Wharfedale Diamond 225

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

Multumesc mult pt sfaturi. In Suceava nu sunt targuri cu sisteme audio. Prin targurile de masini de la cumparatura si radauti mai apar ceva "chestii" audio pentru masini si ceva combine muzicale , dar neinteresante. Rugamintea mea este daca puteti sa imi recomandati pe cineva de incredere care se ocupa cu vanzari de amplificatoare sau sa imi dati adresa unui site de unde as putea cumpara. Eu momentan nu stiu decat olx,lajumate si okazii, unde am vazut o gramada de statii care par faine dar nu stiu cata incredere sa am, am zis ca par numia faine ca nici nu am habar care ar fi mai cu mot din astea mai ieftine.De asta ar fi perfect daca as lua legatura cu cineva de incredere macar stiu ca imi trimite ce zice,acum ca se aude sau nu mai bine asta e la noroc. Daca platesc un pret corect nu ma deranjeaza deloc acest aspect. In schimb ma deranjeaza tare sa cumpar ceva neconform cu discutiile purtate anterior, adica sa iau ceva cum am vazut ca scriu samsarii in anunt "totul in interior este original" sau "nu a fost intervenit asupra ei niciodata" si ma trezesc cu un amplificator cu alti finali,sau alt transformator, eventual subdimensionat sau alte minuni.
In concluzie , daca cumpar un amplificator care corespunde exact descrierii din urma discutiei cu vanzatorul si mie nu imi place cum se aude, acest aspect nu o sa il auda vanzatorul niciodata,asta e riscul meu care mi-l asum ! Daca are cineva de vanzare dintre dvs un amplificator mai "coios" cum spne domnul momolo dar sa nu aiba doua perechi.... ca nu imi permit, va rog sa imi dati un mesaj pe privat sau daca stiti pe cineva de incredere sa ma puneti in legatura cu persoana respectiva. Va multumesc mult, scuze inca odata pentru deranjul provocat !


Edit: sau daca puteti sa imi recomandati un samsar de incredere care vinde pe olx,okazii,lajumate....

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

ceva offtopic dar care face parte din lucrurile care ma deranjeaza chiar daca acum nu ma afecteaza personal. Boxele Whaferdale Diamond 225 fiimiu mi le-a facut cadou prin iulie cand a fost ziua mea si l-a costat 899 ron. M-am uitat acum pe site la avstore si m-am speriat de nesimtirea vazuta acolo. Boxele costa acum 999 ron si scrie ca sunt reduse de la 1749 !!!! Daca este cineva de la avstore membru aici pe acest forum imi cer scuze dar nu am putut rezista sa nu expun acest fapt.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by _BGD_ »

Florin_C wrote:ceva offtopic dar care face parte din lucrurile care ma deranjeaza chiar daca acum nu ma afecteaza personal. Boxele Whaferdale Diamond 225 fiimiu mi le-a facut cadou prin iulie cand a fost ziua mea si l-a costat 899 ron. M-am uitat acum pe site la avstore si m-am speriat de nesimtirea vazuta acolo. Boxele costa acum 999 ron si scrie ca sunt reduse de la 1749 !!!! Daca este cineva de la avstore membru aici pe acest forum imi cer scuze dar nu am putut rezista sa nu expun acest fapt.
I se spune Black Friday pe la noi .....

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by resitent »

Poate au alta culoare și alt soft :))))))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by brighty »

Florin, ai un mesaj privat de la mine.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by VTP »

Domnule FlorinC,

Am incercat sa va ajut cu experienta mea, , luand in consideratie ideea de a pastra sursa.
Daca as fi in situatia dvs., nu as mai pierde timp si mai ales bani, cautand un alt component al lantului audio, amplificator, cabluri sau incinte.
In 99,999% din cazuri, influenta asupra sunetului, respectiv asupra timbrului este determinata de SURSA si mult mai putin de celelalte elemente ale lantului audio ( un acord intre amplificator, incinte si cabluri tine de un acord fin, nu de ceva care sa schimbe procentual timbrul sunetului reprodus! ).
Din ultima postare am inteles ca sunteti din Suceava. Poate gasiti melomani cu alte sisteme si in orasul dvs. inainte de a lua vreo alta hotarare de a cumpara orice altceva.
Daca erati din Bucuresti va puteam imprumuta pentru teste amplificatoare solid state sau cu tuburi ( SE si PP ), pentru a nu va avanta in cheltuieli fara mari sanse de rezultat bun.
Va doresc succes!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by kaav »

Nu iti poate recomanda nimeni ceva explicit, clar ceva anume, pentru ca nimeni nu poate fi in pielea ta . Ai idee, macar vaga sa sti cum este sa oferi ceva cu cele mai bune intentii si sa nu iasa bine?
Este foarte similar cu faptul de a avea o incredere nejustificata la un restaurant de exemplu, cand l-ai lasa pe ospatar sa-ti toarne sare si piper in mancare, atat cat considera el, in timp ce nu are cum sa simta nevoile de saturatie ale corpului tau in acel moment.
Nimeni nu vrea sa se expuna riscului de a dejamagi pe nimeni, chiar daca nu va intalni acea persoana niciodata (daca e normal la cap). Nu stiu cat ai citit de teme ''stereo'' pe net, dar am citit ore in sir, ani de zile, in fiecare zi . De ce ? Neavand acces material la ce se experimenteaza, am avut acces si am la psihologia membrilor, paternele la care reactioneaza, adica am investit in final in mine. Nu vorbesc despre mine, vorbesc despre ''conditia umana'' a celui care cauta'' si ca si conditie obligatorie, este expus riscului de a esua. Doar asa poti deveni atent.
Daca este sa alegi gresit, accepta ca ai ales gresit, vinzi, mergi mai departe.
Vezi ce se vinde rar (nimeni nu vrea sa scape de ce este bun in casa - ma refer strict la scule modeste, exclud top of the, nu sunt iubitor de bani, nu acord atentie la ce afaceri mai fac oamenii prea eleganti)

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

va multumesc mult tuturor, o sa fac totusi o incercare cu o statie care in reviewuri se spune ca are un sunet foarte cald si am si o recomandare despre un vanzator de incredere din partea user-ului "brighty" in acest sens.

aurelian
Posts: 2
Joined: 21 Jan 2019, 20:16

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by aurelian »

Domnule Florin C,

Va recomand sa incercati si un amplituner Delia (imi pare rau ca nu sunteti din Bucuresti pentru as fi putut sa va ajut,in acest sens).
Acesta nu are un pret mare si s-ar putea sa va multumeasca mai mult decat ceea ce aveti acum.

Eu mi-am construit un amplificator de 75W/8 ohm(schema Hans Palouda) iar ca preamplificator
l-am folosit pe cel din amplitunerul Delia.Boxele pe care le-am luat de curand sunt Paradigm 6000 F.
Eram multumit de acest sistem pana am realizat un amplificator clasa A,de 30W/8ohm (schema J.Hiraga).Atat de mult imi place sunetul acestuia din urma incat nu simt nevoia de a ,,trece" semnalul (de la un tuner vintage JVC T-10XL, care pe Romantic FM suna extraordinar) printr-un preamplificator.

Ceea ce incerc sa va spun este ca, inainte de a cheltui banii pentru achizitia unui amplificator potrivit boxelor pe care le aveti, ar trebui sa ascultati mai multe amplificatoare si apoi sa va decideti.

Si eu, ca si dvs.,am inceput cu Majak,Tesla B115,pick-up Unitra si amplituner Delia,boxe Jazz,Radioteknica si,sunt convins,nu ma voi opri pana nu obtin maximum din ceea ce-mi permite bugetul alocat (FSN=fara stirea nevestii)pentru aceasta pasiune .

Deja ma gandesc , pentru 2021, la un proiect de construire a unor boxe cu difuzoare de banda larga si un preamplifcator pentru pick-up meu vintage, un Telefunken TS 860 (multumesc,Momolo!)

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

Domnule aurelian, ma faceti sa ma intorc in timp cu gandul la perioada 2000-2005 cand am construit impreuna cu un prieten bun si coleg de serviciu in acelasi timp multe amplificatoare cu 3 intrari de microfon mixate intre ele, un corector de ton clasic cu 2 potentiometri,si un final de 200 w , finalul dupa o schema dintr-un almanah tehnium de prin anii 82-88,nu mai stiu exact. Amplificatoarele erau alimentate la o tensiune de 63 V asimetric si bineinteles aveau condensator pe iesire ! Limitarea cea mai mare in detrimentul unei productii masive o aveam din cauza carcaselor ca nu prea gaseam materiale din ce sa le facem si ceva probleme si cu procurarea radiatoarelor pentru tranzistorii de putere. Cerere aveam masiva, o gramada de biserici la noi in suceava, in perioada aia inca nu aveau sisteme de amplificare montate si nici nu gaseau asa usor de cumparat ca acum ! De atunci nu am mai facut nimic, m-am limitat numai la reparatii, in special in zona tv, statii radio-emisie si mai rar in domeniul audio . Sincer, m-ar bate un gand sa ma apuc sa fac un amplificator in jurul unui transformator toroidal capsulat de curent mare, daca as gasi unul. Rezistori cu pelicula metalica, condensatori de calitate si tranzistori de zgomot mic pt partea de preamplificare am, mai prost stau cu finalii de calitate dar se mai gasesc cred ceva gen 2SA1491 de la toshiba care cred ca sunt destul de ok. Ce e si mai greu, e sa gasesti o schema de calitate si sa ii concepi un cablaj fara bucle de masa, fara zone de interferenta , etc e si mai greu. Imi amintesc cand construiam amplificatoare in diverse carcase cu total alta amplasare a modulelor in interior ca desi cablajele erau facute la fel greu reuseam sa alegem punctele de conectare a maselor in asa fel sa nu avem zgomot de fond si alte interferente. Va felicit ca ati reusit sa faceti un amplificator performant hi-fi si in acelasi timp va si invidez ca stiu cat de greu e sa reusesti sa pui la punct un astfel de amplificator sa ajunga sa se incadreze in aceasta clasa. Iar scriu mult,scuze pt asta, dar ati zgandarit in mine o pasine de a mea mai veche si nu m-am putut abtine sa nu scriu macar cateva cuvinte, de fapt poate chiar prea multe !

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by _BGD_ »

Domnul Florin,

Scheme sunt multe pe internet.
Eu la proiectul pe care il derulez, am gasit o "mortaciune" de amplificator defect. Traful mergea (exact la tensiunile de care aveam nevoie-restul nu ma interesa), iar carcasa era ok. Fata am defrisat-o, urmand sa ii lipesc o placa neteda, sa o fac dupa bunul plac, iar carcasa putin indreptata si vopsita.
Din spate ma folosesc de RCA-uri pt intrare, iar de conectorii de boxe pt iesire.

Iese cat de elegant.

Image

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

felicitari,arata bine constructia, imi place cum ati inceput aranjamentul in interior. Pana la urma am comandat un Cambridge Audio A 500 RC, care are transformator toroidal destul de puternic. Daca nu o sa imi placa cum functioneaza,desi nu cred, ca am vazut in reviewuri ca e o statie buna la cat costa ea, o sa ma folosesc de transformator si in jurul lui o sa incerc sa construiesc o statie singur dar as prefera o schema recomandata de dvs, ca vad ca sunteti cel putin 2 din ce stiu pana acum care isi construiesc statii in regie proprie !si cum netul e plin de prostii as fi un fericit sa folosesc o schema care da rezultate sigure !

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Florin_C »

la recomandarea userului brighty am luat legatura cu Valeriu Valentin din Galati si omul a zis ca are o statie impecabila de vanzare Cambridge audio A500 RC. nu am negociat cu el deloc, a zis ca vrea 500 ron +transport , am zis ok. Am primit statia,care s-a dovedit a fi o rabla ! Suruburile la carcasa de 3 feluri,mi-au trebuit doua tipuri de surubelnita sa o pot desface !!! Suruburi lipsa in partea din spate la bornele pt difuzoare. In interior am vazut mufa de alimentare crapata si lipita cu plastic topit, cel putin 2 finali schimbati , cine i-a schimbat nu a sters pasta de pe ei, nu am scos inca placa sa vad pe spate ce se mai vede. comutatorul de canale harsaia ingrozitor (asta deja rezolvat cu spray contact), un canal se infierbanta la volum mic foarte tare,cred ca e diferenta intre factorii de amplificare la tranzistorii finali schimbati,am incercat sa reglez din semireglabil si pe maxim stanga am reusit sa scad temperatura de la 63 grade la 47,mai mult nu merge scazuta (vad luni dupa ce desfac placa sa masor curentul de mers in gol,ced ca e prea mare inca). Ca functionare pe intrarea de cd are o harsaiala,fasaiala foarte mare si din cand in cand se aude o tiuitura ca si cum ar fi un semnal morse ,parca prinde radio, pe celelalte intrari se aude numai la volum maxim si destul de incet, trebuie sa fii atent ca sa auzi. I-as fi dat retur instant pentru problemele astea, dar imi place timbrul care il are. e peste yamaha chiar si in zona frecventelor medii unde mi se parea foarte buna, pe statia asta vocile is si mia clare si mai clar pozitionate,parca is mai in fata cumva. O sa o tin, luni incerc o reconditionare totala, o fac bucati !!! dar nu e normal sa vinzi o statie asa zis impecabila in halul in care era statia asta. omul a ziz ca nu stia ce era inauntru ca nu a desfacut-o dar eu am desfacut-o nu ca am o problema sa defac statiile dar cand am auzit cum harsaie si cum face comutatorul de intrari nu am avut ce face. Am crezut ca o recomandare de aici de pe forumul iubitorilor de muzica e ca un certificat de calitate, dar m-am inselat amarnic, smecheri sunt peste tot,inclusiv aici. Cu parere de rau spun ca am ramas cu un gust amar in urma acestei experiente.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Kross »

De aceea prefer să văd scula înainte de achiziție și de a o asculta și pipăi.
Uneori doresc și deschiderea, iar dacă refuză, îi dau flit.
Eu când am avut diverse scule pe care le-am testat (pe scurt, m-am jucat cu ele) , când le-am vândut, am permis, ascultare și inclusiv să o desfac pentru a arăta interiorul. Dacă aparatul avea defecte, le menționam. Nu trimiteam prin țară.
Nu trebuie să te duci țintă la ce îți recomandă cineva pe aici, sau că are o combinație.
Eu, ca să ajung la sculele din semnătura mea, am săpat și testat, jucat cu multe scule. Colindat talciocul, etc. Nu știu cât sunt combinațiile perfecte, dar probabil faptul că îmi place echilibrul tonal se datorează fix micilor imperfecțiuni. Nu știu..
Cambridge audio, am pipăit câteva mai vechi, și mi-au dat senzația de făcut pe genunchi la casă pionierilor, deși suna, uneori, destul de bine. Probabil îți place sunetul "british".
Părerea mea este ca din amplificatoarele tale, cel mai potrivit, cât de cât ar fi Pioneer. Față de Yamaha, are posibilitatea de a duce sarcini mai grele, teoretic , deși e jucarioara (ambele sunt) . Dacă ai mai adăuga un cd player (fie el și un belit de dvd player), era drumul perfect spre audio adevărat.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Wharfedale Diamond 225

Post by Kross »

Eu, odată din joacă, prin 2003, mi-am făcut o stație din 2 blocuri audio de tv, cu tda 2030. Date jos din Philips sau Grundig, cert e că era aceeași placă din 2 tv diferite. Grundig și Philips au fost destul mâna în mână.
Și cu un simplu corector Baxendall cu 2 CIRCUITE TL072, am facut un amplificator frumușel. Chit că mai mult de 10-12 W /canal nu scotea. Dar sună plăcut.
Carcasa era de la ceva aparat de laborator scos din uz) (sursă, generator frecvență, nu mai știu). Modificat un pic. A fost o vreme sistemul audio din camera mea, nu vroiam boxe de. Pc. Până am început să îmi doresc un sistem audio mai competent, și mi-am luat și țepe. Am si6scris că am. Luat țeapă cu unul nou...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply