COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Schimbari evidente: presiunea pshihologica adusa de restrictii, a faptului de a se dori la nivel oficial de a fi vaccinat chiar daca nu este ceva legal; faptul de ati fi impus asa ceva. Corporatiile pun presiune pe guverne, pentru ca pot si ce este mai aproape de dictatura decat mentalitatea corporatista in ziua de azi?
Faptul ca si vaccinatii transmit virusul si nu sunt scutiti nici ei de probleme secundare de sanatate. Scopul real il consider certificatul ''verde'', adica o noua forma de dresura sociala. Pandemii au mai fost, vin si trec dar odata luate niste drepturi nu stiu cat de repede le mai vezi inapoi.
Vaccinurile astea nu au trecut proba timpului, nu aveau cum.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by DorinD »

Kaav, vrei sa traiesti in societate si sa beneficiezi de toate avantajele? Atunci vaccineaza-te in pula calului si nu mai bate campii. Vrei neaparat sa ramai "neintzepat"? Atunci du-te si calugareste-te in pustie si lasa-ne pe noi, prostii.
"It is never too late to have a happy childhood"

dervish
Posts: 16
Joined: 03 Nov 2021, 17:22
Location: Duisburg

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by dervish »

kaav wrote:
20 Nov 2021, 20:44
Au trecut aproape 2 ani de cand a inceput epoca covid-ului. La anumite aspecte o lume in care se traieste mai greu ca inainte. Cu ce schimbari apar, lumea care a fost pana in 2019 va mai exista cel mai probabil, doar in amintiri.
Exista si acum, trebuie doar s-o cauti!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Mai grav ar fi că vaccinurilor actuale sa nu mai funcționeze la noile virusuri. Sa vezi atunci specialiști morți.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Virusul asta este foarte obraznic, alearga cam repede de la o mutatie la alta. In loc sa tina cont de faptul ca up-date-urile vaccinurilor trebuie sa respecte niste protocole care fac ca indiferent de cat de tare se grabesc oamenii sa-l combata, el este mai agil ca un sarpe (se pare ca virusul nu crede in democratie, joaca tare de la inceput). ''Solutia'' cred ca este vaccinarea pe viata chiar daca cel mai nou vaccin deja este depasit in momentul in care apare . Traim o comedie de groaza dar cui nu ii place un pic de umor negru, asa ca sarea in bucate? Cine poate garanta ca ce se intampla nu pune in pozitia de ''pause'' propriul sistem imunitar dupa cativa ani de ''imunizari''? Cui ii este frica de raspunsuri, sa nu isi mai puna intrebari pentru ca lucrurile au potentialul de a deveni prea serioase si cine mai are chef de simt critic dupa o zi grea de munca cand cel mai bine ar pica un pic de divertisment?
Ce am acceptat de bun, aia primim chiar daca nu ne place.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Noua varianta de covid numita OMICRON:

https://www.omicrongroup.net/products/

Cu cel mai tare ARN mesager sustinator de cabluri cat piciorul porcului:

https://www.omicrongroup.net/products/tesla/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

asta si-a furat-o cu 3 doze si masca FFP2 pe bot:
https://www.g4media.ro/cancelarul-austr ... ptome.html

Neamtul de rand trebuie sa faca intai test daca vrea la restaurant! Acum le-au facut Stapanii o concesie la sclavii de acolo:
https://www.g4media.ro/numai-persoanele ... covid.html

PS - ce averi colosale s-au facut si se fac din testele astea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Daca faci vaccinul, virusul se transmite la fel ca si de la nevaccinat.
Sa inteleg ca virusul transmis de vaccinat este mai elevat/nobil?
Ar fi existat variantele noi de virus daca nu ar fi fost cei vaccinati?
Alt sens decat nazzipass (certificatul ''verde'') nu vad la vaccin, tinand cont ca pana acum nu s-au aplicat genul asta de terapii niciodata in timpul unei pandemii.
Dar cand se pompeaza banii grei in presa pentru propaganda, nimic nu este imposibil. Daca se vrea se face din alb, negru si vice versa in functie de marile interese. Daca de maine o sa fim bombardati pe toate canalele ca usturoiul (de exemplu) nu e bun, sau ca iesitul in natura este mult prea periculos ca sa mai avem asemenea obiceiuri, indiferent de logica, uni vor crede prin expunerea repetitiva la tampenii. Mai devrema sau mai tarziu o sa apara si miscari mari de mase de oameni care o sa urasca usturoiul si vor denunta la politie pe oricine care miroase doar a usturoi :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Inca vad destui care merg singuri in masina proprie cu masca pe bot.
kaav wrote:
07 Jan 2022, 19:53
Alt sens decat nazzipass (certificatul ''verde'') nu vad la vaccin, tinand cont ca pana acum nu s-au aplicat genul asta de terapii niciodata in timpul unei pandemii.
ce e asa de greu de inteles ca certificatul verde este facut sa impinga lumea la vaccinare!? Este o forma de ipocrizie, in loc sa dea lege cu vaccinul obligatoriu (ca incalca tot felul de constitutii, drepturili, etc) au gasit o cale alternativa ca si taxa uriasa pe masina veche, ca si taxa uriasa pe centrala individuala cu gaz, ca tot felul de metode din astea de pumn in manusa de matase.

Tin sa precizez ca sunt vaccinat cu 3 doze de Pfizer si o fac si pe a 4-a sau a 15-a fara nici o problema. La a 3-a chiar ca nu am mai simtit nimic! Semn ca incep sa ma obisnuiesc! As baga-o acum si pe a 4-a daca m-ar lasa! Mi se pare fun!

Dar, inteleg ca unii nu vor si consider asta un principiu, adica sa le apar punctul de vedere (desi nu-l impartasesc -toata isteria asta cu vaccinul mi se pare un rasfatz, un moft).

Intre timp am aflat ca daca esti programat la boala sau moarte nu poti trage chiulul!

Si e nasol sa traiesti permanent ca o gaina speriata de satar!

De ultima ora, super haz:
https://www.g4media.ro/sindicatul-europ ... roito.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo wrote:
08 Jan 2022, 01:05
Inca vad destui care merg singuri in masina proprie cu masca pe bot.
Anul trecut intr-o oarecare zi din vara, in drum ce ma intorceam de la padure unde am fost dupa ciuperci (mananc ciuperci salbatice doar daca sunt culese de mine, din motive ca sunt paranoic din fericire, nu din pacate :lol: si aspectul asta este foarte serios pentru ca de la ciuperci poti sa o mierlesti foarte urat mai ales daca nu sti sa identifici ce este cu adevarat parsiv, adica tot ce tine de familia amanitelor, etc ) am vazut pe poteca o pereche de oameni bine imbracati, cu expresii de oameni inteligenti care purtau masca in padure. Rar m-am simtit asa de trist.
momolo wrote:
08 Jan 2022, 01:05
e e asa de greu de inteles ca certificatul verde este facut sa impinga lumea la vaccinare!? Este o forma de ipocrizie, in loc sa dea lege cu vaccinul obligatoriu (ca incalca tot felul de constitutii, drepturili, etc) au gasit o cale alternativa ca si taxa uriasa pe masina veche, ca si taxa uriasa pe centrala individuala cu gaz, ca tot felul de metode din astea de pumn in manusa de matase.
Corect.
Mai are legatura mentalitatea asta cu motivul pentru care au murit (cei naivi) la ''revolutie''?. Adica principiul suprem al democratiei: libertatea constintei si al cuvantului?
Deloc :lol:
Asa ceva nu are cum sa fie sub tutelajul statului, nu el da viata nici unui om, el in conditii normale pastoreste asa ceva dar butonul care activeaza viata nu este la el si nu a fost niciodata. Statul actual, intr-o zi cu soare ar trebui sa fie judecat cu adevarat pe drept ca si nazisti pentru crime directe si indirecte impotriva umanitatii, prin pasivitatea lui, prin complicitatea lui, prin pasivitatea lui fata de bunastarea reala a propriului popor.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo wrote:
08 Jan 2022, 01:05
Intre timp am aflat ca daca esti programat la boala sau moarte nu poti trage chiulul!
Si e nasol sa traiesti permanent ca o gaina speriata de satar!
Irina Bazon: „Un om care se lasă condus de frică poate accepta orice de la oricine”
„Cine se teme de moarte și-a pierdut viața”
https://gandeste.org/analize-si-opinii/ ... ne/120660/
Nu exista nici o legatura intre o stare de spirit neactivata de frica si bravada, muschi incordati si agresivitate. Cine a trecut cu adevarat prin momente grele este calm, imperturbabil atat cat este posibil si nu crede in competia pe care o aduce intr-o maniera toxica oamenii care vor sa aibe ''dreptate'' cu orice pret. Ca de obicei nu incerc sa trec strada pe nimeni daca nu vrea, asta inseamna sa respecti cu adevarat opinia altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Nu am cum sa stiu cu adevarat cat este de relevant acest site, dar exista si de ce nu, asa cum ceva poate fi rau, tot asa poate fi si ceva cu adevarat bun si util in functie de cat esti de informat:
''Cât de rău este lotul meu ?''
https://howbad-info.translate.goog/inde ... x_tr_hl=ro

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Probabil sti, te poti otravi si cu ciuperci comestibile daca au fost influentate de ciupercile otravitoare din zona unde au crescut. Cel putin asa am auzit, ca e caz rar dar posibil, si tine de clima in care au crescut si daca au avut in vecinatate unele otravitoare.

In opinia mea cele doua tabere, antivaxeri si provaxeri se comporta ca si in cazul religiilor. Ambele tabere gresesc pentru ca nu au legatura cu ratiunea si bunul simt ci doar cu sentimentele si credintele. Fenomenul asta tine de natura umana. Probabil la o privire mai darwinista putem gandi ca specia umana fiind pradator suprem fara dusmani naturali, poarta in ea o programare genetica a autodistrugerii. Se observa in natura ca anumite specii aflate in varful lantului trofic, neavand dusmani naturali (fiind pradatori supremi) au ca dusman natural propria specie. Adica se mananca, se omoara intre ei.

Frica este buna numai in anumite doze si in anumite momente, dar e toxica consumata in exces.
Mecanismele de manipulare in masa sunt aceleasi de mii de ani. Si omul in sine e acelasi de mii de ani fara sa fi capatat o modificare substantiala in ceea ce este cu adevarat fundamental. Probabil instinctul de dominare si manipulare cu orice pret e scris in codul genetic, face parte din programul unui pradator din varful lantului trofic si mai trebuie sa treaca mii de ani pentru ca instictele de pradator suprem si carnivor sa se modifice substantial. Poate ca toate aceste incercari periodice sunt un bun exercitiu pentru evolutie. Care asa cum spunea si batranul Darwin, este nemiloasa. Cei slabi pier, cei mai adaptati si mai puternici merg mai departe. Poate ca toate aceste probleme care par eminamente sociale si umane fac parte din mersul evolutiv pe o alta cale pentru prima oara nenaturala. Poate ca omul ca animal evolueaza catre altceva non-animal tocmai prin acest gen de incercari la nivel de societate umana unde ca pradator suprem fara dusmani naturali isi creeaza propriul ecosistem nenatural in cadrul caruia evolueaza pe o alta cale (non-naturala) in comparatie cu celalalte specii animale are raman pe calea stiuta, naturala.
Oricum, omul invata din incercari grele, nu din viata buna si fara griji.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo wrote:
08 Jan 2022, 11:41
Probabil sti, te poti otravi si cu ciuperci comestibile daca au fost influentate de ciupercile otravitoare din zona unde au crescut. Cel putin asa am auzit, ca e caz rar dar posibil, si tine de clima in care au crescut si daca au avut in vecinatate unele otravitoare.
De acord cu aceste observatii.
Ce m-a aparat pe mine pana acum si ma apara in continuare a fost/este faptul ca nu ma lacomesc niciodata sa ajung acasa cu multe bunatati pe care le ofera padurea. Am un ghid despre ciuperci cu mine tot timpul, chiar daca concret nu mai am nevoie de el pentru ce cunosc. Il am sa fie, nu mi greu sa-l duc. Este doar un hobby pentru mine si cel mai mult imi place momentul in care le remarc in padure, de multe ori sunt mascate aproape perfect de mediu. Daca ar fi abundenta, m-ar demotiva, nu le culeg de foame :wink:
Sunt atent cand le culeg si aspectul asta are efect relaxant - nu poti sa crosetezi ''filozofii existentiale'' si sa fi atent in acelasi timp, nu este posibil in realitate multitasking-ul la oameni, doar la calculatoare. Niciodata nu le depozitez in plase de plastic, doar in pungi din hartie cu fundul dreptunghiular nedeformat de posibile folosinte indelungate. Aplic aceasta strategie tocmai ca sa nu le deformez, pentru ca odata ajuns acasa le mai iau la puricat inca o data. Nu culeg decat cele mai bune exemplare din varietatile bune si niciodata exemplare prea mari sau batrane.
momolo wrote:
08 Jan 2022, 11:41
Se observa in natura ca anumite specii aflate in varful lantului trofic, neavand dusmani naturali (fiind pradatori supremi) au ca dusman natural propria specie. Adica se mananca, se omoara intre ei....
Frica este buna numai in anumite doze si in anumite momente, dar e toxica consumata in exces.
Ca de obicei, cel putin pentru mine, faci de foarte multe ori observatii remarcabile prin simplitatea lor cand este sa expui relationari complexe dintre fapte :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Un tribunal federal din Texas a solicitat administrației SUA să publice datele de aprobare pentru vaccinul Pfizer, în termen de opt luni. Astfel, instanța americană a respins intenția FDA de a tergiversa secretizarea, timp de 76 de ani. Și in Germania și Europa s-a lansat o dispută cu privire la transparența procesului de aprobare pentru vaccinurile anti-Covid. Comisia UE refuză să informeze în mod transparent și public, cu privire la negocierile prin mesagerie scurtă dintre președinta Comisiei, Ursula von der Leyen, și șeful Pfizer.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... -pazit.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply