Bookshelf ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

Eu unul sunt de acord ca o camera mare (30....40mp) asigura o acustica mai buna in majoritatea cazurilor. Insa nu sunt de acord cu ideea ca ai pus-o in cui cu audiofilia intr-o camera mica (14...20mp).

Acustica este extrem de importanta insa nu canta singura. Poate fi pacalita si ea in fel si chip, evident, sunt multe cazuri unde se lasa greu pacalita! Ca de exemplu intr-o camera mica!

Eu unul am ascultat sisteme foarte valoaroase in camere mici, sub 20mp si sunau, din punctul meu de vedere, la deplina lor valoare.

Nu as putea baga mana in foc pentru relatia camera mica=boxa mica si invers, insa pentru faptul ca e al naibii de greu sa faci un sistem audio sa cante indiferent de conditiile acustice, chiar ca bag mana in foc! Chiar si pentru cei experimentati e cateodata foarte greu s-o scoata la capat in spatii neprielnice acustic, insa nimic nu e imposibil! Spun asta pentru ca am auzit cu urechile mele performantze audio notabile in spatii complet anapoda!

yinyangbt, eu te sfatuiesc sa uiti ideea de coloratura de lampa sau de orice altceva! Singura cale corecta este sunetul corect, necolorat si cat mai asemanator cu Mama Natura!

Aparatele pe lampi care suna a lampi sunt PROASTE! Un lampas bun nu trebuie sa sune.....a nimic! :wink:
Dar ca sa ma intelegi ti-ar trebui un exemplu practic, adica sa asculti asa ceva....

Cat priveste camera ta de 16mp, nu e nici o tragedie. Poti sa ai sunet cu adevarat de top chiar si acolo.
Insa monitoarele profy active/pasive near-field nu-mi par, mie unul, tocmai un vis audiofil. Mai degraba, in cazul tau, caderea din lac in putz.

Hai sa-ti spun una sa te inveselesc - pentru o camera mica precum a ta, tie iti trebuie esentza de high-end, intr-un flacon mic si valoros, ca doar nu ai loc unde sa pui ditamai damigeana sau butoiul ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Bookshelf ?

Post by CC_TM »

Monitoarele de studio ar trebui sa redea sunetul cel mai corect, si lipsit de coloratii.
Asta teoretic; practic nu stiu in ce masura reusesc sa o faca.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

LEKTOR wrote:[
Eu zic sa mergi sa asculti si pe Studio - as fi curios sa aflu opinia ta - nu este acelasi lucru cu Signature, as putea spune ca diferenta ar fi ca intre MB E500 si E55 .
Poate mentionezi si cine le aduce in RO.
Cu prima ocazie cind ajung in Bucuresti , ii fac o vizita lui Radu la Realacustic sa le ascult, dupa care scriu ce-am auzit eu :) Cu ce amplificari se impaca mai bine ?

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

momolo wrote:
Hai sa-ti spun una sa te inveselesc - pentru o camera mica precum a ta, tie iti trebuie esentza de high-end, intr-un flacon mic si valoros, ca doar nu ai loc unde sa pui ditamai damigeana sau butoiul ! :lol:
Chiar m-ai inveselit ! Vezi? de aia intrebam de bookshelf, ca sa fie mici! numai ca esenta de high end e scumpa , rau ! :)
La un Monitor activ ma gindeam ca :
1.relatia Etaj de putere-speaker e deja optimizata, deci elimin problema matchingului
2.sunetul produs , ar trebui sa fie cel mai aproape de cel corect, necolorat in nici un fel, liniar
3.E mic, nu ocupa loc mult(exact ce spuneai)
4.Ascultind near-field, importanta acusticii incaperii diminua prin efectul psihoacustic de blocare le nivel cerebral asunetelor reflectate

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Signature S4 cred ca merge cu orice amp de la 75w / canal in sus, cu cit mai sus cu atit mai bine, au 91 db.

PARADIGM STUDIO 40 - fata de S4 au si finish diferit

Specifications

Design: 3-driver, 2-1/2-way bookshelf / stand-mounted
Crossover(s): 2nd-order electro-acoustic at 2.0 kHz, 2nd-order electro-acoustic at 500 Hz (lower bass driver)
High-Frequency Driver(s): 25-mm (1 in) G-PAL™ dome, die-cast heatsink chassis, ferro-fluid cooled, IMS /SHOCK-MOUNT™
Midrange Driver(s) -
Bass / Midrange Driver(s): 38-mm (1-1/2 in) voice coil, AVS™ die-cast heatsink chassis, IMS / SHOCK MOUNT™, 178-mm (7 in) S-PAL™ cone
Bass Driver(s): 178-mm (7 in) mineral-filled polypropylene cone, 38-mm (1-1/2 in) voice coil, AVS™ die-cast heatsink chassis, IMS / SHOCK-MOUNT™
Low-Frequency Extension*: 36 Hz (DIN)
Frequency Response:
On-Axis: ±2 db from 62 Hz - 22 kHz
30° Off-Axis: ±2 db from 62 Hz - 20 kHz
Sensitivity - Room / Anechoic: 92 / 89 dB
Suitable Amplifier Power Range: 15 - 180 watts
Maximum Input Power: 140 watts
Impedance: Compatible with 8 ohms
Internal Volume: 23 L / 0.8 cu ft
Height, Width, Depth (Height includes spikes or outrigger feet): 55.9 cm x 21.0 cm x 32.3 cm (22-1/64 in x 8-1/4 in x 12-3/4 in)
Weight: 31.8 kg / 70 lb per pair
Finishes: Cherry, Rosenut, Black Ash

Image

Daca cumva le-a vazut/ascultat - sa expuna parerile aici.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Lektor sa nu le fie de deochi ,da' nu-s ieftine Signaturile astea !Tocmai m-am uitat mai cu atentie si vad ca au disponibile si S4:
http://www.realacustic.ro/produse/incin ... e-si-2.php

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

cam chicioase la aspect. Insa nu canta cu aspectul!

yinyangbt dupa cum poate ai retinut, sunt facute de maini americane cu scule americane si carate peste ocean! Asa ca nu au cum sa fie ieftine! Conteaza si cum suna. Deci ar trebui ascultate.
Oricum, nu-mi prea par bookshelfuri de debara, par sa aiba nevoie de oleaca de spatiu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bookshelf ?

Post by Obelix »

Fara nici o legatura directa cu recomandarile de mai sus, nu ar fi mai judicios sa te gandesti la niste floorstandere din alea "inalte si slabe", nu de alta dar oricum trebuie sa cumperi suporturi pentru "chistoace"... :P
Ai impusca 2 iepuri dintr-o data...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Da, momolo,iar faptul ca sint maricele ma duce cu gindul ca ar putea presta surprinzator pe bass .de fapt , par la jumatatea distantei intre un bookshelf obisnuit si un floorstander...
Ca aspect, intr-adevar , sint si eu de acord ca nu sint sumum de finete stilistica, dar nu m-ar deranja, daca ar suna corespunzator.Numai ca inteleg,de pe site, se aduc la comanda, deci mai greu cu ascultatul.
Cam la acelasi pret sint Sonus Faber M si Elipsa din seria Auditor , mi se pare:
http://www.audioconcept.ro/product.php? ... uct_id=213
Astea le-am ascultat ,cu Naim, dar numai vreo jumatate de ora nu ma pot pronunta .Cam cu 1000 de e peste Spendor SP 2/3 R si Proac Response D Two si de doua ori cit Triangle Trio

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Obelix wrote:Fara nici o legatura directa cu recomandarile de mai sus, nu ar fi mai judicios sa te gandesti la niste floorstandere din alea "inalte si slabe", nu de alta dar oricum trebuie sa cumperi suporturi pentru "chistoace"... :P
Ai impusca 2 iepuri dintr-o data...
E un element de luat in calcul pretul standului, intr-adevar.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by cosmin »

drumul catre calitate cam trece prin floorstander-e
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

In realitate arata cu totul altfel, de fapt cam toti apreciaza designul si calitatea constructiei lor - trebuiesc vazute si ascultate live dar pe mine astea m-au impresionat din zeci de alte boxe in aceeasi categorie ! Eu le am pe toate cele 9 boxe plus suburile in culoarea deschisa.

Pretul pare ok, aici nu se vind oficial online ci numai de la dealer - $ 4k , probabil le poti obtine la $ 3500 perechea.

http://www.gibbysaudiovideo.com/paradig ... -2145.html

Apoi bookshelful se tine de obicei intr-o biblioteca/raft/media center, chestia cu standuri e optionala .

Mai este versiunea mai mica pe 2 cai S2 - review aici in Stereophile care zice ca ar fi "drop gorgeous" si "impeccable finish" - deci departe de kitch !!!!!

http://www.stereophile.com/loudspeakerr ... 5paradigm/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bookshelf ?

Post by Obelix »

Fara nici o ironie de prost gust, si mie mi se par un pic "impeccable kitch" dar... gusturile sunt INTOTDEAUNA discutabile... :roll:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Asta e sa comentezi din poze - cel putin comentatori de la Stereophile,Soundstage, Ultimateaudiomag ,etc sustin contrariul,chestia e ca ei au avut boxele in fata !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

...si ia mai cititi si vedeti pozele aici si apoi mai discutati despre kitchuri ...

http://www.hometheaterhifi.com/volume_1 ... -2004.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply