în lupta cu coronavirusul; toate categoriile de vârstă pot face forme grave
https://adevarul.ro/international/in-lu ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Rusia anunţă că ar fi găsit medicamentul pentru tratarea infecţiei COVID-19
https://adevarul.ro/moldova/actualitate ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Astia nu sunt cei mai credibili la cum ii stim (aflam in curand) dar eu cred ca solutia pana la vaccin (care o sa dureze mult sau foarte mult) va fi un tratament al bolii de la primele momente dupa detectare care sa previna infectia finala in plamani, adica sa previna trecerea acelui prag care se petrece in ziua a 8-a.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Francesca Melandri (merita sa cititi):
https://www.g4media.ro/veti-dormi-prost ... talia.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Un bebeluș a murit în SUA din cauza infecției cu coronavirus
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... avirus.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by DAN_TM »

Merita sa va uitati la filmulet.Eu am fost un pic socat.Se pare ca le-a iesit chinezilor
https://www.youtube.com/watch?v=r3Gnttn ... ture=share" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Ce importanta are pentru noi faptul ca virusul este foarte probabil artificial si ca multe alte virusuri are patentul lui de inventie, indiferent ca este facut de americani sau chinezi etc? Nu sunt aspecte asupra carora are putere de influienta oricine.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

De ultimă oră as putea zice

https://www.thailandmedical.news/news/b ... uman-host-" onclick="window.open(this.href);return false;
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Criza asta scoate tot ce e mai rau din oameni. Am observat ca unii au plecat cu capul, altii au devenit foarte agresivi si sar la beregata celorlalti (in special in relatiile economice), unii au cazut letargici, altii s-au agatat de "explicatia" cu "Oculta care a pus la cale" si cred ca totul e fals, altii merg pe psihoza traditionala (venita din vremea comunista) cu chinezii, americanii si nu mai e cazul cu sovieticii ca nu mai exista.

Observ ca daca se intinde macaroana nervilor lumea poate sa o ia razna cu capul, asa la modul general. Prea putini oameni isi pot pastra echilibrul in limitele normale. Probabil astia sunt in proportie atat cat este bunul simt in proportie in masa populatiei.... deci o minoritate daca e sa judecam dupa ce am vazut in ultimul deceniu de imbuibare.

Deocamdata noi in Romania aparent din cifre nu stam asa rau ca altii insa epidemia e parsiva prin cresterea exponentiala si exploziva. La toti parea la inceput ca nu e asa grav ....

Noi in RO pe langa gunoaiele umane care conduc tara ("clasa politica"....aleasa, votata si cautionata de majoritatea dintre noi), pe langa faptul ca Romania e praf la capacitatea de productie pentru ceea ce e necesar, pe langa faptul ca in mod traditional Romania nu e pregatita pentru nimic (noi am fost luati de suprindere chiar si de toate ninsorile iernilor de alta data!), acum avem MUSAFIRI.

Se spune pe la stiri ca mai vor sa intre 200.000 acum (din cele mai infectate tari) si inca pe atat pe la Paste. Asta dupa ce au intrat valuri si pana acum..... Ca doar de unde credeti ca au luat guvidul cei 3 morti in Ialomita ieri?!?! Ca doar nu l-au gasit in gradina casei!

Problema "guvidului" inca mascheaza probleme mai mari, asa cum noi aici am denumit, problema "rechinului". Una o stim toti, e cea economica, noi in RO avem probleme si in timpuri de pace dar a doua pe care o vad este INFRACTIONALITATEA. Va fi urgie pentru ca in tara au intrat "lucratorii" in infractionalitate "deratizati" din tarile occidentale din cauza carantinelor.

Pe langa ca ne aduc in dar "guvidul" se vor apuca si de "treaba"! Pentru ca le ca va fi foame si astia traiesc numai din infractiuni.

Deja astazi am vazut o scena la mine pe strada care mi-a aratat ce inseamna problema asta (cocalari pe strada)... Apropos, aseara se auzeau curse de motociclete la mine pe bulevard. Astea fac mult zgomot, se aud de departe cum stim, la mine in zona e o traditie pentru chestia asta, in timpuri de pace de obicei ii apuca noaptea pe la 2...3, mai ales in weekend ("organele" statului in RO au weekend, cum stim, adica inchid vineri devreme si se trezesc lunea).
Aseara tineau cursele mai devreme decat normal, pe la 11...12. Halal carantina! (sa nu mai spun cati am vazut azi la mine pe strada in grupuri la plimbare si cati plimbau una bucata caine, cam vreo doi, trei....?!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by DAN_TM »

https://newstrack.ro/veste-uriasa-dezin ... bucuresti/" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply