Bookshelf ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Din experienta voastra , pentru o camera de pina la 16 mp care e bookshelful care ,cu cel mai bun matching posibil(eventual mentionati, va rog) te face sa uiti ca exista floorstandere, suburi ,boxe , in general ....doar MUZICA .Sunet mare, amplu, detaliat, aerisit, transparent,necongestiv ....real.Evident, dupa gustul vostru ! :wink:
Ghici, ciuperca , ce-i?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

Din experienta voastra , pentru o camera de pina la 16 mp care e bookshelful care ,cu cel mai bun matching posibil(eventual mentionati, va rog) te face sa uiti ca exista floorstandere
nici un bookshelf nu te face sa uiti ca exista standfloor, eventual doar pe moment, pana in momentul cand pui un standfloor alaturi. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Si atunci, cum e cu bookshelful vrajit din visele audiofililor ? :lol: :lol:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Fiind fan Paradigm, iti recomand modelul Signature S4 - nu stiu daca ai unde sa le asculti, dar vei ramine impresionat ! Momentan voi folosi pe S4 pt surround lateral - vezi topicul cu Denon de la Video.

http://www.paradigm.com/en/reference/fr ... 3.paradigm

http://www.audio-ideas.com/reviews/loud ... gm-s4.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Bookshelf ?

Post by SOLO »

Interesante , mi se pare sau sunt cam greu de gasit ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Cred ca se gasesc greu in Europa, nu stiu motivul - este o firma canadiana/americana, unde totul se face in-house.Pina si uneltele pe care le folosesc ei la fabricare tot in-house sint facute - adica in loc sa foloseasca bormasina Black & Decker, isi fac ei bormasina lor ! :lol:

" At Paradigm we design and build drive units, crossover networks, electronics, amplifiers, plastics and enclosures – and even our own tooling, production and testing equipment – to ensure greater precision and superior quality control."

http://www.paradigm.com/en/paradigm/company/

http://www.paradigm.com/en/paradigm/factory_tour/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by saureign »

Raidho Eben X-baby
http://www.eben.dk/eben/x-streme-series ... x-baby.htm

sau - mai rau;) - Ayra c1, tot de la Raidho

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Bookshelf ?

Post by CC_TM »

yinyangbt wrote:Si atunci, cum e cu bookshelful vrajit din visele audiofililor ? :lol: :lol:
E doar in visele lor :P

Un bookself cu (1 difuzor de mid-bas) sensibilitate de 86 dB la bas are nevoie de 100W ca sa redea varfuri de 106dB; si asta daca nu comprima. Dar de obicei varfurile sunt comprimate.
Un floorstander cu 2 difuzoare din acelasi fel o sa redea cu 6dB mai mult si se simte.

In schimb bookshelf-ul "vrajit" se apropie mai mult de sursa punctiforma (mid-bas si inalte f apropiate) si pentru o distanta scurta de auditie are sanse sa redea o imagine stereo mai buna decat un floor-stander ale carui difuzoare se intind pe 50-60 cm.

Eu folosesc bokshelf si desi sunt f. multumit de basul reprodus, recunosc ca pentru anumite piese se simte nevoia de floorstander.
yinyangbt wrote:Sunet mare, amplu, aerisit.
Referitor la sunet mare, amplu, aerisit : nu cred ca o sa-l obtii pe 16mp.
Eu am o camera de auditii de 20 mp unde folosesc bookshelf-urile si un living+dining de 40mp (5m/8m), unde nu am inca aparatura.

Intr-o zi am mutat bookshelf-urile in living sa vad cum merg acolo.
Ma asteptam ca boxele sa se piarda in camera aia, dar nu a fost deloc asa.
Surpriza a fost ca sunetul a devenit mai mare mai amplu si mai aerisit decat in camera de 20mp :shock: :shock: :shock:

Daca vrei sunet mare, amplu, aerisit, ai nevoie de camera mai mare: 30-40 mp.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

LEKTOR wrote:Fiind fan Paradigm, iti recomand modelul Signature S4
Seria signature nu se aduce in RO.De-abia au intrat la dealer seria Studio, inca nu le-am ascultat.Dar banuiesc ca nu e acelasi lucru
CC_TM wrote:
yinyangbt wrote:Si atunci, cum e cu bookshelful vrajit din visele audiofililor ? :lol: :lol:
E doar in visele lor :P

Un bookself cu (1 difuzor de mid-bas) sensibilitate de 86 dB la bas are nevoie de 100W ca sa redea varfuri de 106dB; si asta daca nu comprima. Dar de obicei varfurile sunt comprimate.
Un floorstander cu 2 difuzoare din acelasi fel o sa redea cu 6dB mai mult si se simte.

In schimb bookshelf-ul "vrajit" se apropie mai mult de sursa punctiforma (mid-bas si inalte f apropiate) si pentru o distanta scurta de auditie are sanse sa redea o imagine stereo mai buna decat un floor-stander ale carui difuzoare se intind pe 50-60 cm.

Eu folosesc bokshelf si desi sunt f. multumit de basul reprodus, recunosc ca pentru anumite piese se simte nevoia de floorstander.
yinyangbt wrote:Sunet mare, amplu, aerisit.
Referitor la sunet mare, amplu, aerisit : nu cred ca o sa-l obtii pe 16mp.
Eu am o camera de auditii de 20 mp unde folosesc bookshelf-urile si un living+dining de 40mp (5m/8m), unde nu am inca aparatura.

Intr-o zi am mutat bookshelf-urile in living sa vad cum merg acolo.
Ma asteptam ca boxele sa se piarda in camera aia, dar nu a fost deloc asa.
Surpriza a fost ca sunetul a devenit mai mare mai amplu si mai aerisit decat in camera de 20mp :shock: :shock: :shock:

Daca vrei sunet mare, amplu, aerisit, ai nevoie de camera mai mare: 30-40 mp.
Bune si interesante precizari , CC_TM.Deci trebuie sa incep, logic, cu o camera de 40 mp ! :mrgreen:
Oricum, ca sa ajung la 16 mp ar trebui sa ma mai extind in hol.As it is , e de fapt un 14,5 mp.Conditiile se pare ca se apropie mai degraba de necesitatea unui sistem adaptat pentru near-field (sursa punctiforma)
Pentru conditiile mele de auditie ma gindeam daca nu ar fi mai realist (no money issue included :twisted: )un sistem de genul :
Monitoare ACTIVE Tannoy Precision 8D ( http://www.proaudiosolutions.com/produc ... sion8d.htm ) inainte de care sa fie un preu pe lampi , pentru "indulcirea imaginii artistice" sau un preu cu un sunet nu foarte analitic, mai degraba cald (? idei ?)

Daca ar fi sa fie floor , probabil ca trebuie sa ma indrept ,ca alternativa, spre o solutie DIY one driver full range pentru a pastra coerenta, ca le ascult prea de aproape. Intervine insa problema spatiului "vital" :lol: si a WAF
Sursa, la urma .

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Bookshelf ?

Post by felixx »

Pentru un preamplificator cu lampi iti recomand o realizare DIY cu tubul 6H30 pentru clasa de mijloc + .
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Bookshelf ?

Post by CC_TM »

Cu ceva ani in urma, difuzorul de bas de 30 cm era minimul acceptat de mine ca fiind OK; eu avand camera de 16 mp.
Mergand pe la ceva expozitii HighEnd, am dat de un dealer de scule care mi-a pus niste boxe active ce mi-au schimbat conceptia despre basul "mic" de 16 cm. Cred ca erau o pereche de Linn; din pacate nu tin minte modelul si firma dar tin minte pretul : 20000 DM. :mrgreen:

Si pe mine m-a batut gandul unor perechi de boxe active, dar sunt mai greu de gasit is ascultat decat cele epasive.

Dynaudio BM15 si Quad12L sunt doua modele pe care as vrea sa le ascult.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Bookshelf ?

Post by SOLO »

Daca vrei sunet mare, amplu, aerisit, ai nevoie de camera mai mare: 30-40 mp.
CC , te rog .. nu-mi spulbera visurile .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Bookshelf ?

Post by CC_TM »

Nu ti le spulber, ti le alimentez :P

Cunosc destul de bine Magneplanar-urile tale, intrucat le-am ascultat de multe ori in Olanda anilor 2000.
Sunt capabile de sunet mare, amplu, detaliat ... dar daca faci o vizita la un dealer de Martin Logan si incerci un model mai maricel intr-o camera de 40 mp ... o ma intelegi mai bine ( asta in cazul in care nu ai facut-o deja) :P

Eu mi-am facut damblaua si am obtinut propriul spatiu de auditie dedicat, de 20mp. Dupa ce am ascultat bookshelf-urile in livingul de 40mp, am ajuns la concluzia ca :

" When you aim for perfection, you discover is a moving target " :D
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

felixx wrote:Pentru un preamplificator cu lampi iti recomand o realizare DIY cu tubul 6H30 pentru clasa de mijloc + .
Asa ma gindeam si eu (DIY) , insa mai putin DIM(myself) :lol: eu fiind cu pluta pe conducta in domeniu...Insa ma gindesc serios sa cer ajutor celor calificati :wink:
CC_TM wrote:Cu ceva ani in urma, difuzorul de bas de 30 cm era minimul acceptat de mine ca fiind OK; eu avand camera de 16 mp.
Mergand pe la ceva expozitii HighEnd, am dat de un dealer de scule care mi-a pus niste boxe active ce mi-au schimbat conceptia despre basul "mic" de 16 cm. Cred ca erau o pereche de Linn; din pacate nu tin minte modelul si firma dar tin minte pretul : 20000 DM. :mrgreen:

Si pe mine m-a batut gandul unor perechi de boxe active, dar sunt mai greu de gasit is ascultat decat cele epasive.

Dynaudio BM15 si Quad12L sunt doua modele pe care as vrea sa le ascult.
CC, ma bucur ca imi confirmi banuiala
SOLO wrote:
Daca vrei sunet mare, amplu, aerisit, ai nevoie de camera mai mare: 30-40 mp.
CC , te rog .. nu-mi spulbera visurile .
SOLO, upgrade la boxa = upgrade la living :twisted:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

yinyangbt wrote:
LEKTOR wrote:Fiind fan Paradigm, iti recomand modelul Signature S4
Seria signature nu se aduce in RO.De-abia au intrat la dealer seria Studio, inca nu le-am ascultat.Dar banuiesc ca nu e acelasi lucru


Eu zic sa mergi sa asculti si pe Studio - as fi curios sa aflu opinia ta - nu este acelasi lucru cu Signature, as putea spune ca diferenta ar fi ca intre MB E500 si E55 .
Poate mentionezi si cine le aduce in RO.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply