Whisk(e)y

Doar o vorba sa-ti mai spun
Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Whisk(e)y

Post by Messer »

Buna ziua,cu permisiunea dumneavoastra ,imi spun si eu parerea ,aci la noi in Ardeal,mai ales in zonele rurale se consuma muuuulta pãlinca,deobicei de prune ,curata,curata se mai gasesc : palinca de gutui ,palinca de caise ,o minunatie ,daca cel care o face chiar stie ce face ,palinca de mere rosii,palinca de borhot de struguri care iese slaba ,undeva la 35 ,va recomand ,in cazul in care gasiti palinca de cirese,se gaseste foarte rar dar are o splendoare de gust ,pretul incepe de pe la 300 de lei litru .

Palinca ,la fel ca vinul ,cu cåt e mai veche cu atit e mai buna ,palinca veche de 40 de ani ,nu se mai simte taria in ea,desi e la fel de tare ,depinde cine si unde a tinut-o ,daca e in butoi de stejar cu o våna de dud ,nu faci diferenta intre palinca si wisiki ,de pus te pun in cur ambele ,dar cum te pune palinca ,nu te pune wisiki,dupa o palinca buna,fie ea si o betie cu palinca,daca e buna ,doar ti-e foame ,cu un pahar ,te repari la loc .
Despre consumul palincii,da ,nu e ca wisiki ,la wisiki esti constient si dupa ce te ridici ,la palinca ,in momentul in care te -ai ridicat,daca te imbeti de la ea ,ala esti ...ceva de genul :

De la bat cårciumã viu,
Viu pe gard ,de drum ma tiu,
Dau cu cainii n bolovani
Sa ma apar de dusmani,
Nicu un latra nu ma caine,
Nici un punge nu mã bou .

:))))
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Foarte fain textul tau. Nu am mai baut de anul trecut o palinca de caise. Excelenta. Intradevar, da cu tine de gard daca nu sti sa te opresti :lol:

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Whisk(e)y

Post by Messer »

Kaav ,cine stie poate ne-om.vedea oarecånd si sigur nu vin cu måna goala,påna atunci poate reusesc sa fac pe måna una de cirese,chiar e o minunatie .
In momentul de fatza ma rasfat cu una de gutui ,cind o beau pe aia,uit cind se termina AC/DC live in Donington Park 1991.:)))
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Mersi de intentie. Pana la o posibila intalnire sa ne mentinem sanatosi ca e cel mai bine.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Faptul ca alcoolul este 'tolerat'' legitim in societatea actuala, nu minimalizeaza deloc resturile care le lasa in psihimul uman prin folosirea lui....
Nu abuza de prietenia care ti-o ofera pentru ca este un prieten ''rece'' . Opreste-te cand te simti in cea mai buna forma, adica exact atunci cand crezi ca poti sa mai bagi in tine ''hecto-litri'' fara probleme :wink: .
Alcolul este un prieten nemilos - nu ii pasa deloc de ''tine'' daca acest ''tine'' chiar este stupid si nu are masura .
De ce se consuma?
Isi are rostul lui, cu masura.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Whisk(e)y

Post by Messer »

Buna ziua,nu contest cele scrise de dumneata Kaav , cu.masura ,asa cum ai scris,insa alcoolul poate fi un tovaras bun.De ce scriu asta ? Pantru ca asemenea unui prieten manipulator si alcoolul poate fi ,chiar muuult mai rau ,am exemple in familia mea si nu-mi este rusine sa le recunosc ,fiecare face ce vrea cu viata lui si prietenii ,printre care si alcoolul, si-i alege singur,atita vreme cat pot controla cantitatea de licoare care ma va duce spre simtamintele ne ascutite ale lui Bachus,nu am nici o problema,de cele mai multe ori ,alcoolul este pricina celor mai neintelese probleme ,atit in familie cât si pe plan social ,multi tristi ,suferinzi din varii motive ,dezamagiti de viata lor isi gasesc un refugiu in alcool ,pentru ca e prietenul tacut si mortal ,care ucide lent dar sigur,exista si varianta rapida,sunt sigur ca stii astea.

Din punct de vedere al tovarasiei ,un pahar ,doua de pãlinca sau wisiky mai ales in compania unei muzici bune ,completeaza un tablou lenes ,de sâmbata seara si nimic mai mult.

Totul tine de vointã si cu aceeia care o au .

" Din.putzul gåndirii : Nu esti beat ,câta vreme poti fi culcat pe jos ,fara sa te sprijini de nimic ." :))
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Si ce spui tu este adevarat, frumos scris dar am preferat sa pun un pic accentul pe ideea de a preveni si in cazul in care ai avut dubii ca ti-as face obsevatie din vreo pricina oarecare, adevarul este ca am scris la modul general ca si atitudine. In cazul asta chiar si eu sunt vizat daca se intampla sa nu am grija :lol: . Si mi-e imi place si stiu ce bine poate sa pice in anumite momente o tarie buna.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Whisk(e)y

Post by Messer »

Nici vorba de observatii :)) chiar daca ar fi ,n-as avea vreo problema sa le accept ,mai ales daca vin din partea unei persoane care ma cunoaste.Dupa parerea mea,orice observatie sau critica poate fi constructiva, cu toate ca ,multi le considera direct distructive.

Este o discutie si o tratam ca atare.

Ps
Nu-s suparacios sau incuiat iar cei care tin la suparare isi fac singuri pacate . :))
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

Messer nu consider ca te cunosc, eventual din ce mai scriu poate sa fie ceva de valoare mai general valabila.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Whisk(e)y

Post by Messer »

Este si apreciez,cit despre necunoastere ,este timp ,nu fuge nimeni dupa noi . :))

Precum spuneam ,este o discutie ,sa o tratam ca atare.

Respect
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Whisk(e)y

Post by kaav »

La fel. Evident ca este doar o discutie, nici nu s-ar potrivi sa fie altceva.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Whisk(e)y

Post by _BGD_ »

Nu am mai scris de ceva vreme aici.

Momentan am la "meniu" un Hennessy VSOP - un Cognac autentic, cu o nota placuta de caramel/cafea, placut la gust si nu foarte intepator.

Si un Chivas Royal Salute 21. Un Blend interesant, sa zic o idee mai catifelat fata de 18Years, dar care nu isi merita asa mult diferenta de bani.

Ambele le servesc seara, fara gheata, acompaniate de o banda, un vinil... :)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Whisk(e)y

Post by puf »

Eu sunt fan Metaxa iar asta Grand Fine este ceva special, aromat, rafinat, ramane un gust fructat persistent.
link nepermis
Uneori prefer distilatele de fructe, alteori cele de cereale.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Whisk(e)y

Post by _BGD_ »

M-ai pus pe ganduri :)

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: Whisk(e)y

Post by Messer »

Buna ziua,or fi vecinii nostri maghiari cum or fi ,dar vinul lo de Tokaj e extraordinar ,soiul de Tokaj creste doar in Ungaria si in Australia si este minunat .

Va recomand ,l-am gasit si la noi,daca doriti un vin bun delicat acesta :

https://www.finestore.ro/tokaj-oremus-a ... o0QAvD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

Post Reply