Yamaha as 1000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha as 1000

Post by c_andrei »

Sunt postate pe olx.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Yamaha as 1000

Post by HIL »

c_andrei wrote:Sunt postate pe olx.
Le-am gasit. Multumesc!

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Yamaha as 1000

Post by dj_italo2001 »

HIL wrote:
zoly wrote:Da ,este si asta un punt de vedere,este foarte adevarat cu ascultatul mai multor tipuri si tipologi de boxe.
Eu in priincipiu le am clasificat dupa sunetul diferitelor tari:Sunetul italian,sunetul german ,sunetul englez,sunetul danez...nu stiu de ce dar m am oprit la sunetul danez,acolo au inceput sa ma gadile urechile sa se ridice parul pe mana,chesti socoteli... :)
Sunetul de calitate nu cred ca are nationalitate, fiecare tara din cele enumerate cred ca are boxe care pur si simplu suna corect, dar grosso modo cred ca se poate spune si ca exista un sunet asa zis ”danez” ...



Si tot la cel japonez m-am intors... se numeste SONY MU-A200 + technics sb660 (x2 perechi), din cand in cand comut pe celalalt sistem format din 2x MU-A200 (fiecare in punte/mono) + Electro-Voice S-1503 (paaaaarty/filme)

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Yamaha as 1000

Post by dj_italo2001 »

Cat despre boxe (pentru unii doar lazi cu difuzoare) ceva care pe lampash se schimba radical in bine, din "staaaadion": SB-660 ! Cu 20w bine jaruiti nu le mai recunosti !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha as 1000

Post by momolo »

dj_italo2001 wrote:Cat despre boxe (pentru unii doar lazi cu difuzoare) ceva care pe lampash se schimba radical in bine, din "staaaadion": SB-660 ! Cu 20w bine jaruiti nu le mai recunosti !
interesant! Acum cateva zile le-am vazut intamplator cand benganeam pe olix dupa altceva (gramada ta de 6 bucati) si ma intreabam cum suna. Ca dupa "mirosul" meu imi par sa promita sunet bun. Si ce bine sunt pastrate dupa niste uimitori 43 de ani! Dar sincer nu ma gandeam ca au nevoie de lampadare. Chiar le-am trimis unui prieten pe email ca interesante si de studiat.
Ce mica e lumea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Yamaha as 1000

Post by dj_italo2001 »

Toata valoarea sta in "goarna" aia de medie si un banal condensator de 6,8uF + un rezistor @10ohm bobinat inseriat cu difuzorul de medie. Cine zice ca face mare diferenta la un tweeter "taiat" peste 8khz (in afar' ca se aude mai pronuntat sau mai putin) parerea mea ca doar minte sau habar nu are...Toata finetea unui sunet bun consta in zona de medii. Ca si bas aceste sb660 sun ok dar nu exceleaza, nu "flutura panlonii", pentru asta folosesc EV 1503 desi si acestea nu "vuvuie" mai jos de 50hz.Nu sunt adeptul infrasunetelor dar recunosc ca sistemul pe care-l folosesc la bloc (cel de-al 4-lea MU-A200 + CANTON CT2000 ) rezolva si problema "huruitului" pe joase. Inca mai cochetez cu ideea de-a folosi un cross-over activ cu "intoarcere" (corectie de faza semnal din iesirea blocului de putere) si eliminarea totala a filtrelor din "lazile cu difuzoare". Pentru acesta am pregatit pe fratiorii mai mici: MU-A151 (medie) si MU-A051 (inalte). Ca si x-over voi alege intre un seeburg (nu mai retin modelul) si un jbl-m553 ambele asteptad in cutie de mai bine de 5 ani iesirea la lumina. Doar x-overe analogice pure, fara DSP si AD-DA in acesta. doar filtre rlc + op-amp.
Deocamdata am eliberat apartamentul si m-am apucat de renovare totala. Posibil sa-l si vand pana termin daca iau pretul care sa-mi convina.La bloc am dus doar o parte din colectia de troace vintigi multe dintre aceste posibil a fi "inchinate" intr-un pod asteptand vremuri mai bune.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Yamaha as 1000

Post by resitent »

Eu nu înțeleg de unde se dorește bass sa fâlfâie pantalonii din niste kikinețe. In rest par faine
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Yamaha as 1000

Post by dj_italo2001 »

De vreo 20 ani la moda-i "bumtzi-bumtzi"...

Post Reply