Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by omudenisip »

Aceasta este scula care face posibila treaba asta,pe nume WD TV (Western Digital) si poate fi gasita la 420 ron in magazinele online din RO.
Accepta orice capacitate de stick sau HDD pe USB si are iesire HDMI catre plasma ,LCD sau catre monitorul LCD al PC-ului printr-un canlu HDMI-DVI pt. cei la care nu le permite hardware-ul din PC sa vizioneze
materiale Full-HD fara sacadari
sapt. aceasta apare si un nou firmware care in mare va rezolva niste meniuri la imaginile ISO de dvd si diactricele la subtitrari
o chestie faina este ca reda multe formate audio inclusiv FLAC Losseless direct de pe stick extrem de silentios fara a mai fi nevoie de PC si ventilatoare zgomotoase si poate fi cuplat prin iesirea digital optica la DAC-ul extern preferat!

Music - MP3, WMA, OGG, WAV/PCM/LPCM, AAC, FLAC, Dolby Digital, AIF/AIFF, MKA
Photo - JPEG, GIF, TIF/TIFF, BMP, PNG
Video -MPEG1/2/4, WMV9, AVI (MPEG4, Xvid, AVC), H.264, MKV, MOV (MPEG4, H.264),
MTS, TP, TS
Playlist - PLS, M3U, WPL
Subtitle -SRT (UTF-8), SMI, SUB, ASS, SSA

pagina oficiala http://www.westerndigital.com/en/produc ... riveid=572

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by puf »

Am avut 2 bucati in teste mai bine de o luna , pot oferi detalii de functionare pentru cine este interesat.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by LEKTOR »

Multe tv din capetele de serie au acest flash drive incorporat plus conexiune net .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by puf »

Unele din televizoarele din generatia 2009 de la cateva firme dispun intradevar de un astfel de cititor de medii de stocare USB, la clasa superioara scumpa.
Functionalitatea nu este asa extinsa, facilitatile sunt mult mai limitate si apoi playerul se adreseaza celor cu buget foarte restrans nu cumparatorilor de high-end.
Singurele probleme reclamate de utilizatori ar fi lipsa suportului complet pentru diacritice la subtitrari si lipsa decodarii DTS interne, streamul de la materialele cu sunet DTS este furnizat pe iesirea optica catre un decodor extern.

Din punctul meu de vedere lipsurile acelea nu ar reprezenta probleme dar surprinzator sau nu foarte multi din cei care doresc solutii foarte ieftine, cum este si asta, nu detin sisteme audio cu decodor DTS si nu concep sa vada fara traducere ceva, orice.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by spiromedica »

sunt chiar foarte interesat , mai ales de partea muzicala ( FLAC , WAVE).momentan posed un mutimedia player EUREKA care stie doar mp3 si care suna execrabil pe toate iesirile : analogic , SPDIF , optic)
in schimb pe partea video ( pe un CRT SONY de 72 cm , nu-mi place plasma sau LCD) este exact ce-mi trebuie..
daca se poate un rewiew comparativ cu Popcorn sau TVIX ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by FATHER »

puf wrote: foarte multi din cei care doresc solutii foarte ieftine, cum este si asta, nu concep sa vada fara traducere ceva, orice.
Eu am nevoie de subtitrari (de multe ori gasesc doar in engleza) deoarece cand vizionez ceva, baietelul meu doarme deja, si trebuie sa tin volumul atat de scazut incat nu mai inteleg ce se vorbeste... M-am gandit chiar sa iau ceva casti wireless dar atunci problema e ca nu-l aud cand plange. Oricum, daca se rezolva problema diacriticelor, aparatul merita toata atentia. La banii lui.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by FATHER »

Multumesc LEKTOR.. :) Eu ma gandisem initial la Sennheiser RS 4200 .

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by LEKTOR »

Nu-ti trebuie casti - acel amplifier seamana cu un bluetooth iar o ureche este libera pt " M-am gandit chiar sa iau ceva casti wireless dar atunci problema e ca nu-l aud cand plange "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by FATHER »

Da. De aceea am zis ca ma gandisem initial ... Propunerea ta e mai buna pentru mine.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by puf »

Noul firmware lansat saptamana asta aduce suport pentru diacritice si extinde gama formatelor suportate:
•Even more video file formats supported

•Improved subtitle support. Additional advanced features added

•Enhanced Matroska (MKV) support for chapters and subtitles

•Enhanced media playback and navigation

•Improved power management

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by omudenisip »

@puf,tu ai apucat sa-l testezi,asa ca am si eu 2 nelamuriri :

1.reda materiale 720p si 1080p pe component out? (deci nu pe HDMI)
2.oare reda si flac 24/96 prin iesirea optica spre a putea folosi cu dac extern?
(se stie ca si la placi de sunet 24/96 cateodata iesirea optica nu suporta 24/96 ci doar pe iesirea analogica reda acest format sau daca se adapteaza in regim DIY o iesire coax - transmitatorul optic fiind limitat pt rata de transfer)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Full-HD 1080p in numai 100 EUR

Post by puf »

1.Playerul nu are iesire video component! reda orice HD numai pe HDMI.
2.Flac nu am incercat deoarece nu am asa ceva.

Post Reply