Ce boxe preferati

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

puf
Modul de gandire uman foloseste frecvent asocieri in incercarea de a sistematiza informatia, formand reguli pentru a rationa mai simplu si eficient.
Intradevar, exista o tendinta umana de a sistematiza, ordona, a face asocieri, reguli, etc, chiar si in cazuri unde nu se poate. Exista un sentiment uman de nesiguranta/insecuritate in lipsa acestor "sistematizari/ordonari".

yinyangbt
Personal, nu am nici o idee preconceputa, acasa am bookshelfuri, dar mi-au placut foarte mult floorstandere bune puse in conditii OK (ma refer la faptul ca nu am ascultat -pina acum,cel putin-"dulapuri" in camere de bloc care sa-mi placa)
Aici ti-as spune despre mine - acum cativa ani eram ferm convins ca in camere mici nu au ce cauta boxele mari. Eram chiar destul de ferm pe ideea asta, probabil tot ca si tine, pentru ca nu avusesem pana atunci o experienta pozitiva in acest sens sau nu auzisem pe undeva ceva bun in sensul asta, dimpotriva, vazusem la altii ca nu se poate, adica boxe mari in camere mici care sa sune bine?!...ce enormitate!........Buuun, timpul a trecut si eu din bookshelf in bookshelf am "navigat" pentru ca in final sa ajung la "dulapi" mari in camera relativ mica iar acum ma gandesc la unii si mai mari! :roll: ....Evident, fiind foarte multumit!

Deci se poate!

Concluzia NU este ca e bine cu "dulapi" mari in camere mici, ci alta, faptul ca trebuie judecat punctual, de la caz la caz.

Astfel ca exista boxe mari care pot fi audiate in camere mici, exista boxe mari care nu pot. Defapt exista foarte multe incinte acustice de tot felul, exista si o acustica diferita de la camera la camera incat NU ar trebui sa facem generalizari si reguli prea usor si prea repede.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Ce boxe preferati

Post by CC_TM »

Am presupus din start ca e vorba de o camera mare de auditie, intrucat s-au enumerat sisteme maricele, pe 3 cai.

Pentru o camera mica (<25mp) si eu prefer boxele pe doua cai, in primul rand din cauza unei coerente mai bune fata de cele cu mai multe cai.

De ce prefer 6.5" fata de 4" ? Din cauza ca, pentru acelasi SPL, difuzorul de 6.5" coboara mai bine in frecventa decat cel de 4", si automat reda mai bine vocile grave. Prefer un sistem pe 3 cai in care mediile sunt taiate <300 Hz si aici difuzoarele de 6.5" sunt avantajate fata de cele de 4"

Totusi, cele de 4" au avantaje la taierea superioara, fiind capabile sa urce in frecventa mai mult ca cele de 6.5" si pot fi taiate sus peste 4Khz !

Cele de mai sus sunt preferinte personale, definite in timp in urma diverselor experimente. Nu neg posibilitatea existentei unui sistem care sa-mi dea peste cap toata teoria, dar inca nu l-am gasit.
Stiu de existenta unui difuzor foarte bun (nu l-am auzit inca) : http://www.ejjordan.co.uk/drivers/jx92.html care e capabil sa coboare si sa urce biner in frecventa si, culmea e de 4" :lol:
Asta e exceptia de la regula :lol:

momolo, ce dulapi se integreaza bine in camere mici (dpdv al coerentei)? Banuiesc ca ceva pe 2 cai :roll:
Eu as fi curios de un Tannoy TD 12 in 20 mp :P
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Ce boxe preferati

Post by katalin »

momolo wrote:.
Aici ti-as spune despre mine - acum cativa ani eram ferm convins ca in camere mici nu au ce cauta boxele mari. Eram chiar destul de ferm pe ideea asta, probabil tot ca si tine, pentru ca nu avusesem pana atunci o experienta pozitiva in acest sens sau nu auzisem pe undeva ceva bun in sensul asta, dimpotriva, vazusem la altii ca nu se poate, adica boxe mari in camere mici care sa sune bine?!...ce enormitate!........Buuun, timpul a trecut si eu din bookshelf in bookshelf am "navigat" pentru ca in final sa ajung la "dulapi" mari in camera relativ mica iar acum ma gandesc la unii si mai mari! :roll: ....Evident, fiind foarte multumit!
Eu am o pereche de epos m12.2 intr-o camera de 19m^2 si inaltime de 2.30m sunt multumit in genral de sunet(tinand cont de pretul boxelor) dar parca un bass un pic mai bun s-ar putea. Ma gandeam ca vitorele mele incite sa fie unele de podea insa la fel ca yinyangbt nu am auzit intr-o camera de bloc incinte de podea care sa sune convingator.
Puteti sa oferiti mai multe detalii, eventual niste mici trucuri de amplasare, regalre si niste criterii dupa care se poate face alegerea unor cadidati pantru aceste situatii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

katalin nu sunt in masura sa-ti recomand mici trucuri de amplasare. In primul rand, pentru ca nu ma pricep la acustica. In situatii din astea rezolv problema dupa ureche, cateodata cu multa munca si in timp destul de indelungat.

Cat priveste camera mica si boxele mari, exista cazuri si cazuri. Depinde nu numai de boxe ci si de camera. Astfel ca nu cred ca se poate emite o lista cu boxe mari tocmai bune de bagat in camere mici, pentru ca depinde de combinatia intre incinta acustica si spatiul respectiv, spatiu care poate fi de o infinitate de forme si proprietati acustice, care mai decare mai ciudate.

Dar iti pot povesti din experienta strict personala.
- Dupa o serie de tot soiul de bookshelf-uri mici si mari, am trecut la primele floorstand maricele, Opera Seconda:

http://www.operaloudspeakers.com/c3_9/C ... conda.ashx

principalul motiv fiind ca nu au gaura B.R., sunt pe compresie, au doar doua cai si jumatate (practic diful de jos este un subwoofer pe compresie) si nu in ultimul rand, faptul ca aveam pe ce le amplifica! (fiind si foarte pretentioase la amplificare dar si "mancatoare" de curent/putere).

Alegerea s-a dovedit buna abia cand mi-am stabilit o amplificare potrivita.

Pana atunci mai huruiau si mai bubuiau nitel, desi sunt pe compresie, sunetul nefiind prea echilibrat.

Camera unde au stat este sub 20mp si foarte proasta acustic. Au fost puse pe latura scurta, exact cum nu trebuie.

Dar "impacarea" cu spatiul a venit intr-un final, iar la lucrul asta nu au contribuit doar boxele ci intr-o mare masura amplificarea si.....chiar sursa de semnal! Intr-un cuvant, nu boxele se acomodeaza cu camera, ci intreg sistemul.

In momentul cand am adus Opera Seconda acolo si am inceput se le despachetez, am crezut ca sunt nebun! Pana atunci avusesem numai bookshlef, precum si niste floorstand micute (NEAT Motive 2), mai micute decat multe bookshlef. Insa Opera mi s-au parut in acel moment niste "dulapi" (puterea obisnuintei).

Dupa Opera, de care am fost multumit, am trecut la Triangle Genese Quartet,

http://www.triangle-fr.com/WD100AWP/WD1 ... _363083531

adica unele considerabil mai mari! Cu gaura B.R.! (adica una dubla chiar! Insa macar in front, nu pe spate)
Dar si cu multe difuzoare (maricele)! Exact ce as fi spus cu un an in urma ca nu va merge in veci in acea camera!

Uimirea a fost, ca desi le-am adus cu inima stransa (lazile de ambalaj fiind cat niste mici frigidere) au mers din prima cum nu se poate mai bine! Nici o bubuiala/huruiala ce-mi erau binecunoscute din trecut (mai putin de la Opera care sunau foarte curat in acest sens) in relatie cu acea camera buclucasa.

Insa si de data asta am avut noroc pentru faptul ca amplificarea era perfecta pentru astfel de boxe, sursa de calitate.

Initial mi se pareau mari! Ulteior m-am obisnuit, mai ales pentru ca nu bubuiau/huruiau, basul fiind chiar de buna calitate, ...si nu mai mi se pareau mari! :D

Si sunt sigur ca la acel moment puteam obtine o ditamai huruiala cu boxe mai mici, chiar bookshlef de marime mica! Lucru dovedit prin incercarea ulterioara (de curiozitate) a diverselor alte boxe (in general mici si medii, toate bookshlef, alea mari fiind al naibii de greu de carat!).

Dar stiu oameni care stau in casa si cu boxe aproape de tavan! Altii care asculta la niste piticanii pe care le cauti cu lupa prin camera! Toti multumiti.

Problema nu ar trebui pusa simplist si nicidecum legata strict de boxe. Este defapt gasirea unui echilibru intre un sistem acustic (incluzand boxele) si camera (acustica locala).

Insa, fara indoiala, boxele mari sunt evident mai greu de "impacat" cu camerele mici. Unele sunt chiar imposibil de impacat, mai ales alea cu gauri B.R. pe spate, sau mai multe gauri, alea cu basul unic venit pe o singura gaura, etc, in general solutiile mai neortodoxe.
Dar cine doreste o solutie mai usor de echilibrat trebuie sa aleaga intr-un raport camera mica = incinta acustica mica si invers. Cine se simte in stare sa piloteze si formula 1, poate incerca cu diverse solutii aparent anormale, insa totul depinde intr-un final de echilibrul rezultat, chestie la care contribuie TOT, scule, cabluri, boxe, camera. Nu e pentru oricine!

De exemplu, sunt sigur ca daca altcineva ar lua, de exemplu, Triangle Quartet si le-ar pune intr-o camera chiar mai mare de 20mp, ar putea obtine o bubuiala si o huruiala de toata frumusetea in caz ca le va amplasa gresit, ca nu le va amplifica cu ce se potrivesc, ca va avea o sursa bubuita si aiurita, ca nu va utiliza cabluri potrivite, etc,etc.

Asa ca nu le pot trece pe o lista de recomandari numita, "Boxe mari pentru camere mici". O astfel de lista ar fi o tampenie. Mai degraba, si mai realist ar trebui facuta o lista, "Boxe mari cu sanse minime de potrivire in camere mici" si invers.

Mai degraba as spune ca in camerele mari situatia e mai dificila. Desi majoritatea se plang de camerele mici.
Acolo nu prea merge cu boxe mici. Iar cele mari....COSTA! (ma refer la incinte acustice bune, nu lazi cu difuzoare). Dar se presupune ca cine are o camera de palat, are si bani de boxe mari si bune! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Ce boxe preferati

Post by katalin »

Multumesc mult pentru raspuns si timpul acordat.
Acustica in camera mea este destul de prietenoasa din cauza ca este facuta din caramida, podeua din lemn masiv si covor care acopera cam toata suprafata , dar are si problme cu ar fi o biblioteca cu geamuri mari de sicla in lateralul boxei din stanga care cam strica imaginea stereo in acea parte si ar avea riscul sa rezoneze in cazul unor boxe mai mari(la epos nu este problema deorece nu sunt capabile de cine stie ce spl).
Sunt constient ca nu este deloc usor sa integrez niste boxe de podea in camera si ca trebuiesc luate multe aspecte in calcul.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Ce boxe preferati

Post by felixx »

Stiu de existenta unui difuzor foarte bun (nu l-am auzit inca) : http://www.ejjordan.co.uk/drivers/jx92.html care e capabil sa coboare si sa urce biner in frecventa si, culmea e de 4" :lol:
Asta e exceptia de la regula :lol:

momolo, ce dulapi se integreaza bine in camere mici (dpdv al coerentei)? Banuiesc ca ceva pe 2 cai :roll:
Eu as fi curios de un Tannoy TD 12 in 20 mp :P
Jordan este folosibil insa ar avea un spl destul de mic.Asta atrage folosirea pentru el a unui amp de putere maricel.De aici trebuie privit un pic si la caracteristicile sale electrice care nu ne lasa sa dam in el prea mult.Mai mult...ca sa lucreze corect trebuie atent ales tipul de incinta.
Un alt aspect (pentru cei foarte pretentiosi) ar fi faptul ca nu are conul de celuloza.A se "citi" amprenta sunetului care nu ar avea legatura cu raspunsul electric al difuzorului si care de cele maimulte ori conteaza intr-o mai mare masura decat linearitatea lui.
In opinia mea are compromisuri prea mari pentru ce poate face.

Am Tannoy 10" dualconcentric,magnet alnico,in constructie (cateva tipuri de incinte) pentru aceeasi a mea sufragerie 23m2.Din ce i-am dat pana acum se pare ca se descurca superb insa pana la produsul final e o cale lunga.
Sunt sigur ca varianta de 12" ar fi ok insa cea de 15" pare cam "too much"....pentru 20mp....IMHO.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

felixx
Sunt sigur ca varianta de 12" ar fi ok insa cea de 15" pare cam "too much"....pentru 20mp....IMHO.
nu as fi chiar atat de sigur! :D Never said never! (iar basul din difurile alea e cacator! :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Ce boxe preferati

Post by felixx »

Cacator sau nu,sunt si alte aspecte,in special pentru registrul joase,de care trebuie sa tinem cont.
-tip de incinte
-configurare sistem-ampuri utilizate-(variatia impedantei de iesire cu frecventa)...de care cei mai multi nu tin seama si de cele maimulte ori se spune ca ampul respectiv nu se potriveste cu incintele...etc..etc.
-pozitionare in camera.
Tannoy foloseste nu mai putin de 3 tipuri de reglaje (manuale-mecanice) doar pentru o singura incinta si una dintre ele este responsabila pentru registrul joase.Sunt putine sanse de nereusita in a reproduce un bas hotarator avand aceste tipuri de reglaje.Altfel se poate da vina pe expozant....e mai usor :mrgreen:
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

Altfel se poate da vina pe expozant....e mai usor
felixx, eu ce tot "predic" pe aici ?! Insa ti-am spus, am auzit cateva modele mai vechi de concentrice Tannoy, de 25 si 30cm, active si pasive, in conditii de studio profy si casa. Foarte bune pe bas insa toate avand un numitor comun, un pic cam zbierate pe inalte!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ce boxe preferati

Post by nicumur »

momolo wrote:Aici ti-as spune despre mine - acum cativa ani eram ferm convins ca in camere mici nu au ce cauta boxele mari. Eram chiar destul de ferm pe ideea asta, probabil tot ca si tine, pentru ca nu avusesem pana atunci o experienta pozitiva in acest sens sau nu auzisem pe undeva ceva bun in sensul asta, dimpotriva, vazusem la altii ca nu se poate, adica boxe mari in camere mici care sa sune bine?!...ce enormitate!........Buuun, timpul a trecut si eu din bookshelf in bookshelf am "navigat" pentru ca in final sa ajung la "dulapi" mari in camera relativ mica iar acum ma gandesc la unii si mai mari! :roll: ....Evident, fiind foarte multumit!
Deci se poate!
momolo, pe cand te vad ca probezi niste monstri de Sony SS-X90ED? :lol:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

nicumur
momolo, pe cand te vad ca probezi niste monstri de Sony SS-X90ED?
in opinia mea, alea sunt doar lazi cu difuzoare, pentru bubuiala. Sincer, nu ma pasioneaza!
Dar sincer, niste Triangle Magellan Quatour m-ar tenta! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply