ACCUPHASE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

resitent wrote:Exagerezi
Pentru aceasta reactie esti banat 7 zile din acest moment.

Indirect se demonstreaza ca Romania nu poate fi Suedia! (si de aceea e nevoie de amenzi si masuri dictatoriale care ii afecteaza pe toti la gramada. Din cauza acestei minoritati).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: ACCUPHASE

Post by arpadgicu »

c_andrei wrote:Apradgicu, ai putea sa detaliezi diferentele sonice dintre cele doua amplificatoare ?
Accuphase ramane brand-ul meu de suflet si imi doresc ca la un moment dat sa detin din nou un amplificator accu.
O sa fac o incercare, insa nu am mari competente de-astea. Si nici restul de sistem "referenz classe". Insa, pentru mine, saltul dela lampash la Accu E-308 a fost o revelatie din punct de vedere transparenta si detaliu. Shindo suna "dens" si "mieros" (de la miere, nu stiu cum astfel sa zic), corect timbral (ziceam eu) insa dupa ce l-am ascultat pe E-308 am acum impresia ca ceea ce placea urechii cand canta lampashul erau, de fapt, distorsiuni. Asa cred eu, acum, dar nu am cum demonstra. Deci Accu a adus acuratete, transparenta, detaliu, micro-detaliu/nuanta si muuult "realism" (adica senzatia aia ca - cel putin vocea - e in camera cu tine. Sau senzatia ca tobele chiar is lovite de un bat si ele sunt facute din piele). Plus - era sa uit - oo (adica cojones) - Shindo suna destul de "moale" (aproape ca puteai adormi pe Master Of Puppets). Asta a fost E-308.
Acum, intre E-308 si E-600 mi se pare un salt aproape identic dpdv detaliu, nuanta, transparenta. E ca atunci cand zici ca ai sunet bun si ca "mai bine nu se poate". Ei, E-600 m-a contrazis fara menajamente. Muzica suna mult mai real, mai "in camera". Si, comparativ cu E-308, E-600 e mai extins si "in sus" si "in jos". Sincer, imi lipseste uneori/putin "densitatea" aia data de lampash, insa e ca vorba englezului: nu se poate si cu nevasta beata si cu sticla plina.

O mare schimbare in bine, la E-308, am observat-o cand am inlocuit cablurile XLR Accu ALC (alea albastre) cu VdH Orchid. Sincer, a fost un "punct de cotitura", de acolo a inceput E-308 sa-si etaleze din calitati. Si tocmai de aia mi-am propus sa-i dau "curent de calitate" lui E-600, poate il conving sa-si mai arate si alte talente (adica sa se dea pe brazda).

Trebuie sa mai zic ca, dpdv acustica camerei, nu cred ca stau foarte bine, in sensul ca nu am camera dedicata pentru audio, astfel ca boxele (bass reflex, portul pe fatza) sunt foarte aproape de perete. Iar locul de auditie e aproape ce peretele opus. Plus rack-ul (care nu e rack, de fapt) cu scule e intre boxe (idem si TV-ul). Iar camera e patrata, 5x5m, iar boxele destul de mari pentru asa un spatiu (boxele au peste 300 de litri), plus ca fiind si sensibile, eu nu ajung cu potentiometrul de volum la ora 9 (potentiometrul pleaca dela ora 7).
Ce vreau sa subliniez e ca, probabil, in camera asta, nu voi reusi niciodata sa-i valorific intreg potentialul amplificatorului.

Si inca o treaba pe care am uitat s-o mentionez: diferenta de calitate intre inregistrari/albume/uneori chiar cantecele de pe acelasi album (probabil masterizate in locuri diferite) e devenit din ce in ce mai evidenta odata cu trecerea Shindo --> E-308 --> E-600.

Nu stiu ce-as mai putea sa zic, poate mai ai tu intrebari punctuale.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: ACCUPHASE

Post by spiromedica »

Si eu am ramas dependent de sunetul lampii, o ascult in paralel cu power-ul Accuphase , a devenit chiar o obisnuinta sa ascult albume intregi pe lampa si altele pe SS .
Felicitari petru review-ul Shindo-Accu , avem nevoie de cat mai multa informatie pertinenta , dezvaluita prin prisma propriei experiente ..
Era interesant de vazut in sistemul tau ce influenta ar fi avut cablurile maro de la Accu (ASLC..)
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: ACCUPHASE

Post by arpadgicu »

spiromedica wrote:Si eu am ramas dependent de sunetul lampii, o ascult in paralel cu power-ul Accuphase
Cand am facut trecerea dela lampash la Accu si eu ma intrebam oare cum ar suna un final Accu plus un preu pe lampi.

Tu ai comparat cablurile albastre dela Accu cu cele maro? Sunt cele "refined" mult mai bune?

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: ACCUPHASE

Post by c_andrei »

Arpadgicu, multumesc pentru detalierea impresiilor. Am avut si eu cablu acela albastru, al-10 parca, si este un cablu foarte slab. Cel maro cica ar fi mai bun, dar nu l-am ascultat.
In rest ce sa zic, ti-ai luat o scula foarte faina, sa te bucuri de el!

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: ACCUPHASE

Post by spiromedica »

arpadgicu wrote:
spiromedica wrote:Si eu am ramas dependent de sunetul lampii, o ascult in paralel cu power-ul Accuphase
Cand am facut trecerea dela lampash la Accu si eu ma intrebam oare cum ar suna un final Accu plus un preu pe lampi.

Tu ai comparat cablurile albastre dela Accu cu cele maro? Sunt cele "refined" mult mai bune?
Jadis -ul meu este integrat , pentru power folosesc iesirea din Audio Aero (are functie si de preamplif. cu iesire pe lampa) .
Da , cablurile "maro" sunt cunoscute ca fiind foarte potrivite in sistemele Accu (am testat intensiv versus cele albastre +alte variante cu mult mai scumpe ) , sunt mult peste cele albastre , de aceea se gasesc foarte greu la vanzare , cele de generatie noua costa ceva ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: ACCUPHASE

Post by arpadgicu »

Micky, daca mai esti pe receptie, pot spune ca Shunyata Delta NR e un cablu foarte bun pentru E-600 (si acum vine disclaimeru') in sistemul meu audio, si pentru urechile mele (blege). Probabil va merge la fel de bine si pe alte amplifuri/componente Accu.

Am mai luat un cablu Venom NR si pentru CD player, insa abia l-am bagat in sistem, asa ca nu zic nimic mai mult acum.

Cablurile de care am zis mai sus pleaca dintr-un distribuitor Supra legat la priza cu cablu Supra Lorad 2.5. Cand o sa schimb si bucata asta de circuit (tot cu Shunyata) sper sa obtin inca un salt la calitatea sistemului audio.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: ACCUPHASE

Post by Micky »

arpadgicu wrote:Micky, daca mai esti pe receptie, pot spune ca Shunyata Delta NR e un cablu foarte bun pentru E-600 (si acum vine disclaimeru') in sistemul meu audio, si pentru urechile mele (blege). Probabil va merge la fel de bine si pe alte amplifuri/componente Accu.
Da, sunt și am primit mesajul. M-am gândit la Shunyata Research Sigma. Parca l-aș comanda să-l încerc. Mulțumesc.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: ACCUPHASE

Post by arpadgicu »

Micky wrote:
arpadgicu wrote:Micky, daca mai esti pe receptie, pot spune ca Shunyata Delta NR e un cablu foarte bun pentru E-600 (si acum vine disclaimeru') in sistemul meu audio, si pentru urechile mele (blege). Probabil va merge la fel de bine si pe alte amplifuri/componente Accu.
Da, sunt și am primit mesajul. M-am gândit la Shunyata Research Sigma. Parca l-aș comanda să-l încerc. Mulțumesc.

Daca se intampla si-l iei ar fi fain sa citim aici impresiile tale. Oricum, probabil ca esti familiarizat cu literatura lor (Shunyata) si cu "filosofia" lor, ei zic ca, daca bugetul e limitat, mai bine e sa schimbi toate cablurile din sistem (chiar cu modelul lor de baza, Venom) + un distribuitor, decat sa iei doar un cablu "mare si tare" (si cu care nu se face primavara audiofila).
La mine e relativ simplu, ca am doar un CD player si un integrat, deci doar 3 cabluri si distribuitorul.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: ACCUPHASE

Post by Micky »

Teoria prin care se creează o sinergie in momentul in care sistemul e cablat cu același tip de fir, o spun mulți. E adevărată și testată la mine in sistem. Este mai ușor de obținut un sunet bun dar mai este și politică de vânzări.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: ACCUPHASE

Post by johndoe21ro »

Felicitari pentru achizitie, arpadgicu! Sa-l stapanesti sanatos! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: ACCUPHASE

Post by arpadgicu »

johndoe21ro wrote:Felicitari pentru achizitie, arpadgicu! Sa-l stapanesti sanatos! :)
Merci Johnny!

Pana la urma cum e cu clasa A la integratele Accu, ca am vazut ca ai pus problema si pe forum-ul celalalt?

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: ACCUPHASE

Post by Cosmin2000 »

Va salut! A ascultat cineva preamplificatorul Accuphase C-240 din 1979? A fost preamplificatorul de varf din acei ani, cu un cost de 400000 yeni japonezi, fiind cuplat cu finalul P-400, cu tranzistori MOSFET de la Hitachi.

Eu am modelul mai mic, P-260, si m-ar interesa acest preamp (pe care l-am gasit intr-o stare minunata, cu cutia de lemn originala). C-240 are selector de voltaj, deci nu e nevoie de nicio modificare ulterioara in ceea ce priveste alimentarea. Costul e undeva la 1000 USD.
Attachments
IMG_20201230_110059.jpg
IMG_20201230_110059.jpg (35.76 KiB) Viewed 2791 times
IMG_20201230_110128.jpg
IMG_20201230_110128.jpg (29.1 KiB) Viewed 2791 times
Vintage forever!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ACCUPHASE

Post by SOLO »

Eu am avut c200 care suna minunat. Nu imi aduc aminte sa fi ascultat acest model, cred ca in stare excelenta isi face banii. Se revand foarte usor.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

La pretul asta merita riscul. Daca nu-ti place il vinzi dupa aia si cu profit. Insa preu prost de la Accuphase nu prea exista (poate unul defect).
Pe phono cred ca e jale, de fapt nu vreau sa ma gandesc! Astia sunt tata si mama la preurile phono.
Nu inteleg cum au reusit sa faca un preamp la 18 Kg !??! Imi lipseste Greierasul sa scrie ca jumatate din piese sunt puse la misto sa dea bine in poze si poate au turnat si beton sau au lestat cu plumb. Dar totusi.... 18 Kg?! Un preamp! Numai in anii '70 a fost posibil, dupa aia (incepand cu anii '80) au intervenit departamentele economic si cel de marketing si inginerii au fost mutati in beci.

In Romania nu intrebi cine a ascultat preul C-240, intrebi cate oi a avut fiecare sau eventual daca a plimbat caprele iarna pe ulitza:
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply