PICKUP (Turntable) VINTAGE

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by momolo »

Din pacate/din fericire (alege varianta care o doresti) volumul ridicol de vanzari pe care pot sa-l faca e disuasiv...
- treaba sta in felul urmator - alea sunt modele de top (ale marilor branduri.....japoneze! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) care s-au produs in serii mici si la preturi mari. Nici atunci acele serii nu aduceau rentabilitate, au fost niste metode pentru a-si demonstra puterea. Insa fondurile veneau din vanzarea celor medii si ieftine in cantitati mari. Asa ca topurile alea nu au fost rentabile niciodata in mod concret si direct. A fost si o forma superioara de marketing asa cum se petrece in domeniul auto unde marile concerne participa la raliu sau F1.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by yinyangbt »

sanyo Q60
http://www.audio-extasa.eu/sanyo-60-p-186.html
Este fratele maimare al primului meu turntable "adevarat" (nu ca as fi avut foarte multe dupa aia) sanyo Q40, cumparat de la un " Radioprogreesul", undeva prin zona mosilor-Sf Gheorghe , prin 1983,cred. Din pacate , al meu a avut o hiba pe care nimeni nu a putut-o rezolva-avea variatii de viteza absolut aleatorii - dragut, nu ?Cred ca a fost izbit si usor descentrat,cind l-am desfacut,contactele care asigurau feed-back-ul erau neuniform uzate.L-am aruncat pina la urma, de nervi prin '88 si mi-am luat NAD 5120 (un pick-up care , sincer, nu mi-a placut)
Altfel, cind era "in forma" presta bine, pe sculele mele de atunci.Partea din fata a bratului - identica cu cec-ul lui fluffy38

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by momolo »

eu m-am mai laudat pe aici cu al meu DENON DP-47F ! (in stare perfecta, pe deplin si perfect functional).

http://i.audioscope.net/denondp47l1.jpg

Culmea este ca suna foarte bine! Chiar suspect de bine....

Asta in ciuda faptului ca solutia tehnica este incredibila! Apasarea si antiskatingul bratului nu folosesc gravitatia naturala ci sunt produsul unui control electromagnetic. Bratul este de o complicatenie incredibila! Are jdemii de controale, toate din placa centrala cu procesor DENON (patent propriu 100%).
Nu are nici urma de rumble desi am stat cu urechea si ochii pe el ca pe butelie! Vroiam si eu sa prind DD-ul cu musca pe caciula dar nu am reusit!
Am ramas foarte mirat de picioare, cele patru mari rotunde. Sunt calculate perfect pentru acest aparat si masa lui! Au amortizare pe cauciuc si cu ele merge cel mai bine! Deci nu sunt puse la misto! (am incercat inlocuirea cu picioruse audiofile dedicate....)
Nu mai spun ca automatizarea completa (nu atingi bratul niciodata) este o placere si fereste doza de accidente!

Eu sunt convins ca multe din minunile aratate mai sus ar fi si in ziua de azi table audiofile in toata legea care ar umili cel putin aparatele actuale din gamele entry si de mijloc.

Sincer, cel mai mult (vizual) imi place acel SONY DD din anii 70 cu acel brat lung si motorul ala teribil !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by momolo »

cine stie olandeza, are ce citi! :lol: Ceilalti pot privi pozele!

http://www.hear.nl/forums/index.php?act ... f=3&t=9619
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by yinyangbt »

Un Sony PSE 4000 se vinde in Germania pe la 1100 E ;o sa scriu si site-ul acusica , pentru cei interesati

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by yinyangbt »

Iaca, momolo, superocazie ! :lol: Sony PSE 4000 cu 1198 E :
http://www.hifi-studio.de/hifi-klassike ... pieler.htm
"scump,scump, dincolo era mai ieftin !!!" :twisted:

Si , in completare, o colectie superba :
http://www.hifi-studio.de/hifi-klassike ... pieler.htm

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by Obelix »

Astea sunt situri de cautatori in gunoaie mai smecheri... :P
Parca cunosc si eu un personaj din astia... 8)
Last edited by Obelix on 24 Mar 2009, 07:49, edited 1 time in total.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by fluffy38 »

Obelix wrote:Astea sunt situri de cautatori in gunoaie mai smecheri... :P
Parca cunosc si su un personaj din astia... 8)
Ne arati si noua vreun personaj din astia? Nu de alta,dar stii....gunoiul unora,raiul altora :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by yinyangbt »

Obelix wrote:Astea sunt situri de cautatori in gunoaie mai smecheri... :P
Parca cunosc si eu un personaj din astia... 8)
Ca veut dire quoi ? Je crains ne pas avoir tres bien compris votre intervention ,Mr.Obelix.S'il vous plait , eclairez nous !

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by Obelix »

Pai imi venea in minte un personaj pitoresc, vatman de meserie... :twisted:
Acuma, mai serios, intrucat scule de astea nu se mai produc de doua decenii si nu cred ca respectivii de pe site au mostenit vreun unchi colectionar, banuiesc ca totul este fructul vreunei "mari debarasari" occidentale, intr-un fel sau altul, urmat deun tri foarte selectiv.
NU E INSA NIMIC RAU IN ASTA :!: (cu conditia transparentei si preturilor decente...)

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by yinyangbt »

Dupa cum vezi, e un site pe care macar in parte, sculele sint afisate de posesori, care isi dau si mailul.
Noi , astia , care amusinam pe la vintage, adulmecam si noi, in general ca sa ne amintim de ce nu ne-a fost accesibil ATUNCI :lol: oftam dupa ele la vremea lor , vazindu-le prin reviste(ele insele erau o raritate,aproape fetisizata, de multe ori) :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by momolo »

Uitati ce frumusete de brat pickup!

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/ ... PA100.html

Astazi se cer bani grei de audiofilie pentru un asemenea brat de pickup insotit de tone de bullshit de marketing cum ca solutia lor este originala, calculata la NASA si bla,bla,bla...etc! (observati lagarele!)

aici le aveti pe toate cele interesante de la Technics (merita vazute):

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/ ... -main.html

si aici Technics in ansamblu (scule care merita mentiunea):

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/ ... -main.html

PS - apropos de lagarele alea, azi daca iti dau unii brat cu cate 3 bile in lagare iti iau pielea cu mii de euro! Si uitati ce facea Technics in anii 70!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: PICKUP (Turntable) VINTAGE

Post by djl »

Sunt propietarul unui "Ziphona/Andicom" PA-2040. Ăla R.D.G.-ist. Deşi are doză ceramică, e ceva mai prietenos cu discurile: are o contragreutate (din păcate nu reglabilă), braţul este de aluminiu, iar braţul se mişcă în sus şi şi în jos în funcţie de mişcările discului (unele discuri nu mai sunt plate). Din păcate, un "meşter" mi-a pierdut o parte din butoanele originale :x Ce gamă de frecvenţe reproduce doza CS-29?
Visez să-l înlocuiesc cu un "Technics" din ăla din anii '80 cu doză electromagnetică şi stroboscop... dar până să fac rost de bani pentru aşa ceva, probabil am să mă aleg cu un dual (chiar şi unul din ăla mai vechi, în carcasă de lemn). PA-2040 intenţionez să-l păstrez, pentru a asculta discuri mai uzate.
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

Post Reply