Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by momolo »

saureign
iar DBS chiar se simte, pe probate!
confirm!

Personal, nu as da banii pe cablurile astea nici daca s-ar termina audiofilia cu ele si nici pentru cel mai scump sistem posibil, dar gamele lor sunt plasate corect, bani mai multi = calitate mai buna.
Mi-a fost recomandat Nordost Heimdall (IC si pt boxe); poate interconnectul o sa-l incerc mai incolo... Daca aveti experiente cu Nordost, mai ales cu Heimdall, va rog sa postati.
daca ai ocazia sa-l incerci pe gratis, poate ca merita incercarea. Nordost sunt cabluri mai echilibrate si pot fi foarte muzicale. Nimeni nu poate sti pana nu incearca insa eu as cota brandul Nordost categoric peste AudioQuest dupa gusturile mele si ceea ce am probat dealungul timpului.

Oricum, cablurile sunt doar tuning fin, probleme incintelor acustice (exemplu, de liniaritate si racordare) nu pot fi insa rezolvate cu ele.
pustiu: m-ai prins! Visul meu este sa ascult la acele panouri Quad... Tot citind despre ele, toti erau impresionati pozitiv
am ascultat acum doua saptamani o pereche ESL noi abia venite in tara, pe topul de gama Accuphase (transp+DAC+pre) cu final HALCRO.
Defapt le ascultasem acum 2 ani si in Italia.
Sunt pur si simplu vrajite, dar sunt date naibii cu pozitia, amplificarea, cablurile si rodajul!
In opinia mea si la ce am ascultat pana acum, sunt panourile cu cel mai complet si bun bas din tot ce am ascultat vreodata in materie de panouri de toate felurile. Asta apropos de faptul ca unii mentioneaza necesitatea unui subwoofer in general cand e vorba de panouri. La astea eu unul nici nu m-as gandi la asa ceva.....altii poate ca da, depinde mult de gusturi.

Sunetul este de o coerenta incredibila! O imagine 3D incredibila! Si peste toate, naturaletea si finetea. Daca asculti coruri in biserici sau muzici naturale, voci, diverse recitaluri solo de intrumente clasice, parca esti intre ei acolo!....

....Sunt de vis! Chiar daca ai fi audiofil cu multi bani si ai alte incinte acustice mult mai scumpe (ESL-urile astea sunt 10K), nu poti renunta la QUAD-urile astea! Sunt ceva aparte, iesit din comun!

Sa nu se inteleaga gresit, nu sunt cele mai bune chestii din lume, au si ele problemele lor, insa au ceva ce este numai al lor!..... :lol: Si care da dependentza grava! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by saureign »

Din ce am rasfoit pe net, singura problema a ESL-urilor e fiabilitatea, cica sunt "made in China"... in rest, toti sunt extaziati.


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by momolo »

saureign
Din ce am rasfoit pe net, singura problema a ESL-urilor e fiabilitatea, cica sunt "made in China"... in rest, toti sunt extaziati.
sunt intradevar "made in CHINA" si mai au unele probleme privind diferente de SPL masurate intre cele doua panouri. Unii au gasit diversi decibeli diferenta la unele exemplare si au scris asta pe internet, pe forumurile de dincolo, deci e si pe noroc.

Plus ca astfel de panouri trebuiesc ferite de praf.

Dar la cum suna eu spun ca-si merita banii din plin! Vizual, lucratura si cum sunt ambalate nu te duc cu gandul la "mama China".

Suma e mare (pentru omul muncitor) dar in momentul cand ai avea-o pentru dat pe boxe, atunci vezi adevarata fatza a medaliei si ce poti lua de banii astia ! Se persupune ca cine are suma asta mare si cumpara aceste panouri nu e venit cu pluta alaltaieri in audiofilie! Nu sunt genul manelistilor! :D

Plus ca trebuie luat in calcul si alt aspect - e la ordinea zilei denigrarea marfurilor vandute de concurentza. De obicei sunt alese marfurile cele mai "incomode". :wink: :lol:

Si mai e un fapt, trist!, in audiofilie - pur si simplu majoritatea s-au obisnuit prea tare cu relatia calitate = pret mare. Daca apare ceva de inalta calitate la un pret bun, apar instant si denigrarile, unele voluntare pe motivul invocat mai sus, altele involuntare pe motivul neincrederii. Iti dai seama cati audiofili din lumea larga si-au luat tzepe la viata lor?!......cam totzi! :lol: Ca asa e "sportul" asta! iar unii sunt slabi de inger si devin un pic paranoici.

PS - precizare necesara - panourile apartin unei persoane particulare, nu e nimic legat de marfuri expuse public prin Bucuresti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by saureign »

Stiu despre 22L ce tip sunt, pe mine de la Quad daca ma intereseaza ceva sunt doar panourile.
Pt mine, cel mai interesant sunet pe care l-am auzit a venit din boxe oarecum "neconventionale": ba aveau tweeter ribbon / matase / beriliu, ba erau panouri, ba goarne - din toate astea, panourile mi-au lasat o impresie buna

pt momolo: poate reusesti sa muti butonul de "new topic" mai hakana de cel de "reply", ca era sa mai fac un topic fara sa vreau;)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by momolo »

pt momolo: poate reusesti sa muti butonul de "new topic" mai hakana de cel de "reply", ca era sa mai fac un topic fara sa vreau;)
nu se poate schimba nimic la forma de afisare. Mai in domeniu este SOLO, intreaba-l pe el.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by saureign »

acum dupa ce tot ascult la x-baby, ideea de a integra un subwoofer imi apare ca o gluma (nu ca as fi luat-o foarte in serios). Fata de Emilie, Eben sunt mult mai "hotarate"; daca Emilie aveau un bas suav (difuzoare de hartie), Eben au un bas plin. Ceea ce dpdv dinamic S-Centric reusea cu 2 drivere, Eben reuseste doar cu unul, ba chiar depaseste. A trebuit sa imping si mai mult de la perete boxele; acum stau la 0.8 m departare.
Partea trista este ca Eben nu iarta nimic; momentan mi se pare ca nici un disc pe care-l pun nu suna normal (desi pana acum parca asa era), desi toate se aud bine.

pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by pustiu »

cum bine a mentionat yinyangbt Quad-urile mele nu-s panouri. sunt cele mai mari boxe din seria L.

amplificatorul e dual mono full balansat, ca si playerul de altfel, motiv pentru care am ales si interconect xlr. parerea mea e ca, King Cobra e printre cele mai bune AQ luand in considerare aspectul pret/calitate.

cablurule de boxe sunt cu DBS, dar n-am avut ocazia sa fac o comparatie intre acelasi cablu su sau fara DBS asa ca... la aceasta afirmatie 'iar DBS chiar se simte, pe probate!' nu pot sa ma pronunt

auditii placute

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by momolo »

saureign
A trebuit sa imping si mai mult de la perete boxele; acum stau la 0.8 m departare.
e o mare problema cu amplasarea boxelor! Aparent exista reguli insa in realitate nu prea!

Trebuie ca in timp, sa te inarmezi cu rabdare si cateva piese muzicale elocvente ca sa poti muta boxele de colo-colo pana le gasesti pozitia optima. Basul si sunetul nu tin neaparat de distanta de 8,0 metri si de nici o distanta. Incintele canta o data cu camera, sunetul nu este format doar din ceea ce emite o boxa. La schimbarea pozitiei nu se modifica doar basul ci intreg raspunsul in frecventa. Iar frecventele joase modificate se repercuteaza direct in cele inalte, fiind vorba de un raport care nu e aritmetic.

Pana la urma eu am ajuns la o concluzie - trebuiesc amplasate boxele si locul de auditie, initial, conform teoriilor si calculelor, apoi trebuiesc reamplasate cu rabdare, multa rabdare, dupa ureche. De cele mai multe ori pozitia cea mai buna gasita la urma este ilogica....
Cateodata iti trebuiesc saptamani sa le gasesti pozitia optima in camera.

Problema e ca nici o camera nu e ideala. Cu totii avem mobila si tot soiul de obiecte. Orice presupunere logica legata de acestea.... nu prea are treaba cu efectele reale! Acustica e o stiinta foarte complicata. Singurul care poate amplasa corect boxele si locul de auditie in mod logic si calculat, din prima, nu e decat un acustician dotat cu scule adecvate. Insa chiar si asa, din cauza faptului ca nici un sistem (ieftin-mediu) nu e corect, pozitia rezultata din masuratori si calcule acustice nu e cea mai placuta. De multe ori mai trebuiesc mutate un pic, cateodata ca sa subliniezi basul sau sa-l reduci, etc,etc.

Una peste alta, se pot face adevarate minuni cu mutarea boxelor prin camera. Si cu cat boxele sunt mai bune, cu atat conteaza si cel mai mic..centimetru! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by saureign »

cu seria Emilie trebuia sa stai in sweet-spot (sau cum i-o spune), acel loc unde auzeai perfect incinta, la potential maxim. Cu Eben n-ai nevoie sa stai fix in acel loc, se simte acustic f bine din mai multe puncte, ceea ce ma face sa cred ca Eben sunt f bine aliniate. A trebuit sa le departez putin mai mult de perete pt ca bass-ul parea putin bubuit (poate si din cauza driverelor Dynaudio-style), nu suav ca la difuzoarele de hartie ale seriei Emilie. Schimband sursa de la player la tuner de multe ori, am ajuns la concluzia ca o schimbare drastica in sistem ar aduce-o un alt cablu de boxe, mai putin interconectul.
Am audiat x-baby pe mai multe genuri muzicale (clasic, jazz, rock, vocal, metal) si isi arata clasa pe toate astea. Penalizeaza drastic orice inregistrare mai nereusita dpdv tehnic.
Poate asta e un subiect pt alt topic: ce facem atunci cand ajungem cu rafinamentul tehnic al sistemului in acel punct in care depaseste conditiile tehnice in care au fost efectuate majoritatea inregistrarilor? Altfel spus, ajungi sa ai un sistem atat de fidel in care auzi pana si mormaituri / scartzait de instrumente / plescaieli etc. (sunete care pana acum stateau nedescoperite) - moment in care majoritatea discurilor tale ti se par sub nivelul de ascultare...
Deci totul sta intr-un echilibru care trebuie prezervat (intre alimentare, sursa, amplif, cabluri, incinte, camera) - orice modificare in acest audio-sistem ducand spre ceea ce se cheama "upgradita", o boala grea...;)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by yinyangbt »

momolo wrote:Una peste alta, se pot face adevarate minuni cu mutarea boxelor prin camera.
In ultima vreme am cam inceput sa inteleg si eu chestia asta , practic, cu ale mele :) si, intr-adevar, nu exista reguli :!:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by DAN_TM »

Cine se indoieste de importanta standurilor si a amplasarii incintelor cred ca greseste destul de mult.Eu recunosc ca pana acum,cand ascult la ora asta muzica ,m-am cam indoit.Mai bine zis nu am prea dat importanta.Am terminat de mesterit aseara o perehe de standuri pt un amic si le-am incercat.Pana acum ascultam cu incintele aprope de perete,una pusa intr-un colt,din motive de spatiu si amplasare,WAF.Diferenta e destul de mare intre inainte si acum.Totul e mult mai clar,scena sonora s-a largit.Le-am departat cam 70 de cm de perete,70 lateral.Inca mai mut pe ele,sa vad ce se intampla. :D Nu credeam ca sant chiar asa diferente.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by yinyangbt »

Uneori, e cel mai ieftin upgrade ! De criza ! :lol:

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by saureign »

cd21 e ok ca sursa; cu amplif i21 am oarece indoieli, legate de redarea frecventelor joase... O sa incerc si ceva pe lampi, poate un Yarland pro88; pare mai acceptabil la pret si calitate.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Primare + Raidho + AudioQuest: cum se poate mai bine?

Post by CC_TM »

saureign wrote: Poate asta e un subiect pt alt topic: ce facem atunci cand ajungem cu rafinamentul tehnic al sistemului in acel punct in care depaseste conditiile tehnice in care au fost efectuate majoritatea inregistrarilor? Altfel spus, ajungi sa ai un sistem atat de fidel in care auzi pana si mormaituri / scartzait de instrumente / plescaieli etc. (sunete care pana acum stateau nedescoperite) - moment in care majoritatea discurilor tale ti se par sub nivelul de ascultare...

Ai mai multe variante:

1. Iti iei un pick-up serios, cu doza, preampliful si cablurile aferente
2. Iti iei un player SACD sau DVD-A sau Network player pentru fisiere 24/96.
3. Te opresti din upgrade-uri si cumperi muzica.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Post Reply