Triangle Magellan Quatuor

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Triangle Magellan Quatuor

Post by momolo »

Kuky01 wrote:De ce credeti ca Triangle vor tuburi? Pt ca sunt destul de deschise?
Va referiti la amp pe tuburi sau combinatia preamp pe tuburi + solid state amp?
am citit undeva pe FB, zicea cineva parca (sau asa imi imaginam dupa poze). :lol:

Deci, sa fie clar ca aici ma opresc, daca spun o parere (evident e PERSONALA si nimic mai mult) aceasta e formata din viata reala, adica din concret, din practica, sa nu spun experienta ca e un cuvant prea cu ifose si nu e cazul meu.
Evident, fiind o parere PERSONALA tine de gusturile personale si felul meu cum aud si cum judec. Nu e musai sa corespunda cu alte pareri si alte gusturi.
Bonus, daca ajung la o parere (ti-am spus cum) tin cont si de aspecte tehnice, chestii ingineresti de baza, atat cat mai stiu si eu nefiind in clubul celor care intorc knobul la ora zece. Apropos, si nici cont pe FB nu am, consider pierdere de vreme si timpul e foarte pretios.

Bafta la cautat si niste mici sfaturi - ideile preconcepute sunt ca mersul cu ochelari de cal si rabdarea este o virtute.

Uite siteul Uesugi:
http://www.uesugilab.co.jp/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Triangle Magellan Quatuor

Post by Cosmin2000 »

Kuky01 wrote:
Cosmin2000 wrote:Salutare! Eu unul as cumpara pentru boxe excelente amplificare de la Uesugi Japan cu ochii inchisi.

Multumesc pt sugestie. Pe pietele de sh de afara am mai gasit si eu inca vreo 20 de optiuni care par interesante pe hartie si ca bani. Problema e in felul urmator:

1. nu cumpar niciodata ce n-am ascultat, m-am mai ars cu un amplif Primare si cu niste boxe Emotiva. Hai ca boxele le-am dat inapoi ca cei de la Avstore au fost f. draguti si am luat altceva de banii aia, dar Primare l-am vandut la jumatate din cat l-am luat si dupa un an de zile de anunturi (Si eu il luasem tot SH!). Sa vinzi o scula scumpa in Romania in momentele astea e o poveste.
De exemplu m-ar fi interesat sa ascult/cumpar monoblocurile acestea noi de la PS Audio, Stellar M1200. Sunat la importator, era oarecum uimit ca vreau sa ascult inainte sa cumpar. Ca cica sa le comand, ca ei au clienti care le cumpara asa. Urat sanatate, inchis telefonul si taiat de pe lista.

2. e si problema inselatoriilor. Daca as vrea sa cumpar l-as pune pe ala sa faca video call pe whatsup sa mi le arate dupa care m-as sui in avion si le-as lua personal cu banii dati in mana la fata locului. Cred ca asa as face, dar acum sa calatoresti e f. complicat.
Ma distreaza ca pe marche.fr sunt tot timpul anunturi cu diverse scule sh si daca te uiti cu atentie unele sunt tot timpul la mega preturi, gen daca ceva e 10,000 EUR second hand in anuntul respectiv e 6,000 si tot timpul textele sunt aceleasi. Daca te uiti la locatie sunt tot felul de useri din Corsica.

3. in cazul specific al acestor Uesugi m-as feri sa le cumpar pt ca sunt f vechi au aproape 30 de ani. Toti condensatorii din sculele alea trebuie schimbati fara doar si poate, ceea ce cateodata e f. problematic.


Va rog sa observati ca rusul are 100% calificative pozitive si pe ebay.com, iar ceea ce vinde sau a vandut in trecut sunt scule de exceptie. Plata se poate face si prin Paypal, deci in caz ca nu sunteti multumit va puteti recupera banii. Apoi, eu sunt de parere ca in aceasta frumoasa pasiune, nu se leaga toate intotdeauna asa cum ne-am dori, dar din asta invatam cu totii. Deci, cine nu risca, NU castiga!

Eu mi-am cumparat toata aparatura fara sa ascult nimic inainte, documentandu-ma temeinic inainte, si nu regret nimic. Si acum am unele pe lista pe care le-as lua cu ochii inchisi, dar nu de la oricine si nu la preturi fantasmagorice, nereale. Desigur, nu trebuie sa faceti ca mine!

Mai mult, in ceea ce priveste faptul ca acele amplificatoare Uesugi au 30 ani si trebuie neaparat schimbati condensatorii, cred ca va inselati amarnic, componentele puse de Uesugi Laboratory fiind numai de calitate, o calitate care cu greu mai poate fi atinsa azi, acele piese fiind japoneze 100%, si selectate la sange de producator. Nu demult eram de aceeasi opinie cu Dvs. in ceea ce priveste schimbatul condensatorilor, azi sunt foarte circumspect si precaut sa nu distrug vreun aparat bun tocmai din cauza aceasta, care se poate dovedi un moft...
Vintage forever!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Triangle Magellan Quatuor

Post by SOLO »

@Kuky01 - Si eu sunt de parere ca "Principiul nr. 1 - nu cumpar niciodata ce n-am ascultat" este sfant, mai ales atunci cand se depasesc anumite sume.

@Cosmin2000 - Esti un om norocos.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kuky01
Posts: 8
Joined: 11 Oct 2020, 14:48

Re: Triangle Magellan Quatuor

Post by Kuky01 »

In ceea ce priveste comertul pe ebay il practic de vreo 7-8 ani intrucat fac colectie de locomotive la scara (1:87), in principal serii scurte gen 50-100 facute in lume. Cam 2 locomotive fac cat un amplif Uesugi. Cea mai mare teapa am luat-o de la o firma(!) elvetiana cu 1700 reviewuri pozitive care mi-a trimis o locomotiva de 1500 eur cu lampile rupte si puse deasupra ambalajului in cutie, desi in pozele de prezentare era intreaga. Teapa premeditata. Mi-a mai luat vreo 300 de eur s-o repar la stadiul la care sa nu te prinzi.

Chiar vreo 2 ani m-am lasat de sportul asta ca intrasem in depresie dupa ce luasem vreo 3 tepe la rand, locomotive care in poze pareau ok si la venirea aveau defecte ascunse. In medie cam 25% din ce am cumparat avea diverse defecte care nu erau vizibile in poze. Tranzactii facute 95% in Germania cu cei mai corecti oameni din lume (nu, e doar un mit).

Dar evident poti sa ai noroc si sa fie totul bine. Chiar azi expediez o locomotiva la un neamt si n-o sa ia teapa :P
Cateva poze pe care le-am facut de distractie https://goo.gl/photos/ivLTBDYWsR3ag6px7


In ceea ce priveste sa cumperi la risc, iarasi orice e posibil. Conform specificatiilor un Devialet D400 duce 300W in 8 ohmi si 600W in 4 ohmi. Ar trebui sa duca un Quatuor fara sa clipeasca. Eu aveam un D200 si deja stateam pe net sa mai gasesc un D200 (se pot combina intr-un D400). Baiatul care imi vinduse D200-ul ma suna si-mi zice ca are un prieten cu un alt D200 care e de acord sa ni-l imprumute sa facem o auditie. Rezultatul? Din aceasta intamplare fericita am economisit vreo 3000 de eur care-i aruncam efectiv.
La documentare sunt maniac, am probabil cateva mii de ore pierdute studiind tot felul, dar nu gasesti pe cineva care sa-ti spuna cum suna boxa x cu amplif y, si chiar daca gasesti exista o sansa mare ca parerea ta sa fie diferita. Cred ca fara sa asculti e complicat.
Oricum discutia de sus e valabila doar daca esti limitat cu bugetul. Daca as fi genul care sa intrebe preturile din politete (buget cat casa) probabil as cumpara si eu in orb.

Referitor la condensatori nu sunt de meserie. Vorbesc doar din ce am auzit la altii. Evident am auzit ambele variante ale povestii, dar in ceea ce priveste ca un condensator din 1990 sa aiba aceeasi capacitate electrica in 2020 cred ca nici mama japonezilor n-a reusit. E doar o opinie... 8) Atentie, nu am zis ca scula nu mai merge, dar sigur nu cum a proiectat-o japonezul.
Prefer sa-l cred pe domnul acesta care proiecteaza scule din 1974 si are una din cele mai cunoscute firme din domeniu
https://www.youtube.com/watch?v=a01egKzQCa8
In fine, fiecare cu opinia lui.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Triangle Magellan Quatuor

Post by resitent »

Recaparea uneori poate fi considerată apanajul trancotariei
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Triangle Magellan Quatuor

Post by momolo »

Kuky01 wrote:Tranzactii facute 95% in Germania cu cei mai corecti oameni din lume (nu, e doar un mit).
acum multi ani cumparam si eu de pe ebay.de (pentru ca posta din Germania costa putin si functiona impecabil. Alte ebay-uri abordabile erau Olanda si Austria insa oferta MULT mai redusa. Germania e MARE!). Am avut si eu unele probleme, totusi putine, reparabile si nu grave deoarece reuseam sa-i "citesc" pe tzepari din modul cum raspundeau inainte. Ei bine, Germania e plina de turci, arabi si chiar chinezi de la care am cumparat in conditii bune sau chiar minunate (unii turci care cu asta se ocupau, foarte corecti! Chiar si un chinez din Berlin, nota 10). Am luat si de la rusnaci din Germania (rusii sunt mari amatori de scularaie Hifi) dar cel mai mare tzepar categoric rau intentionat a fost un.... neamt cu nume de neamtz cu care m-am porcait indelung si in final l-am excutat cu ebay-ul. Pe locul doi la tzeparie....alt neamt! Asta macar nu era obraznic, facea pe prostul, hop, cica gresise, "nu se pricepea"! Dar era barbologie. Executat si asta! Practic am cumparat ca sa zic asa de la niste "dubiosi" din Germania (turci, arabi, rusi, chiar si un negru care provenea din Nigeria) si nu am avut probleme, ba un turc m-a si impresionat cu corectitudinea dar cel mai cinstit om, culmea, a fost un arab din Londra (emigrant) care mi-a dat si bani inapoi fara sa-i cer eu, pentru ca sa fiu eu multumit si fericit. Deci culmea, cei mai tzepari, niste ....nemti! (cu nume de nemtzi!)
Unicul tezpar profesionist care nu a fost neamt, a fost un polonez celebru care e dintr-un oras polonez la granita cu Germania (acolo e o zona care inainte de ww2 apartinea Germaniei insa asta are nume de polonez). Individul parea ca nu prea comunica, abia daca scria ceva. Nu raspundea la mesaje dupa ce a comis tzeapa cu mine. In momentul cand am actionat executia prin ebay, instant am fost inundat de mesaje in engleza, prinsese glas dupa ce avea banii blocati! A incercat in orice mod sa ma abureasca, am trecut prin toate stadiile mai, mai sa renunt si in final l-am executat si pe el dar m-a costat o paguba din cauza postei poloneze, o posta cam de rahat ca si a noastra. Ala e tzpar in serie si apoi l-am vazut ca activa cu zeci de pagini in continuare. Lumea cred ca-l stie, e ala care pozeaza trancotele pe o fata de masa, musama, nu stiu ce e, care imita clapele la pian.
Dar apropos, o data am luat o trancota grea de la un dealer din Olanda. Omul ala super de super, mi-am ambalat jucaria, adica un magnetofon de 23 Kg in buretele unei canapele si intr-un sac de un metru cub plin cu pufuleti si caltzi. Cam a venit curierul sa-mi aduca, m-am speriat, dadea de-a dura un balot imens, puteau sa-l si arunce din avion ca nu patea nimic si evident, a ajuns impecabil dar nu mi-a ajuns un tomberon intreg sa arunc ambalajul. Apropos de asta, alta data am luat un mag Revox de la un rusnac din Germania, magul ok, omul ok, abia stia sa scrie.... mi-a ambalat in ceva colosal, alta sperietura, credeam ca mi-a trimis o vaca! Pusese in colet inclusiv o bucata de perete de rigips, probabil lucra in constructii, am ras cu lacrimi de ce ambalaj am gasit! :) Dar magul a ajuns ok si era conform asteptarilor.
Deci e foarte greu de facut o parere universala.
Kuky01 wrote:Cateva poze pe care le-am facut de distractie https://goo.gl/photos/ivLTBDYWsR3ag6px7" onclick="window.open(this.href);return false;
superbe! Nu-mi vine sa cred ca sunt doar machete, ce detalii! Si pozele sunt facute meserias.
Kuky01 wrote:dar in ceea ce priveste ca un condensator din 1990 sa aiba aceeasi capacitate electrica in 2020 cred ca nici mama japonezilor n-a reusit. E doar o opinie... Atentie, nu am zis ca scula nu mai merge, dar sigur nu cum a proiectat-o japonezul.
simpla masurare a capacitatii nu ajuta. Sunt scule de 40...50 de ani care suna si functioneaza ok. Altele mai noi au probleme. Doi capacitori de marci diferite care masoara identic, nu suna la fel intr-un oarecare montaj. Putem vorbi mai bine de piese potrivite la locul potrivit decat de piese bune la modul general. Am ascultat aparate "recapate" care erau ruinate, adica sunau mult mai prost decat erau originale cu piesele vechi.
Kuky01 wrote:Prefer sa-l cred pe domnul acesta care proiecteaza scule din 1974 si are una din cele mai cunoscute firme din domeniu
https://www.youtube.com/watch?v=a01egKzQCa8" onclick="window.open(this.href);return false;
In fine, fiecare cu opinia lui.
L-am cunoscut personal pe Paul McGowan la o expozitie in Italia acum peste 10 ani si am stat de vorba cu el cateva ore in camera unde avea exponate PS Audio. Deoarece nu erau si alte persoane, era o perioada foarte libera a expozitiei, am discutat vreme de cateva ore verzi si uscate, afara tocmai ploua de rupea si nu deranja nimeni. Omul foarte onest, se chinuie sa fie cat mai corect in ceea ce spune insa domeniul asta e complicat si atunci cand acumulezi multa experienta incepi sa-ti dai seama ca e cam greu sa descrii in cuvinte tot felul de fenomene si concluzii (in audio high-end) la oameni care nu au si ei cam aceeasi experienta. Asa ca ceea ce spune el pe net trebuie rumegat cu mare atentie si pentru a intelege mai mult decat mot-a-mot trebuie si o experienta personala si spirit analitic, plus memorie. E un fel de limbaj comun celor pasionati care au in spatele lor o istorie.
Cred ca el este printre putinii in domeniu care poate fi complet sincer si dezinteresat. Cei mai multi au....ca sa zic asa....."cate ceva de vandut" :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply