Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by hondaru »

Mi-ar place sa ascult un sistem bazat pe Kondo si Feasterex cu electromagnet. Greu de gasit...
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by gabip »

Salutare,

Postare cu mare intarziere...
JBL 4312 SE le am in dotare de vreo 3 ani si nu cred ca o sa le schimb curand.
In prezent le amplific cu un Supernait 2, sursa digitala Chord Qutest, transport Arcam CDS 27. Cabluri Chord si Telurrium Q Silver la boxe.
Dau un sunet rezolut live plin cu media in fata. Imi plac mult.

Toate bune.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by momolo »

https://www.youtube.com/watch?v=IxDdxSxv5JY" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by gabip »

Pe rock/hard rock blues suna bestial, sunt facute pentru martalogii :lol: expusi COVID si nostalgici. Non Hipsteri va rog!

Sunt curios cum suna cu amplificare si sursa americana.

Daca aveti experiente va rog exprimati..
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Ioana2020
Posts: 1
Joined: 10 Oct 2020, 18:28

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by Ioana2020 »

am meu imi place merge bine rupe timpanu la vecinii :P ( link editat de moderator: Spune-ne cum se numeste fara linkuri cu reclame. )

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by kaav »

Ioana2020 wrote:am meu imi place merge bine rupe timpanu la vecinii :P
Daca as avea un vecin ca tine care se crede ''destept'' ii pot demonstra cat pot fi de prost.
Tai curentul la tot blocul.
Este suficient de ''cool''?
Ce varsta ai?

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by Kross »

La mine pe stradă, fiind refăcute branșamentele, cutia de contor și general e la poartă. A băgat unul odată manele și populare, m-am dus la el și i-am tras automatul jos. A doua oară, s-a rezolvat cu poliția locală și avertisment . A treia oară, a plătit o amendă de 2500 lei, pentru perturbarea liniștii publice și poluare, nu știu ce a pus pe grătar dar ziceai că e furnal.
Și la bloc era unul care băga din astea, și pur și simplu, i-am scos siguranța generală de apartament. Și că să fiu sigur că nu mai recidivează, i-am aruncat patronul (ăla de 32 A) pe ghenă. La mine, am montat demult automat de 32 tip DIN. Deși la blocul ăla erau cam 80 % pe patroane care de multe ori aveau cuie în ele.
În fine, nesimțirea asta de a da tare e o țărănie din aia să audă tot cartierul. În anii 80 mergea, dacă era muzică vestică, te rugau să dai la maxim... Dar acum, cum țărănoaia s-a mutat la oraș, vechile obiceiuri au rămas. E ca lupul își schimbă părul dar năravul ba. În cazul de față, țărănoiul își schimbă locația, dar deprinderile ba.
Vrei tare? Ia-ți căști și dă tare până ți-or bubui creierii.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by kaav »

Bine zici. Daca nu se poate abtine si vrea ''vibe'' de stadion sa-si implante castile in cap.
Ceva similar cu ce o facut (nu mai stiu ce voinic din povesti ) cu o sabia infipta in stanca de nu o mai scos-o nimeni de acolo :lol:
Nu traim in padure. Faptul de a trai la comun, implica din start concesii.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by kaav »

In ton cu topicul, ce mi-as dori sa ascult ar fi anumite incinte acustice de la Celestion, Cabasse, Kef (ar mai fi dar nu vreau sa ma lungesc cu fantezia). Doleanta foarte imprecisa avand in vedere ce vast este acest domeniu si faptul ca ce scriu are o baza indirecta (lectura pe net) si nu experienta concreta/nuda care poate sa suprascrie foarte usor orice posibila prejudecata. Am in vedere incinte acustice vechi care se preteaza financiar cu bugete modeste. Inteleg perfect de ce anumite sfaturi sunt mai rare ca si in trecut. Orice comerciat le poate folosi in avantajul lui, gratis, fara sa fi participat cu nimic la anumite cautari.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by Kross »

Sincer, după Linn, nu prea mă mai pasionează alte boxe. Până și JBL mi se par nerafinate comparate cu Linn.
Nu zic că nu sunt și boxe mai bune. Dar ca și tine, vânez chestii accesibile financiar. De fapt vanam. Mai am o pereche de Rft sus în Dormitor la sistemul trancotar de acolo.
Dar nu zic că nu aș vrea să aud Linnurile mele pe un amplificator Naim, Gryphon, Vitus, sau altă namila din aceasta. Am și o namilă (akai PS-200) dar nu e perfect. Duce Linn, e puternic, aparat de sudură, dar la sunet parcă prea agresiv. Poate în viitor voi pune mâna pe un SE-A3 sau altceva asemănător, între timp ceea ce am îmi mângâie urechile și simțurile mai mult sau mai puțin audiofile sau trancotare. Deocamdată atât am putut. Financiar. Și am obținut echilibrul tonal preferat care, mie îmi place. Până la urmă, sunetul bun este ăla care îți place ție.Dar evident că întotdeauna există și loc de mai bine.
Nu trebuie să placă altuia. Îți place ție, e bine. Gusturile nu se discută.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by momolo »

kaav wrote:In ton cu topicul, ce mi-as dori sa ascult ar fi anumite incinte acustice de la Celestion, Cabasse, Kef (ar mai fi dar nu vreau sa ma lungesc cu fantezia).
Te-ai uitat in directia buna. Dar sa nu dezvoltam prea mult subiectul ca salta pretul la samsari. Si evident, nu orice lada cu difuzoare care poarta aceste nume celebre si merita oboseala. Aici e punctul slab la samsar, ca nu stie care merita si care nu merita. Iar pretul pe piata SH nu reflecta intotdeauna calitatea reala ci alte aspecte mai de fudulie, faima, legende si povesti. Acum mai nou prostia harnica se manifesta pe feisbuci, se aduna armate de idioti si pun de paranghelie, asa creste pretul la te miri ce prostii. Aud din jur la cunoscuti feisbucisti ca si-au luat sau vor sa-si ia tot soiul de prostii si mediocritati deoarece au citit acolo ca sunt bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by momolo »

Kross wrote:Dar nu zic că nu aș vrea să aud Linnurile mele pe un amplificator Naim, Gryphon, Vitus, sau altă namila din aceasta.
te asigur ca daca ai avea vreunul din asta in conditii trancotare va suna prost si atunci vei posta ca "Tecnicsu' e mai bun (ca are doua trafuri)!". Nu ai auzit scule scumpe cum pot suna de prost, asta este experienta adevarata!
Nu se face primavara cu KRELL. Pentru a aprecia astfel de icre negre trebuie sa le pui la ghiata, sa ai biscuite, sa sti cum se unge, sa sti cum il bagi in gura si ce trebuie sa simti la papile. 'Geaba transpiri sa cari KRELL-ul (furat recent de aia cu caruta) deoarece cu sarme de rufe in baie, bagat in prelungitorul ala alb de plastic de la magazie, cu sursa de semnal zgomotek....' geaba ca nu canta doamna grasa! Ce sa mai spun de aranjatul boxelor, acustica, rack, fineturi! Pe langa ca trebuie intai sa vezi si sa inveti, toate costa!
Deci, stai bine cu AKAI si Technics!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by _BGD_ »

momolo wrote:Dar sa nu dezvoltam prea mult subiectul ca salta pretul la samsari.
Pai da momolo, eu imi doresc de mic copil niste boxe AKAI, modelul ala recent de se gasea prin Altex, inclusiv in config. 5.1, as da si 2000 eur pe pereche!!!!! :)))
Si nu mai zic de minisistemele Philips de camera, cu "amplificare" pe lampi, ce mai....iti faci cruce in gura cu limba....

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by resitent »

Eu as vrea sa ascult surorile mai mari ale boxelor tecnhics7 technics sb-10000 cu hornuri
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ce echipamente audio ati vrea sa ascultati?

Post by Kross »

Și eu sunt curios de acele Technics, mai ales că sunt fan. Pe lângă alte mărci. Când technics făcea boxe bune, nu lăzi cu difuzoare (ca și alții prin anii 80). Sincer doar e perechi de boxe technics am ascultat și toate mi s-au părut slabe, erau din intervalul anilor 1986 - 1996. Erau MOTL. Poate cele mai vechi și de top să fie foarte foarte bune, gen 7 și sb10000. Am auzit odată niște National Panasonic de prin 1981, dar erau mici, 8 ohmi 25 W, pe 2 căi, alea erau ok pentru ce pretenții aveau, pe un pioneer SA 506 (clasa entry). Dar era frumoasă rău combinația vintage.
Până la Linn am avut niște Pioneer HPM și RFT BSL220, ambele boxe foarte bune. Apoi JBL și HPM, apoi Linn. Am făcut o medie, și HPM au zburat, la fel ca și BSL. Dacă aveam spațiu le țineam. Dar cele din semnătură au rămas.
Știu că "utilajele scumpe" pot suna prost dacă nu ești atent cu ele, ce le pui. Știu că te poți trezi cu sunet de Pacific 1 (vorba vine) din scule audiofile de n mii de euro că nu le-ai potrivit. Vorba ta, recunosc, nu aș ști să le apreciez.
La mine, principalele surse sunt vinil și CD. La radio rar dau drumul, am zis să am așa un tuner în linie. Iar online ascult doar posturi străine, unde e muzică de muzică.
Păcat că nu avem așa ceva noi pe FM.... Apropo, mi a venit și tunerul ST-8080. Urmează a fi pus. Dar deocamdată acolo unde cântă SU-8080K refac rackul, construiesc altul, în ton cu mobila, și nu din PAL din dedeman. Deocamdată am deselat mașina și pe mine cărând plăcile de la tăiat. Mor de oftica deoarece nu am stativele de la Linn. Deși mă bate gândul să fac eu unul, originalul e un cadru din țeavă pătrată. Am aparat de sudură, dar nu prea mă încumet. Momentan stau bine pe podea (parchet din lemn masiv de stejar). Akaiul nu prea îl folosesc și mă gândesc serios să îl dau. E cam agresiv pentru gustul meu. Așteptam ceva mai mult de la el, e prea crunt. Pe pop, country, italo, disco, Eurodance merge, dar pe clasică...nici vorbă. Nu e specialitatea lui. De la mine, la clasică, merge bine...8080 și Sovieticul Korvet 50u068. Sovieticul chiar e plăcut, are ceva al lui ce îl face foarte plăcut. Și se pupă cu linn.
În fine. Că tot vorbim de ruși, aș dori să aud pick-upul cu bilă la baza brațului korvet, de la ruși. Când am fost pe acolo, am înțeles că sunt puține construite, sunt râvnite dar și pretențioase și meticuloase. Ce găseam prin talcioc pe la ei și unele consignații și magazine care mai aveau scule vintage erau doar diverse scule banale de la toți producătorii inclusiv sovietice, dar din alea low. Rar scule scumpe sovietice, erau scumpe și omul de rând nu prea și le permitea. Pe atunci deja rușii vroiau mașină (de preferat volga, că moskvich, lada și zaz avea tot proletarul) și tv color, epoca audio la ei cam apunea, se rezuma doar la clasa 2 și 3. Clasa 0 și 1 era deja lux, iar ei sunt pragmatici.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply