COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Foarte interesant!

Lucruri pe care multi le banuie de ceva vreme. Cunosc un caz direct care ar demonstra teoria ca daca cineva incaseaza o doza mica de virus poate capata imunitate fara sa stie ca a avut ceva, adica nici nu a stiut dar ulterior i-au iesit anticorpi specifici la test. Din ce in ce mai mult se contureaza ca o mare importanta o are doza de virusi incasata, asa s-ar explica si de ce medici tineri si sanatosi au fost omorati de virusul asta:
„Doza face otrava” este maxima atribuită lui Paracelsus, medicul-filosof elvețian de la începutul Renașterii. Înseamnă că orice substanță poate fi toxică dacă este administrată în concentrație suficient de mare. Chiar și prea multă apă vă poate elimina electroliții și deveni fatală.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... unitar.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
tradus de la:
The 'dose' of coronavirus a person gets may determine how sick they get; masks could help
https://edition.cnn.com/2020/11/01/heal ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Denmark plans to cull its mink population after coronavirus mutation spreads to humans
https://www.reuters.com/article/us-heal ... reddit.com" onclick="window.open(this.href);return false;

tradus:
https://translate.google.ro/translate?h ... reddit.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Restrictiile care au fost initiate de la inceputul anului, au adus rezultatele dorite, pana acum ?
Nu (dar sunt numai destepti la butoane si manete, ca doar no ajunge un prost ca mine care stie ca e prost acolo, nu? :lol: )
Circul asta este o alfel de ciorba reincalzita vis a vis de dresajul social. Pe vremea comunistilor nu aveai voie - aia, aia dar si ailalta. Nu aveai voie sa spui orice. Acum este la fel, dar ambalat mult mai sofisticat. Aceeasi marie cu alta palarie. Mai multe reguli nu este semn de eficienta este semn de neputinta si un macaz de a deruta atentia de la cum se scurg domol banii pe poteci mai umbrite. Banii care ar fi trebuit sa fie legitim strict in sprijinul poporului sunt in buzunare private din motivul ca...
Din punctul meu de vedere sa te feresti prea mult este o cale sigura sa te mentii vulnerabil in timp ce crezi ca esti protejat. Vorbesc din experienta chiar daca conceptul de''experienta'' poate fi ceva prea vag ca si formulare generala. Nu exista degeaba cuvantul asta.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Mastile de protectie ar trebui sa fie gratuite nu sa profite de faptul ca este nevoie de ele, daca tot se vrea sa fie obligatorii :!: . Asta ar insemna un gest onest real din partea statului. Nu il cred deloc ca nu ar avea banii pentru ''maruntisurii'' de genul asta de vreme ce exista pensii speciale, bonusuri speciale pentru oamenii care nu produc nimic, nu participa efectiv cu nimic la bunul mers a acestei tarii. Realitatea asta care o traim este o caricatura a ceea ce ar trebui sa fie din punct de vedere etic, valori umane, economic, convietuirea noastra sociala.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav wrote:Restrictiile care au fost initiate de la inceputul anului, au adus rezultatele dorite, pana acum ?
da, au adus beneficii evidente in primavara cand Romania a fost una din tarile care s-a descurcat cel mai bine cu pandemia desi in acelasi timp Romania era cea mai "invadata" tara din cauza romanilor care se intorceau acasa (multi ramasi fara loc de munca, fara casa, fara sub pod, etc). Masura aia de carantinare totala a dat rezultate evidente. Si cei care nu au minte in cap pot sa spuna ce vor, dar daca nu era luata si in spitalele din Romania se ajungea in primavara ca in Italia parca stiu ce ai fi scris acum! (daca scapai).
kaav wrote: Asta ar insemna un gest onest real din partea statului. Nu il cred deloc ca nu ar avea banii pentru ''maruntisurii'' de genul asta de vreme ce exista pensii speciale, bonusuri speciale pentru oamenii care nu produc nimic, nu participa efectiv cu nimic la bunul mers a acestei tarii. Realitatea asta care o traim este o caricatura a ceea ce ar trebui sa fie din punct de vedere etic, valori umane, economic, convietuirea noastra sociala.
Romania este profund bolnava si decazuta, ceea ce se petrece aici la nivel de stat este grav si distructiv. Nu mai exista autoritate reala, legea e prost scrisa si prea multa, justitia e o gluma proasta, in stat s-au cimentat structuri de tip feudal cu privilegii ca in feudalism (desupra legii sau cu legea flexibila pentru interesele lor de moment), incet, incet s-a format o casta de super imbogatiti pe cai dubioase care acum trag sforile avand banul si deci avand puterea. Tara a fost abandonata de milioane de oameni in putere si de calitate ramanand cu o populatie de tip "balast". Toate sistemele statului sunt o harababura si coruptia este peste tot pana in cele mai mici aspecte. Pensiile speciale nu sunt altceva decat privilegii de tip feudal (de casta, de breasla) facute prin doctrina, "De ce faceti asta = Pentru că putem!". Populatia nu are educatie elementara de tip civic sau sanitar. Aspectul este de lumea a treia insa e si mai rau deoarece in lumea a treia mai exista educatie si traditii care sunt pastrate din trecut (de tip tribal) pe cand la noi nu mai exista nimic din trecut deoarece in 30 de ani a murit orice traditie de genul asta, nu mai exista rusine, nu mai exista bun simt, nu mai exista obraz sau eleganta. Romania e un dezastru pe linie intr-un ambalaj care pacaleste la prima vedere. Un butoi plin cu cacat uns pe deasupra cu un strat subtire de miere.
Asa ca problema covidului a venit ca sarea pe buba.
kaav wrote:Nu (dar sunt numai destepti la butoane si manete, ca doar no ajunge un prost ca mine care stie ca e prost acolo, nu? )
Circul asta este o alfel de ciorba reincalzita vis a vis de dresajul social. Pe vremea comunistilor nu aveai voie - aia, aia dar si ailalta. Nu aveai voie sa spui orice. Acum este la fel, dar ambalat mult mai sofisticat. Aceeasi marie cu alta palarie. Mai multe reguli nu este semn de eficienta este semn de neputinta si un macaz de a deruta atentia de la cum se scurg domol banii pe poteci mai umbrite. Banii care ar fi trebuit sa fie legitim strict in sprijinul poporului sunt in buzunare private din motivul ca...
majoritarul in Romania este MAI LIBER (sa faca ce vrea muschii lui) decat germanul din Germania si francezul din Franta. Chiar si mai liber decat italianul majoritar. Deoarece statul este un haos corupt, legea e o bataie de joc si mentalitatea este ca democratia inseamna sa facem ce avem chef (fara sa respectam nimic si pe nimeni din jur!). Cei care se plang de restrictiile cu rol sanitar impuse anul asta si invoca comunismul, denota aceasta mentalitate dualista prin care individul lipsit de educatie elementara, lipsit de disciplina elementara si deosebit de frustrat de viata urata de zi cu zi, invoca amenintarea dictaturii si eventual Ocultei ca un copil rau educat, obraznic si prost care isi uraste tatal pentru ca-l pune la punct cu nuiaua sa-i salveze de fapt viata. Daca acelasi individ ar fi teleportat inapoi in timp in era comunista, nici nu ar mai deschide gura de frica si ar executa ca un pinguin de turma orice miscare impusa. Dar acum face scandal "pentru ca poate" si este obraznic! Vorbeste cu un italian care a parcat cu roata putin pe bordura si a luat 160 euro amenda, cu un neamt care a trecut pe niste strazi total pustii cu 50Km/ora cand acolo sunt semne de 30Km/ora si primeste 600 euro amenda prin plic cu posta peste o luna! Vorbeste cu un canadian care fiind la volan sta o vesnicie la trecerea de pietoni pana cand unii abia se misca de parca si-ar bate joc de el si nu are curajul nici macar sa claxoneze! Toti astia te asigur ca le-ar place in Romania aspectul asta al "libertatii" tiganiei in care traim! Problema este ca tigania vine la pachet cu groapa de gunoi gata putrezita! Si cu "fiecare cu soarta lui" pentru ca in Canada sau Germania medicul nu ameninta rudele la telefon cu, "Ti-o fac pachet si ti-o trimit acasa daca ma mai freci la telefon!". Romanul majoritar e un om rasfatat care s-a invatat ca incalce orice regula, disciplina, lege dar sa pretinda din gura lui mare la toti ceilalti sa respecte ei si mai ales sa fie el respectat! Omul care nu respecta nimic si nici macar pe el insusi (un marlan primitiv) dar care revendica permanent sa fie respectat de ceilalti! Majoritatul nu are nici atata minim de educatie sa inteleaga sa nu faca altuia ceea ce nu-i place lui. Si acum vad in jurul meu atatia (multi cu scoala/diplome) ca refuza sa poarte "botnita" si "nu cred in virus" care e cel mult "o simpla raceala" (de care mor babele si mosii). Acelasi majoritar are PRETENTII de la stat si guvernanti sa-i dea, sa-l giugiule, sa fie servit! Un exemplu de "educatie" in acest sens sunt cei cativa tineri care erau pe Bucegi si apucati de frig si vremea rea au dat telefon la Salvamont sa vina aia sa-i transporte mai repede la masina lor pe care o lasasera jos. Deci au dat la 112 sa vina "taxi" Salvamontul mintind ca unul din ei e lovit la mana, avand in realitate nimic la deget. Deci si prosti, si obraznici, si beizadele si "jmecheri"
Cu asa popor nu poti face ca in Suedia!
Un popor educat corect la scoala si in familie stie ca boala e o chestiune personala si nimeni nu e raspunzator de boala lui si mai bine se apara singur decat sa ajunga pe mana altora. Unul si mai educat nu vrea sa ajunga la mana altora sa nu devina povara pentru ceilalti! Dar un mitocan primitiv plin de basini si fumuri in cap, pe cat de raios pe atat de fudul, nu respecta nici o disciplina elementara in raport cu pandemia dar are pretentia sa vina sistemele statului (pe care il fura zilnic eludand pe orice cale plata taxelor) sa-l serveasca, sa-l apere, sa-l faca bine, sa-l gadile placut! Dupa ce dobitocul behaie ca o capra tampita si isi fura covidul si da de sistemul gata in colaps inca din vremurile bune, dupa aia ii vine mintea la cap si inainte sa moara scrie pe FB catre imbecilii ca el. Care oricum nu vor crede! Ca ei au convingeri! Toti prostii au convingeri!
Deci, la asa popor numai biciul peste bot merge! Daca ii lasi sa fie "suedezi" iese harababura! Ce folos ca o parte din populatie Romaniei chiar este de calitate buna?!?! Cand avem alta parte asa de stricata?!
Asa ca nu mai astepta "sa ti se dea!" Revino cu mintea la realitate si intelege ca fiecare suntem pe cont propriu cu boala asta. E mai simplu sa faci minuscule sacrificii acum (sa umbli cu "botnita", sa eviti sa "bei cu prietenii", adica suferinta lipsei de socializare) ca altfel.... E fiecare cu norocul lui.
Nu cred ca merita sa te tavalesti de banii pe care-i dai pe masti! E pentru tine, pentru salvarea ta! De aceea e un pret chiar foarte mic! Si termina cu gandurile astea ca 'trebuie cineva sa-ti dea ceva". Statul are obligatia si rolul sa impuna disciplina si sa organizeze jocul, insa tu esti jucatorul, e treaba ta cum joci. Din pacate si treaba altora pe care tu ii poti trage in jos dupa tine. Asta ar trebui sa inteleaga majoritarul! Dar cine sa-i spuna?!?! Agamita Dandanache de la guvern care nu mai stie cum sa faca "Lugu-lugu" la gloata de mitocani sa-l placa si sa-i dea votul pe 6 decembrie?!?!
Cum a invins Suedia coronavirusul si de ce in Romania e nevoie de restrictii excesive
https://ziare.com/stiri/eveniment/suedi ... ei-1642374" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo, apreciez faptul ca ai depus energie sa imi raspuzi, chiar daca la modul intim nu astept raspuns (ma fac ca ignor pseudoforumisti, gen ''blablabla68'' de la care nici nuca din mana oferita cu patentul ca sa nu ma contamineze nu as atinge-o si apare ca tras de rotita dupa ce postez ceva, previzibil ca un zodiac de plastic, eu am ''inventat'' rabdarea dar el nu stie inca asta :mrgreen:)
Ducem in carca pacatele altora, astia care avem macar un dram de minte, asta este ''algoritmul'' de functionare a lumii. Este dificil, dar satisfactia morala este mai mare decat pot vedea ochii. Exista o singura viata, si invatam in timp ce inaintam.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Tocmai ce am scris cele de mai sus... Viitorul Romaniei este de "haur"!
Minciuna din CV-ul noului primar al Braşovului. „Cum să spui că eşti absolvent când ai fost exmatriculat?”
https://adevarul.ro/locale/brasov/minci ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Nu vreau sa trag pe nimeni in jos care ar inghiti pe nemestecate ce scriu, de aceea, reamintesc in felul meu ca nu sunt un exemplu perfect niciodata, dar imi pasa sa fiu mai bun maine decat sunt azi. Asta implica intr-o maniera sanatoasa sa nu fiu niciodata multumit de mine. Niciodata nu mi-a placut complet de ''mine'' si poate in acest ''detaliu'' sta un aspectul pozitiv pe termen lung a convietuiri sociale, directe sau indirecte. Stiu ca sunt mult mai stabil decat cei care mimeaza asta, dar evit sa ma laud cu ceva, asa ma simt liber.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Romania a ajuns pe locul 7 in lume in acest moment la numarul de morti de covid si ca total victime ne apropiem de Ukraina si Polonia, tari mult mai mari:
https://www.worldometers.info/coronavirus/" onclick="window.open(this.href);return false;
Explozie de infectări cu noul coronavirus. Record de internări la Terapie Intensivă
https://adevarul.ro/news/societate/expl ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Pandemia asta, in mod clar ia un pic painea de la gura de la chirurgi esteticieni, stomatologi. Adio zambete false/sincere sau buze groase ca lipitorile preistorice de vazut pe strada. Minciunile si intentiile bune se vor comunica doar din priviri pe viitor (pe langa vorbe). Suntem ca femeile arabilor, comunicam, doar cu ochii. Ieri in autobuz se uita o tipa la mine, nu era europeana, mascata aproape complet cu esarfa din material fin, ceva din zona desertica a lumii, avea niste ochii mari cat prunele si ma privea fix de m-am speriat 2 secunde. Ajuns acasa m-am dres cu zeama de prune si mi-am revenit :mrgreen:
Nu stiu in ce masura protejeaza masca de virus dar in mod sigur ne protejeaza financiar de a nu avea un portofel si mai anemic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Incet, incet cei mai isteti si rapizi la minte isi vor da seama ca masca prezinta si avantaje, nu numai dezavantaje! :lol: De exemplu te poti barbieri mai rar! Sau alt exemplu, interlocutorii nu iti vor mai vedea mimica fetzei si deci unii nu mai pot sa-ti citeasca reactiile intr-o sedinta, de exemplu.
Chiar si distantarea sociala poate prezenta unele avantaje, de exemplu ai motiv sa nu te mai intalnesti cu aia care nu-ti plac.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by pisiculverde »

Informatie interesanta de la Rafila

https://evz.ro/rafila-o-spune-clar-numa ... stiau.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce zice Rafila:
Numărul persoanelor care au trecut prin boală, la care se găsesc anticorpi, este de circa 10 ori mai mare decât numărul de cazuri diagnosticate. Deci nu e o situație specifică României, e o situație generală și probabil și noi în momentul de față avem între 2 și 3 milioane de oameni din această țară care au trecut deja prin boală.
Daca lucrurile stau intr-adevar asa cum zice Rafila, atunci inseamna ca rata mortalitatii este in realitate de 10 ori mai mica.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Se minte mult sau enorm de mult pentru ca, in spatele usilor inchise, dupa perdele groase, sunt banii multi care reseteaza constiinta celor cu putere. Simplu. Iti dai seama ce inteligenti se simt ca au ocazia sa fie smecheri si li se da voi sa fie asa. In realitate astia sunt cu adevarat oamenii cu suflet de sluga care nu da 2 banii ca fac viata altora si mai grea. Pentru ei suntem numere in servere, suntem ''obiecte'' nu oameni ca si ei.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

pisiculverde wrote:Informatie interesanta de la Rafila

https://evz.ro/rafila-o-spune-clar-numa ... stiau.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce zice Rafila:
Numărul persoanelor care au trecut prin boală, la care se găsesc anticorpi, este de circa 10 ori mai mare decât numărul de cazuri diagnosticate. Deci nu e o situație specifică României, e o situație generală și probabil și noi în momentul de față avem între 2 și 3 milioane de oameni din această țară care au trecut deja prin boală.
Daca lucrurile stau intr-adevar asa cum zice Rafila, atunci inseamna ca rata mortalitatii este in realitate de 10 ori mai mica.
Statistic vorbind, dar complicat d.p.d.v etic si moral.

Sa zicem ca in Italia mor acum 3000 de oameni pe saptamana ( citisem pe undeva prin date oficiale ) . E mult ? E putin ? Este un compromis excelent pentru ca tocmai am descoperit ca rata mortalitatii este de 10 ori mai mica ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Nu este vorba de un compromis, este vorba de de ce suntem mintiti ''tot timpul'' . Oamenii nu sunt prosti daca li se ofera ocazia sa respire aer curat. Sunt plictisit ca de mere acre de stres, nu ma mai impresioneaza tensiunea, vreau ceva senin, autentic, nefortat.
Ce fel de virus este asta cu simptome asa de diferite, virusu' asta e normal la cap? Pot sa cred despre mine ca sunt puternic ? Am fost expus la particule de aluminiu ani de zile, de fier, de praf, de detalii riguroase, racesc foarte rar, stau mult in frig, in picioare, si in final ma doare fix in baston de multe. Unde am gresit de nu am nevoie de ''perfuzii''? :mrgreen:

Post Reply