Transport BUN pentru DAC extern

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Transport BUN pentru DAC extern

Post by yinyangbt »

Din experienta domniilor voastre , ce exemple de transport de foarte buna calitate cu raport pret/calitate OK ,pentru o eventuala solutie transport/DAC .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by momolo »

spre nemultumirea ta eu iti marturisesc ca nu am gasit transport ieftin si bun!

Problema este - playerele care au transport bun...au si DAC bun astfel ca a veni cu un nou DAC din categoria ieftina-medie este o chestie futila, playerul suna mai bine la un pret mare, pret care asigura incorporat un transport bun!

In opinia mea transportul face mai mult de 50% din calitatea sunetului, DAC'ul intrand pe locul 2.

Eu totusi din ce am auzit si vazut ti-as atrage atentia asupra transportului CEC bazat pe mecanica belt drive dintr-un player TL-51. Problema este ca diferenta de pret intre aparatul transport si aparatul player integrat (care functioneaza cu acelasi transport si are iesire SPDIF) este atat de mica incat e stupid sa alegi transportul fara sa mai dai cateva sute euro pentru un DAC incorporat in player, DAC, care e foarte bun!

Vezi aici: http://www.cec-international.de/pages/s50.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by yinyangbt »

Vad ca Transportul e 1600 iar playerul bazat pe el 2100.
Pina la urma cred si eu ca solutia player e mai buna, pentru cineva care nu-si baga miinile sa surubaiasca prin scule sa le optimizeze.
Oricum preturile la o sursa bunbuna (nu extraordinara) vad ca salta oricum de 2000.
dacuri externe benchmark, PSAudio,CEC sau Lavry toate sint la 1000+ , deci o combinatie tot pe la 2500 ajunge, cu complicatiile de rigoare
Noroc ca imi face palcere inca sa ascult pe sistemul meu, asa cum este ! :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by momolo »

yinyangbt
Vad ca Transportul e 1600 iar playerul bazat pe el 2100.
in realitate preturile pot fi considerabil mai mici pentru cine cumpara si are banul, astea sunt preturi generice. O stiu de la dealerul local de pe vremea cand vindea si CEC. Acum nu mai stiu daca se mai ocupa cu brandul asta sau daca va mai importa vreodata CEC ?
Dar si din Germania il iei mai ieftin de atat. Culmea ca pana si in scumpa Italie e mai ieftin! (sunt totusi asamblate in China)
Defapt il poti intreba pe SOLO. Acolo au si ei o piata second hand si poti gasi unul in stare perfecta si nefolosit la mai putin de 1000...800 euro. Ma refer la player, transportul cred ca se vinde in cantitati infime si nu l-am vazut second hand.

Mie de la CEC mi-a placut ala mic/ingust si lung in spate cu trapa pe deasupra (53) si puc mare si greu! Ala era cu vreo cateva sute euro mai scump decat 51 insa suna un pic mai bine (plusul era in rezolutia un pic mai mare), player cu potential serios, mai ales amplificat balansat.

Dupa cum vezi si tu, ai intuit ca fara minim vreo 2500 euro nu rezolvi problema DAC+Transport. Asa ca e mai avantajos un player integrat. Singura chestie cu DAC-urile este ca le poti folosi si la PC.

Insa cand discutam de zonele astea de pret mai mic (ca numai mici nu sunt!... :roll: ), discutam si despre compromisuri destul de maricele. Astfel ca aici cel mai important e matchingul. Pe asta nu ai de unde sa-l afli pe internet.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by Constantin C. »

Intocmai precum spune momolo , probabil ca ceva ieftin si bun este greu sa gasesti.
Pot , insa , sa-ti impartasesc din experienta mea pentru cazul in care crezi ca-ti poate fi de ajutor.

Voi spune doar ca sunt multumit de felul in care se comporta sistemul, iar sub raport calitate/ pret se poate situa , dupa parerea mea , printre cele considerate rentabile.Ma voi feri , asadar sa fac descrieri mai amanuntite ori aprecieri directe cu privire la calitatile aparatelor , punandu-ma astfel pe cat este posibil la adapost de eventuala reactie dincolo de principii a vreunui admirator absolutist al produselor realizate in Africa, Oceania sau pe alte continente.(Banuiesc ca Antarctica nu se pune ; nu am printre cunoscutii mei nici unul care sa fi auzit despre aparate audio realizate pe acest continent).Pentru orice eventualitate , mentionez ca am ascultat si detin aparate realizate in Europa , America si Asia , iar aprecierile mele sunt favorabile (sau nu) indiferent de origine .

Eu folosesc de vreo doi ani intr-un sistem un DAC Lavry.Initial au fost playerul si amplificatorul Roksan .Am indragit amplificatorul de la inceput.La player am apreciat robustetea constructiei , insa sunetul nu a fost intru totul pe gustul meu…Dupa multe incercari , de la cabluri la DAC-uri si playere diverse, configuratia pe care am preferat-o a fost cu Roksan folosit ca transport si DAC-ul extern D10 .

Ma simt dator sa-ti spun ca sunetul obtinut nu place tuturor.Convertorul in discutie ofera un sunet rece , numit de unii „analitic” , pe care eu l-as considera mai degraba apropiat de cel din studio.Astfel ca dupa auditii mai indelungate unii se pot simti obositi , altii plictisiti , etc.Mie imi place.
As indrazni sa mai mentionez ca pentru cazurile in care doresc sunete calde folosesc un sistem cu tuburi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by momolo »

configuratia pe care am preferat-o a fost cu Roksan folosit ca transport si DAC-ul extern D10 .
ambele variante, KANDY si CASPIAN sunt excelente ca transport, pentru banii lor, in opinia mea. Avand in vedere si faptul ca sunt sub 2000 euro, as spune ca sunt printre putinele la categoria asta de pret care dau semnal de buna calitate pe SPDIF. Plus calitatea si robustetea constructiei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by CC_TM »

Constantin C. wrote:Dupa multe incercari , de la cabluri la DAC-uri si playere diverse, configuratia pe care am preferat-o a fost cu Roksan folosit ca transport si DAC-ul extern D10 .
Ai incercat si transporturi mai ieftine cu DA10? Cu ce rezultate ?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by momolo »

Ai incercat si transporturi mai ieftine cu DA10? Cu ce rezultate ?
da! Rezultat = in ciuda povestilor cu jitter-free, exista DIFERENTE, unele notabile!
Mai precis, nu a sunat exact la fel nici macar cu doua din zece! Insa diferentele sunt foarte mici.

Alt rezultat - calitatea sunetului se pastreaza in limite rezonabile constante, insa doar daca bagi vreun DVD multiformat gen e-buda, calitatea se prabuseste.
Adica Lavry suna cam tot timpul la fel cu un transport cat de cat decent, atat cat poate el, din ce am testat eu. Adica playere sub 2000 euro. Din pacate nu am avut atunci disponibil de testat nici un transport mai scump si mai bun. Maximul a fost un CD ARCAM CD36 care costase de nou 2300 euro. Cu asta a si mers cel mai bine, era un transport foarte reusit.
Nu am reusit sa ma lamuresc la diferentele de cablu digital. Din ceea ce am testat, pare sa nu-i pese prea mult de cablul SPDIF. Insa diferentele vin din transporturi diferite.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by Constantin C. »

Vorbind despre incercarile facute cu Roksan , aveam de fapt in vedere un alt player care eventual sa-l inlocuiasca pe cel din sistem in speranta obtinerii unui sunet si mai apropiat de gustul meu.Initial am crezut ca este posibil sa realizez asta doar prin potrivirea cablurilor.N-a fost sa fie…

In final , am gasit ca pastrarea playerului Roksan pentru transport si utilizarea DAC-ului Lavry este solutia ieftina pentru care puteam opta cu perspective de a avea rezultate multumitoare, ceea ce s-a si intamplat , dealtfel.
Aparatul robust , bine construit , s-a dovedit potrivit scopului propus.
Celelalte playere incercate la momentul acela in sistemul pomenit au avut preturi mai mari.

Ulterior achizitiei convertorului , desigur , curiozitatea nu m-a lasat in pace si am incercat playerele pe care le aveam la indemana: Myryad MXC6000 , Bryston BCD-1 , Electrocompaniet ECC1.Aparatele sunt de categorie apropiata , dar oricare dintre ele costa mai mult decat playerul Roksan pentru care am optat.Sunetul , placut de altfel , al fiecarui aparat mentionat difera destul de putin de la caz la caz ,dupa cum a spus si momolo.Interesant de mentionat mi se pare influienta pe care o pot avea cablurile cuplate la Lavry si care , la nivelul acesta , se poate simti.

Pe de alta parte , la preturi mai mari pot fi cumparate playere de o calitate suficient de buna astfel incat utilizarea unui decodor extern sa nu se mai justifice. Este unul dintre motivele ( alaturi de un mai bun matching , sonoritate specifica , etc.) pentru care celelalte playere si-au gasit locul in alte sisteme , fiind destul de multumit de felul in care functioneaza cu propriile decodoare.

As mai avea doua mentiuni.Una se refera la amplificatorul Roksan despre care cred ca-si merita pe deplin banii.Acelasi lucru il cred , de altfel , si despre convertor.
A doua mentiune este legata de playerele mai ieftine incercate alaturi de Lavry.
Am avut la indemana si cateva aparate modeste , iar aceeasi curiozitate nu mi-a dat pace…
Un Omnitronic , cateva Philips vintage , etc. , chiar si calculatorul/ laptop-ul , etc.
Parerea mea este ca nu merita efortul…desi , spre exemplu , batranul si modestul Philips CD473 mi se pare ca suna placut chiar si cu propriul convertor.
Chestie de gusturi , vezi , deci nu pune prea mare pret pe cele spuse de mine…

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by momolo »

interesant este ca doecamdata, declarat, eu si Constantin C. am constatat independent unul de altul, ca la neinfricatul si jitter-free'ul Lavry DA10, totusi conteaza transportul!
Este adevarat ca intr-o masura mai mica decat la alte DAC-uri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by CC_TM »

Si eu am facut teste (Cu Lavry DA10) pe diferite transporturi, fiecare transport imprimandu-si amprenta proprie.

Presupun ca diferentele sonore se datoreaza prelucrarii semnalului digital, si nu jitter-ului; dar e numai o presupunere.
Nu am reusit sa le verific pe toate daca sunt bit perfect, dar am probat 2 din ele.
Unul (DVD Pineer 696) suna mai "cald", ca transport, si nu e bit perfect.
Al doilea (Panasonic S75) e bit perfect si suna mai "corect".
Restul nu au ajuns pe masa de test.

Sunt curios daca exista diferente intre un player scump (bit perfect) si unul ieftin (bit perfect), dar intrucat nu am avut ocazia sa pun mana pe unul scump ... nu stiu rezultatul. Pe viitor, daca aflu o sa va tin la curent :)
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by oake »

Un transport bun poate fii luat in considerare si rega apollo,cu macanica sa sanyo.
Sub 1000 euro,nu e de neglijat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by momolo »

Trebuie sa precizez ca am testat impreuna cu oake acel transport REGA Apollo cu DAC-ul PS Audio Link III si a prestat nesperat de bine. Defapt oake parea incantat! :D

Stiam ca REGA sunt exceptionale ca transport (pentru DAC-uri) iar acel Apollo costa aprox. 1000 euro. Mecanica SANYO ca la Nakamichi si CEC-uri! Din punctul meu de vedere, una dintre cele mai grozave la bani putini! Sanyo este o raritate!

Chiar uitasem de REGA. Eu cred ca e foarte, foarte de luat in seama pentru cineva care vrea un transport ieftin si bun pentru un DAC. Parerea mea e ca la pretul ala e imbatabil !

http://www.stereophile.com/cdplayers/606rega/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Transport BUN pentru DAC extern

Post by Constantin C. »

momolo wrote: Stiam ca REGA sunt exceptionale ca transport (pentru DAC-uri) iar acel Apollo costa aprox. 1000 euro. Mecanica SANYO ca la Nakamichi si CEC-uri! Din punctul meu de vedere, una dintre cele mai grozave la bani putini! Sanyo este o raritate!

Chiar uitasem de REGA. Eu cred ca e foarte, foarte de luat in seama pentru cineva care vrea un transport ieftin si bun pentru un DAC. Parerea mea e ca la pretul ala e imbatabil !
Am avut ocazia sa-l ascult impreuna cu DAC-ul Mini de la Apogee.
Am ramas cu aceeasi impresie buna despre Apollo ca transport si mai ales despre mecanica.Din pacate sunetul oferit de convertorul pomenit , sau in configuratia mentionata , nu a fost de natura sa ma incante.
Am fost doar musafir si auditia nu a durat prea mult , iar eu , nu uita , sunt subiectiv...

Post Reply