KENWOOD

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

Un amplificator suna functie de ce boxe ii legi la mufe.

Unul care poate ti se pare "molau" cu boxele A, poate suna vivace cu boxele B. Deschis pe boxele X, inchis pe boxele Y.

Se poate spune ceva mai mult despre un amplificator abia dupa ce il probezi cu multe boxe.

Caracterul general, adica stilul (intepat, infundat, metalic, doaga sparta, tigaie gaurita, muzical, vivace, molau, lalait, fortos, anemic, basos, pitigaiat, fara haz, stramb dar interesant, mediocru, plictisitor, bun pe voce, bun pe bas, fara bas, galena, trompeta gaurita, trompeta ruginita, soneria lu'mamaie, etc), se poate ghici pe la inceput, dar oricum, nu ajunge o singura pereche de boxe, trebuie totusi mai multe perechi de boxe foarte bine cunoscute (urechiometric) la caracter.

Inca ceva care ar putea deranja autodiofilii talibani - parerea mea - cel mai mult conteaza ansamblul amplificator + boxe. Daca ai acest "ansamblu" (combinatie) de buna calitate audio (ca rezultat la ureche), dupa aia conteaza evident.... tot.... insa asta e baza, de aici se pleaca. Daca ai o combinatie foarte buna amplif + boxe, dupa aia treaba e ceva mai usoara, placuta si chiar distractiva. Ii compatimesc pe aia care cred ca "sursa" e numarul 1. Nu e asa. Cel mai mult conteaza ampliful + boxele si ca sa fluier in biserica audiofila, cand ai combinatia asta minunata, poti face ceva rabat si la "sursa", ca deja se aude fain. Evident, acustica e deasupra a orice ca degeaba ai amplif genial + boxe geniale, iubire mare, daca le bagi intr-o acustica dementa. Dar cum acustica in sine.... nu canta, eu spun ca se incepe cu combinatia amplif + boxe la alegere, ori ai boxele si cauti amplif (ceva mai usor deoarece mai bine aduci ampliful la boxe decat sa duci boxele la plimbare), ori ai deja amplif si cauti boxe pentru el (ceva mai dificil deoarece boxele canta functie de acustica camerei unde sunt puse, deci teoretic ar trebui aduse acasa, deci e greu cu plimbatul boxelor). Concluzie...... exact ce stiam inca din copilarie.... se pleaca de la boxe, pe astea e bine sa le ai primele. Deci si mai concluzie..... alegerea unui sistem audio este de fapt alegerea..... boxelor!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

Foarte adevarat, eu as completa importanta boxelor si din alte motive si anume trebuie sa iti placa cum suna si foarte important trebuie alese in functie de acustica incaperii.
Niste incinte care se potrivesc in spatiu de auditie te scapa de tratamente acustice intensive care au efecte secundare, adica reprezinta alte compromisuri, nu neaparat rezolvari.
Pentru mine ordinea ar fi asa:
1.Incinte potrivite spatiului de utilizare si gustului personal.
2.Ampliifcator care sa se potriveasca cu incintele care sa scoata ce se doreste.
3.Sursa de calitate si aici poti testa fara limite, cand ai restul sistemului bine pus la punct.
4.Cabluri care pot tuna subtil anumite carcateristici sonore, imposibil de ajustat altfel.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

Pentru mine, dacă duce boxele LINN ISOBARIK, e bine. Deoarece astea le am, pe lângă RFT BSL 220 cres(astea ca namile). Sunt niște boxe super, ambele, cu plusurile și minusurile lor.
Nu poți spune, așa cum ai zis tu, că un amplif e prost. Fiecare se aude bine pe anume boxe. Dar kenwood nu are atac. De exemplu, pus pe Linn, cedează. Singurele amplificatoare care negociază ușor cu aceste boxe sunt Technics SU-7700K, SU-8080K, SU-V8, Hitachi HA - 3500 (micuț cum e dar drăcos), Akai AM 2600 , și evident PS200 (M+C) . Kenwood e mai firav la acționat boxe, nu îi plac 4 ohmi neam, deși e masiv construit, dar pe JBL are un sunet...nobil, până începe să o ia pe coclauri. Nu îl mai pun că îmi vine să plâng. Când mă uit la frumusețea asta de 9100 și nu pot să îl pun in funcțiune.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Puf audiofilia adevărată urmărește că răspunsul unui sistem sa fie funcția unitate, adică programul sonor sa fie redat așa cum suna și în realitate.
Ca sa atenuezi din cabluri amplificatoare înțepate sau boxe buhăite nu este deloc audiofilie...părerea mea.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

Daca resusesti sa faci un sistem care sa sune exact ca in realitate, poti fi sigur ca niste sarme ordinare nu pot sa sustina asta.
Cablurile nu schimba echilibrul tonal, pot reduce rezolutia, stage-ul, focus-ul.
Un exemplu: cablurile de Ag favorizeaza rezolutia dar in unele sisteme asta se traduce prin un sunet mai agresiv, obositor la auditii indelungate, la altele ajuta le "deschide", sunetul prinde mai multa viata.Sunt chestii subtile, diferentele le percepi de la un nivel in sus, la un sistem fara rezolutie nu are nici un efect.Este valabila si reciproca, daca nu sesizezi diferente intre cabluri, sistemul nu este suficient de rezolut.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Nu schimba echilibrul tonal dar pot aduce schimbări.
O să mai beau, să înțeleg.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

resitent/comanr, nu uita, de la cabluri ti s-a tras! Ti-am zis sa nu o patesti si a doua oara!

Eu sunt perfect de acord cu ce a postat puf.
'geaba ai scularaie buna daca sarmele sunt din alea de intins rufele. Nu canta!
Pe de alta parte si preturile in zona audiofila sunt "de porc" (prajit).
Tre' sa cautam un ECHILIBRU (de bun simt).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Vreau sa subliniez că un forum pe care toți sânt de acord cu acceasi idee buna sau inepție nu este ok.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

Off topic : eu folosesc cablu ecranat comunist. Din ăla roșu gros (dar e și albastru). Mufele, folosesc Neutrik, se vede după cum prinde fludorul pe ele. Nu iau cabluri gata mufate, deoarece la astea am avut surpriza să nu fie nici măcar coaxial...ci chior.
Alea comuniste măcar erau de cupru. Nu depășesc 75 cm. Mufele folosite de mine sunt dublu ecranate. La boxe, folosesc tot niște cablu audio comunist, din ăla gros,de
2,5 mmp. Linn au cabluri captive de 2 m și cam 2,5 mmp. Jbl de exemplu au mufe cu șurub, cică aurite. Rft au cabluri captive, dar groase. Azi în boxe am găsit și...cablu de fier. Se lipea de magnet tăietura, și nici nu prindea cositorul.
Apropo de samsareala (revenind) : ca să vândă la preț mare, orice kenwood e... Accuphase, ca să le vândă scump. Asta e vorba oricărui samsar. Inclusiv la receiver home cinema...ca și ăia de puneau siglă renault pe dacia 1310 zâmbetul lui Iliescu. Știut fiind că accuphase a plecat din kenwood.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Ceea ce contează sânt legile fizicii. Mi e groaza când văd lămpașe de 4 wați cu cabluri de 20 MM, dar nu toată lumea a fost la școală. Așa cum astăzi generația de copii neșcoliti dau click la tableta și la maus dar nu știu să rezolve o ecuație de gradul 2
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

resitent wrote:Ceea ce contează sânt legile fizicii.
ceea ce conteaza este bunul simt , respectul si cei 7 ani de acasa.
Daca omul e si intreg la mansarda, cu atat mai bine. Daca nu..... se lasa cu banare multipla.

Considera asta un avertisment indulgent si preventiv (sau inca o sansa)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Eu va respect pe toți, dar așa cum e posibil că eu să greșesc e foarte posibil că și altcineva sa greseasca, drept este Domnul momolo. La taț ni-i greu
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: KENWOOD

Post by kaav »

resitent wrote:Vreau sa subliniez că un forum pe care toți sânt de acord cu acceasi idee buna sau inepție nu este ok.
Ce ar trebui sa se inteleaga din fraza asta?
Poti sa salvezi situatia? :P

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Adică e foarte normal sa avem păreri diferite și să învățăm unii de la alții( daca consideram ).
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: KENWOOD

Post by kaav »

Corecta observatie, dar fraza subliniata, nu trece testul unei observatii simple si nu orice generalitate este potrivita oriunde. Un pic de tact inainte de a raspunde, la contextul dialogului in cadrul unui topic oarecare ajuta sa nu apar probleme in comunicare.
Un exemplu: faptul ca sculele folosite de noi, aparatele noastre stereo indiferent cat de bune sau rele or fi - nu pot functiona fara curent electric. Aici suntem cu toti de acord, indiferent de cat suntem de diferiti.

Post Reply