Boxele de la fereastra

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Boxele de la fereastra

Post by SOLO »

Mi-am mutat sandramaua la geam si e mai bine decat speram :shock:
Attachments
audio_computer_2.jpg
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele de la fereastra

Post by momolo »

Ce boxe sunt piticaniile alea albe?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Boxele de la fereastra

Post by SOLO »

Neat Iota
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele de la fereastra

Post by momolo »

Inseamna ca ai amplificator, sarme, toate alea. Credeam ca sunt ceva active.
Mie mi-au placut mult unele vechi, NEAT Petite cele cu buba galbena ca de celuloid, ca astea:
https://www.canuckaudiomart.com/details ... s/1890069/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://theartofsound.net/forum/showthr ... I-Speakers" onclick="window.open(this.href);return false;
Usoare si usor de amplificat, nu-ti trebuia o hurdubaie sa bagi in ele curentul pe cartier. In rest multe modele NEAT par halitoare si cu cat sunt mai mici, cu atat vor un amplif mai mare. Un fel de regula la general. Am si eu pe undeva niste piticanii de marimea asta (nu mai retin ce brand audiofil), sunt minuscule insa uimitoare cat taraboi pot sa faca si ce soundstage, insa vor un amplif tip aparat de sudura in puncte de argon ca altfel se aud ca niste basini rasuflate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Boxele de la fereastra

Post by SOLO »

Asa e. Pliniusul murea pe ele. Cu un M.F. 3.2 imi fac treaba.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Boxele de la fereastra

Post by resitent »

Boxulitzele puse pe un amplificator serios scot fumul :))
Îmi aduc aminte de boxele pentru calculator, țin minte că erau vreo două firme care făceau boxulite din astea mici de dădeai bairam cu ele (tec parca?) sau ceva german.
Frumoase beculetele
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele de la fereastra

Post by momolo »

resitent wrote:Boxulitzele puse pe un amplificator serios scot fumul )
exista o categorie audiofila (pret de porc la kilogram) care rezista la fum. Ale mele (nu stiu pe unde le-am pus, dar acum ca mi-am adus aminte mi s-a facut dor) rezista la amperaje grele, asa sunt construite difuzoarele.
Evident, nu iti flutura cracul la blug de la o membrana de mid-bas de 10cm insa exista totusi unele avantaje ca de exemplu coerenta sunetului. A se intelege un soi de curatenie (buna), claritate, viteza, chestie simplu explicata inginereste prin masa mai mica in miscare, chestie care inseamna o viteza de reactie mai mare si o inertie mai mica (ligheanul mare impinge mult aer dar este mai puturos si se opreste greu sa o ia inapoi)
Genul asta de boxe suna la prima vedere ca niste trompete defecte (concluzie la o vizita pe graba, auditie din pragul usii pana intr-un minut care rezulta intr-un review pe net intins pe doua ecrane de monitor cu limbi si scuipaturi, plus stele rosii platite pe sub mana in natura sau parale), Insa avand in vedere ca nici o boxa nu suna ca natura cea reala intram in vesnicele playuri ale audiofiliei unde dezideratul (de a fi si curva pe centura dar si cu sufletul in rai) este sa reparam ce (mai) putem. In cazul asta dupa prima impresie (de trompeta gaurita) iti dai seama ca sunetul unora e chiar fascinant. Caci fiecare turc se obisnuieste cu propriul pistol care trage stramb (am inceput sa scriu precum kaav.....O sa ajung sa nu ma mai citesc nici eu!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Boxele de la fereastra

Post by resitent »

Știu că masele mici ajuta la timpi de răspuns însă difuzoarele cele mai audiofili sunt cele cu peste 110bB sensibilitate, mici, de hârtie (ușoare) . Iar alea știu că merg pe lămpi de 1 watt și fac și oleacă de sunet. Nu prea ar avea sens să pui amplificatoare de sudura pe așa ceva. Dacă ai o boxa mică și insensibilă care are nevoie de curent mai bine iei un reșou rusesc și îl lași in priza, tot aia e.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele de la fereastra

Post by momolo »

Sunt mai multe cai de a ajunge la o calitate mai speciala a sunetului. Este calea mentionata de tine (traductoare foarte eficiente si lampadare de puteri mici insa cu o calitate galactica) dar e si calea aialalta, tranductoare ineficiente si aparat de sudura. Am ascultat in ani si ani mai toate variantele si nu as putea spune ca una este automat mai buna peste ailalta. Ce ai la una nu ai la alta deci fiecare are ceva bun si ceva rau. As spune ca acasica, daca ai o viloaca cu camera faina (neaparat mai mare, cred ca audiofilia purista incepe la peste 30mp si inaltimi mai mari ale camerei) as merge pe o varianta mentionata de tine, de exemplu asa ceva http://www.phy-hp.com/" onclick="window.open(this.href);return false; cu un lampadar fitzos din ala cu bec de strada la vreo doi watzi si sarme din argint infasurate in bandaje de bumbac de la mumia lui Tutankhamon. Sau poate niste trompete din alea mari si frumoase care suna ca anuntul la peron. Insa intr-o camera alaturata mi-as pune si aparatul de sudura cu boxele de porc! Si as asculta in camera pentru care am chef in ziua aia.
Nu exista cea mai buna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Boxele de la fereastra

Post by resitent »

Da, teoretic daca pui unei mașini americane un motor de 9 litri ajunge să meargă ca o mașină de formula 1, performante relativ similare (la accelerare) însă nu știu cât sens face o treabă din asta. Bunul simț tehnic părerea mea că trebuie sa primeze și în audio. Sunetul este dezideratul suprem dar pentru audiofilul educat (corect tehnic) calea este la fel de importanta. Altfel ajungem sa folosim cabluri de macara, izolatori de stâlp de 40kv și ștekere de ștekerari pentru două galene. Pentru că ni se pare noua că se aude mai bine clopotul și mereu putem găsi încă doi smintiți care sa confirme :))))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele de la fereastra

Post by momolo »

resitent wrote:Altfel ajungem sa folosim cabluri de macara, izolatori de stâlp de 40kv și ștekere de ștekerari pentru două galene. Pentru că ni se pare noua că se aude mai bine clopotul și mereu putem găsi încă doi smintiți care sa confirme
aici ti-ai aratat limitarea. In viata reala orice chestie utilizabila care face sa sune mai bine, e de folosit, nu conteaza ca are zeama de morcovi. Un audiofil are ca scop cel mai bun sunet (pentru urechea lui) si apoi vin alte aspecte. Nu conteaza ca a trebuit sa puna cablul de la macara daca a gasit (la ureche) ca asa ii suna cel mai bine in sufragerie! Ceea ce spui tu se numesc prejudecati (tehnice dar pot fi si dogmatice, religioase, etc) si te limiteaza in cercetare si inovatie. Mai toate descoperirile au fost facute de oameni care nu s-au limitat la "asa se face, asa e corect". Multi nebuni au impins lumea inainte (pentru ceilalti incuiati la cap).
Daca ai asculta un sistem din ala de top (cu pret de ultra porc prajit) din categoria ineficienta (aparate de sudura carate de cate 4 oameni pe monobloc, cabluri de macara, boxe in care bagi centrala de cartier sa scoata un mic partz) te-ai caca pe tine.
Omul trebuie intai sa guste, dupa aia are voie sa spuna ca nu-i place. A fost educatie de baza la mine, prima oara mi-am luat-o si peste ceafa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Boxele de la fereastra

Post by resitent »

Știi ca uneori cei care toarnă beton in pikapuri și cară porci de sudura de Crăciun spanzurandu-se cu odgoane de sudura pe scări au meserii care prin natura lor sunt in incompatibilitate cu înțelegerea multor fenomene în audio (dulgheri, manipulanți, avocați, doctori, scriitori, foști securiști).
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Boxele de la fereastra

Post by SOLO »

Eu sunt foarte multumit de sandramaua de la geam. Initial nu credeam ca se poate scoate cine stie ce suntet in contextul asta si am adus boxele astea acasa mai mult din intamplare. Mi-au placut asa de mult incat le-am cumparat, mai ales neffind noi, le-am luat la un pret ok, de second.

E drept, cablurile din dotare ( aduse de la sistemul principal care cam sta pe margine ) valoreaza dublu cat pretul normal al boxelor :lol:

Acum, imi place asa mult incat ma gandeam daca as putea scoate si mai mult sunet de calitate. Zici ca sunt facute pentru near field dar suna ok si ambiental in timp ce mai fac una alta prin casa.

Ma intereseaza sa imbunatatesc si mai mult calitatea near-field. Daca am vorbi de un upgrade la boxe, care ar fi ? Evident tinand cont de context: "Boxele de la fereastra"
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Boxele de la fereastra

Post by resitent »

Eu cred că pur simplu trebuie sa te bucuri de ele, obsesia cu îmbunătățirea lucrurilor duce uneori în fundături care tind să ucidă placerea, oricare ar fi ea. Am un amic care mereu când plecăm undeva cu barca nu mai știe ce elicā sa monteze , orice ar face barca aia merge prost pentru că nu e nimic de curul ei. I am zis Intr o zi sa se uite la Dunare și să lase coaja să meargă în zeama ei. De atunci a devenit un om fericit
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Boxele de la fereastra

Post by SOLO »

Absolut! fac asta deja de prin martie, aprilie.

Vroiam sa vad daca mai sunt din astia ca mine, cu sandramaua in geam :roll:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply