DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Libertate. Păi nu îl obligă nimeni. Să închidă telefonul și să nu mai caște gura la antene.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Războiul din Ucraina ar putea stimula crearea unui nou bloc comercial condus de China - analiză Reuters
https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... euters.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Analiză CNN. De ce reușește Ucraina să-și apere atât de bine spațiul aerian și cât mai poate rezista în fața avioanelor rusești
https://www.digi24.ro/stiri/externe/ana ... ti-1875409

Evident, "stirile" din tabara noastra sunt de fapt propaganda dirijata, ca in timpul unui razboi cand adevarul e deja bagat in beci la bulau, legat la gura si teava la tampla. Insa se observa totusi destul de clar ca rusii au probleme cu inaintarea in teritoriu. Cat priveste spatiul aerian, cred ca in realitate e nasol pentru ucrainieni, de aceea tipa disperati dupa "no fly zone" si nu mai stiu ce sa inventeze sa traga NATO in conflict. Deci spatiul aerian este totusi al rusilor si acea aparare antiaeriana precum si cele cateva avioane ale lor nu conteaza prea mult decat ca sa se spuna ca Rusia nu are 100% spatiul aerian. Problema rusilor, din ce mi se pare mie, din toate informatiile care sunt toate viciate in ambele tabere, este moralul militarilor rusi si pare sa fie si greseli sau tampenii de tactica ale comandantilor militari rusi (generalilor) care par cu mult invechite si intradevar, de multe ori stupide. Eu cred ca cea mai mare problema a rusilor sunt proprii militari carora le vine foarte greu sa isi omoare fratii. In partea de est a Ucrainei, unde se afla practic toate fronturile rusesti, e si cea mai mare parte de populatie "rusofona", adica efectiv rusi, adica oameni care nu difera cu nimic de cetatenii din Rusia. Practic militarii armatei rusesti sunt pusi sa traga in rusi de-ai lor, in zone care pot fi socotite a fi Rusia si care au o istorie foarte recenta din URSS. E practic un razboi civil in care tabara ucrainaina e motivata psihologic de sentimentul ca dreptatea e de partea lor si de ura impotriva unui agresor care din senin a venit sa-i omoare, pe cand in tabara ruseasca nu exista motivatie psihologica, imensa majoritate a rusilor au fost luati pe nepregatite de razboiul ordonat de Putin.
Este mai degraba un razboi care trebuie dus din partea ruseasca cu mercenari (si astia intotdeauna au fost slabi) pe care Rusia nu-i prea are sau ceea ce are pare mai putin decat detine Ucraina pregatita, pompata, ajutata cu orice si informatii de americani in ultimii 7 ani.

Deci, logic, greseala tactica majora a lui Putin a fost sa arunce o armata conventionala nepregatita psihologic intr-o lupta unde adversarul, Ucraina, era pregatit si psihologic si cu trupe de mercenari bine dotati si probabil, din cate sunt unele informatii, si bine platiti, adica oricum, culmea, mult mai bine platiti decat rusii.
Asa ca practic e cam de-a-ndoaselea, armata Ucrainei e mai bine pregatita si facuta pentru atac si marea armata ruseasca e mult mai bine pregatita pentru aparare, si foarte slaba la atac, lipsita si de motivatie psihologica intr-un razboi ordonat peste noapte de dictator fara nici o pregatire morala in prealabil.

Bonus, i-a mai si plimbat prin noroaie si frig inca de asta toamna si stateau de pe o zi pe alta in certitudine, ca ba ataca, ba nu ataca. Probabil la rusi e si o alta mare problema, una care daca e mare de tot, e decisiva si sunt beliti, CORUPTIA. De exemplu, armata lui Saddam care era una din cele mai mari din lume ca numar si volum, s-a prabusit ca un castel de carti tocmai din cauza lipsei moralului si mai ales coruptiei. Aceasta mananca din interior ca rugina sau mucegaiul. Ori armata ruseasca, chiar si daca luam in seama ca informatiile pentru noi sunt profund viciate si selectate pentru manipulare, pare cam varza din multe puncte de vedere, macar si pentru faptul ca imaginile nu mint. De exemplu mi se pare stupid sa trimiti convoiul ala de 65 de km pe sosea intr-o lume moderna unde din sateliti se vede si o pereche de ochelari pierduti pe strada, este iarasi stupid sa insiri tancuri in linie pe aurtostrada sa stea ca ratzele in bataia pustii, culmea si apropiate intre ele sa nu aiba loc de manevra, etc, etc. Din multe puncte de vedere armata Rusiei pare ca a ramas la fel ca acum 80 de ani. Plus zvonurile ca au probleme cu benzina si motorina.... tocmai ei!! Sau mancarea! Eu am scris ca ori e o cursa cinica intinsa de Putin, ori pur si simplu astia sunt inapoiati si probabil sau sigur, profund corupti. Imi aduc aminte de regimul Ceausescu unde nimeni nu mai indraznea sa ii spuna dictatorului adevarul si practic era un lant al minciunii, coruptiei, hotiei si prefacatoriei. E totusi posibil ca in ultimele decenii Rusia sa fi fost mancata pe dinauntru de coruptie si ceea ce era o data "puterea sovietica" (reala, nu o minciuna - de exemplu diplomatii si KGB-istii erau bine selectati si foarte bine pregatiti) acum sa fie doar o amintire.

De aceea ingrijorarea mea este ca ambele tabere cauta sa provoace NATO.

Ucrainienii stiu ca fara sa implice NATO ei nu au resursele Rusiei (pentru timp mai indelungat) iar Putin stie ca daca NATO ar ataca rusi, atunci situatia psihologica a militarilor lui (dar si opiniei publice rusesti) s-ar schimba radical din sentimentul de vina a agresorului impotriva propriului frate in sentimentul rusului ca-i este amenintata Patria Mama. Rusii au fost intotdeauna cei mai buni la aparare, nu la atac. Cand simt ca patria lor e amenintata, atunci sa te feresti!

Deci, situatia este in continuare ingrijoratoare pentru ca imensul arsenal nuclear rusesc nu a disparut peste noapte! Daca acest arsenal nu exista azi, Rusia o incasa urat de tot, dar urat de tot! Navaleau toti peste ei, inclusiv noi, ne pisham pe ei cu forte mai mici ca numar dar mult mai moderne. Desi stirile sunt manipulate, totusi imaginile (daca sunt reale) nu mint si ma uit la dotarea rusilor ce veche pare, fieratanii parca aduse de la muzeu si cele pe teren, si cele pe apa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Până la detronarea lui Putin suntem cu toții în cel mai periculos moment al istoriei lumii. Putin a și menționat că el poate încheia istoria umanității. Un ucigaș...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Inteleg si accept ca fiecare are gusturi personale in materie de genuri muzicale, scule audio. Ce nu mai consider deloc corect este o abordare personalizata asupra istoriei (adica ceva sa-ti confirme propriile asteptari). Consider ca singura abordare corecta este adevarul, nici mai mult, nici mai putin.
Putin, nu este singurul criminal major de dupa cel de-al 2-lea razboi mondial. Pe langa altii, el este inca la grupa mica.
Nu are presa occidentala de partea lui, cum au avut-o altii mai carismatici din istoria recenta care or facut treburi si mai urate, dar cand ai joker-ul in maneca (presa) din criminal este scos in fata lumii bazma curata. Nu-mi spune ca nu-i asa ca o sa te cred un pic mai tarziu, catre niciodata. Daca presa nu a pus in lumina corecta sa-ti scape o lacrima, ai ignorat complet probabil ca au murit (fara vina) incomparabil mai multi civili decat acum in Ucraina in alte zone, un pic mai indepartate de noi, geografic.
Sau poate tot ce se intampla, are legatura reala cu alti pasii catre o lume mai unita (in ce fel, ma tem ca vom afla).
Last edited by kaav on 18 Mar 2022, 17:06, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

cred ca cei care avem o varsta si am trait "revolutia" din 1989 (constienti, nu copilasi mici nestiutori) ar trebui sa fim ceva mai prudenti in a personifica intreg raul intr-o singura persoana, Putin. E o simplificare naiva, de Hollywood.
Atunci era de vina numai Ceausescu pentru toate crimele si tot raul de pe Pamant. Pentru mintea simpla e prefect sa fie numai unul de vina.
Ceea ce a urmat asasinarii cuplului Ceausescu ar trebui sa ne faca ceva mai luminati la creier.
Putin nu e singur pe acolo, si poate ca da, decide, e dictator, dar mai sunt multi, multi pe langa el si oricum, noi in lumea si in bula noastra nu suntem capabili sa percepem corect ceea ce se intampla la varful Federatiei Ruse. Acolo e o lume diferita de noi, aia gandesc ceva mai altfel, au alte valori.
Si daca tot am zis de Hollywood, acum e razboi intre klingonieni si romulani.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

kaav wrote:
18 Mar 2022, 16:58
Inteleg si accept ca fiecare are gusturi personale in materie de genuri muzicale, scule audio. Ce nu mai consider deloc corect este o abordare personalizata asupra istoriei (adica ceva sa-ti confirme propriile asteptari). Consider ca singura abordare corecta este adevarul, nici mai mult, nici mai putin.
Putin, nu este singurul criminal major de dupa cel de-al 2-lea razboi mondial. Pe langa altii, el este inca la grupa mica.
Nu are presa occidentala de partea lui, cum au avut-o altii mai carismatici din istoria recenta care or facut treburi si mai urate, dar cand ai joker-ul in maneca (presa) din criminal este scos in fata lumii bazma curata. Nu-mi spune ca nu-i asa ca o sa te cred un pic mai tarziu, catre niciodata. Daca presa nu a pus in lumina corecta sa-ti scape o lacrima, ai ignorat complet probabil ca au murit (fara vina) incomparabil mai multi civili decat acum in Ucraina in alte zone, un pic mai indepartate de noi, geografic.
Sau poate tot ce se intampla, are legatura reala cu alti pasii catre o lume mai unita (in ce fel, ma tem ca vom afla).

kaav eu nu îmi permit să te conving, e dreptul tău să ai propriul punct de vedere. Afirmația mea este bazată concret pe fapte întâmplate adică mărturii (adică adevăr care nu poate fi șters) și nu pe ”abordare personalizată”. Că mai sunt criminali - asta sunt sigur și nu am contestat.
momolo wrote:
18 Mar 2022, 17:06
cred ca cei care avem o varsta si am trait "revolutia" din 1989 (constienti, nu copilasi mici nestiutori) ar trebui sa fim ceva mai prudenti in a personifica intreg raul intr-o singura persoana, Putin. E o simplificare naiva, de Hollywood.
Atunci era de vina numai Ceausescu pentru toate crimele si tot raul de pe Pamant. Pentru mintea simpla e prefect sa fie numai unul de vina.
Ceea ce a urmat asasinarii cuplului Ceausescu ar trebui sa ne faca ceva mai luminati la creier.
Putin nu e singur pe acolo, si poate ca da, decide, e dictator, dar mai sunt multi, multi pe langa el si oricum, noi in lumea si in bula noastra nu suntem capabili sa percepem corect ceea ce se intampla la varful Federatiei Ruse. Acolo e o lume diferita de noi, aia gandesc ceva mai altfel, au alte valori.
Si daca tot am zis de Hollywood, acum e razboi intre klingonieni si romulani.
Putin reprezintă pentru mine un pol de putere, un pol al răului, este o întruchipare concretă a sistemului ucigaș care s-a manifestat acut în camera 4 spital din Pitești și apoi a controlat până azi. Sunt dezamăgit că nu ai citit cu atenție și nici nu ai căutat să vezi dacă argumentele mele au fost corecte și bazate pe adevăr - chiar eram curios de opinia ta.
Ceaușescu nu a fost de vină pentru toate crimele și tot răul de pe pământ - nu am spus niciodată asta. Repet: ceaușescu a fost de vină pentru crimele de la Vadu Roșca iar printre cei uciși au fost și minori (asta nu am subliniat prima dată). Dacă mă Întrebi ce cred despre ceușescu pot să spun ca era un simplu idiot, de fapt toată conducerea din vremea lui gheorghiu dej așa îl cataloga iar pentru serviciul nkvd-kgb-ist a fost tipul ideal (ca să nu spun persoană), ei l-au pus. Am spus că și ceaușescu s-a folosit de ”moștenirea” și elementele fizice ale serviciului sus menționat. ceaușecu a fost tolerat iar ulterior pedepsit prin împușcare de aceleași elemente. Prezența lui iliescu și brucan ar fi trebuit să ne dea de gândit ... din păcate nu aveam cum să înțelegem atunci. Sistemul acesta de control funcționează și îl vedem practic în reflexele și politica externă ale unor țări cum ar fi Germania, Austria, Ungaria, Bulgaria, etc... și ROMÂNIA. A fost controlată în permanență și ținută în laț, Infestată la toate nivelurile și mai ales SĂRĂCITĂ! Dacă veți avea răbdare să cercetați cine sau ce entitate stă în spatele marilor tunuri din industria și economia românească îmi veți da DOAR dreptate ... că altceva nu putem face.
Da, nu putem percepe chiar corect ce e la ”vărful” Federației Ruse și într-adevăr e o lume diferită de asta în care trăiesc eu. Aș întreba care sunt valorile ”lor” dar mi-e teamă să le aflu. Cert este un lucru, putin provine dintr-o organizație criminală - una și aceeași cu cea care a ucis, schilodit și reeducat studențimea română, a ucis și anihilat rezistența politică, culturală și socială a României și mai ales a creat OMUL NOU!!!
În noianul de informații și false și adevărate s-a strecurat și una care mi-a atras atenția și care înseamnă foarte mult pentru poporul român:
https://www.rfi.ro/politica-social-1431 ... tatorul-de

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

trancotistu wrote:
18 Mar 2022, 21:00
Putin reprezintă pentru mine un pol de putere, un pol al răului, este o întruchipare concretă a sistemului ucigaș care s-a manifestat acut în camera 4 spital din Pitești și apoi a controlat până azi. Sunt dezamăgit că nu ai citit cu atenție și nici nu ai căutat să vezi dacă argumentele mele au fost corecte și bazate pe adevăr - chiar eram curios de opinia ta.
eu am scris aici destul de mult tocmai impotriva gandirii de tip "alb-negru" (este modul de gandire promovat de comunism si fascism, mai nou de woke/„cancel culture”, adica neo-marxisti). Opinia mea este clara si expusa in lux de amanunte pentru cine e capabil sa gandeasca cu propria minte si sa nu se lase indopat si coplesit cu propaganda isterica si scarboasa care ne invadeaza - si care gadila violent coarda sensibila asa cum gadila violent monoglutamatul de sodiu papilele gustative la mancarea de tip fast-food. Dar nu poate fi inteleasa de catre cei indoctrinati si radicalizati (ma refer la orice directie).
trancotistu wrote:
18 Mar 2022, 21:00
Ceaușescu nu a fost de vină pentru toate crimele și tot răul de pe pământ - nu am spus niciodată asta.
gandirea de tip "alb-negru" (rigida si fixista) este si de tip mot a mot. Daca as fi afirmat asa ceva, inseamna ca as fi idiot. Daca as fi idiot nu as fi putut scrie.
trancotistu wrote:
18 Mar 2022, 21:00
Dacă mă Întrebi ce cred despre ceușescu pot să spun ca era un simplu idiot
acest "idiot" a ridicat Romania din evul mediu direct in epoca moderna in 15 ani. Istoria va judeca drept, dar numai dupa un anumit timp de asezare. Romania nu a trait niciodata mai bine raportat la timpul respectiv, la epoca respectiva ca in perioada 1965-1980. Numai o simpla contabilizare a ceea ce s-a construit, inovat si dezvoltat in tara asta in perioada aia, si este deja uimitor raportat la intreaga istorie a Romaniei si nu numai! Este fabulos intr-un popor de oieri si tarani cum s-au putut realiza si construi atatea intr-un timp atat de scurt! De la ZERO absolut! Asta e si mai fabulos! Perioada aia a demonstrat ca nu suntem un popor incapabil, dimpotriva.

......Sper ca nu traiesti intr-un "bloc comunist" ?! .....Sper!
Evident, nu e meritul numai unui singur om, au fost in jurul lui oameni destepti, dar el era liderul. Asa taran "idiot si analfabet". Ca aluat-o razna, ca ceea ce s-a intamplat dupa 1980 a fost o catastrofa si Ceausescu este direct vinovat, asta e alta poveste si vinile sunt multiple.
trancotistu wrote:
18 Mar 2022, 21:00
iar ulterior pedepsit prin împușcare de aceleași elemente. Prezența lui iliescu și brucan ar fi trebuit să ne dea de gândit ...
Ceausescu a vrut sa fie radical independent atat de americani cat si de rusi. E o treaba cam paguboasa si si-a ales prost momentul istoric. Povestea lui ar trebui sa ne faca sa intelegem mai bine ce se intampla azi. Cei care l-au omorat erau oamenii rusilor cu acordul (cel putin stiinta) americanilor. In acel moment Ceausescu pierduse tot, poporul il pierduse de vreo 10 ani, pe americani oricum ii pierduse de cand aia au aflat ca-i pacalea (le-a confirmat-o Pacepa cand a fugit si atunci americanii au inchis brusc robinetul) iar pe rusi ii pierduse cand in 1985 i-a spus direct lui Gorby face to face la Bucuresti ca nu vrea sa faca perestroica ruseasca. Gorbaciov stia ca Ceausescu e rigid si nu vrea, dar a facut o ultima incercare cand l-a vizitat in toamna 1985 ( https://adevarul.ro/locale/constanta/do ... index.html ). Din acel moment soarta lui a fost pecetluita, era doar o chestiune de timp, insa sistemul romanesc era deosebit de bine pus la punct si greu de spart. Ca de obicei a trebuit sa sufere poporul! Ca acum in Ucraina cand acel popor (format din multe nationalitati) sufera si moare pentru niste jocuri de putere si sfere de influenta (geopolitică). Popoarele sufera si sunt omorate pentru ca unii sa castige puterea, banii si averea.
trancotistu wrote:
18 Mar 2022, 21:00
Aș întreba care sunt valorile ”lor” dar mi-e teamă să le aflu.
s-ar putea sa nu fie singurii despre care ti-ar fi teama sa aflii. :wink: Aici e cheia discutiei. Dar nu poti intelege daca gandesti in alb-negru si nici daca esti spalat pe creier cu o anume propaganda. Nici daca ai o fobie care vine din trecut. De asta s-au folosit toti in astia 30 de ani, de fobiile si fixatiile rumanilor ca sa-i tampeasca si sa-i duca unde au vrut.
__________
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

”China a vorbit, dar nu a zis nimic”: Xi Jinping și-a menținut poziția ambiguă în fața lui Biden

Joe Biden a mers pentru această conversație în camera ultra-securizată a Casei Albe de unde Statele Unite își desfășoară cele mai riscante operațiuni și cele mai grele negocieri.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... -biden.htm

Chiar si din stiri prelucrate si barbierite se intelege clar pozitia Chinei:
1) nu vrea sa cante in struna sau sa execute ordinele americanilor.
2) a spus indirect (destul de direct) ca super puterile lumii au o responsabilitate mai mare decat cea vizibila, adica pentru intreaga lume si indirect a dat de inteles ca avem doi cretini care sa bat intre ei inconstienti facand ravagii si punand pacea mondiala in pericol (adica USA si Rusia).
3) a spus ca intelege pozitia Rusiei (si indirect se intelege super clar, China da dreptate Rusiei). Dar fara indoiala chinezii ezita deoarece rusii au facut-o lata si e cam nasol sa te aliezi cu golanul strazii care da pumni si umple de sange pe aia mai slabi si a speriat pe toata lumea de pe strada.

Parerea mea, chinezii le-ar da orice ajutor rusilor dar isi doresc sa fenteze cumva gesturile foarte angajante ca este neelegant acum (cat e calda - dar mai incolo ne vom obisnui si plictisi toti). Vor cauta sa ii ajute pe rusi mai dupa perdea insa acum lumea este isterizata si toti sunt cu ochii pe toti ca pe butelie.

In timpul asta rusii isi sapa transee deoarece ei nu cunosc mersul inapoi si se vor pune sa-i toace pe ucraineini. Deci va dura!

In felul asta mingia ajunge la piciorul americanilor. Chinezii se uita ce fac americanii cu mingia si functie de asta ei vor intra in joc. Evident de partea Rusiei.
Nu cred ca vor ataca Taiwanul acum. Dar sunt pregatiti daca se iveste oportunitatea. Pe care o pot creea numai..... americanii. Daca astia se intind mai mult decat trebuie si provoaca (prin atitudine), China intra in teren ca varf de atac (de partea Rusiei si evident, rezolvand propriile interese).

Administratia americana a avut la inceput un ton agresiv si amenintator la adresa Chinei dupa care li s-a subtiat glasul si prin tacere confirma ca nu au primit nimic din ce si-au dorit. Deci marele dog american a inceput latrand gros dar a sfarsit prin a scheuna subtire la urma. Daca cu Rusia cea saraca se pot juca economic, cu China le-ar fi fatal. Ma amuza cat de incinsi sunt trolii propagandisti pe net la adresa Chinei.

Cred ca acum e inceputul, inceputului cand USA nu va mai fi unica super putere a planetei.
Nebunul de rus a dat tot balamucul peste cap!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Opinia mea (și aici într-adevăr nu am decât supozitii) v-a înghiții partea asiatică a Rusiei într-un fel sau altul. Deja Kazahstanul și Uzbechistan-ul au "cârmit-o" de la "dreapta" direcție a mamei Rusia. In taigaua rusă mai existase-ră ceva rebeliuni pe care Kremlinul reprimâdu-le brutal a creat destulă nemulțumire. Multe dintre arestări cu tematica războiului s-au făcut în orașele din Asia iar populația atât de diversă și mult mai săracă decât cea europeană ( Rusia are aproape un sfert din populație musulmană și alt sfert de altă credință sau atee) cască gura la CHINA - noua americă!!! China preia (după câte îmi amintesc) 40% din petrolul brut din Rusia în contracte pe termen lung și cu preț mult mai mic. Într-adevăr s-au oferit să cumpere bucată cu bucată firmele de petrol și gaze rusești și astfel să le "protejeze" de perfidul unchi Sam! Rusia a refuzat știind că vinderea marilor companii înseamnă moarte subită. Oricum nu mai există cale și China așteaptă ... China in oricare dintre variante este marele câștigător. Își va întinde influența și "protecția" asupra unor țări și zone până nu demult rusofone și vor lua petrol și gaze și mai ieftin decât acum. Pur și simplu va avea loc o explozie economică în raport cu Occidentul care intra în recesiune semnificativă.
Ce așteaptă? Rusia se va rupe in parte europeană și fragmente asiatice iar implozia asta va complica și mai mult războiul. Vor exista lupte intre diverși generali ruși chiar în Rusia europeană asta numai și numai dacă polul de putere putin nu pornește război nuclear.
Toți se așteaptă că acest criminal care nu a înțeles "lumea rusă" (sic) să detoneze bombe nucleare. I s-au dat posibilitatea să iasă onorabil din clenciul cu Ucraina dar școlit in sistemul criminal nu va da înapoi - așa e dar cu nuanță - armata rusă dă înapoi dar sistemul criminal o obligă să stea pe poziții. Da, puțin a aruncat lumea în aer dar a început cu Rusia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

momolo wrote:
18 Mar 2022, 23:35
eu am scris aici destul de mult tocmai impotriva gandirii de tip "alb-negru" (este modul de gandire promovat de comunism si fascism, mai nou de woke/„cancel culture”, adica neo-marxisti). Opinia mea este clara si expusa in lux de amanunte pentru cine e capabil sa gandeasca cu propria minte si sa nu se lase indopat si coplesit cu propaganda isterica si scarboasa care ne invadeaza - si care gadila violent coarda sensibila asa cum gadila violent monoglutamatul de sodiu papilele gustative la mancarea de tip fast-food. Dar nu poate fi inteleasa de catre cei indoctrinati si radicalizati (ma refer la orice directie).

[/quote]

Îndoctrinat și radicalizat!!! Eu am venit cu argumente concrete scrise din istoria României, istoria REALĂ!!! Eu nu fac și nu am făcut propagandă, am adus în public informații adevărate și necosmetizate.
momolo wrote:
18 Mar 2022, 23:35
gandirea de tip "alb-negru" (rigida si fixista) este si de tip mot a mot. Daca as fi afirmat asa ceva, inseamna ca as fi idiot. Daca as fi idiot nu as fi putut scrie.
Înseamnă că eu nu am înțeles ce ai scris - mea culpa.
momolo wrote:
18 Mar 2022, 23:35
acest "idiot" a ridicat Romania din evul mediu direct in epoca moderna in 15 ani. Istoria va judeca drept, dar numai dupa un anumit timp de asezare. Romania nu a trait niciodata mai bine raportat la timpul respectiv, la epoca respectiva ca in perioada 1965-1980. Numai o simpla contabilizare a ceea ce s-a construit, inovat si dezvoltat in tara asta in perioada aia, si este deja uimitor raportat la intreaga istorie a Romaniei si nu numai! Este fabulos intr-un popor de oieri si tarani cum s-au putut realiza si construi atatea intr-un timp atat de scurt! De la ZERO absolut! Asta e si mai fabulos! Perioada aia a demonstrat ca nu suntem un popor incapabil, dimpotriva.

......Sper ca nu traiesti intr-un "bloc comunist" ?! .....Sper!
Evident, nu e meritul numai unui singur om, au fost in jurul lui oameni destepti, dar el era liderul. Asa taran "idiot si analfabet". Ca aluat-o razna, ca ceea ce s-a intamplat dupa 1980 a fost o catastrofa si Ceausescu este direct vinovat, asta e alta poveste si vinile sunt multiple.
Trebuie să îți spun și te trimit la cartea de istorie. Nu istoria mea ci cea adevărată - fă-ți un abonament la bibliotecă, la București există diverse posibilități.
Româia a platit daune de război rușilor, de fapt a fost jefuită prin sovrom-uri care au luat cât au vrut și cum au vrut de aici - nu există la noi inventare, nkvd-ul le-a luat la ei. Gheorghiu-Dej a pornit modernizarea României și într-adevăr poporul român a fost admirabil. Conducătorii nu.
Perspectiva din care privești este greșită. Ar trebui să presupunem cum ar fi arătat România dacă amicul rus nu ar fi avut grijă de noi. Ceaușescu a fost un idiot. El a intrat în conflict cu rușii în 68 atunci când a înțeles că rotirea cadrelor îl viza. A împrumutat bani din occident și ca orice idiot a ”râmnit” la BMW neînțelegând sistemul concurențial capitalist. Rezultatul? România arăta în 90 ca după război.
Scoala românească comunistă a beneficiat din plin de cursanții marilor profesori din perioada interbelică. E adevărat am avut și ceva pregătiți pe la Moscova dar școala românească postbelică a fost tributară școlii interbelice - asta mi-au spus-o chiar profesorii mei.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

momolo wrote:
18 Mar 2022, 23:35
Ceausescu a vrut sa fie radical independent atat de americani cat si de rusi. E o treaba cam paguboasa si si-a ales prost momentul istoric. Povestea lui ar trebui sa ne faca sa intelegem mai bine ce se intampla azi. Cei care l-au omorat erau oamenii rusilor cu acordul (cel putin stiinta) americanilor. In acel moment Ceausescu pierduse tot, poporul il pierduse de vreo 10 ani, pe americani oricum ii pierduse de cand aia au aflat ca-i pacalea (le-a confirmat-o Pacepa cand a fugit si atunci americanii au inchis brusc robinetul) iar pe rusi ii pierduse cand in 1985 i-a spus direct lui Gorby face to face la Bucuresti ca nu vrea sa faca perestroica ruseasca. Gorbaciov stia ca Ceausescu e rigid si nu vrea, dar a facut o ultima incercare cand l-a vizitat in toamna 1985 ( https://adevarul.ro/locale/constanta/do ... index.html ). Din acel moment soarta lui a fost pecetluita, era doar o chestiune de timp, insa sistemul romanesc era deosebit de bine pus la punct si greu de spart. Ca de obicei a trebuit sa sufere poporul! Ca acum in Ucraina cand acel popor (format din multe nationalitati) sufera si moare pentru niste jocuri de putere si sfere de influenta (geopolitică). Popoarele sufera si sunt omorate pentru ca unii sa castige puterea, banii si averea.
Arhetipul ceaușescu - ceaușescu a vrut să fie doar dictator - în varianta asta putem citi ”independent”. Rușii l-au pus pe ceaușescu în tron și le-a căzut de minune că e idiot - s-au asigurat că el nu evadează din lagăr. Activitatea serviciilor ruse în România nu a fost niciodată oprită. Ea nu a fost la vedere dar ceaușescu știa despre ea. El știa clar toată tărășenia iar faptul că avea impresia că a scăpat se ruși ne reconfirmă că era un simplu idiot. Moartea lui ceaușescu a fost o ieșire asigurată de serviciile rusești pentru a păstra România în zona de influență rusească și americanii bine”n-țeles că știau.

Deocamdată faptele au arătat că România a suferit efectiv din cauza apropierii de lumea rusă. Moldova e o oglindă sângerândă în care putem reciti planul personalizat care s-a aplicat de către Kremlin României. Era o vorbă din bătrâni, cică hoțul care ți-a luat găina e vecinul, nu satul vecin ci vecinul de gard. Sistemul aplicat de serviciile rusești încă de la început s-a asigurat că populația va fi spălată pe creier și repet, tu știi despre ce vorbesc, a reușit să producă OMUL NOU!

Din păcate eu am fost jignit în permanență, asta nu e o dezbatere de idei ci o bătaie de joc. Momolo, eu ți-am prezentat lucrurile astea cât se poate de onest, numai un prieten adevărat ar fi făcut ce am încercat eu să fac. Au fost voci care mi-au șoptit în cască că mă lupt cu morile de vânt și mai ies și șifonat. Tu ai găsit de cuviință să mă jignești postare cu postare. În logica asta poți să-ți prezinți tu impresiile și convingerile.
Nu e nimic, aici poți fi oricât de mitocan dar ne întâlnim sigur față-n-față... și în public. Cu deosebit respect am să-ți readuc aminte de toate aceste jigniri. Știi tu... lumea e ”adracu” și nenorocit de mică.
Înțelegând aspectul argumentelor tale am hotărât ca de azi înainte să nu încerc să îți mai interpelez opiniile. Îți doresc sănătate și la bună vedere!

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

O erată la un text scris antecedent:
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 01:13
Opinia mea (și aici într-adevăr nu am decât supozitii) v-a înghiții partea asiatică a Rusiei într-un fel sau altul.
China v-a înghiți partea asiatică....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 02:00
Trebuie să îți spun și te trimit la cartea de istorie. Nu istoria mea ci cea adevărată - fă-ți un abonament la bibliotecă, la București există diverse posibilități.
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 02:38
Din păcate eu am fost jignit în permanență, asta nu e o dezbatere de idei ci o bătaie de joc. Momolo, eu ți-am prezentat lucrurile astea cât se poate de onest, numai un prieten adevărat ar fi făcut ce am încercat eu să fac. Au fost voci care mi-au șoptit în cască că mă lupt cu morile de vânt și mai ies și șifonat. Tu ai găsit de cuviință să mă jignești postare cu postare. În logica asta poți să-ți prezinți tu impresiile și convingerile.
Nu e nimic, aici poți fi oricât de mitocan dar ne întâlnim sigur față-n-față... și în public. Cu deosebit respect am să-ți readuc aminte de toate aceste jigniri. Știi tu... lumea e ”adracu” și nenorocit de mică.
Înțelegând aspectul argumentelor tale am hotărât ca de azi înainte să nu încerc să îți mai interpelez opiniile. Îți doresc sănătate și la bună vedere!
am citat deoarece eu nu mai e nevoie sa comentez atitudinea ta, se observa din citate. Te pui in postura aroganta de "profesor" superior, intelectual, citit, cult in cap si ma trimiti la alfabetizare, "sa pun si eu mana pe carti" (ca prea sunt analfabet), Dupa care te tangui ca te-am jignit si eu sunt ala mitocan, bonus promiti si ceva intalniri "contondente" in real life (asta arata si alte afectiuni des intalnite in trafic).
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 01:13
Toți se așteaptă că acest criminal care nu a înțeles "lumea rusă" (sic) să detoneze bombe nucleare. I s-au dat posibilitatea să iasă onorabil din clenciul cu Ucraina dar școlit in sistemul criminal nu va da înapoi - așa e dar cu nuanță - armata rusă dă înapoi dar sistemul criminal o obligă să stea pe poziții.
desigur, "posibilitatea sa iasa onorabil"! :lol: :lol: :lol: Adica sa lase Ucraina lui "Lenski" sa adere la NATO si UE, strigand in acelasi timp ca e furata de Crimeea si Donbas. Asta este "iesirea onorabila" care i s-a oferit criminalului Putin. Evident, modul cum a atacat Ucraina si ce se intampla acolo nu e justificat de nimic....... si pare cam prostesc, dar poate ca nu a mai avut alta cale. Evident, daca unii cred ca Federatia Rusa trebuie sa accepte o tara precum Ucraina sa fie in UE si NATO si sa fie si extrem de dusmanoasa (nasterea la lumina a nationalismului ucraian a avut loc dupa "Maidan") atunci si USA ar trebui s accepte Mexicul aliat si inarmat cu Russia.

Lumea reala e cumva diferita de lumea imaginara, virtuala si "intelectuala"(diferita de povestea cu Scufitza Rosie dar si filmele cu "bun si rau").
Apropos (nu zic degeaba citind mai sus :wink: ), "intelectualii" Romaniei de pana in 1989 si ma refer mai ales la cei care traiau la momentul 1989 sunt niste labagii sinistrii, niste cretini, lingai si infatuati, perfect descrisi de Caragiale cand acesta se referea la "fripturisti". Si da, super cititi! Doldora de carti in cap. Deci niste labe triste si care gandeau ca niste cizme. Daca Romania ar fi avut intelectuali nu era sub jumatate in comparatie cu Polonia din orice punct de vedere, nivel de trai, dezvoltare, educatie, politica, orice (si nu ar fi emigrat milioane de oameni din tara asta! Care si-au luat campii cand si-au dat seama constient si inconstient ca nu exista perspective - iar "elita" asta de labe sinistre cu gandire de cizma osificata :wink: a avut o contribuitie). In 1989 Romania si Polonia erau pe aceeasi linie la start. Sa zicem ca poate si Biserica Catolica a contat in parte. Dar aveau si ei pietrele lor de moara cum aveam si noi. Cat priveste "marele criminal sangeros" din est (de care ti se strange tie gaoza de frica si ti se intuneca mintea de ura - fix pe ce rusii se bazeaza ca sa manipuleze maiastru) ii uraste pe polonezi mult mai zdravan decat pe rumani.
Omul cu cat este mai marunt, cu atat e mai fudul si plin de sine. Pe fudui il fac excrocii ucenici, e scoala de incepatori. Lumea si viata nu sunt drepte si nici ideale.
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 02:00
Ceaușescu a fost un idiot.
tocmai, ca mie mi-au trebuit decenii sa inteleg ca nu a fost deloc idiot din moment ce a putut construi atat de mult cu un popor de idioti.
Eu la "revolutie" fiind participant activ il uram din bojoci, si la executia de la TV am aplaudat impreuna cu toti cei de fatza. Toti si-au aruncat caciulile in sus.
Una din definitiile/caracterististicile idiotilor este ca ei nu se schimba niciodata, sunt osificati, incremeniti in definitia lor. Nici macar prostia nu e usor de definit deoarece toti oamenii sunt si prosti si destepti priviti din diverse unghiuri de vedere si in diverse perioade ale vietii. Insa cu siguranta prostul nu isi da niciodata seama ca e prost. Iar prostul citit (ala cult in cap, cu multeee carti citite) este cel mai mare prost daca nu ar exista si prostul harnic care ii intrece chiar pe toti.
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 01:13
Opinia mea (și aici într-adevăr nu am decât supozitii) v-a înghiții partea asiatică a Rusiei într-un fel sau altul. Deja Kazahstanul și Uzbechistan-ul au "cârmit-o" de la "dreapta" direcție a mamei Rusia. In taigaua rusă mai existase-ră ceva rebeliuni pe care Kremlinul reprimâdu-le brutal a creat destulă nemulțumire. Multe dintre arestări cu tematica războiului s-au făcut în orașele din Asia iar populația atât de diversă și mult mai săracă decât cea europeană ( Rusia are aproape un sfert din populație musulmană și alt sfert de altă credință sau atee) cască gura la CHINA - noua americă!!! China preia (după câte îmi amintesc) 40% din petrolul brut din Rusia în contracte pe termen lung și cu preț mult mai mic. Într-adevăr s-au oferit să cumpere bucată cu bucată firmele de petrol și gaze rusești și astfel să le "protejeze" de perfidul unchi Sam! Rusia a refuzat știind că vinderea marilor companii înseamnă moarte subită. Oricum nu mai există cale și China așteaptă ... China in oricare dintre variante este marele câștigător. Își va întinde influența și "protecția" asupra unor țări și zone până nu demult rusofone și vor lua petrol și gaze și mai ieftin decât acum. Pur și simplu va avea loc o explozie economică în raport cu Occidentul care intra în recesiune semnificativă.
Ce așteaptă? Rusia se va rupe in parte europeană și fragmente asiatice iar implozia asta va complica și mai mult războiul. Vor exista lupte intre diverși generali ruși chiar în Rusia europeană asta numai și numai dacă polul de putere putin nu pornește război nuclear.
e din Mama Omida. China nu are cum sa "inghita" Siberia si de fapt nimic in afara de Taiwan pe care il considera al lor de drept. Faptul ca Federatia Rusa se poate sparge in bucati, asta e o posibilitate, insa atunci niste idioti (utili) ai planetei isi vor da seama cat de cretini au fost. Asta am scris-o de multe ori. Federatia Rusa sparta in statulete mosteneste arsenalul nuclear ala imens sub forma de bucatele multe si marunte. Nu stiu in ce masura ar fi atunci lumea mai sigura?!
Si mai observ ca cei care sunt pe linia occidentala (manipulati, cu intentie, nu conteaza) spun cu gura plina despre "sfere de influenta" (de exemplu chinezesti, patagoneze, etc) insa se uda pe ei cand aud de sfera de influenta a Federatiei Ruse din care face parte Ucraina. Aia nu e buna, dar alte sfere de influenta sunt bune! Mai ales ale lor! :D
Si asa ajungem in lumea alb-negru, bipolara, intre bine si rau, poate pana la urma vom avea si un Minister al Adevarului unde vor lucra intelectualii care au citit milioane de carti! (cei care gandesc corect si nu sunt mitocani) Acesta va decreta care "sfera de influenta" e buna (legala) si care nu e buna (ilegala, criminala). Vor decreta si care crime de razboi sunt alea bune si care sunt alea rele (adica crime criminale). Deloc degeaba am recomandat eu vizionarea unui film american din 1993 (https://www.imdb.com/title/tt0107096/) unde vom viziona "crimele bune de razboi" de la "aia buni" care "nu au invadat pe nimeni, niciodata".
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 02:38
Activitatea serviciilor ruse în România nu a fost niciodată oprită. Ea nu a fost la vedere dar ceaușescu știa despre ea. El știa clar toată tărășenia iar faptul că avea impresia că a scăpat se ruși ne reconfirmă că era un simplu idiot.
probabil ca ai stat tu de vorba cu Ceausescu si ti-a spus ca "el avea impresia ca a scapat de rusi" ca altfel nu-mi explic aceasta aberatie pe care o debitezi. Chiar si inainte sa-i impuste si din video acela temeinic taiat si cenzurat (adica regizat de marele nostru regizor disparut) se intelege clar ca cei doi Ceausescu traiau cu sarpele sub perna si stiau bine asta. De aceea dupa 1989 Securitatea s-a spart in mai multe facțiuni, nationalistii care erau pro-ceausescu, cartitele si conservele sovietice, probabil si altele. Pacepa tocmai asta a tradat la americani, ca Ceausescu juca la mai multe capete, ceea ce din punctul de vedere al sferelor de influenta (si acum lesinam ca niste calugarite care vad poze cu mataranga sculata!) este absolut inacceptabil ca un lider al unei mici tari sa joace la mai multe capete! Jocul insa l-a depasit in final si ambitia l-a pierdut. Un mare rol l-a avut si starea de sanatate. Dar idiot nu a fost. Si a avut soarta pestelui mic mancat de cel mare cum au avut-o si altii (care nu s-au plecat deloc sau destul la sferele de influenta), de exemplu Saddam sau Gaddafi. Evident, criminali care fac parte din categoria "criminalilor rai" si nu categoria "criminalilor buni".
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 05:51
China v-a înghiți partea asiatică....
aceasta aberatie este o marota, un cliseu al propagandei care acum ne inunda scarbos. 'Lumea libera" si-a dat arama pe fatza cand a hotarat cenzura unor mijloace mass-media. E ca atunci in viata cand esti la necaz si in acel moment iti dai seama cine iti este prieten cu adevarat. Pe timp de pace e usor sa faci pe "Lumea libera" toleranta si care e plina de drepturi, dar acum s-a vazut cat e de "libera". Asa cum am scris IPOCRIZIE maxima.
trancotistu wrote:
19 Mar 2022, 02:38
Deocamdată faptele au arătat că România a suferit efectiv din cauza apropierii de lumea rusă.
si Finlanda "a suferit" :lol: efectiv din cauza apropierii de lumea rusă (poate mai citesti niste carti). Deci, niet, Romania a suferit si sufera din cauze interne. Cum a zis Tutea inainte sa moara, "un popor de idioti" (o alta revelatie pe care o am dupa cea cu Ceausescu). Daca inainte de 1989 existau mari scuze, dupa nu a mai existat nici o scuza!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Ferească sfântu”! ce întâlniri contondente?!? Nu domne, niciodată! Nu e în caracterul meu, nu așa am fost educat! Anul trecut era gata-gata să ne cunoaștem față-n față și bine”nțeles în compania selectă a unor amici comuni. Probabil cu totul altfel ar fi decurs narațiunea aici. E, ce să facem, nu s-a întâmplat. Îți promit că ne întâlnim în primăvara sau vara asta ... și atunci clarificăm și eventualele neînțelegeri. Pașnic și public.

Eu nu mai continui, m-am convins și m-au convins. Devenim ridicoli. Sănătate și la bună vedere.

Post Reply