COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Ti-a raspuns momolo: Nimeni nu inteles nimic din acest virus.

Il vezi pe presedinte iesind la tv cu asemenea declaratie ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

O persoana cu functie publica nu si-ar permite nici la nivel de fantezie sa spuna ce gandeste in maniera in care o fac eu ca si anonim si sa se simta liber interior, in pofida a multor lipsuri care caracterizeaza viata omului obisnuit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Mai copilasi, voi va ocupati mintea cu rata mortalitatii (si Oculta care croseteaza) insa capacitatile de ATI in Romania sunt la limita, nu mai e loc in spitale, adica e plin in sistemul sanitar si daca pe vreunul din voi (pisic si kaav) va loveste (Doamne fereste!) boala asta (invizibila - adica nu o pipaiti, bagat in gura, lins, pupat) poate nu o sa fie loc si pentru voi sa va ingrijeasca si sa va scape si o sa muriti socotind rata mortalitatii (mica sau mare) precum jandarmul ala de la Sibiu care nu credea in botnita si a murit de covid dand declaratii "live" (cat era in viata) pe FB sa ne ferim cu totii (ca lui ii venise mintea la cap, dar ce folos?!?!).
Ce nu intelege ocultistul mediu este ca cu rata mortalitatii mare sau mica, boala asta a umplut spitalele pana si intr-o super tara precum Germania! Si pare abia inceputul distractiei!
Ce iar nu intelege ocultistul paranoic este ca boala asta actioneaza diferit de la un om la altul si nu merge la toti numai cu paracetamol! E indicat sa nu aflam pe pielea noastra din care categorie facem parte. Ca se pare, varsta si sanatatea aparent buna nu te fereste automat de complicatii. Caci mai exista si varianta sa nu mori dar sa ramai paradit. Cateodata ma gandeam ca mortul e cel mai fericit om deoarece e mort si nu mai simte nimic dar raman ceilalti din jurul lui care trebuie sa se chinuie.

Deci, mai copilasi ocultisti, pisici si kaavi, nu stiu cat v-ar placea voua sa aflati direct de existenta acestui virus si apoi sa ramaneti oleaca paraditi pentru lunga perioada de timp sau pe viata?! In cazul ca scapati cu viata. Caci mai e si varianta sa prindeti loc in spital si acolo sa va omoare aia cu "nosocomialele".

Parca e mai usor sa porti botnita, sa te speli, sa te feresti sa stai bot in bot cu oricine decat sa ti-o furi. Cu sau fara declaratiile presedintelui Covidannis si a lui Agamita Dandanache peneleul de la guvern. Ca si ei sunt bieti functionari publici cu "salar" si fac si ei ce pot si ce le permite sistemul de rahat. Plus don'professor Rafila fiu de securist care acum vorbeste politic deoarece l-a pus pesedeaua in fruntea liste de bucate alese. Caci dincolo de Oculta (acum vorbesc in urechea lui kaav) raman micile si multele interese personale si meschine ale tuturor functionarilor publici care iau decizii pe spinarea noastra.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

De cand ''presedintele'', ''seful de scara'', ''impegatul din gara'' sunt un model de conduita pentru mine??
Nu traiesc pe banii lor, nu am invatat ceva care sa-mi lumineze viata de la personaje de genul asta, daca mi greu in viata nu o sa vina ei sa-mi dea o cana cu apa daca nu o sa ma pot ridica din pat. Hai sa fim seriosi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo, la ce imi foloseste sa imi accentuez mie faptul ca sunt constient ca asta este doar inceputul unui viitor si mai incert? Stiu, dar daca il pun in prim plan (tot timpul) imi afectez imunitatea. Fiecare gestioneaza traiul in lumea asta cat poate mai bine, atat cat poate.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by pisiculverde »

Momolo, cred ca am fost gresit inteles. Nu sunt unul dintre aceia care neaga existenta virusului, si nici vreun inconstient care umbla fara masca. Dar iti multumesc pentru cuvintele frumoase aruncate cu atata usurinta fara sa fie cazul.

Momolo si Solo - Hai sa incercam sa vedem si padurea, nu doar copacii. E adevarat ca problema care ne arde in momentul de fata este ca nu mai sunt locuri la ATI si ca mor oameni, iar fiecare caz din numarul de decese este o tragedie, insa asta nu trebuie sa ne faca sa vedem boala ca pe ceva implacabil, sau sa ne impiedice sa mai gandim. Sa nu uitam ca si pe chirurg daca l-ar cuprinde mila ca taie pe cineva cu bisturiul atunci pacientul respectiv nu se mai face bine. Nicio legatura cu ocultismul!

Avem situatia prezentata de Rafila (in care se admite existenta unui numar mare de asimptomatici sau care au forme usoare - uneori atat de usoare incat sunt ignorate) - sa-i zicem varianta 1, si cea care sa spunem este perceputa de majoritatea oamenilor (aceea ca numarul de cazuri este cel reiesit din testari, acela pe cae il vedem pe burtierele posturilor de stiri) - sa-i spunem varianta 2.

De ce este o mare diferenta intre cele 2 variante:
Varianta 1:
- Presupune existenta partii de sub apa a aisbergului (numar mare de asimptomatici).
- E ca o ardere a unui foc de paie (mai ales ca si asimptomaticii pot raspandi boala, deci sunt mai multi care se infecteaza in unitatea de timp fata de varianta 2), astfel numarul de bolnavi la un moment dat este mai mare decat cel din varianta 2.
- Infectarea mai multor persoane in unitatea de timp conduce la ocuparea locurilor din spitale (si ATI), iar cei rmmasi fara loc la ATI vor muri (situatie care deja s-a intamplat).
- Desi oamenii se infecteaza mai repede (mai multi in unitatea de timp) o mare parte din ei trec prin boala fara probleme.
- Suntem mult mai aproape de o imunizare in masa decat in varianta 2.
- Este adevarat ca rata mortalitatii ramane mai mare decat a gripei chiar si in cele mai optimiste estimari, insa una e sa ai o rata a mortalitatii de 3-5% si alta e sa ai una de 0.5-1%! Deoarece rata mortalitatii e de cateva ori mai mica (nu zic de zece ori, asta ramane de vazut) decat la varianta 2, inseamna ca in varianta 1 mor de cateva ori mai putini oameni dintre cei infectati decat in varianta 2 (ca sa-i raspund lui Solo), cred ca acest lucru ar trebui sa nu fie atat de greu de inteles.
Varianta 2:
- Neaga existenta partii de sub apa a aisbergului si considera statistic sanatosi pe toti cei netestati inca.
- Lipsa asimptomaticilor care ii pot imbolnavi pe altii ar asigura o curba mult mai plata a imbolnavirilor, deci se asigura astfel ca numarul limitat de locuri in spitale si la ATI nu va fi depasit de numarul de bolnavi care sa le necesite. De asemenea, o raspandire mai inceata a bolii permite gasirea, producerea si administrarea unui vaccin.

Gandind obiectiv, realitatea este numai una, si ramane de vazut care dintre cele 2 variante (mai bine zis perceptii ale noaste asupra realitatii) - sau poate o combinatie a lor - este cea care corespunde cu realitatea.

Exista certitudine cu privire la cei testati, si incertitudine cu privire la cei netestati. Din ce am inteles, la noi in tara testarea s-a facut majoritar pe contacti ai cazurilor pozitive; nu s-a facut testare in masa, de tip recensamant = toata populatia. Daca s-ar fi facut testare pe toata populatia (foarte dificil de realizat, aproape utopic) atunci am fi putut ajunge la niste concluzii mai clare si intr-un timp mai scurt.
- Varianta 1 este plauzibila la bunul simt, este firesc sa existe asimptomatici si persoane cu simptome usoare, care trec prin boala fara sa ajunga sa faca testul Covid, deci fara sa apara contorizati la numarul de infectati.
- Acceptarea variantei 2, adica faptul ca numarul real de bolnavi este strict cel determinat prin testari inseamna ca admitem faptul ca nu exista niciun bolnav care sa nu fi fost testat, ceea ce este absurd.
- Ramane de vazut care este raportul real intre asimptomatici + forme usoare (neglijabile), versus forme medii (tratate acasa) + forme grave (spitalizare) + forme foarte grave (ATI) + decese.
Probabil ca realitatea e undeva la mijloc intre variantele 1 ai 2, adica exista oameni care trec prin boala fara simptome, insa parca e greu de crezut ca acel raport sa fie chiar de 10 la 1.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

pisiculverde, nu mai stau sa citez din ce ai scris si sa comentez ca nu ajungem nicaieri. Iti pun doar cateva intrebari:

1) ce propui ? Adica ce vrei sa fie, sa se faca, sa se dreaga ? Ce iti doresti in privinta asta ? Vrei sa nu mai porti masca, sa traiesti fix ca inainte sau..... ce vrei de fapt ?!

2) iti dai seama ca in tot ce ai scris sunt doar presupuneri ? Crezi ca poti fi sigur de ceva concret, dovedit, cu date, cu fapte ? Sau nu cumva e doar un rationament al tau despre cum intelegi tu, cum vrei sa crezi, ce vrei sa vezi? (avand in vedere ca mass-media este practic inundata cu informatie si astfel putem citi de la noapte la zi in orice privinta - si tot asa putem crede ce ne place sa credem, ce vrem)

3) ce te face pe tine sa crezi ca daca te loveste virusul asta tu vei fi asimptomatic sau vei avea o forma usoara ? Si in cazul asta ce te face pe tine sa crezi ca ceea ce se spune despre "formele usoare" sunt chiar usoare ? Adica fleac. Si ce te face pe tine sa crezi ca si atunci cand ai "forme usoare" nu ramai cu sechele ? Si ce te face pe tine sa crezi ca exista bolnavi fara simptome ?!?! Daca ai discuta cu un medic ti-ar spune ca nu exista boala fara simptome. Si chiar daca exista purtatori de virus (fara simptome) ce te face pe tine sa fi sigur ca astia transmit boala ?! Exista pana acum ceva stiintific care sa fi dovedit ca asimptomaticul transmite ?! Eu cred ca am citit multe din primavara pana acum, evident studii in toate directiile si toate se termina cu "nu suntem siguri" sau "pot exista si alte explicatii sau situatii" deci practic nu exista dovezi stiintifice clare in nici o privinta. Si am o explicatie simpla si logica, virusii sunt atat de mici incat NU pot fi vazuti cu nici un instrument optic (direct), doar cu microscopul electronic care de fapt nu e un instrument direct ci e altceva - si aici, ca tot iti place sa citesti, te poti informa pe internet sa afli ce inseamna un microscop electronic. Pai daca nici nu poate fi vazut direct.... noi despre ce vorbim?!?! In rest poti vedea microbi, celule, etc, dar pe asta NU, deoarece dimensiunea lui e atat de mica. Incerc un semi rationament ca la scoala primara - virusul pe langa celule, bacterii sau microbi este ca puricele pe langa oaie sau vaca. Te intreb, crezi ca se aplica aceleasi reguli la o turma de vaci ca la o "turma" de pureci ?! Si in cazul asta, daca ai putina imaginatie, incearca sa realizezi in mintea ta cum se transmite si multiplica astfel de "lighioane" sub-microscopice.

4) poti contrazice realitatea ca spitalele si evident, sectiile ATI sunt pline (nu numai in Romania dar iata, si in tari MULT mai puternice) ? Nu crezi ca acest fapt clar, incontestabil e de ajuns sa ne dam seama macar ca exista totusi ceva real ?!

Sa sti ca eu am informatii directe de la oameni care au trecut si trec prin boala asta. Culmea, in septembrie am stat cu infectatul (care deja prezenta simptome ca de raceala clasica "de la aerul conditionat") in aceeasi incapere, ore, de multe ori si fara masca. Apoi s-a declarat infectat deoarece in ziua cand nu a mai avut gust si miros a dat buzna la un test privat si a iesit pozitiv. Dupa care a urmat carantina si panica generala. Evident, ca scriu acum, nu am luat-o. Si daca ti-as povesti ce mi-au relatat oameni direct infectati..... o iei razna! Un mic exemplu, doua persoane de varsta 30 si ceva de ani, femei, calatoresc in aceeasi masina la munte, dorm in acelasi pat o noapte, se intorc (ore) inapoi in Bucuresti, imediat fac test covid (aveau la ele la munca declansata deja epidemia), una iese pozitiva si ajunge si la Babes cu masca de oxigen pe figura, ailalta iese negativa si ramane bine merci sanatoasa pana azi. Alt caz, om la 40 si ceva de ani sta cu mama lui, batrana evident, in aceeasi casa, se "guvizeaza" intr-o zi, culmea si afla ulterior de unde, se dusese sa "bea cu prietenii" si printre astia era unul taman iesit (asta vara) din spital pe declaratie din aia pe proprie raspundere si asta NU le-a spus la ceilalti ca e guvizat manga (prezenta doar usoare simptome de raceala). Ei bine, omul si-o fura dupa vreo 5 zile clasice de incubatie ii apar simptomele si ajunge la reanimare. Ma-sa nu are nimic, nu face nici o boala si iese negativa. Dar statuse cu ea in aceeasi casa, minim guvizat 5 zile dar el crede ca mai mult pentru ca nu poate fi convins ca a luat boala de la bauta cu prietenii (din care unul guvizat - si care, ATENTIE!, nu a dat la nimeni, numai asta a avut probleme!). Alt caz, patron de firma, cam 47 de ani, aparent sanatos, slab normal, nevasta si 2 copii sub 10 ani pleaca asta vara la mare la apartamentul lui privat/de vacanta in Constanta. A doua zi dupa ce ajunge acolo se declanseaza alarma la el la firma deoarece avea un angajat cu cancer de piele care mergea regulat la tratament la Fundeni. Cum la tratatment se face test automat de covid, l-au gasit guvizat, omul neavand simptome. Se da alarma si ceilalti colegi de serviciu se duc la teste private (dar nu toti, cam 15 din 30) si ies pozitivi 13 dintre ei. Cel bolnav de cancer face forme usoare, durere cap si muschi, ca de raceala. Din cei 13, trei ajung la spital, o tipa de 35 de ani, sanatoasa, slaba, normala, cu masca pe figura si doi baieti, unul grasut de 37 de ani direct al ATI cu tubul in gura, altul de 32 ani in spital si apoi la ATI. Restul pe acasa, mai si lucrau. De exemplu pe unul din ei l-a lovit niste simptome ciudate.... sciatica, adica durere de coloana in zona lombara. A luat Arcoxia in seara aia, a doua zi i-a trecut si nu a mai avut nimic, niciodata. Evident, testat pozitiv. Apropos, altul, avocat, iese pozitiv dupa ce a prezentat simptome ca de raceala, 48 de ani, cam obez, fumator inrait, mancare nesanatoasa, stres, nedormit. Il duce nevasta la test privat in Baneasa, la testul drive ala din masina la Mall. Evident, nici el si nici nevasta nu poarta masca in masina! Nici cei doi copii, unul de 8 si altul de 9 acasa. Si inainte de test, in ziua cu simptomele, merge seara la sedinta cu parintii dar cu masca. Deci nevasta si copii fara masca, in aceeasi masina la greu, in aceeasi casa la greu. Lui i se tot agraveaza simptomele si se tot modifica dar nu-l dileste la plamani sau poate il dileste insa fiind carantinat la el in birou si in telefon cu super medici si cu sacosa lasata la usa de nevasta scapa intreg cam in 10 zile. In a 9-a zi il suna DSP sa-i spuna sa se carantineze. Deja era bine! Numarase mustele pe tavan 10 zile. Si avusese toate simptomele din lume de la cacare la junghiuri in plamani, piept, spate, esofag, flegme albe o zi, a doua zi deloc, azi o simptoma, maine cu totul alta, deci boala extraterestra. A luat antibiotic la greu, ziceam ca omul datorita meseriei si nu e chiar oricine, cunoaste multa lume si deci si doctori buni care stiu ce sa-i spuna. Una peste alta, i-a trecut si daca il intreaba lumea spune ca nu a avut mare lucru, "simptome usoare" ca asa l-au declarat si medicii. Ca o paranteza, la DSP le-a spus de mortii mamii lor si aia se cam cacasera pe ei de frica, ca omul o are cu legea si incercau sa-l imbuneze cu trimisul de salvari la el sa-l gadile. Numai ca omul era deja bine. Ok, deci, nevasta si copilasii lui nu au avut nimic! Zero, nada!....Sa mai zic?!?! Sa mai zic si din alea cand unul a luat guvid numai ca s-a vazut cu cineva scurt si a vorbit?! Sau jdemii care habar nu au de unde puteau sa ia pentru ca s-au protejat?!?! Dar apropos, stie careva dintre noi, cand am avut gripe in trecut de unde am luat-o?!?! Foarte rar stie cineva de unde!

Deci, pisiculverde, ti-am pus niste intrebari pentru ca nu am inteles ce vrei, ce iti doresti, care e problema? Mi se pare interesant cazul tau deoarece intalnesc multi in jurul meu si..... sa nu incep sa spun ce "tratament" le-as aplica eu! (diktatura deoarece democratie nu merita?!)

PS - un exemplu este ca stiintologii nu se pot pune de acord nici macar in privinta reutilizarii mastilor! (si noi vrem ca astia sa stie exact cum se transmite virusul!):
OMS, despre informaţiile privind refolosirea măştilor medicale după şapte zile: „Sunt de unică folosinţă”
https://adevarul.ro/sanatate/medicina/o ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

@pisiculverde Momolo mi-a luat vorba din gura:

1) ce propui ?

Bubuie televizoarele de explicatii. Vreau sa vad decizii traduse in fapte cu asumarea raspunderii. Cum facem multi dintre noi la servici, pentru ca de asta suntem platiti.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Personal, imi doresc sa traiesc fara masca. Premiza corecta, nu-i asa? :wink:
Asta e telenovela in care traim acum. Pe vremuri, oamenilor le pasa de felul in care in care vor muri, in ziua de azi le este frica doar ca vor muri. Acum se moare umil, lipsit de demnitate, inconjurati de aparate sofisticate.
Trece si asta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav wrote:Personal, imi doresc sa traiesc fara masca.
Poti sa traiesti fara masca, la tine acasa. Daca iesi rar o sa traiesti mult fara masca (la tine in casa).
Dar ca tocmai tu esti cu filozofia, iti pun o intrebare - nu ti se pare ca ne dorim mereu exact ceea ce nu se poate si exact ceea ce nu avem?! Chiar si cand ceea ce nu avem nici nu ne trebuie, dar daca nu avem simtim brusc si puternic dorinta sa avem (nu mai conteaza ca nu ne trebuie sau ca exista si alternative). Idem si cu nu se poate, taman atunci cand nu se mai poate vrem, desi in mod normal ni se rupe daca s-ar putea, si nici nu am da atentie (dar brusc atentia apare cand ceea ce in mod normal nu vrem, nu se poate).
Mie mi se pare asta cale directa catre nefericire si depresie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Daca fraza pe care am scris-o si ti-a atras atentia este dusa la ultimile concluzi care se pot stoarce din ea, ai dreptate. Nu i-am dat o greutate mare. Este ca diferenta dintre o poza in nuante de pastel (intentia mea) versus o poza cu nuante intens conturate hdr (perspectiva ta asupra enuntului meu). Cand spargi lemne, nu tot timpul se duce taietura drept, asa este si cu intentiile cand le exprimi; consider ca amandoi avem dreptate.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by pisiculverde »

Momolo

1) Nu propun nimic, acesta este un topic despre Covid, in care am semnalat o stire care mi s-a parut interesanta, si cu impact in intelegerea transmiterii bolii. Inteleg ca a aduce o informatie si a exprima niste pareri pe acest topic dedicat covidului este o problema. Ceea ce ma surprinde este faptul ca niste oameni nu inteleg diferenta intre o rata a mortalitatii mica si una cu mult mai mare.

2) Fie cum zici tu, sunt obosit sa contraargumentez, sincer simt ca imi consum timpul si energia inutil in aceasta discutie.

3) Eu nu am afirmat nicaieri ca in cazul meu virusul ar fi asimptomatic. Despre asimptomatici: vezi cati dintre cei de pe fregata Regina Maria au simptome dintre cei infectati.

4) Nu am contrazis acest lucru, dar vad ca tie iti place sa argumentezi impotriva a ceva ce nu am spus.

Cred ca ar fi fost necesare niste scuze din partea ta pentru modalitatea ta de exprimare la adresa mea si a lui kaav, insa vad ca in loc de scuze, tu persisti in atitudinea ta. Pana la urma e forumul tau, poti sa faci ce vrei pe el, te poti manifesta dictatorial in continuare.

Eu pun punct aici.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

pisiculverde
Iti explic (ceea ce se vede) fara sa mai recitesc cele de mai sus (pentru ca instant si de la inceput eu am inteles care e problema ta):

1) prin tot ce ai postat se intelege clar ca tu ai o nemultumire generala legata de aceasta pandemie, logic spus legata de modul in care statul/statele/conducatorii trateaza, combat, etc, aceasta problema. Ai ales (citez, "am semnalat o stire care mi s-a parut interesanta") niste stiri din noianul de stiri, o stire care promoveaza (indirect) ideea ca rata mortalitatii e, citez aproximativ, "mult mai mica decat in realitate".
afirmi:
pisiculverde wrote:Ceea ce ma surprinde este faptul ca niste oameni nu inteleg diferenta intre o rata a mortalitatii mica si una cu mult mai mare.
insa de ce ar trebui (sau ar fi obligat) cineva sa inteleaga treaba asta ?!?! "Te surprinde" de fapt ca ceilalti nu sunt (toti) de acord cu presupunerea ta?!?! Si ai intervenit citand "ceva" dupa care ma faci pe mine dictator ca mi-as impune punctele de vedere. Insa eu imi argumentez rationamentul pe cand tu nu argumentezi nimic, doar afirmi si apoi te dai lebada ranita cand vine momentul, intrebat fiind nu numai de mine dar si de SOLO, cu intrebarea cheie, "Ce propui?" . Raspunsul tau este ca nu propui nimic (si eu inteleg clar ca ori nu sti ce vrei, ori esti lash si in acest moment te eschivezi sa nu spui ce vrei de fapt) si pleci suparat pentru ca te-am facut cu ou si otet (evident, este un forum, nu e "real live" si cateodata unele forme de stil depasesc capacitatea unora de intelegere si profunzime).

Adica te eschivezi ca un elev care intai face pe desteptul in clasa, insa cand e chemat la tabla nu stie sa raspunda la nimic. Sau asa cum am spus, e lash si nu are curajul sa spuna cu gura mare ce vrea de fapt.

Daca ma apuc acum sa spun ce cred eu de la inceput despre atitudinea ta o sa spui iar ca sunt dictator si porc. Dar eu am inteles din prima ca pe tine te cam deranjeaza toata povestea cu asta pandemia si ai vrea de fapt sa nu mai existe atatea masuri, atata agitatie si atata discutie si (mai ales) tu sa traiesti ca inainte. E doar o presupunere de-a mea. Celalalta varianta ar fi ca esti un "Gica Contra" si iti pute orice, nu-ti convine nimic, ai vrea mereu sa fie invers si ai gasit loc pe un forum sa te defulezi. Sau si mai putin onorabil, ai pus botul la anumite orientari pe internet (un pic peste aia cu "Pamantul este plat" sau "Refuz sa port botnita" ca-mi afecteaza libertatea fundamentala; e cumva zona high-end a astora cu botnita si Pamantul plat, adica unii.....sa nu-i numesc cum, ceva mai sofisticati si mai intortochiati).
pisiculverde wrote:2) Fie cum zici tu, sunt obosit sa contraargumentez, sincer simt ca imi consum timpul si energia inutil in aceasta discutie
rusinos raspuns. E o eschiva cand nu ai argumente.
pisiculverde wrote:vezi cati dintre cei de pe fregata Regina Maria au simptome dintre cei infectati.
aici din nou te dai pe fatza, asta e ideea care te bantuie si deci e cum am scris deja ("ce faceti atata caz?!")
Sau mai exista si varianta combinata, adica si prima si aia cu Gica Contra. Sunt destui asa in tara asta, de aia totul nu se termina si iese anapoda. Ca-s prea multi.
pisiculverde wrote:4) Nu am contrazis acest lucru, dar vad ca tie iti place sa argumentezi impotriva a ceva ce nu am spus.
nu te opreste nimeni sa argumentezi impotriva a ceea ce spun eu, e un forum si atata vreme cat putem sa mentinem un nivel, putem argumenta pana la cer, orice. Dar tu..... nu ai argumente. Sau cum am spus, esti lash si nu poti debita de fapt ceea ce ai in cap (adica ceva de genul, "- Mai baieti, mai lasati-am cu covidul asta ca o cam exagerati!")
pisiculverde wrote:Cred ca ar fi fost necesare niste scuze din partea ta pentru modalitatea ta de exprimare la adresa mea si a lui kaav, insa vad ca in loc de scuze, tu persisti in atitudinea ta. Pana la urma e forumul tau, poti sa faci ce vrei pe el, te poti manifesta dictatorial in continuare.
in ce fel ma manifest dictatorial ?! Cand banez mitocanii ca incep cu "judecatile" si insultele?! Ai libertate deplina sa te exprimi, sa argumentezi...... DACA ESTI IN STARE. Insa acum ai dovedit ca nu esti capabil. Atitudinea de "lebada ranita" e camuflajul alora care de fapt nu au argumente si ajung intr-un punct mort (pentru ca ii aduc in punctul in care isi vor manca singuri ceea ce au produs).

Internetul e foarte important. Din ce in ce mai important. Se vede ca incepe sa modifice lumea. CONTEAZA orice scriem aici. Fiecare dintre noi suntem o picatura in marele ocean al omenirii. Din pacate vedem deja efecte malefice. Tu prin atitudinea ta si prin ce ai scris nu contribui cu nimic bun la situatia nasoala in care ne aflam cu totii. Sunt foarte multi ca tine, vad in jurul meu destui, am avut chiar si rafuieli dure cu unii care refuzau sa poarte masca si au facut chiar si vreo doua petreceri numai in ultimele zece zile! Oameni cu "scoala" (adica cu diplome). Din pacate asa cum exista o vorba celebra (atribuita lui Mark Twain) Minciuna face înconjurul planetei în timp ce adevărul abia îşi pune cizmele ca să pornească la drum, de aia s-au si petrecut anomaliile din ultimii vreo 4 ani si pare ca urmeaza si altele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo wrote:...Internetul e foarte important. Din ce in ce mai important...
Din punctul meu de vedere, internetul cum este acum, este o poteca care duce nicaieri. Ce este cu adevarat important nu se comunica prin enspemii de noduri electronice de ''informatie'', se comunica doar direct :wink:
Nu ti-a gresit cu nimic ''pisiculverde'', doar si-a expus perspectiva, la fel si un ''amarat ca mine'' care nu a vazut macar o data in viata cum arata top of the line a ''sculelor de tot felul'' si care in naivitatea lui si-a dat cu parerea mereu; la modul profund nici nu am nevoie de ele ca sa-imi insenineze viata.
Cum sunt un fel de paria, nu am nici un stres sa fiu uitat complet (sper).
Numa bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav wrote:internetul cum este acum, este o poteca care duce nicaieri.
e doar parerea ta. De obicei vine din propriile simtiri.

pisiculverde si kaav, in timp ce voi "va spuneti parerea" (adica flecariti la modul iresponsabil....dar e funny, nu?!) pe internet, stand sanatosi la al vostru computer/telefon/tableta/etc (care citez, "nu duce nicaieri"... dar de care suneti deja dependenti si nu traiti o zi fara), si altii isi spun parerea, ca de exemplu:
Ultima sa predică a fost în duminica de 26 octombrie 2020, la hramul mănăstirii. „Au făcut boala asta ca o religie. Şi au îndemnat lumea să se închine, dom'ne! Nu vedeţi că o să se lupte să vă închinaţi bolii, să nu i vă mai închinaţi lui Hristos?“, a rostit atunci părintele stareţ.
https://adevarul.ro/locale/targu-mures/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Si in timpul asta altii lupta cu boala in prima linie si se arunca in flacari in timp ce voua poate ar trebui sa va fie rusine de aberatiile pe care le tot promovati pe internet:
Medicul erou din Piatra Neamț, Cătălin Denciu, cel care s-a rănit grav încercând să salveze pacienți la incendiul de sâmbătă seară, făcea parte dintre doctorii care refuzau să ia șpagă, potrivit unei întâmplări povestite de un fost judecător și a mai multor persoane care au comentat la postarea acestuia.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... tumesc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

In mod cert acestui erou nu i-a pasat de rata "reala" de mortalitate la covid! (mica, mica de tot!)

Si nici nu avea timp de "filozofeala" (adica hai la orice subiect sa vorbim de noi insine, numai de noi insine in asa fel de parca Universul intreg se roteste tot in jurul propriei persoane).

OK, fiecare contribuim cu ce suntem in stare la marele univers al internetului care, citez, "nu duce nicaieri".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply