AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Si - H.U.V.A. Network,Solar Fields,Between Interval, sunt pe treaba lor :D
http://www.fluid-radio.co.uk/

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by ViMe »

John Coltrane * Coltrane for Lovers, in ton cu ploaia primavarateca ce spala strazile orasului...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Zilele trecute am fost plecat din tara ,asa ca am ascultat la radioul din masina pe toata Austria un post cu muzica excelenta se numeste "Hitradio-OE3".
Au mai scapat ei cate o piesa de "da-i mai incet si stinge-l" :lol: ...dar in ansamblu pot spune ca merita ascultat.
Ops....am uitat sa specific ,este ceva de genul "Radio romantic" :oops:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Obelix »


User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by TomJones »

In seara asta am ascultat ceva de vis:
1) Concertul pentru pian nr. 1 de Beethoven - interpretarea Sviatoslav Richter, poate cea mai buna interpretare, inregistrare 1960
2) Concertul pentru pian nr. 1 de Ceaikovski - interpretare Van Cliburn, inregistrare 1959, la fel cea mai buna interpretare dupa critica de specialiate
De remarcat ca ambele au fost facute in perioada de plin razboi rece intre SUA si URSS. Richter, in SUA fiind premiat pentru interpretarea magistrala, iar Van Cliburn la Moscova, la festivalul Ceaikovski. Membrii juriului din prezidiu au trebuit sa ceara aprobarea prim-secretarului PCUS al URSS, Nikita Hrusciov pentru ai atribui locul intai lui Cliburn deoarece nu era sovietic ci american - "marele dusman de clasa". Hrusciov a spus atunci o fraza memorabila: "Este cel mai bun?" - da, au raspuns "tavariscii", "Atunci da-tii premiul cel mare lui, tovarasi!" - a incheiat Nikita Hrusciov.
Pentru amatorii de clasica, macar o copie in fonoteca proprie a acestor discuri valoreaza mult.

http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp ... =JMCSXR018
http://www.elusivedisc.com/prodinfo.asp ... =JMCSXR004

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Pierre Ravane

puteti asculta despre ce e vorba pe site:

http://www.pierreravan.com/flash.html

eu pot sa va spun (neavand cum sa va dati seama pe net) despre calitatea discurilor din punct de vedere audio/recording quality = exceptionala, clasa de sus, impecabil!

PS - va trebuie o redare excelenta a frecventelor joase si foarte joase.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Am mai ascultat, BLANK&JONES, album MONUMENT

Este cu adevarat monumental in genul respectiv! Un album care poate baga in colaps un sistem audio fara rezerve de putere si energie!

Recomand calduros la toti iubitorii genului!

http://www.blankandjones.com/2006e/index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Astazi am gasit un disc pe care nu l-am ascultat demult si drept este ca nu m-am miscat din fotoliu vreo ora si ceva. Nu pot decat sa-l recomand pentru ascultare intr-o zi de sarbatoare cu vant rece afara.
Montserrat Caballe - Hijo de la luna
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by nicumur »

momolo wrote:Am mai ascultat, BLANK&JONES, album MONUMENT

Este cu adevarat monumental in genul respectiv! Un album care poate baga in colaps un sistem audio fara rezerve de putere si energie!
Subscriu, stiu ce "poate" respectivul CD :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara am citit.
Muzica a reprezentat fondul sonor si , deci , nu a fost tocmai o auditie muzicala in sensul propriu al cuvantului.
Am ascultat James Newton Howard & Friends Lasting Impression Music 1983 .
Exemplarul detinut de mine este XRCD si a fost lansat in 2004 .
Mai mult decat calitatile artisitice , la acest album poate impresiona calitatea inregistrarii.
Genul abordat de catre James Newton Howard , cunoscut compozitor de muzica de film , la aceasta inregistrare este un jazz usor , cu elemente de rock , ce poate constitui o muzica de ambient foarte buna pentru spatii publice , spre exemplu , dar si pentru cel domestic.
Prietenii care il insotesc pe James Newton Howard la realizarea albumului sunt membrii grupului rock Toto , iar sunetul instrumentelor acustice - care li se datoreaza – creaza alaturi de muzica electronica a lui James o atmosfera de calm si buna-dispozitie si , de asemenea , prilejul de a pune in valoare calitatile sistemului audio folosit.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Fiecare a asculta, fiind pasionat de sunet si muzica foarte multa muzica dea lungul anilor.In mod absolut tipic (sau nu :roll: ) aria de ''simpatii'' sonore se restrange pana la urma (cazul meu).Dupa multa muzica electronica,fuzionata cu multe genuri (mai putin aspectele de rock cu solo-uri de chitara electrica care ma scot din sarite :cry: ),daca este sa numeri pe degete,foarte riguros nu se aduna multe albume de referinta in sensul de valoare ''absoluta''.Eu am mai adaugat in stratosfera albumelor de referinta (conceptual vorbind) :
Murcof - ''The Versailles Sessions'' (2008)
Emotia care o da acest album pentru mine seamana cu ludicul viselor intretasut cu sobrietatea matematicii.Joc pur si intransigent de creatie artistica.Nu recomand pentru ca gusturile sunt subiective in mod natural.
Dar,daca sunteti curiosi.... :wink:

Murcof - The Versailles Sessions :: The Leaf Label Shop
http://leaf.greedbag.com/buy/the-versailles-sessions-1/
Sunetul este sinistru de alterat aici in format empetrei, dar merita atentia...

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara am continuat sa citesc.
Pentru ambient a existat , de asemenea , jazz usor , pop.
Am ascultat un album relativ nou: Isha – Time And Again / Candid Records 2008.Acompaniindu-se la pian , artista filipineza reia cateva melodii de succes ale anilor 80 pe jumatate de album , cealalta jumatate constituind-o compozitiile proprii.
Discul nu exceleaza prin nimic.Inregistrarea este modesta , cu accentuarea unei plaje din gama frecventelor inalte care creaza in mod fals impresia de detaliu ,etc.
Remarcabila este , insa , vocea interpretei – pe numele sau real Pearlsha Abubakar – si care este , de altfel , motivul pentru care am cumparat discul.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by yinyangbt »

Am descoperit-o pe Madeleine Peyroux ! "Careless Love " se pricep canadienii la productia de voci feminine !!!
In continuare, "Coltrane for lovers"

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by mselescu »

Pentru o ora de auditie intr-o zi obisnuita va propun sa incercati un vinil, dar cum se produce asa ceva?

http://www.audiophile-records.com/index ... s_Are_Made
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by saureign »

momolo wrote:
Si eu care credeam ca este doar o caracteristica a discurilor Virgin Records!
mi-a explicat cineva ca s-au gandit sa redea placerea deflorarii la bietii audiofili batrani, surzi, rablagiti si cu "motorasul" stricat de multa vreme! Cica asa le creste vanzarile....si defapt le-au crescut!
foarte tare!';)))))

o ora? Depinde de stare... cateodata m-apuca sa ascult vreo caseta din colectia mea de suflet (de ex. zilele astea am reascultat Belinda Carlisle "Runaway Horses" din 1989, pe o caseta trasa in Canada, s-aude brici pe Naka 2lei al meu) sau cate o lautareasca adevarata (gen clectia "Etnophonie" de la MTR - superbe) sau pur si simplu radio (Romantic, pt ca s-aude lacrima pe Luxman T1-L, spec-ta-col! Multumesc fluffy38 inca o data!).
Daca e sa trec pe cd, aseara am ascultat Zappa debutul, apoi niste Crimson (30th anniversary - apropos, am fost suficient de tembelache incat sa cumpar pe cd "Earthbound", care este o inregistrare execrabila dpdv tehnic, dar monumentala dpdv muzical), sau alaltaieri niste Miles & Coltrane, dupa care m-a apucat supararea si am trecut pe Dream Theater (ultimul) s.a.m.d.
De principiu, diminetile de weekend sunt dedicate muzicii clasice - am de epuizat un boxset Harmonia Mundi, reascult oricand si la orice ora Requiem-ul mozartian sau simfoniile beethoveniene (am o varianta Kurt Masur remaster de mare exceptie...)

Post Reply