Upgrade pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Dar la pick-up, mai ales la cele vechi, ia ceva cu motor de ca ~. 3000 lei, e mult. Poți găsi SL1200 SH, dar ai grijă la stare. Dacă a fost folosit în discotecă la dj, atunci nu. Dacă a fost folosit acasă, la audiții, și ai 1000% certitudinea aceasta, atunci merită. 3000 lei, e un salariu mediu de român, ce are în mână. Nou la 3000 lei, în România nu am găsit nimic bun. Mie nu mi-ar fi rușine cu un Sharp rp-11. L-am avut, și mi-a plăcut, asemeni Nordmende RP1010. Pe ultimul chiar îl regret. Sharp RP11 a fost înlocuit din lipsă de spațiu cu SL3. Acum, ironia sorții, un Sharp l-a înlocuit pe SL3. Eu mai mult m am jucat cu ele, am avut mai multe, am păstrat ce mi-a plăcut. Am lucrat un pic delegat pe afară și acolo, de plictiseală, mai luam una alta să mă joc, și le-am adus. Aici, m-am jucat cu ele, apoi le-am dat, vândut, făcut cadou, aruncat unele ce chiar nu meritau, lăsat acolo, etc. Unele, chiar nu meritau. La fel și pick-up uri...am avut unele ce chiar nu merita să le iei de jos. Dar câteva mi-au plăcut. Oricum, pe Alea de sus, în stare bună, cu curea și doză bune, nu merită mai sus de 250 lei. Și sunt peste ce vezi azi la AV store, Altex, sau alte magazine asemănătoare.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

La 3000 Ron nou, iei un castron cu zurgălăi
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

La 3000 lei nou, nu găsești nimic...eu de aceea am preferat scule vintage, măcar aici sunt sigur de calitate. Chiar și cele mai low scule posibile, tot aveau componente bune,și chiar și cele mai low, tot puteai scoate muzica din ele, chiar și la boxele modeste, măcar aveau pereți groși, material dens și mai greu, difuzoare mai de calitate, cu magnet adevărat nu membrană cât ligheanul, magnet cât moneda. Și vrăjeli cu ecranaj magnetic.

La SL1200, dacă a fost folosit în casă, te ține pe viață. Dar ai grijă, sunt destule fake. Eu de exemplu am descoperit unul, era de fapt ceva gen AT-LP120 (nu era at lp 120 era altceva), dar era atât de bine replicat că am rămas mut. Era Direct Drive într-adevăr, dar ala mă înjura cred și azi... Că știam cum arată un 1200 adevărat
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Levitatie magnetica!

https://maglevaudio.com/products/mls-bl ... eq=uniform" onclick="window.open(this.href);return false;

Pareri?

Oare campul magnetic care sustine si invarte platanul (deci un camp destul de puternic), nu intra si in doza? Asta e prima chestie care imi pune un semn de intrebare

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Dacă ai bani încearcă...nu te costă decât 1500 €.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Este un gunoi, voi explica curand
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Mizeria aia sinistra maglev este onesta. Adică publică specificații tehnice, ceea ce e deja extranemaintalnit in lumea audiilofila a uleiului de șarpe și cupru pur a zilelor noastre.
Treaba e simpla, gândirea e fancy, proiectul impresionează prin acel platan spânzurat în aer însă gunoiul are declarat nivelul de distorsiuni 0.17 procente. Prin comparație o tabla mișto de la micro sau Pioneer are 0.016 . Bine acuma nu că cineva ar simți treaba asta, dar tehnic scula sta prost, e cumva de așteptat, cuplajul magnetic nu este ceva precis. Audiofilii demenți puneau greutăți peste discuri de kile întregi sa stea tzepene, la cuplaj magnetic deja ruinezi această gândire (greșită) din fașă , ca și cum o scoți în biserică și îți faci nevoile încet.
Adică o dată că scula nu e cine știe ce din fisa tehnica, a doua că face cu bolta peste filozofia audiofila(proastă)

Overall daca cineva vrea un ozeneu care cântă ca orice pikap cu elastic de chilot de ce nu, e lume libera.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade pick-up

Post by DorinD »

Dar magnetul inferior --cel care tine platanul suspendat-- n-ar putea sa transmita vibratiile mesei prin campul magnetic catre platan?

Probabil nu le transmite prea grozav deoarece platanul are si el o inertie, dar teoretic le transmite cu viteza luminii (in aer). Deci ne intoarcem la eficienta unei mase (mari) in atenuarea vibratiilor mecanice. Maglev-ul arata futurist dar nu schimba ecuatia.
"It is never too late to have a happy childhood"

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Maglevul prezintă un singur avantaj, decuplarea mecanica . Nu e lucru mic insa sculele cu motoare tari nu aveau hum mecanic oricum. Practic tehnologia i ajuta pe producători să facă un pikap fara zurgălăi din plastic :))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade pick-up

Post by kaav »

Platanul ala se misca ca o barca pe valuri, dar am remarcat in video-clip ca acul bratului se muleaza pe placa in miscare fara sa derapeze. Este doar un inceput pentru genul asta de abordare. Poate in timp, se vor perfectiona magnetii care vor tine in planeitate perfecta, discul plutitor in miscare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Nu-mi bat capul cu teoria, cu "daca si parca" pentru ca de multe ori teoria e una si realitatea e cu totul altceva. Insa daca traznaia asta era ceva de capul ei s-ar fi raspandit sau macar ar fi vorbit multi de asta adica tot am fi auzit de ea. Ori pare cam uitata intr-un colt de cand au trambitat-o.
Daca e sa fac o presupunere dupa feeling personal.... sunt cel putin sceptic!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Upgrade pick-up

Post by kaav »

In domeniul in care lucrez, teoria bine explica si aplicata corespunde cu realitatea. Cel mai simplu ar fi sa cred ca acel platan plutitor nu inspira incredere la modul serios.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: Upgrade pick-up

Post by arpadgicu »

pe maglev l-am vazut/auzit anul trecut la hi-end in Munchen. A sunat cel mai rau din tot ce-am auzit in ziua aia. Nu mai stiu ce era "la vale" de picap, tin insa minte ca discul era soundtrackul dela Bohemian Rhapsody. Si urla rau de tot.
Acuma stiu ca nu e elocvent din punct de vedere absolut, insa relativ la ce am auzit in alte camere asta era chiar cel mai rau setup. Insa camera era "setata" pentru show, cu lumina putina si albastra, sa puna in evidenta fatza extraterestrului.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Pikapul este ca motorul cu benzina. Nu mai ai ce sa inventezi, un V8 din 76 merge fara să clatine o monedă. Poți doar sa ieftinesti, sa optimizezi costuri, sa faci economie dar nu mai ai ce inventa.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

resitent wrote:un V8 din 76 merge fara să clatine o monedă.
Si un Hispano-Suiza din anii 1920 merge fara sa clatine o moneda. In anii 1920 facusera deja motoare perfecte! Nici azi nu vezi la tot pasul asa calitate si perfectiune, cica nu le auzeai cand functionau la relanti! Zero vibratii!
https://en.wikipedia.org/wiki/Hispano-Suiza" onclick="window.open(this.href);return false;

Un pickup e ceva extrem de simplu. Ca unii le-au complicat.... oferta e creata de cerere. Mi-a zis o data un comerciant audiofil din Italia (de fapt am auzit asta de la mai multi)... "-Daca e prea ieftin nu se vinde. Cand am scumpit am inceput sa vindem!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply