Lampa vs tranzistor

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Lampa vs tranzistor

Post by Mokep »

Cum suna lampile in comparatie cu tranzistorii, in engleza din pacate:

https://www.youtube.com/watch?v=Czh9dONd9bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Lampa vs tranzistor

Post by Mokep »

De pe taramul unde lampa reigns supreme:

https://www.youtube.com/watch?v=M8LgFVXwAcg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Lampa vs tranzistor

Post by Mokep »

Unora ne place si colorat:

https://www.youtube.com/watch?v=XuBxD2UikSQ" onclick="window.open(this.href);return false;

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Lampa vs tranzistor

Post by resitent »

Lampa este și nu este. Singurul avantaj al lămpii este răspunsul rapid, de aceea este folosită mult pe scena. În rest numai de rău, fiind un consumabil. Tranzistorul este mult mai eficient energetic și mult mai puternic. O schemă buna și o sursa generoasa este tot ce trebuie pentru casa. Dacă ești dement iei lămbi. Eu vreau și niște lămbi, știu că nu e nimic de curul lor, dar vreau.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lampa vs tranzistor

Post by momolo »

resitent wrote:Singurul avantaj al lămpii este răspunsul rapid, de aceea este folosită mult pe scena. În rest numai de rău, fiind un consumabil. Tranzistorul este mult mai eficient energetic și mult mai puternic. O schemă buna și o sursa generoasa este tot ce trebuie pentru casa. Dacă ești dement iei lămbi. Eu vreau și niște lămbi, știu că nu e nimic de curul lor, dar vreau.
Ce aberatii trancotare de ultima categorie! Si obsesia vesnica a Dorelului, "Sa ma tina toata viata! (sa nu se strice)" (obsesia asta e o relicvă a gandirii perioadei ceausiste).
Daca ai constientiza ceea ce debitezi ti-ar fi rusine de enormitatile pe care le emiti pe tonul unor legi decretate in parlamentul galactic (al trancotarilor).

Ignoranta e o boala grea. Unii o poarta cu mandrie (ca piciorul plin de bube dezgolit la Unirea pe trotuar langa cutia milei)!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Lampa vs tranzistor

Post by resitent »

Cred că cel mai important lucru este să acceptăm că există și alte păreri dar mai important decât asta este să o facem fiecare :lol:. Nu sa stam așa pe un piedestal și să aplicăm teorii doar celor din jur. Peace
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lampa vs tranzistor

Post by momolo »

resitent wrote:Cred că cel mai important lucru este să acceptăm că există și alte păreri
ca de exemplu, "Pamantul este plat".
Pune mana pe carte si invata cum functioneaza o lampa si un tranzistor. Dupa aia sa te vedem cum accepti ca "exista si alte pareri".
Nici nu vreau sa-mi imaginez ce spun oamenii care stiu meserie cand citesc aberatiile debitate mai sus de colegul nostru de forum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Lampa vs tranzistor

Post by resitent »

La cotit ne pricepem mereu. La citit opinii e mai greu, dar timpul probabil ne va ajuta, părerea mea.

Îmi și imaginez peste 50 ani revenirea lămpilor, doar la muzeu.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

StefanBavin
Posts: 1
Joined: 24 Mar 2021, 12:19

Re: Lampa vs tranzistor

Post by StefanBavin »

De mulți ani, producătorii de amplificatoare cu tranzistoare au păcălit audiofilii oferindu-le explicații plauzibile ale motivului pentru care un amplificator vechi ar trebui înlocuit cu unul nou, care poate fi comparat cu trecerea de la cazinourile principale la https://vegas-25.com/ro/categorie/sloturi. Permiteți-mi să amintesc pe scurt aceste explicații:

- Distorsiunile armonice sunt prea mari (la noile modele de amplificatoare, distorsiunile sunt reduse la 0,0001%);

- coeficient de amortizare scăzut (coeficientul de amortizare a ajuns la 1000);

- banda de frecvențe reproductibile nu este suficient de largă (banda a fost extinsă la 5 MHz);

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Lampa vs tranzistor

Post by resitent »

Indiferent de cat lobby se va face lambilor și vinilului ele nu vor fi preferate in orice situație. Revenirea lor as pune o mai degrabă pe seama diversității. Nu poți să asculți la Lampi Intr o rulota sau să cauți discurile in avion. In mașină sa foiești casete, etc.

Sau poate ai o casa cocheta cu 5 boxe wireless legate între ele și nu prea cade bine un magnetofon rusesc. La o cabana in vârf de munte ar putea suna divin un patefon. Mă înțelegeți, sper.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lampa vs tranzistor

Post by momolo »

Ultimele 2 postari par sa fie de la mitingul anti-covid si anti-masca cu membrii HAUR dupa ce au tras si ceva prafuri pe nara. Mai ales cu cazinourile principale.
E posibil sa fie doar un robot si un prost.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply