COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Gripa spaniolă sau lecția anului 1918 în Denver: Politicienii și oamenii de afaceri au cerut redeschiderea orașului, iar dezastrul a venit
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... lectii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Vietnamul este o excepție în lume: în condițiile în care țara are frontieră comună cu China, nimeni n-a murit de Covid-19 și doar 268 de persoane au fost contaminate. Și nu, nu este o statistică manipulată, chiar dacă la conducere este un regim comunist.
....
„Este o veritabilă enigmă”, spune un epidemiolog de la Institutul Pasteur din Franța, citat de Ouest-France. Arnaud Fontanet nu crede nici în ipoteza unei manipulări a statisticilor, de care ar putea fi bănuită această țară condusă în continuare cu mână de fier de un partid comunist.

„Fără îndoială, sunt ceva mai multe cazuri, poate că sunt și morți, la țară, de care nu știm. Dar dacă ar fi fost oameni care să umple masiv camerele la Urgență, am fi știut. Nu există o acțiune guvernamentală pentru a masca situația”, a declarat o sursă din interiorul țării.

De altfel, cum rețelele sociale sunt foarte utilizate în Vietnam, ar fi fost și imposibil.

Secretele Vietnamului
Și atunci cum se explică succesul? Par să fie trei secrete ale Vietnamului în lupta cu Covid-19.

1. Vietnamul a acționat dur, dar repede
În Vietnam, școlile sunt închise din 20 ianuarie. Au fost închise nu din cauza coronavirusului, ci din cazua Noului An. Numai că ele n-au mai fost redeschise de atunci. Or, în majoritatea țărilor din Europa, de exemplu, o asemenea măsură a fost luată abia în martie.

Granița cu China a fost închisă de la 1 februarie, o decizie care venea în contradicție cu recomandările OMS de atunci.

Apoi, începând cu 30 ianuarie, este creat un comitet de criză interministerial, în care sunt cooptați și oameni de știință.

De asemenea, măsurile de interzicere a adunărilor cu mai mult de 20 de persoane, apoi a celor cu mai mult de 10 persoane și decizia de a închide magazinele neesențiale au fost luate mult mai devreme decât în alte țări.

Din punct de vedere politic, într-un regim democratic ar fi fost imposibil de luat asemenea măsuri, în condițiile în care nu existau dovezi că virusul circulă pe scară largă. Populația occidentală nu le-ar fi acceptat cu siguranță.

Și atunci de ce populația vietnameză - care a fost, de asemenea, foarte receptivă, încă de la începutul epidemiei, și în privința distanțării sociale - a acceptat? E o chestiune care ține de cultură, într-o țară confucianistă, în care grupul are mai mare importanță decât individul.

E și o chestiune politică, totodată, pentru că vorbim despre o țară în care partidul comunist este la putere de la căderea Saigonului, în 1975, un partid unic care domină societatea.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... na-1296107" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Dadix »

Cum se fac stirile "din surse sigure" . (din spatele scenei ) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=sZmrcx0ZVcs" onclick="window.open(this.href);return false;

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by arpadgicu »

Cine spunea că economia lumii se prăbușește?/Averea combinată a miliardarilor americani, între care Jeff Bezos şi Elon Musk, a crescut cu aproape 10% în perioada pandemiei de COVID-19!
https://www.comisarul.ro/articol/cine-s ... 92005.html" onclick="window.open(this.href);return false;

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by glucica »

Dadix wrote:Cum se fac stirile "din surse sigure" . (din spatele scenei ) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=sZmrcx0ZVcs" onclick="window.open(this.href);return false;
Si prin asta se demonstreaza ca protestul din Denver a fost inscenat, nu?
Elocvent mi se pare comentariul unuia:
No doubt all the footage of the overcrowded hospitals are staged as well. All the hospitals are empty. At least that's what I've seen.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

INTERVIU Medic de boli infecțioase: Nu am mai văzut în viața mea câte 10-12 ambulanțe aliniate la spital. Atunci am realizat dramatismul acestei boli / Am văzut moartea cu ochii / Te marchează neputința familiilor celor care pier
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... e-pier.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

E totusi foarte ciudat virusul asta! Da impresia ca e nenatural la cat de ciudat se comporta. Dar asta nu inseamna automat ca este "facut in frigider", poate insemna ca stiinta inca nu a inteles ce se intampla din cand in cand in natura (de exemplu pandemia din 1918-1919 sau ciuma din Manciuria din 1911 despre care am postat mai sus).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Povestea româncei fotomodel în Italia care stă izolată din februarie. „Mi se spune că sunt studiu de caz. Testul a ieşit pozitiv şi în ziua 56“
https://adevarul.ro/locale/craiova/pove ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

:lol: :lol: :lol: (au fugit de pe plantatie! :lol: :lol: :lol: )
„Am vorbit cu proprietarul plantatiei si cu Consulatul din Berlin. Situaţia este în felul urmator: oamenii au ajuns sâmbătă seara la el, au primit de mâncare şi 50 de euro fiecare. Mâncarea se aducea de o firmă de catering; pe lângă mâncare mai aduceau si alte produse pentru ca românii sa poată cumpăra ce mai doreau fără a fi nevoiţi să meargă în oraş. Trebuiau respectate cele 14 zile de carantină. Românii nu au respectat aceasta carantină şi s-au dus în grupuri, duminică, în oraş să îşi cumpere cartele de telefoane si altele. În contractul cu agenţia era prevăzut ca primele 3 zile sa lucreze în acord ca să înveţe cum se scoate sparanghelul, urmând apoi ca după acele trei zile să fie plătiţi cu 13 euro la oră. În cele 3 zile de acord se plăteau 0.85 de cenţi pe kg scos de sparanghel. Românii nu au fost de acord şi au spus ca ei nu lucrează în aceste condiţii. Proprietarul avea o româncă angajata ca traducător; aceasta doamnă a fost înjurată şi înjosită de aceşti oameni. Luni nu au vrut să lucreze deloc, patronul asigurându-le mâncarea; marţi patronul a decis sa sisteze livrarea de mâncare de către firma de catering. Patronul a spus că nu a fost de acord sa le mai platească mâncarea din moment ce românii nu au lucrat nici o zi. Azi dimineaţă (joi, 23 aprilie - n.r.) românii au fugit de pe plantaţie fără să spună nimic. Omul a anunţat poliţia si consulatul român din Berlin şi centrul de sănătate din zonă. Românii circulă acum nu se ştie pe unde fără să respecte timpul de carantină prevăzut. Patronul afirmă că a fost vizitat şi de o televiziune în legătură cu această situaţie. Am sunat la consulatul român din Berlin care ştiau deja problema. Momentan, românii sunt cautati de poliţie din cauza nerespectării perioadei de carantină”.
https://adevarul.ro/locale/alba-iulia/c ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Situaţia din România mi se pare mult mai calmă, oamenii îmi par mai responsabili şi au ştiut să ia măsuri, inclusiv atunci când a izbucnit criza generată de focarul din Suceava. Aş spune că, dacă politicienii din Franţa amplifică într-un fel gravitatea situaţiei, în România clasa politică mi se pare ceva mai responsabilă.
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Pai pe vrema lu Ceasca nu era munca patriotica?

"nu esti bun de nimc, la munca patriotica baiete!" "..altfel la scoala si intarce-te dupa ce ai invatat!".

Nu am putea cultiva cacatul asta de sparanghel la noi - cu munca patriotica platita de stat, cu lista locuri de munca vacante pe care daca o refuzi nu primesti ajutor de somaj - asa poate il exportam noi in tarile astea la costuri romanesti si la preturi de vanzare nemtesti.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by arpadgicu »

SOLO wrote:Pai pe vrema lu Ceasca nu era munca patriotica?

"nu esti bun de nimc, la munca patriotica baiete!" "..altfel la scoala si intarce-te dupa ce ai invatat!".

Nu am putea cultiva cacatul asta de sparanghel la noi - cu munca patriotica platita de stat, cu lista locuri de munca vacante pe care daca o refuzi nu primesti ajutor de somaj - asa poate il exportam noi in tarile astea la costuri romanesti si la preturi de vanzare nemtesti.

Exista un raspuns la intrebarea ta in video-ul asta:

https://www.comisarul.ro/articol/video- ... 92003.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

SOLO wrote:Nu am putea cultiva cacatul asta de sparanghel la noi - cu munca patriotica platita de stat, cu lista locuri de munca vacante pe care daca o refuzi nu primesti ajutor de somaj - asa poate il exportam noi in tarile astea la costuri romanesti si la preturi de vanzare nemtesti.
raspunsul este nu!
Statul actual, asa cum este el azi nu poate organiza nimic. Nu poate nici sa se organizeze pe el insusi. Institutiile de stat cumpara prin licitatii (sicap) diverse chestii din sectorul privat sau incredinteaza contracte directe tot in sectorul privat. Tot ce a fost sau inca mai este pur de stat trage sa moara sau a murit si acum niveleaza buldozerele. In Romania statul ca entitate directa economica este o moarte anuntata. Cica sunt "agentii/regii/companii" sau tot felul de entitati asazis independente cum e de exemplu Posta Romana. Aia e un dezastru absolut! Un exemplu de ceea ce "e in stare" statul.

Iar sectorul privat romanesc.... Pai a reusit vreunul sa faca chiftele din alea impaiate ca McDonald's?!?! Erau niste arabi care faceau o pizza mai orientala, dar niciodata la ei nu era nici curatenia si nici organizarea de la McDonald's si au falimentat, ca erau aproape de McDonald's. Au fost mereu si rumani care au prajit merdenele. I-a bazait musca pe la gura, erau proaste la inceput, proaste au ramas pana la faliment, mizeria e garantata! Si hotia! Pai daca nu suntem in stare sa concuram o firma care vinde c_cat prajit cum este McDonald's, adica niste dughene de chiftele cu uniforme si ambalaje colorate, pai de ce suntem noi in stare?!?! De sparanghel?! Si cine il manaca? Il exportam in Germania unde aia nu mai stiu cui sa il vanda pe al lor?!?!

Problema este ca daca se aduna 2 rumani sa faca o afacere, fiecare gandeste cum sa-l fure pe celalalt, cum sa tzepuie, cum sa pacaleasca. Si orice este de stat e invitatie la furt, la jaf! Abia asteapta toti acum sa se dea acele miliarde de ajutor pentru covid, sa vedeti ce fraude, ce zaiafet, ce furt! Asta e "afacerea" romaneasca, sa te pui la bariera (adica sa gatui drumul) si sa iei taxe de trecere, sa te asezi pe unul care produce ceva si sa-l capusezi, sa furi din averea statului, sa inseli populatia, etc, etc. In tara asta la unul care construieste ceva se gasesc 10 sa demoleze ce face omul ala! Daca unul vrea sa faca un bine public ii sar o suta in cap ca, "Dar ce interes are?! De ce face el asa pe degeaba?!?! Are el un scop!"

Iata acum "de guvid" cum se fac afaceri oneroase cu echipamente medicale! Am citat multe si pe aici. Si nu se fura/tzepuie/jefuie numai prin achizitie de chestii medicale. In tacerea carantinei se trec PUZ-uri, PUD-uri si tot felul de ticalosii care in vremurile normale ar fi observate.

Romanii au un major handicap in ceea ce inseamna constiinta colectiva, comunitara, unirea la a face ceva in comun si cu atat mai putin si public. Fiecare ruman e cu "zdama-sii", se omoara fratii intre ei pe o bucata de tarla, se judeca o viata intre ei pe o cocioaba, se urasc zeci de ani si nu-si mai vorbesc, se jefuie in familie intre ei, se urasc si se pizduie dar toti tin postul de mancare, pupa moaste, isi fac zece cruci, dau la popa in buzunar ca si la doctor, etc, piosi nevoie mare dar intre ei sunt precum cainii turbati! Din 10 familii de rumani abia daca in una exista intelegere si pace intre toti. In rest numai rafuiala si scandal. Pai statul este o notiune care tine de comun, de comunitate, de ceva facut pentru toti, la comun! Astia nu sunt in stare sa se aiba normali intre frati!

Treaba vine din trecut, noi ca popor suntem niste robi, sute de ani am fost umili robi ai pamantului, ne-au cucerit si fu_ut toti (drept dovada ce genetica amestecata avem in tara asta, oameni de toate culorile si rasele, de la rase germanice, latine pana la tigani si asiatici). De exemplu, ma duc acum cam departe, teritoriul actual al Ungariei a fost "Dacia" populat cu rumani la venirea hunilor care erau o mana de oameni, niste triburi razboinice (putini dar hotarati, organizati si razboinici de profesie). Rumanii din Panonia pasteau vacile si oile, nu aveau un stat organizat, au fost subjugati de huni, au intrat astia in ei ca in branza. Cu timpul si-au pierdut si limba, hunii au fost ai naibii. Apoi tot hunii au organizat primele state feudale dupa model occidental si au avut si Transilvania multa vreme. In tot acest timp ei au fost minoritari si au inglobat grosul populatiei de pastori si tarani rumani, multi dar prosti si dezbinati. Acum Ungaria e din punct de vedere genetic masiv romaneasca, de fapt ei sunt o combinatie de rumani cu huni. Asta e un exemplu ca neamul asta e bleg si pasnic, numai sa citim istoria cum primele entitati statale maghiare dadeau papara (adica i-au batut de le-a sunat apa in cap) la primele entitati romanesti.... care erau doar ca majoritate cu populatie romaneasca dar conduse de tot soiul de navalitori din est, deci alti straini mai organizati care conduceau si organizau marea turma de pastori si agricultori gasiti pe aici. Toti cum au trecut pe aici au cucerit, fu_ut si apoi a rezultat poporul de azi. Am fost multi, majoritari insa dezbinati si pasnici, adica robi de profesie. Insa fiind multi i-am inghitit pe toti. Aste e neamul nostru, de fosti robi, multi dar dezbinati, cu mentalitate defetista (balada Mioritei!), am trait intre nenorociri, pamantul foarte roditor ne-a tinut in viata fara prea mare efort. Asta a dus la o frustrare care vine din istorie. Fiecare rob cand e eliberat vrea sa fie cum era stapanul lui (ala raul) si deci sa inrobeasca pe altii. Cei mai mari tirani provin din randurile sclavilor eliberati. Daca nu are pe cine inrobi, gaseste el pe unul mai slab si mai amarat decat el!
Trebuie sa treaca secole de pace, viata imbelsugata si buna. mai ales constanta (ceea ce ne-a lipsit grav) peste neamul de robi ca in sfarsit se apuce sa fie si el o comunitate si nu o haita de lupi rapaci sau o simpla gloata.
Dar Romania a patit din timp in timp tot felul de resetari. Mereu am luat-o de la capat. Pe aici a fost numai saracie, disperare, asuprire si neputinta. Asta cu timpul cred ca intra si in bagajul genetic.

In timp omenirea va invata adevarul, anume ca oamenii sunt aceeasi pe toata planeta, ceea ce-i aseamana e dramatic mai mult decat diferentele minore. Toti trebuie sa trecem atat in viata noastra unica si marunta prin anumite etape sa invatam, dar si popoarele trebuie sa treaca prin asa ceva, dar la o scara mult mai mare decat scara unei vieti de om.
Noi acum in Romania suntem la inceput. Tara in ciuda istoriei de vreo 2000 de ani e o tara noua, abia are 100 de ani. Poporul e ramas mult in urma altor popoare. Si nu poti cere oamenilor ceea ce nu pot. Deci acum suntem in neo-feudalism, fiecare daca poate sa faca ceva, o face singur, nici fratele nu-l ajuta ca daca se aduna doi frati, dupa un timp unul devine hot si celalalt pagubas.
arpadgicu wrote:Exista un raspuns la intrebarea ta in video-ul asta:

https://www.comisarul.ro/articol/video-" onclick="window.open(this.href);return false; ... 92003.html
Horia Alexandrescu este o javra de om, un gunoi, el se ocupa sa planga de mila marilor corupti prinsi din politica, lingea piciorusele Vidrei pe sticla si dadea limbi la politica Flaushatului de la Rahova, un individ putin spus abject. Deci in privinta acestui toxic nu am decat oleaca de flegma.
Insa despre Călin Georgescu aveam o parere mai buna. Nu prea buna au avut-o altii, aia cu decizie, si de aia nu s-a ales nimic de el, tot latra dincolo de garduri. Acum vad ca o da pe versiunea cu Oculta. Din punctul meu de vedere omul asta e ratat. Nu agreez chestii din astea cu Oculta, mi se par prea pentru almanahe pe care le citeste omul pe closet cand are o treaba si la urma foloseste foile la ceva mai util.
Deci, cine se aseamana, se aduna!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by arpadgicu »

chestia cu Oculta chiar se leaga de teoria ta (momolo) cu cei cativa zeci de bogati care detin jumate din avere pe Terra. Cred ca trebuie oarece coordonare si intre ei ca sa tina pulimea/sclavii/omenirea in general cuminte si ascultatoare, sub ei. Altfel cum. A, si prin teroare si asuprire (boli, dezastre, job).
La nivel "mioritic" acest mecanism este practic copiat la fix, astfel ca toti cei ce apar/rasar in politica si economie (adica politicienii si "marii" oameni de afaceri despre care citim in diferite reviste de specialitate - top 300, etc.) sunt "controlati" (adica lasati "sa se afirme" dar sub urmarire). Toti raspund in fata cuiva (din pacate, nu a noastra - care ii votam/alegem). Apropos de asta, singurul lucru cu care am ramas eu in cap dintr-a cincea, la lectia despre democratie, este ca acei conducatori alesi trebuiau sa vina (la expirarea "mandatului") sa spuna ce au facut cat timp au fost conducatori. Iar unora li se taia capul pentru ce facusera. Adica le sufla mereu in ceafa "raspunderea", aia care azi nu mai exista (in nici un sistem democratic).
Cit despre China si comunism, eu cred ca ceea ce vedem in China azi (si ce am avut noi in Europa de Est) este exact "intalnirea" dintre comunism (ala utopic, din carti) si om, adica este "comunismul aplicat" (sau real). Celalalt, de care ziceai mai sus, exista doar in carti, e utopie. Si comunismul asta "aplicat" a iesit diferit in fiecare tara, conform specificului "omului" din respectiva tara. La fel cu "puterea corupe", tot asa si cu comunismul, cand da de om devine corupt, deci nefrecventabil. (De-aia se si enerva Plesu cand dadea de vreun francez exaltat care lauda comunismul, netraindu-l niciodata, in fapt. Adica e bun comunismul, dar doar pe hartie).

Parerea mea :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

arpadgicu wrote:chestia cu Oculta chiar se leaga de teoria ta (momolo) cu cei cativa zeci de bogati care detin jumate din avere pe Terra.
desigur, s-au adunat toti pe un yaht si au dat cu virusul pe planeta sa se distreze, numai asa de ai naibii! Privesc de acolo band sampanie cum se prabusesc bursele si fabricile incremenesc inchise!
Si ce, avea cineva de impartit ceva cu ei?!?! Ai vazut manifestatie sau miscare sa le fie confiscate averile la astia?! E chiar interzis prin legi, chestiile astea sunt considerate atentat la siguranta statului si bla-bla-bla.
Bogatanii traiesc cel mai bine cand statul si sistemul merg perfect, si cand pulimea traieste ok si sta cuminte, cand se duc toti ca furnicutele la munca sa adune de o frimitură zilnica si mai ales in rate. Tre' sa fie idioti sa zgandare pulimea, ar fi cum un apicultor se duce sa dea cu ceva peste albine sa le omoare, doar asa de oculta si de distractie.
Deci, e total lipsit de logica ce spui si ma mira, pareai un pic mai altfel.
Cum sa tina virusul pulimea cuminte?! (acasa, in carantina, in somaj, fara sa produca?!?!) Tocmai da sa dea in clocot peste tot ca s-au saturat de carantina. Daca le da drumul si infectia se mareste ajungand la cote imense cu morti cazuti pe strada, sa vezi atunci ce "cuminte" va sta pulimea! Hai sa vedem ce o sa fie in Franta in curand, facem pariu ca iar o sa iasa in strada sa dea foc?!?! Virusul asta e fix ca sarea pe rana.
Deci, este fix pe dos, aia care au averi imense le tremura chilotii.
Si unde ai vazut macar doi mari bogatani sa se adune si sa se puna de acord cu ce?! Poate sa fure impreuna! Isi iau gatul unii la altii, asta le e starea naturala.

E tare simpla si neteda chestia asta cu Oculta care e de vina pentru tot. E o teorie reductionista, adica reduce ceva complex si mare in ceva simplu si mic ca sa intre si in ....hai sa spun elegant, "procesoarele" mai putin performante.

Nu faci altceva decat sa demonstrezi cat de manipulabili sunt oameni mai ales prin internet si mijloacele conexe (unde fiecare dus cu capul gaseste exact ce cauta). Netul e plin de nebuni si teorii de iti bubuie mintea.
arpadgicu wrote:Apropos de asta, singurul lucru cu care am ramas eu in cap dintr-a cincea, la lectia despre democratie, este ca acei conducatori alesi trebuiau sa vina (la expirarea "mandatului") sa spuna ce au facut cat timp au fost conducatori. Iar unora li se taia capul pentru ce facusera. Adica le sufla mereu in ceafa "raspunderea", aia care azi nu mai exista (in nici un sistem democratic).
e o prostie absoluta daca v-au predat asa ceva. E fix problema comunismului. Pai cine sa-i traga la raspundere dupa?!?! In democratie sunt trasi la raspundere in fiecare minut.... daca exista democratie functionala si puteri separate in stat. Ideea asta ca dupa ce unul incheie mandatul se duce undeva sa dea socoteala, e pura cretinie comunista, adica o poveste din mintea unora care nu se mai trezesc.
Aaa... ca poporul sta ca bleaga si nu zice nimic! Pai are fix ce democratie merita! Ca vorba aia, copilul care nu tipa nu primeste tzatza.
arpadgicu wrote:Cit despre China si comunism, eu cred ca ceea ce vedem in China azi (si ce am avut noi in Europa de Est) este exact "intalnirea" dintre comunism (ala utopic, din carti) si om, adica este "comunismul aplicat" (sau real). Celalalt, de care ziceai mai sus, exista doar in carti, e utopie. Si comunismul asta "aplicat" a iesit diferit in fiecare tara, conform specificului "omului" din respectiva tara. La fel cu "puterea corupe", tot asa si cu comunismul, cand da de om devine corupt, deci nefrecventabil. (De-aia se si enerva Plesu cand dadea de vreun francez exaltat care lauda comunismul, netraindu-l niciodata, in fapt. Adica e bun comunismul, dar doar pe hartie).
iar amesteci o salata. Plesu spune bine ce spune dar ce aduni tu e mere cu pere. Comunismul ala din carti e pe pune o idiotenie, nu iti trebuie decat doi neuroni sa-ti dai seama. Eu spuneam de altceva care are la baza ideea fundamentala. Hai sa-ti dau un exemplu simplu si sugestiv - comunism este atunci cand se da ceva pe gratis in mijlocul strazii si nu iau decat aia care au nevoie si cei care avand nevoie, iau numai cat au nevoie, nu mai mult. Comunismul NU este atunci cand se da ceva pe gratis in mijlocul strazii si gloata se arunca lacoma care cum sa apuce sa ia cat mai mult si cat mai primul, chit ca are sau nu are nevoie! Cu ideea ca, fiind gratis, hai sa luam cat putem si cat mai apucam!

Ceva foarte firav, un inceput s-a infiripat in tarile scandinave, mai putin in Germania si Franta. Dar am spus, e cum te-ai uita la o soparla micuta care se balaceste intr-o baltoaca si ti-a da seama ca asta peste 150 de milioane de ani va fi Tyrannosaurus rex.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Având în vedere că infecţia cu noul coronavirus este o boală respiratorie, medicii se aşteptau ca efectele cele mai grave să fie la nivelul plămânilor. Virusul s-a dovedit a fi însă pe cât de inteligent, pe atât de periculos şi prin formarea în sânge a unor cheaguri care pot duce la deces chiar şi la pacienţii tineri.
Pe măsură ce pandemia de COVID-19 avansează, medicii descoperă tot mai multe efecte pe care infecţia le produce. Unul dintre acestea este, se pare, formarea unor cheaguri de sânge extrem de periculoase, potenţial letale, la unii dintre pacienţi. Unele spitale le-au prescris bolnavilor tratamente anticoagulante. Mulţi medici din New York au raportat că un număr alarmant de mare de pacienţi cu Covid-19 au şi cheaguri de sânge care determină apariţia unor serioase probleme de sănătate precum atacuri de cord şi atacuri vascular-cerebrale, scrie CNN.
https://adevarul.ro/news/societate/mist ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply