COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav, tu baiat destept care frizeaza si prizeaza filozofia si subantelesul nespus al frazelor ai dat-o cu mucii in fasole citand un text KGB-ist (de rit nou, putinist - apropos, cine spune ca Putin este comunist este un mare idiot care nu intelege nimic). Sa sti de la mine, cand vezi pe text cuvantul "fascism" sa ti se aprinda LED-ul rosu si sa investighezi sursa. Numai inapoiatii astia de rusnaci au ramas cu fascismul in creierasul lor murat in votcă. Mucegaitii astia nu se mai trezesc din cosmarul lor bolsevic, au castigat razboiul si au castigat o p_la ca banuztul economic i-a dizolvat in liniste. Insa e si normal, astia au stat adormiti sub marxism leninism dublu cat am stat noi, care iata, nu ne trezim deloc nici dupa 30 de ani, tot niste comunistoizi tiganizati am ramas! E plin netul de minuni din astea de texte care au ca scop sa ațâțe oamenii care pun botul la texte iesite in intampinarea frustrarilor lor generale. Putinistii astia coordonati de mucegaitii de la rasarit vor numai sa creeze zazanie, sa slabeasca statele europene, sa tulbure populatiile, sa faca dezordine. Nu exista nici un fascism, dimpotriva, e deplina dezordine si dezmat democratic in lumea civilizata! In pandemie nu exista decat solutiile stiute inca din evul mediu. Statul trebuie sa fie puternic, unitar si ferm, sa bage maimuta la colivie spre binele ei de maimuta proasta si agitata, mai ales agitabila (de catre aia care stiu sa-i vorbeasca pre limba ei). Maimuta e obraznica, daca nu o pocnesti peste bot, nu se potoleste, se zgarmana la buba. Tocmai asta urmaresc mucegaitii astia, sa agite maimutele. Si a avut grija societatea de consum occidentala si democratica sa formeze maimute! Ca statul democratic te vrea prost, sa-ti ia usor votul! Numai ca lumea se duce de rapa daca maimutele nu inteleg ca legea naturii e una de cand lumea, seful decide si restul turmei executa. E un razboi nevazut care se duce din culise. Soldatii lor sunt zombie vii recrutati din randurile adversarilor. Nimic nu este mai eficient decat prostul harnic care crede in prostia lui! Si iata, vedem rezultatele! Eu cand am auzit ca multi nu cred in virus am crezut ca se exagereaza. Dar am auzit si vazut in jurul meu si mi-am dat seama cat de manipulabili sunt oamenii! Asta se petrece mai ales cu ajutorul internetului, asta e noul front pe care se duce noul razboi. Ei recruteaza zombie si in acelasi timp sponsorizeaza formatiuni politice facute de smintiti, de la fascisti francezi (care sunt Scufita Rosie pe langa fascistii adevarati care au pierit in razboi) sau alti smintiti ca de exemplu, crestinopati, dacopati, nationalisti de tot soiul, aia care merg de-a busilea in jurul bisericii, etc. Musai sa fie smintiti si sa aspire la distrugerea echilibrului si ordinii actuale. Dar cel mai eficient e omul de rand care le citeste cantecul de sirena si ramane vrajit si isi spune in sinea lui, "Ce bine le zic astia!".
Singurulele noastre arme de aparare sunt bunul simt, educatia si inteligenta. Mai ales echilibrul.
SOLO wrote:pentru ca mi-as dori o comunitate in loc de trib
din pacate rumanii nu au fost niciodata o comunitate si nici nu s-au schimbat, vorba lui Petre Țuțea care a spus ca a facut treisprezece ani de puscarie pentru un popor de idioti. Iata dovada:
Flămânzii mor şi de sete. Cum au ajuns urmaşii răsculaţilor de la 1907 să se spele la lighean şi să primească apă cu porţia
https://adevarul.ro/locale/botosani/fla ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Singurul care le-a dat teava si apa pe teava a fost satrapul Ceausescu. Dupa asta s-au intors la "normalitate". Dovada ca un asemenea popor nu stie decat de Stapan si de bici. Numai pocniti si tinuti cu frica merge! Daca le dai "democratie" idiotii raman fara apa de baut si de spalat dupa care plang, "Mama vreau caca!" Sa nu intrebam ce au votat astia 30 de ani ca stim!

Deci, sa mai dezbatem ce facem cu "opiniile diferite" ?!?! Pai iti spun eu, a fost simplu, cat m-am purtat frumos si delicat imi dădeau bâza pe la spate. Din ziua cand i-am ars cu o scandura in cap si mi-am consumat toate injuriile stiute pentru mama lor, mortii lor si toate rudele lor auzeam numai, "Sa traiti sefu'!" Asta e rumanul, ii dai democratie si intelege ca poate sa faca orice! Il arzi, se face ordine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Soarta mucilor, la un om care are cei 7 ani de acasa (ii am) este sa ajunga intr-o batista; pe de alta parte pe o fasole scazuta, dinaia care are bobul mare si textura ca untul se potriveste sa presari fir subtire de ulei de dovleac (rece) + o ceapa rosie dulce ca un mar :D .
Stiu ca nu ai vrut sa ma jignesti, ai incercat sa vezi in ce masura sunt vanitos. Nu sunt, dar respect de sine am. Asta a fost introducerea.

Textul in cauza apartine lui C.J. Hopkins care este dramaturg, romancier si creator de satire politice. De origine americana, traieste in Berlin. Piesele sale de teatru, adesea premiate, au fost publicate de Bloomsbury Publishing (UK) si Broadway Play Publishing (SUA). (Sursa: revista Lumea, pagina 69 din numarul 8(329)2020.
Daca domnii astia mint, mint si eu (niciodata intentionat)
Cui acorzi increderea ca si ''maimuta'' din randul plutonului? Ai incredere in oricine ? Nu cumva anxietatea existentiala care este ca o umbra in intelectul omului de rand [caruia nu ii mai sunt accesibile in mod oficial accesul la informarii irefutabile care sa il fereasca complet de stari creatoare de confuzii, dar resimte organic lipsa lor si nu le poate verbaliza fara sa se poticneasca, lipsindu-i exact ce trebuie, adica educatia adecvata, tocmai ca sa nu depaseasca statutul de ''maimuta] il apara de neajunsuri si mai mari?
Am citit si eu ca maimutele de rand apleaca urechea la teorii ''conspirative'' pe motivul ca expicatiile oficiale, neacoperind nevoile supusilor pentru ca defapt nu pot sa duca o asemenea povara grea pe umeri, apeleaza la etichete. Ma repet, nu tin nici cu rusi, nici cu chinezi nici cu americanii, toti sunt la fel in ochii mei :!:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Port masca in spatiile inchise, imi rezerv dreptul sa fiu ''paranoic'' (din fericire sunt punctual :wink: )
Pentru mine este o oportunitate perfecta sa ma distantez de oameni pe care de multa vreme ii etichetam: ''in ce ape se mai scalda si astia? Oare chiar il cunosc de fapt?''
''Bine il faci din rau ca al material nu ai la indemana''.
''Arkadi și Boris Strugațki '' - Calauza

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Prin Berlin si Viena sunt recrutati multi. Acolo e locul! Germania e infiltrata pana la varf. Austria a fost mereu o placa turnanta, locul de intalnire si intelegeri. Apropos de asta, acum Germania sapa conducta de gaz sub marea Baltica direct din Russia. Iar Austria si Ungaria saboteaza conducta de gaz alternativa. E prietenie mare!
Intelectualii occidentali erau comunisti in timpul cand exista URSS ca un mare gulag ingloband tarile est europene. Mintea lor educata si sofisticata nu putea intelege realitatea. Franta, Italia si Grecia erau comuniste de buna voie daca nu s-ar fi aflat in afara lagarului sovietic. Ironia sortii este ca tarile est europene nu au fost comuniste de buna voie ci doar violate brutal.
Vedem ce se intampla acum in USA cu miscarea de revolta pe strazi. Si la ce aberatii de "corectitudine politica" s-a ajuns inca de prin anii 90 din timpul lui Clinton. Aberatii care au adus la putere actuala administratie americana.
Violenta naste violenta si prostia naste prostie.
Drumul spre iad e pavat numai cu intentii bune.
Conteaza ce gandim deoarece inainte de orice fapta sau materie stau gandul si constiinta.
Inainte sa acorzi incredere si sa pleci urechea sau chiar sa te pleci, totul trebuie trecut prin filtrul propriei opinii si mai ales prin filtrul bunului simt.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Sunt de acord cu tine. Faptul de a apela la aspecte impartiale, logistic-utile, care nu se supun capriciilor de moment,ar trebui inseamna ceva la modul cel mai obiectiv pentru cei care accepta sa scrie ceva pe aceste meleaguri (pentru mine au valoare, dar deja ma repet).
Ca si un aspect secundar discutiei dar in ton cu topicul, ma deranjeaza cand remarc in spatiul public masca purtata ''la shmecherie'', adica pe barba, sub nas. ''Mor'' cand vad asa ceva. Inteleg direct din acesta abordare ca se considera ca ii apara doar de praf si nu accepta ca asta este soarta lumii in aceasta perioada.Nu imi place sa port masca, dar din momentul in care am pus-o, nu o mai dau jos cata vreme nu am spatiu liber mare la dispozitie. Este o chestie de atitudine.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Am in biblioteca, scrieri de la Frithjof Schuon, care in momentele mai grele, imi reamintesc felul in care anumite contradictii aparent de neconciliat se armonizeaza la un nivel mai inalt si reamintesc neincetat ca mintea omului este slaba cand este lasata sa se descurce doar de una singura. Nu traim doar pentru noi si chiar daca ne-ar reusi un asemenea demers, ar fi prea putin. Ma bucur ca am ocazia sa spun ca nu sunt suparat pe nimeni si intotdeauna mai este ceva de adaugat cata vreme ne pasa.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by remoteviewer1 »

Dear [b]kaav[/b] , articolul postat de tine este un exemplu perfect de propaganda a noii stangi din Vest. Vezi tu, din lecturile mele am invatat sa evit cu orice pret discursurile oamenilor posedati ideologic. Nea hopkins, a carui merite intelectuale nu le cunosc si nu vreau sa le minimizez, in respectivul articol nu e decat o vuvuzela sau portvoce a curentului actual stangist ce mi personal imi creeaza dureri de cap si stari de voma cand ii aud ce pot sa debiteze. Markerii lor specifici sunt, asa cum sublinia si [b]momolo[/b] , cuvintele fascism, totalitarism, mortalitate de 0,009 (mai ales in contextul actual), imunizare in masa, trump sa moara, imperialism,conspirationism, opresiune alba, societate patriarhala, etc. Iti dai relativ usor seama cand un om este posedat ideologic, atunci cand anticipezi cu usurinta discursul sau, cand stii de la inceputul discutiei unde va ajunge la final. Cu acest gen de oameni, este imposibil sa porti un dialog, ei pur si simplu te vor acuza de fascism, te vor numi opresor al diferitor minoritati etc. in functie de context, daca nu le impartasesti punctul de vedere. Aceasta noua stanga nu este interesata de binele clasei muncitoare, ci doar uraste bogatii. Tot ce are la baza ura de orice fel, nu merita sa supravietuiasca dupa parerea mea. Stanga impacheteaza populatiei intre niste putine adevaruri ("domle, ce bine le zice...") multe minciuni, de aici obtinandu se in societate haos (vezi blacklivesf...ckers), polarizare la toate nivelurile (oricine deschide gura in occident astazi e catalogat ori fascist ori stalinist). La nivelul mai prafuit de Romania, am avut circul psd/Veorica/Dracnea. In unele tari est europene, ca si raspuns, a aparut din nou curentul nationalist, care in mod extrem poate duce la alte orori(vezi istoria din secolul trecut). Astazi, avem mai mult decat oricand nevoie de echilibru in gandire, deoarece indiferent de ce s a intamplat in societate in trecut, nu putem vorbi de vina colectiva, ci doar de vina individuala.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

remoteviewer1, am avut de la inceput o parere bune despre ''zevzecul'' de Trump :wink:
Pare dus cu sorcova, dar nu este deloc. Daca nu ar parea zanatec, nu ar fi reusit sa evite multe din confictele care abia asteptau sa aibe apa la moara ca sa fie ''legitime'' si care ar fi promovat nebunia corectitudini politice, care chiar este nebunie.
Sa nu uitam ca traim intr-o lume ''post-adevar'' din simplu motiv ca la modul cel mai efectiv este o lume sparta in cioburi si nu mai exista o voce oficiala, care sa fie luata in considerare, la modul global .
Sunt mii de asemenea articole deranjante care contin cuvinte''cheie'' de care sa se lege inteligenta artificiala care (in masura in care poate un instrument/obiect sa poata intelege ceva). Hai sa nu ne punem in situatia in care un prost arunca o piatra in apa si 10 destepti nu mai stiu cum sa o scoata...
Incerc sa nu imi hranesc mintea cu chesti care azi sunt valabile, dar maine nu se mai stie cat valoreaza. Oamenii care ii apreciez (cartii) si care m-au inspirat de inainte de a scrie o vorba pe acest forum, au murit demult. Faptul ca regasesc pe net acum similitudini, ma consoleaza...
Sfat pentru oricine - nu cititi in diagonala un text, aveti rabdare si daca este sa nu aveti, nu uitati ca rabdarea se mananca cu rabdare nu cu altceva. Eu doar ma repet pentru ca principial, ce scriu acum am mai pomenit si acum ceva anii...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav wrote:Ca si un aspect secundar discutiei dar in ton cu topicul, ma deranjeaza cand remarc in spatiul public masca purtata ''la shmecherie'', adica pe barba, sub nas. ''Mor'' cand vad asa ceva. Inteleg direct din acesta abordare ca se considera ca ii apara doar de praf si nu accepta ca asta este soarta lumii in aceasta perioada.Nu imi place sa port masca, dar din momentul in care am pus-o, nu o mai dau jos cata vreme nu am spatiu liber mare la dispozitie. Este o chestie de atitudine.
eu port masca sub barbie, o indoi sa-mi stea pe partea exterioara. O trag pe gura/nas doar cand intru la magazin sau la buluc. Dar pe strada, in masina singur, in parc, pe camp, mi se pare o prostie sa port masca pe gura/nas. Am vazut multi singuri in masina lor cu masca pusa, am vazut si biciclisti cu masca completa, am vazut si in parc pe banca sau pe camp, un el si o ea ambii cu masca mergand de mana in mijlocul celor 184 de hectare de balarii din Vacaresti, la soare. Aproape exclusiv acestia sunt din generatia tanara, aprox. 30....40 de ani. Batranii sunt cei mai indaratnici, de exemplu portari/paznici de Policlinica fosta comunista sau aia de la supermarket de la intrare, la carucioare nu-si pun masca pe gura/nas nici daca te certi cu ei. Tineretul sub aprox 25 de ani nu poarta decat in cazurile extreme, obligatorii, unde nu au de ales.
Deci, kaav, pe mine ma poti vedea des cu masca sub barbie. In masina singur, pe strada, in parc, pe camp, pe bicicleta nu port niciodata masca pe gura/nas. Cand stiu ca am treaba la un magazin o iau sub barbie. Insa in "buticuri" mici de cartier nu intru cu masca daca nu e lume si am cativa metri liberi. La supermaket si mai ales Mega Image (cele mai inghesuite magazine) port masca intotdeauna si am la mine dezinfectant pentru maini pe baza de alcool peste 90% (ceea ce pun ei la intrare e o vaselina scarboasa de uns lantul la bicicleta). Apropos, la supermarket pulverizez din alcoolul meu pe manerele de la carucior. Dar sa port masca pe strada, singur in masina, in parc, pe camp sau pe bicicleta mi se pare o exagerare stupida. Cand pun mana pe masca sa o mut, apuc numai de margini si preferabil intai ma dezinfectez pe maini cu pulverizatorul micut. A pune masca peste tot, de cot, in traiste, prin masina, prin buzunare, mi se pare o greseala.
Si inca ceva - soarele este cel mai bun dezinfectant. Casapeste orice urma de lighioana. Nu are rost sa ma feresc de bordul masinii incalzit la soare, de banca din parc pe care a batut soarele, de caruciorul de la supermarket daca l-a batut soarele. Orice se poate "dezinfecta" daca e tinut la soare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Unul cu o opinie diferita:
Reacţia halucinantă a tatălui unei tinere din grupul ajuns focar de COVID-19 pe litoral: „Şi-au întrerupt vacanţa din cauza acestei mascarade”
https://adevarul.ro/locale/vaslui/react ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Nasol. Daca imi aduc aminte bine nici cetatenii germani nu credeau ca in tara lor ard oameni de vii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Mirciulik »

Unul cu o opinie diferita:
Despre virtuţi: „... Mărturisesc sincer că, în afară de credinţa ortodoxă şi de ospitalitate, cu greu am putea găsi printre moravurile moldovenilor ce să lăudăm pe bună dreptate. Toate viciile care se întâlnesc la ceilalţi oameni stăpânesc şi pe moldoveni, dacă nu totdeauna în mai mare măsură, cu siguranţă însă nu în mai mică; calităţile lor, dimpotrivă, sunt rare şi, cum sunt lipsiţi atât de o bună învăţătură, cât de exerciţiul virtuţilor, cu greu vei găsi un om care să strălucească prin virtuţi faţă de ceilalţi, afară doar dacă l-a ajutat o fericită întâmplare din naştere“.

Despre mândrie: „Îngâmfarea le este mamă şi trufia soră... în general sunt îndrăzneţi şi gata de ceartă, totuşi repede se potolesc şi se împacă cu adversarul... Sunt glumeţi şi veseli, iar inima nu o au prea departe de gură, dar aşa cum uită lesne duşmăniile, tot astfel nu păstrează prea mult prieteniile“

Despre învăţătură: „Pe de altă parte, moldovenii nu numai că nu iubesc învăţătura, dar aproape toţi o urăsc. Nici măcar numele ştiinţelor şi artelor nu le sunt cunoscute. Ei cred că învăţaţii nu pot fi cu mintea întreagă în aşa măsură încât, atunci când vor să laude ştiinţa cuiva, spun că a ajuns nebun de prea multă învăţătură...“
Am preluat un comentariu la articolul respectiv, cu mascarada, cineva citeaza din Dimitrie Cantemir (Descrierea Moldovei).

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by remoteviewer1 »

Monument sublim de prostie pura, hahaaa, aparent am talente de prezicator, idiotul a pomenit de Revolutie in contextul actual:
Să staţi cu masca pe faţă să vă uitaţi la un film de 200 de minute este inuman. Şi eu vă rog să plecaţi atunci când aţi simţit că trebuie să ieşiţi, că nu mai suportaţi, să plecaţi, vă rog foarte mult. Dacă dumneavoastră sunteţi aici şi vă uitaţi la un film azi, este pentru că au existat nişte oameni indisciplinaţi în România în decembrie '89 şi care au zis 'Nu' dictaturii. Puterea instalată ar face bine să discute cu oamenii, să intre în dialog, nu să ne trateze ca pe nişte vite. Da, există această problemă, există o epidemie, există un virus, dar tonul autorităţilor statului este inacceptabil"
https://www.google.com/amp/s/www.digi24 ... an-1350065
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

https://adevarul.ro/news/politica/dreap ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Totusi, cat de stupida e treaba asta cu masca pe figura la asemenea ....hai sa-i spun, manifestari.
"-Va prezint canditadul X!" ....Numai ca fiinta respectiva (prezentata) are figura acoperita parca am fi la Statul Islamic, o momaie acoperita, nu poate fi recunoscuta de nimeni. :lol:

....Totusi si-a dat masca jos la discurs (era culmea sa ramana cu masca!) dar in jur toti au ramas mascati, imposibil de recunoscut anturajul. Lipsea covorul cu scris arabic din spate....sau poate era mai interesanta carpeta cu rapirea din serai sau cea cu caprioara mov la apusul rosu. Desi pentru sectorul 4 ar fi mers tabloul cu felie de pepene si pere care seamana a mere (rama aurie groasa, bogat ornamentata). Apropos de sectorul 4, pe latura Lacului Vacaresti (Parcul National etcl) spre sectorul 4 este o cantitate IMENSA de sticla sparta. Maimutele urlatoare (de manele) din sectorul 4, o zona "aleasa" se distreaza de ani de zile aruncand sticla de bere dupa consumare cu bolta pe panda de beton a Lacului Vacaresti. Face frumos, poc! Bonus gunoaie, dar pana acum ceva vreme un ONG a strans cat a putut din acele gunoaie. Cu cioburile e mai greu. Oricum, se vede diferenta crunta, latura respectiva este cea mai infecta. Ca si locuitorii zonei de unde des se aud manele si alte muzici culte. Nu mai spun cum arata constructiile recente aparute pe acea zona! Sunt de bezna cea mai intunecata a mintii, uratenia fiind un cuvant bland iar "alinierea" frizeaza urbanismul din Uganda (probabil ceva mai civilizata, totusi). Ca un bonus, noile uratenii sunt construite de bezna mintii cu baile si scarile spre Parcul Natural, o priveliste pentru care la alte popoare se plateste de n ori mai mult orice apartament sau loc de casa. Pana si blocuri moderne care sunt facute totusi cu proiect "de arhitect" au spre Parc scarile si dosurile. Arhitectii geniali care le-au facut au dat ferestrele principale (adica ce vede omul) spre garajele de la Sun Plaza, tomberoane, strazi strambe si urate, orice uratenie, numai catre verdeata aia imensa NU. In directia aia le-au iesit geamurile mici de la bai si scarile, adica dosul! Mai ales ca pana si din constructiile alea de mai departe vezi intreg Parcul de pe la etajele 5...7 in sus. Dar acum locatarii vor vedea cocotati pe scaunel pe geamul de la baie de 50x50cm. Genial popor! Sublima arhitectura, perfect urbanism!

Nu stiu cum ar fi fost mai bine?! Daca ma intrebau pe mine le-as fi spus sa fie toti fara masca. Dar altii au argumente, poporul vede si ia exemplu gresit sau poporul (ipocrit) vede si acuza ca astia nu respecta regulile. Insa in viata de zi cu zi e stupid sa porti masca in foarte multe situatii si in acelasi timp nu poti reglementa tot. Hai sa iau un exemplu oarecare - la un restaurant al unei pensiuni, sa zicem, o pensiune din Delta Dunarii, un asamblu de case si casute din lemn si stuf cu restaurant, terasa, piscina, sali de diverse si tot felul. Pai la ce te salveaza masca daca toate tacamurile sunt la gramada, daca vesela naiba stie cum e spalata si uscata, habar nu ai ce s-a intamplat cu mancarea ta cand vine pe drum de la bucatarie si evident, nici in bucatarie nu sti ce se petrece. Vine personalul sa faca curat prin camere, iti umbla pe acolo, etc, treaba e simpla, daca e vreunul infectat nu te salveaza nici mama mastii. Practic esti cu familia ta intr-o mare familie formata din personalul pensiunii, turistii ceilalti si chiar si localitatea unde se afla pensiunea. E valabil in ORICE loc turistic. Nici mama mastii nu te salveaza daca in "noua familie" in care intrii e unul "guvizat". Valabil si la orice terasa din Bucuresti sau de oriunde. Faptul ca nu esti intr-o incapere si esti la, cica, o terasa, cica afara, nu te ajuta cu nimic daca ai ghinionul ca un chelner (sau mai multi), bucatarul, casierita, vreun altul din personal sa fie "guvizati". Masca in cazul asta, frectie, inutila. Ai luat loc la masa, ai avut treaba cu ei, ti-au gatit si adus mancarea, ti-au dat restul la bani, esti deja in "noua familie"! Ca sa nu mai spun ce am vazut zilele astea prin Bucuresti, multe cica terase deschise la aer dar inchise cu acel plastic transparent care a aparut asta iarna cand era frig afara in Centru Istoric. De forma e terasa, adica o cosmelie cu stalpi, balustrada si acoperis. Numai ca de jur imprejur e inchisa cu punga aia transparenta. De exemplu am vazut ditamaia hardughia in felul asta la Cernica, la lac. Frumos loc! Dar sunt asa cu punga prin tot Bucurestiul. In cazul asta este perfect inutil sa interzici salile de restaurant, unicul argument ar fi fost ca la terasa bate vantul si, cica, matura "guvidul"..... O clipa!.......Stiinta nici in ziua de azi nu stie nimic concret sau important despre acest virus. Se contrazic toti in studii si presupuneri. De exemplu nu e lamurita situatia daca iau "guvidul" mancand ceva contaminat. Unii scriau ca nu-l iei din mancare. Altii insa s-au contaminat stand exclusiv in casa, gen baba oloaga din Italia care era servita cu traista lasata langa usa. Poate s-a contaminat cand a deschis fereastra?!?!. Si ca sa fie o mancare contaminata e de ajuns (presupun) sa vorbeasca un "guvizat" (asimptomatic) deasupra farfuriei, paharului, etc, toate ale mele (cine vorbeste emite micro bale peste tot, ditamai norul!) in drum spre masa mea aflata in minunata terasa inchisa cu punga....O clipa, inca nu se stie daca asimptomaticul da boala mai dihai decat ala pe patul de la ATI ...sau nu?! Un studiu zice ca asta e cel mai contagios, asimptomaticul, alt studiu spune ca asta de fapt nu e prea contagios. Un studiu zice ca copilasii nu dau "guvidul", alt studiu spune ca puradeii pana in 5 anisori dau de ....10 ori mai mult "guvid" decat ceilalti oameni. Un studiu spune ca "guvidul" traieste pe clanta de nichel 7 zile, alt studiu nu a gasit nici un virus pe clanta si spune ca numai daca imbibi clanta in muci proaspeti de guvid, ai sanse sa iei numai daca bagi repede mana in nas. De fapt nu se stie nimic.... Cum se ia, concret?! De ce unii oameni mor si altii nu au nimic? De ce unii il fac si a doua oara, ba unii a doua oara mor chiar daca prima oara au avut simptome foarte usoare. Ba ca cica virusul nu sufera mutatii importante, deci e acelasi mereu. Dar daca loveste o data bland si a doua oara omoara, e acelasi sau ce?!.....ETC! Nimic CONCRET.

Deci, iata panarama politica (asa vor ei sa castige intr-un oras de bugetari si pensionari doua treimi pesederizati din totdeauna, intr-un oras de oameni satui de minciuni si gargara de campanie, intr-un oras de oameni carora le tai apa calda o luna fara sa-i anunti si nu se revolta nici unul, nici macar in scris pe net, subiect neimportant, intr-un oras de oameni care habar nu au de stiri, politica, etc, intr-un oras cu oameni speriati de "guvid" in asa hal ca nu vor sa intre intr-o cabina de vot dupa altii, multi inainte care au intrat si, vorba aceea, "puteau sa aiba guvid", intr-un oras de revoltati numai din gura si taste pe feisbuce dar cand sa faca ceva, oha, nu vine nici unul.... neplatit, intr-un oras cu asociatii de proprietari unde numarul maxim de prezentati la o adunare in toata istoria lor a fost de 30 din 140 de apartamente chiar si atunci cand se discuta despre venirea Doreilor sa le scoata ferestrele din fatada, etc, etc).

Totusi, trebuie bun simt. Asta nu poate fi inlocuit de legi, regulamente, specialistii lui peste prajit in comunicare facuti la o facultate privata dupa ce au copiat cu "smartul" de la unicul coleg care stia la ce se da examenul, bunul simt nu poate fi inlocuit de nimic, e doar.... bun simt! Unele popoare il au, altele nu-l au. Lipsa acestuia e sora cu Caragiale in politica, cu Dorel in arhitectura, cu baba atomica pe banca in fata complexului alimentar Ambrozie, batrana grasa care voteaza cu "Duamna" pentru "ca-i da!", cu internautul care vede conspiratii peste tot si Oculta in toate, cu familia apolitica care merge in concediu si nu are nici o problema cu "guvidul" dar nici nu are habar de alegeri sau stiri, cu tinerii hastagisti care merg pe strada NUMAI cu ochii priponiti in telefon, cu tembelii care merg pe trotineta electrica cu castile pe urechi, cu batranii de la bloc care duc punga de gunoi cu masca pe figura, cu notaritza care se lauda ca "de guvid" nu a purtat niciodata masca, nu a fost niciodata in carantina si de ea nu se atinge "nici un virus" (inventat) dar e totusi sanatoasa chiar si azi (desi primeste jdemii de clienti pe zi) si vorbeste chiar si cand cica tace! Doar bunul simt te poate face talentat in politica si in orice. Valabila si inversa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Nu omul alege un anumit fel de a fi; adica nu omul alege cum sa fie, cat calea il alege pe om (daca este copt). Confuzia care o respiram in fiecare secunda, este grefata pe faptul de a avea orice informatie la indemana. Faptul ca ai orice la indemana nu inseamna ca chiar oricine poti pricepe ceva efectiv; asta inseamna ca democratia este o nivelare falsa (adica intotdeauna la nivelul cel mai abraziv in jos, care sterge orice este peste nivelul ''mediu'' - asa se intampla cu educatia ''academica'')
Stim de toate dar o stim cand este cumva ''prea tarziu'' ca altfel nu pot sa-mi explic confuzia generala care doar in felul asta, exacerbeaza eroarea fundamentala a faptului ca omul lasat la propriile lui puterii chiar poate ceva efectiv - va fi intotdeauna sub nivelul pretentiilor care le reclama.

Post Reply