port bass reflex in spate

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

port bass reflex in spate

Post by calin »

Salutari

am o problema pe care nu sint sigur ca pot sa o rezolv. Din motive de spatiu in camera, asezarea mobilei, sint nevoit sa imi pun boxele in colturi, pe latura mica, aproape de perete (~25 cm de peretele din spate si cam 20 cm de lateral). In felul asta sint limitat la boxe cu portul bass reflex in fata (probabil ca nici alea nu suna asa cum trebuie). Exista vreo solutie acceptabila pentru boxe cu port bass reflex in spate ? Am auzit / citit cite ceva despre bass traps, cit de eficiente sint ? Se gasesc de vinzare undeva, sau o solutie DIY este posibila ?

Va multumesc

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: port bass reflex in spate

Post by katalin »

Poti aplica tratamente acustice car in cazul tau pot fi o solutie chiar buna.
Basstrap-uri se gasesc de vanzare dar sunt destul de scumpe, insa se poat face in regim diy din vata minerala sau bazaltica la tretui decente cu rezultate forte bune.
O alata solutie ar mai fi din amplificator de exemplu se poate cauta un amplificator cu basul mai redus sau unul de putere mai mare cu abilitati bune de a controla membranele difuzorelor se va reduce considerabil efectul de bubuiala.
Daca ne dai mai multe detalii despre boxe/amplificator/camra poate se vor gasi niste solutii.

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: port bass reflex in spate

Post by calin »

Amplificatorul va fi un NAD C315BEE sau C325BEE. Boxele inca nu stiu. Acuma fac "sapaturi" ca sa aleg ceva. Si tocmai de aceea ma interesa, sa stiu daca sa aleg cu portul in fata sau in spate. Inca nu m-am hotarit nici daca boxele vor fi standfloor sau bookshelf (probabil ca asta este recomandat pentru camera mea) cu suporti DIY.
Camera este una obisnuita de bloc, pereti grosi de caramida (nu stiu daca conteaza), cam de 3.5-4 pe 5.

Multumesc.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: port bass reflex in spate

Post by MariusO »

Daca este sa fii pus in fata unei alegeri, si aici ma refer la incinte cu bass reflex fata sau spate, pozitionate la distanta foarte mica fata de peretii posteriori si laterali, cel mai indicat ar fi sa te opresti asupra unei solutii cu bass reflex pozitionat pe fata (asta in cazul in care nu iei in considerare niste incinte tip bookshelf, adica daca vrei sa ai o imagine "full scale" a muzicii :) ). Asta nu inseamna ca vei fi lipsit de rezonante, dar macar vei alege "raul" cel mai mic. O solutie practica, de moment, poate fi si astuparea port-ului bass reflex fata cu bureti (multe incinte vin cu acesti bureti din fabrica: B&W, Monitor Audio, etc.) in cazul in care ai ceva rezonante foarte deranjante pe partea de bass. Nu exista o regula generala in privinta amplasamentului incintelor, dar un 50cm fata de peretele posterior este dezirabil, indiferent de model.Bineinteles, experimentarea in privinta aranjamentului este de neinlocuit.

Din ce am observat pana acum,in urma unor auditii, NAD cu Monitor Audio de exemplu mi-a lasat impresia de combinatie destul de "boomy", de care eu personal m-as feri intr-o camera de bloc de dimensiuni mici (ma refer aici mai exact la combinatia NAD C272/C162 cu incinte Monitor Audio seria Gold, mai exact GS20)

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: port bass reflex in spate

Post by katalin »

Daca inca n-ai cumparat nimic atunci recomandarile specifice sunt riscante.
La modul general sunt recomandate incintelele bookshelf cu portul bassrefelx in fata.
Daca ai ocazia sa asculti la tine in camera boxele +ampliful inainte de a cumpara ar fi ideal, poate te ajuta vreun forumist de prin zona.
Pereti de caramida sunt un avantaj, in genral au o acustica mai buna decat cele din beton.
Poti sa ne spui la ce boxe te-ai gandit si cam ce buget ai alocat pentru ele?

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: port bass reflex in spate

Post by calin »

Amplificatorul va fi NAD C315BEE.

Boxele pot fi ceva dintre urmatoarele : PBS B25, Monitor Audio BR2, Wharfedale DIAMOND 9.2, Wharfedale Vardus VR-100 - asta pentru bookshelf; iar standfloor dintre urmatoarele : Wharfedale Vardus VR-300 sau VR-400 (astea-s fara bas reflex, poate fi o solutie acceptabila ?), Monitor Audio BR5.

Din pacate sansele sa ascult la mine acasa ceva sint reduse la minimum.

Din pacate bugetul nu-mi permite mai mult de atit. As putea merge pina la maxim 1500 RON pentru boxe. Stiu ca este putin, dar o sa incerc sa fac cea mai buna alegere in bugetul asta.

P.S. Lista aia nu este batuta in cuie. Sigur ca orice fel de sugestii sint binevenite.
P.P.S. Fiti ingaduitori, sint doar la inceput ... :)

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: port bass reflex in spate

Post by katalin »

Cu amplificatorul nad 315 ar merge bine niste trianlge titus (din pacate peste bugetul tau) sau niste wharfedale evo2-8(in jur de 2200ron) care au sanse sa sune bine si apropiate de perete si care sunt cu cel putin 2 clase peste tot ce ai mentionat tu.

L.E. Studiaza si paiata sh poate gasesti ceva interesant!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: port bass reflex in spate

Post by momolo »

calin
P.S. Lista aia nu este batuta in cuie. Sigur ca orice fel de sugestii sint binevenite.
cu ampliful NAD 315BEE cel mai bine, pe bani putini, fara gaura la spate si fara bubuieli, se potrivesc Triangle Titus atat seria veche cat si cea noua.

Ai putea sa le cauti si second hand. Mie personal mi-a placut mai mult seria veche decat cea noua. Insa exista o diferenta, astea noi sunt mai prietenoase cu amplificarile.

Ampliful nu e prost deloc la banii lui, dimpotriva! Insa nu e o amplificare "prietenoasa" cu toate incintele.

NAD se combina foarte bine cu Triangle la categoria entry-level. Plus ca Titus sunt fabricate in Franta cu difuzoare fabricate tot de ei, restul mentionate de tine sunt de la "mama" China.

Ai mai putea lua in considerare si solutia DIY cu difuzoare de banda larga FOSTEX bagate in cutii VTP. Acestea nu dau prea multe rezonante in camere in ciuda dimensiunilor mari. Cheltuiala nu e foarte mare, difurile costa aprox. 100 euro bucata, cutia ...nu am idee, depinde de solutie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: port bass reflex in spate

Post by mihaybv »

momolo wrote:
cu ampliful NAD 315BEE cel mai bine, pe bani putini, fara gaura la spate si fara bubuieli, se potrivesc Triangle Titus atat seria veche cat si cea noua.
Si eu sunt complet de acord. Ieri am testat la mine acasa timp de 4 ore o pereche de triangle titus ex si am ajuns ca azi aproape sa-mi urasc boxele actuale. Adica niste monitor audio standfloor. Care pana acum le consideram deosebit de bune mai ales ca mai testasem niste modele de boxe stand floor si monitor audio ale mele maturasera pe jos cu ele.
Ieri in schimb s-a intamplat exact opusul cu triangle titus ex, adica chistoacele de triangle au maturat pe jos cu mult iubitele mele monitoare audio. :(

La fel si eu am nad 315 bee ( pe care nu-l voi schimba prea curand) si ca player nad 515 bee, intr-o camera destul de maricica dar foarte aerisita de mobila si cu multe covoare pe jos.

Desigur triangle titus nu vor avea niciodata basul masiv al monitoarelor audio dar in afara de asta sunt stelare!

Eu in locul tau as strange din dinti cateva saptamani, sau luni si mi-as lua triangle.

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: port bass reflex in spate

Post by calin »

Va multumesc tuturora pentru sugestii. Vad ca Triangle Titus sint unanim acceptate drept o solutie optima. Din pacate depasesc mult bugetul.

Inteleg perfect ca variantele propuse de mine sint modeste dar totusi, dintre ele care ar putea fi cea mai putin proasta ?

Sigur ca in primul rind este vorba despre bani, dar deocamdata as dori o solutie de incepator, asta si pentru ca inca nu am experienta in acest domeniu. Nu sint foarte convins ca as fi in stare sa apreciez la adevarata lui valoare un sistem pretentios. Inca nici macar nu stiu ce trebuie sa aud. Dar vreau sa invat asta.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: port bass reflex in spate

Post by nicumur »

Din ce ai enumerat tu acolo eu as merge pe Wharfedale - dar vezi ca sunt cam mofturoase la amplificare, nu stiu cum or sa sune cu NAD-ul ala.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: port bass reflex in spate

Post by katalin »

Merg bine mai toate modele de wharfedale cu nadul 315bee incluziv seria evo. Prboblema mai mare este sursa care din ce am observat trebuie sa fie mai scumpa pentru a pune in valore calitatile acestui amlificator, cu o sursa slaba nu va suna la potentialul adevarat. Desigur nici sa se exagereze cu sursa pt ca se obtine un sistem dezechilibrat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: port bass reflex in spate

Post by momolo »

calin de ce nu iei in considerare Magnat-urile ?! Ca pret sunt foarte ieftine, calitatea!?....cateodata prea buna pentru banii dati. Macar nu te chelesti de putinii tai banuti si in viitor poti sa le pui la HomeTheatre si sa-ti iei boxe mai audiofile.

Eu iti dau un singur sfat - ai grija cu banii! Sunt usor de dat, greu de luat (inapoi)! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: port bass reflex in spate

Post by calin »

Despre Epos M12.2 ce parere aveti ? Stiu undeva de vinzare SH. Merita sa dau o fuga sa vad / aud cum se prezinta ?

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: port bass reflex in spate

Post by CC_TM »

Epos M12.2 sunt foarte bune pentru banii lor, iar daca le prinzi SH (pe la 1000 ron) merita cu siguranta sa pui o ureche.

Ca fapt divers, pe cand aveam HGP Nightingale, le-am comparat cu Epos M12.2. Cele din urma suna usor mai colorat, dar mai muzical, si in configuratia respectiva, le-am preferat HGP-urilor.

Daca ai ocazia sa le probezi in propriul spatiu de auditie, nu sta pe ganduri.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Post Reply